10 måneder i skyggen? Det er overhovedet ikke synd

LEDER: Tipsbladets redaktør og kommentator Troels Bager Thøgersen giver ikke meget for tonen i Newcastle og britiske medier i forbindelse med betting-karantænen på ti måneder til Sandro Tonali.



Det er heldigvis lovligt at lære af ens fejltagelser i livet, og det gør Brentfords angriber Ivan Toney og Newcastles nye midtbanespiller Sandro Tonali i øjeblikket sammen med en række af deres kolleger i professionel fodbold.

Toney røg i foråret ud med en lang karantæne for at spillet penge på et hav af fodboldkampe, også sine tidligere klubbers egne kampe, hvilket på alle tænkelige måder er i strid med fodboldens egne regler anno 2023.

I denne uge blev Sandro Tonali så den seneste italienske fodboldspiller, der faldt i det, der tegner til at blive en endnu større skandale i den kommende tid om fodboldspillere, der har væddet penge på kampe, velvidende at det er mod reglerne.

Jeg forstår fint Thomas Frank, da han understregede det hykleriske i, at Premier League – og mange andre sportsligaer – er plastret til med bettingreklamer og sponsorater, samtidig med at samme aktivitet koster hans angriber otte måneders karantæne.

Det ville også være mystisk, hvis Newcastles træner Eddie Howe og klubben savede Sandro Tonali midt over uden endnu at kende alle kendsgerninger i den sag, og når Tonali ifølge sin agent er spilafhængig.

Men det skurrede godt nok i ører og øjne for undertegnede, da Newcastles kamp i seneste runde mod Crystal Palace på det nærmeste blev forvandlet til en tåreperser af en afsked med Sandro Tonali forud for dennes karantæne på ti måneder.

Når jeg læste de lokale medier og de landsdækkende, fik jeg næsten fornemmelsen af, at Sandro Tonali var en frihedskæmper, der helt urimeligt nu blev udelukket fra at spille fodbold af ondsindede kræfter.

Apropos tårer – vidste italieneren, hvad der var på vej, da han for få uger siden mødte sit elskede AC Milan i Champions League?

Meget kan og skal man kritisere FIFA, UEFA og de nationale forbund for, men at udelukke fodboldspillere i lang tid for at spille penge på fodboldkampe hører altså ikke til i den kategori.

Få ting er mere giftigt for en fodboldturnering end mistanken om, at nogen ikke spiller for at vinde, bare spørg i alle de fodboldlande uden for Europa, hvor matchfixere har dræbt interessen for kampene. Engelske fans har trawlet samtlige Ivan Toneys kampe for at finde mærkelige afbrændere og kort, og nu gør AC Milans og Brescias rivaler det samme i Italien.

Det er gift for tilliden, og forbundene og klubbernes eget hykleri fritager ikke på nogen måde spillernes for deres personlige ansvar.

Det ansvar har Sandro Tonali og Ivan Toney svigtet, ludomani eller ej, og det kalder på alvorlig refleksion og selvransagelse i fodboldverdenen i stedet for den mærkværdige hyldest, der åbenbart var rygmarvsreaktionen i England i sidste weekend.





Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

– Vi bør være favoritter

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

FC København scorer millionbeløb

Klar besked til FCK-fans

Storhylder Christian Nørgaard

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Vild med ny Eriksen-løsning

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

FC København interesseret i denne angriber

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Køber sig ind i dansk klub

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Trist Kvistgaarden-melding

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Brøndbys store karantænemareridt

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Lothar Matthaüs storroser dansker

FCM-stjerne færdig for i år

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Peger på mulig gave til FCK

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’