FCK’s transferønsker: Vil handle i Fiorentina

Hvilke spillere vil FC København-fan Tobias Lawaetz have ud denne sommer, og hvilke spillere vil han have ind? Det svarer Fanklubbens FCK-repræsentant på her.



Jeg kan forstå, at FCK mangler en sportsdirektør for tiden, og derfor kan denne artikel selvfølgelig også betragtes som en uopfordret ansøgning – FCK, I ringer bare!

Men jeg tror også, at det er vigtigt, vi får ansat en sådan sportsdirektør – for det her vindue bliver vildt, både på ind- og udsiden. Lad os starte med det kedelige – afgangene:

1. Diogo Goncalves
2. Viktor Claesson
3. Denis Vavro

Det er nogle tunge drenge, der er på den her liste, men også nogle drenge, der har det til fælles, at deres rolle på næste sæsons FCK hold er svækket.

Diogo og Claesson har udtjent deres værnepligt, gjort det godt, men kommer ikke til at starte inde i 70 procent af kampene næste sæson, og derfor er det nok det bedste for både dem og os, at de finder en anden arbejdsgiver.

I det tilfælde skal vi også bruge en ny anfører, og han hedder i min bog Lukas Lerager. Vavro er en anden case. Manden er uden tvivl en fanfavorit, en showman og udstyret med et rigtig godt spark udefra, men dyre fejl har kostet for meget på det sidste, og jeg forventer man henter en ny første-stopper – hvilket også må betyde et farvel til Vavro, omend jeg kommer til at savne at råbe "SKYYYD" hver gang han har bolden.

Nu til det mere spændende – hvem jeg håber/tror på som kommende tilgange:

1. Oliver Christensen, Fiorentina
2. Oliver Provstgaard, Vejle
3. Alexander Scholz, Urawa Red Diamonds

Kamil Grabara forlader FCK, og der skal en ny keeper ind. Det ligner, at det bliver Vejles Nathan Trott, men hvis jeg bestemte, skulle man kigge mod Italien, hvor Oliver Christensen ikke får meget spilletid. Han gjorde det godt i Tyskland, og har helt sikkert niveau til FCK.

En anden Oliver, jeg god gad se, er Oliver Provstgaard fra Vejle. En virkelig spændende stopper, der ville skulle ind og stå i lære hos en erfaren stopper, før han inden for et par sæsoner kunne blive en fast forsvarsstyrmand. En sådan mangler FCK også (for de to, vi har, er altid skadede), og derfor synes jeg, man skal forsøge at hente Alexander Scholz hjem til Danmark, og lade ham styre FCK-defensiven de næste to sæsoner.

Hvem end, der skal stå for det kommende transfervindue, jeg håber, at du lytter, for det her ville være en super liste at starte vinduet med.


Juul_Lawaetz_Tobias2







LIVE

LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position

Parisere får Reds til at rødme

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Ekspert hylder Høgh-beslutning

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Gift Links hylder FCK-legende

Thomas Frank er favorit til jobbet



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mathias Zanka går viralt

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Danmark har aldrig haft så mange før

‘Thomas Delaney er fortid’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Han er Superligaens ringeste målmand!

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Nu åbner Wind op for fremtiden

Det betyder intet mod Liverpool

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Sporting CP – Arsenal



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

FC København – Silkeborg IF

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

FIFA åbner sag mod Spanien

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Færdig i Manchester City

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Real Madrid – Bayern

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!