FCK’s transferønsker: Vil handle i Fiorentina

Hvilke spillere vil FC København-fan Tobias Lawaetz have ud denne sommer, og hvilke spillere vil han have ind? Det svarer Fanklubbens FCK-repræsentant på her.



Jeg kan forstå, at FCK mangler en sportsdirektør for tiden, og derfor kan denne artikel selvfølgelig også betragtes som en uopfordret ansøgning – FCK, I ringer bare!

Men jeg tror også, at det er vigtigt, vi får ansat en sådan sportsdirektør – for det her vindue bliver vildt, både på ind- og udsiden. Lad os starte med det kedelige – afgangene:

1. Diogo Goncalves
2. Viktor Claesson
3. Denis Vavro

Det er nogle tunge drenge, der er på den her liste, men også nogle drenge, der har det til fælles, at deres rolle på næste sæsons FCK hold er svækket.

Diogo og Claesson har udtjent deres værnepligt, gjort det godt, men kommer ikke til at starte inde i 70 procent af kampene næste sæson, og derfor er det nok det bedste for både dem og os, at de finder en anden arbejdsgiver.

I det tilfælde skal vi også bruge en ny anfører, og han hedder i min bog Lukas Lerager. Vavro er en anden case. Manden er uden tvivl en fanfavorit, en showman og udstyret med et rigtig godt spark udefra, men dyre fejl har kostet for meget på det sidste, og jeg forventer man henter en ny første-stopper – hvilket også må betyde et farvel til Vavro, omend jeg kommer til at savne at råbe "SKYYYD" hver gang han har bolden.

Nu til det mere spændende – hvem jeg håber/tror på som kommende tilgange:

1. Oliver Christensen, Fiorentina
2. Oliver Provstgaard, Vejle
3. Alexander Scholz, Urawa Red Diamonds

Kamil Grabara forlader FCK, og der skal en ny keeper ind. Det ligner, at det bliver Vejles Nathan Trott, men hvis jeg bestemte, skulle man kigge mod Italien, hvor Oliver Christensen ikke får meget spilletid. Han gjorde det godt i Tyskland, og har helt sikkert niveau til FCK.

En anden Oliver, jeg god gad se, er Oliver Provstgaard fra Vejle. En virkelig spændende stopper, der ville skulle ind og stå i lære hos en erfaren stopper, før han inden for et par sæsoner kunne blive en fast forsvarsstyrmand. En sådan mangler FCK også (for de to, vi har, er altid skadede), og derfor synes jeg, man skal forsøge at hente Alexander Scholz hjem til Danmark, og lade ham styre FCK-defensiven de næste to sæsoner.

Hvem end, der skal stå for det kommende transfervindue, jeg håber, at du lytter, for det her ville være en super liste at starte vinduet med.


Juul_Lawaetz_Tobias2







LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Tottenham jagter choktransfer

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

AC Milan kigger på dansker

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Brian Riemer peger på tre årsager

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Atletico Madrid – Arsenal



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Braithwaite del af stor transferplan

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir