48 sekunder.
Længere tog det ikke, før FC Midtjylland var bagud mod Ajax, og det begyndte at ligne et lidt dårlig folkekomedie med et tyndt manuskript, da Ajax kom på 2-0 ved et tåbeligt indirekte frispark, Mikkel Andersen leverede med en lille assist fra Paulinhos tilbagelægning fra få meters afstand.
Det kom til at se bedre ud med en behjertet offensiv indsats mod et Ajax-hold, der var forrygende offensivt men også giver chancer væk.
Anders Dreyer scorede FC Midtjyllands første gruppespilsmål og burde have udlignet få minutter senere, da Pione Sisto spillede ham helt blank efter et defensivt koks af Ajax, men det blev ved drømmen om en udligning.
2008 og 2016 er længe siden
FC Midtjylland er dermed på ret kurs mod nul point i gruppespillet, noget ingen danske hold har præsteret før.
Er det ikke skuffende?
Helt klart, og med udsigt til en hård tvekamp om andenpladsen i gruppen mellem Ajax og Atalanta er bedste chance for point efterhånden, at Liverpool stiller med et rent U/19-hold i Herning i december, hvilket vel alt taget i betragtning er ret usandsynligt, selvom det må friste Jürgen Klopp.
Men overraskende? Nej.
FC Midtjylland er i den grad overmatchet i en pulje, hvor tirsdagens modstander havde omtrent samme personaleudgifter som danskerne, hvis vi da ellers lod som om, at euro og danske kroner stod i samme kurs.
Liverpool er helt oppe i stratosfæren, hvor man er ved at have fået nok af selv mange kampe i Premier League og gerne vil sløjfe kampe mod engelske midter- og bundhold og CL-kampe som dem mod FC Midtjylland for i stedet at spille i diverse lukkede turneringer i Europa og globalt.
Er det ikke bare tuderi?
AaB klarede den jo i 2008, hvor man gik videre fra en pulje med Manchester United, og FC København havde vel retteligt fortjent at gå videre fra gruppespillet i 2016?
Ingen tvivl om, at FC København 2016/17 var et stærkere mandskab, og at dette FCM-hold ikke havde været i nærheden af at gå videre mod Leicester, FC Porto og Club Brugge.
Men et pivringe Club Brugge anno 2016 kunne FCM nu godt have fået tre-point mod, og hvad vigtigere er; Champions League-fodbold er ikke det samme i dag som i 2016, og slet ikke som i 2008, hvor AaB klemte sig foran Celtic.
Kort fortalt går fodbold på dette niveau stærkere end for bare fire år siden, og langt, langt stærkere end i 2008.
Klubberne og ligaerne foran Superligaen er accelereret både sportsligt og økonomisk.
Se bare tallene her fra Tipsbladets papirudgave sidste fredag.
Målforskellene i Champions League-kampene og grupperne bliver større og større, og de største klubber i Europa er blevet så meget større end alle andre, at en lukket liga med blandt andre Liverpool nu faktisk giver mening.
Måske kunne FC Midtjylland have fået point tirsdag aften mod Ajax med en mere defensiv tilgang eller Evander inde på midtbanen til at supplere Frank Onyeka og Jens-Lys Cajuste på bekostning af Awer Mabil ved at flytte Sisto på kanten.
Men sammenligningen med tidligere tiders danske præstationer i Champions League-gruppefasen misforstår altså, hvor meget fodbold har flyttet sig de seneste år.
Når det så er skrevet, er der sandt for dyden langt op til, at FC Midtjylland kan blive en fast Champions League-klub om 10 år, som FCM’s direktør Claus Steinlein talte om i sidste uges udgave af Tipsbladet.
Der er længe til, men udviklingen i toppen af europæisk fodbold brager derudaf igen, så snart coronavirussen er kommet mere under kontrol i 2021 eller 2022, og der skal udrettes mirakler på transfermarkedet og i talentudviklingen, før man kan begynde at forestille sig det.
Længe inden da, allerede på søndag, venter mødet med den tidligere cheftræner Jess Thorup, der har fået til mission at indhente og overhale FC Midtjylland, og allerede kan gøre det i weekenden ved at vinde i Herning.
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
Arsenal skuffer mod bundprop
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
UEFA med ny stor FC København-straf
NYHEDER
I svime over Højlund
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
MEDIE
Choktransfer?
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
Vild udtalelse om Nathan Trott
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
