Jeg tog lige en kvik optælling i Tipsbladets interne registrering af Superliga-klubbernes handler.
Hvis vi udelader spillere, der vender tilbage fra leje og spillere fra ungdomsafdelingen, der har været adskillige af undervejs, har Vejle siden oprykningen i sommeren 2020 hentet 38 spillere.
Den ny cheftræner, der lige straks tager over fra Peter Sørensen, bliver den fjerde mand ved trænerroret, siden Vejle rykkede op fra 1. division.
Så mange spillere hentede Vejle
Januar 2022: 7
Sommeren 2021: 15
Januar 2021: 6
Sommeren 2020: 10
Det behøver i sig selv ikke sige så meget – det er en gammel og mange steder forældet tanke, at det er cheftræneren, der sætter den sportslige kurs i en klub.
Men det kræver så, at der andetsteds sættes en sportslig kurs, og det er godt nok svært at få øje på retningen i det, Vejle foretager sig, hvis vi bare kigger tilbage til oprykningen.
Under Constantin Galca overlevede Vejle med et defensivt hold i foråret, efter dampen var gået af offensiven i efteråret 2020 oven på en flot start.
Man hyrede Carit Falch i sommeren 2021 til at spille en mere ekspansiv, offensiv omgang fodbold, hvilket brasede totalt sammen i en grad, så Falch simpelthen blev fyret to uger før lukningen af transfervinduet i august sidste år.
Ind kom Peter Sørensen til en defensiv, der diplomatisk sagt ikke spillede på Superliga-niveau, og efter et par katastrofale nederlag til Silkeborg og OB var det på en ret billig baggrund, at de sidste uger i efteråret trods alt så bedre ud.
Vi hørte rygterne om usikkerhed om Peter Sørensen allerede efter første Superliga-kamp i foråret, og at ejerne har været så usikre på den danske træner uden så at skifte i vinterpausen er simpelthen så mærkeligt.
Fint nok, at Raul Albentosa har sit eget SoMe-team og virker sej, at Allan Sousa er en fed spiller, og at der er adskillige gode spillere i truppen.
De spillere kan jo ikke redde Vejle, når det er uklart, hvad man egentlig vil. Angribe eller forsvare? Hente flere danskere eller satse på dygtige udlændinge?
På transfermarkedet i januar havde Peter Sørensen bedt om en slankning af truppen og kampklare spillere – slanket blev truppen, mens man også sagde farvel til en håndfuld nordiske spillere.
Vejle har rigeligt pengene til at spille i Superligaen, men samlet set har man ikke brugt dem specielt godt, og man ser nu ud til at være på vej mod endnu en nedrykning.
Det kunne ligne en ny udenlandsk træner, hvilket ikke fejler noget – Constantin Galcas faglighed er der vel ikke nogen tvivl om, og mon ikke man har et par dygtige trænere i det vidtforgrenede netværk bag klubben, der kan træde til.
Men man er altså nødt til at være helt klar over, hvordan man vil spille fodbold, og hvilke spillere, man vil hente til – det er svært at konkludere andet end at klubbens ejer har svigtet på det punkt siden oprykningen, når Vejle nu står, hvor man gør med 13 point i 21 kampe, snart den fjerde cheftræner på lidt over halvanden sæson i Superligaen og udsigt til en ny kaskade af udskiftninger til sommer.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Mexico – Ecuador
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Transferbombe på vej
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
