Åndssvagt og dybt uansvarligt, dansk fodbold!

Det er hamrende uacceptabelt, at Superliga-klubberne ikke ved, hvilke Europa-pladser, de spiller om, før sæsonen er færdigspillet.



Det var fedt at se den ægte, uspolerede glæde hos Silkeborg onsdag aften.

So what, at man gik glip af Superligaens Top 6 – det her spillede!

Spillere og medarbejdere skulle tøjle sig selv for ikke at kramme alle inden for rækkevidde, selv pressens repræsentanter, og klubbens og dens fans fortjener i den grad glæden og udsigten til endnu en skøn pokalfinale-dag.

I aften slås Viborg for at levere en stor overraskelse i Parken efter et på mange måder ufortjent 1-0-nederlag på hjemmebane til FCK for en uge siden.

Jeg er personligt kæmpe fan af, at man har noget at spille om.

Ja, stod det til mig, kunne vi sagtens give den endnu mere gas med pokalturneringen og konstruere de tidlige faser til at indeholde en række lokalopgør.

Tænk en mini, mini-udgave af de brasilianske delstatsmesterskaber, hvor AGF skal slås sig gennem et Århus-mesterskab, et inter-fynsk drama og en masse fede københavner-kampe – kun fantasi og den fair konkurrence sætter grænser.

Læs mit forslag her

Men hvad jeg absolut ikke er fan af, det er det kæmpestore rod, pokalen og Superliga-strukturen giver i Europa-adgangen.

Dybt useriøst!

Dem af jer, der ofte læser med, kender min holdning til Europa-playoffkampen om Danmarks sidste Conference League-billet.

Jeg er ikke fan, for nu at bruge årets underdrivelse.

Men det bliver endnu mere tosset af, at pokalfinalen i år ligger efter sidste runde i Superligaen.

Hvis FC København lever op til favoritværdigheden i aften, ved vi ikke før den finale, om nummer tre eller fire i Superligaen skal spille den playoffkamp.

Vi ved heller ikke, om det er Silkeborg eller Viborg, der tre dage efter pokalfinalen skal spille i den førnævnte Europa-playoffkamp mod holdet fra Top 6.

Og bliver FCK mester, ved toeren, med al sandsynlighed FC Midtjylland ikke ved slutfløjt i sidste runde, om man skal i Europa League eller Conference League.

Lav det nu om!

Ja ja, det er first world problems, det her.

Og så alligevel ikke.

For Superliga-klubberne planlægger år frem med budgetter, trupper, talentudvikling, træneransættelser, og her er Europa-adgang altså ikke en luksus, man lige tager med hver tredje-fjerde år og bare tager som ren fornøjelse og en positiv overraskelse.

Klubberne slås, slider og bløder for at optimere mulighederne for at komme ud i Europa og i et ligaspil. Bare spørg Brøndby IF lige nu, om det er for sjov, det med at komme i et Europa-ligaspil.

Det er dødelig, sportslig alvor, mange menneskers arbejdspladser og dansk fodbolds udviklingsmuligheder, vi her taler om.

Og så er det dybt useriøst og uacceptabelt, at man ikke ved, hvad man spiller om, når turneringen begynder, ja i år endda ikke, når den slutter.

Europa-turneringer skal ikke være lotteri

Det er fuldstændig vanvittigt at lege tombola på den måde.

Det er UEFA, der bestemmer, at den bedste Europa-billet til klubber, der ikke kvalificerer sig til Champions League gennem deres liga, går til pokalvinderen.

Så her kan Danmark ikke gøre fra eller til ud over at gøre stemmen hørt i UEFA.

Men hvis Europa-deltagelse er noget, man skal planlægge efter og dygtiggøre sig til, er det helt skævt, at Danmarks næstbedste Europa-billet bliver delt så tilfældigt ud, som en pokalturnering faktuelt er.

Danmarks næstbedste hold er ikke en pokalvinder, der har været gennem en stor håndfuld kampe efter lodtrækning, det er selvfølgelig Superligaens nummer to efter en 10 måneder lang turnering.

Men Superliga-klubberne og dansk fodbold er selv ansvarlig for, man forvandler Europa-adgangen til et lotteri med playoffkampen og at ligge pokalfinalen, som man gør i år.

Man kunne passende tage fat der og så igen tage det op i UEFA, som det også blev for et par år siden før Europa-cyklussen for 2024 til 2027, at det selvfølgelig ikke kan nytte noget at give pokalvindere en så attraktiv billet.

Hvad siger I – hvad burde pokalen give af Europa-adgang?

  • Det er helt fint med Europa League
  • Boost den endnu mere! Giv Danmarks anden kvalifikationsbillet til CL, hvis Danmark kommer tilbage i UEFA’s Top 15
  • Den skal give adgang til Conference League
  • Det er helt fint med Europa League
  • Boost den endnu mere! Giv Danmarks anden kvalifikationsbillet til CL, hvis Danmark kommer tilbage i UEFA’s Top 15
  • Den skal give adgang til Conference League

0 Votes

Jeg er helt med på, alt det her vil favorisere de større klubber.

Men hvis man vil bedrive udviklingspolitik, skulle man tage og sige det og handle konstruktivt i den retning i stedet for at lade hånt om egen liga.





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

– Jeg er dum

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Østrig – Jordan

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Belgien – Egypten

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’