48 sekunder.
Længere tog det ikke, før FC Midtjylland var bagud mod Ajax, og det begyndte at ligne et lidt dårlig folkekomedie med et tyndt manuskript, da Ajax kom på 2-0 ved et tåbeligt indirekte frispark, Mikkel Andersen leverede med en lille assist fra Paulinhos tilbagelægning fra få meters afstand.
Det kom til at se bedre ud med en behjertet offensiv indsats mod et Ajax-hold, der var forrygende offensivt men også giver chancer væk.
Anders Dreyer scorede FC Midtjyllands første gruppespilsmål og burde have udlignet få minutter senere, da Pione Sisto spillede ham helt blank efter et defensivt koks af Ajax, men det blev ved drømmen om en udligning.
2008 og 2016 er længe siden
FC Midtjylland er dermed på ret kurs mod nul point i gruppespillet, noget ingen danske hold har præsteret før.
Er det ikke skuffende?
Helt klart, og med udsigt til en hård tvekamp om andenpladsen i gruppen mellem Ajax og Atalanta er bedste chance for point efterhånden, at Liverpool stiller med et rent U/19-hold i Herning i december, hvilket vel alt taget i betragtning er ret usandsynligt, selvom det må friste Jürgen Klopp.
Men overraskende? Nej.
FC Midtjylland er i den grad overmatchet i en pulje, hvor tirsdagens modstander havde omtrent samme personaleudgifter som danskerne, hvis vi da ellers lod som om, at euro og danske kroner stod i samme kurs.
Liverpool er helt oppe i stratosfæren, hvor man er ved at have fået nok af selv mange kampe i Premier League og gerne vil sløjfe kampe mod engelske midter- og bundhold og CL-kampe som dem mod FC Midtjylland for i stedet at spille i diverse lukkede turneringer i Europa og globalt.
Er det ikke bare tuderi?
AaB klarede den jo i 2008, hvor man gik videre fra en pulje med Manchester United, og FC København havde vel retteligt fortjent at gå videre fra gruppespillet i 2016?
Ingen tvivl om, at FC København 2016/17 var et stærkere mandskab, og at dette FCM-hold ikke havde været i nærheden af at gå videre mod Leicester, FC Porto og Club Brugge.
Men et pivringe Club Brugge anno 2016 kunne FCM nu godt have fået tre-point mod, og hvad vigtigere er; Champions League-fodbold er ikke det samme i dag som i 2016, og slet ikke som i 2008, hvor AaB klemte sig foran Celtic.
Kort fortalt går fodbold på dette niveau stærkere end for bare fire år siden, og langt, langt stærkere end i 2008.
Klubberne og ligaerne foran Superligaen er accelereret både sportsligt og økonomisk.
Se bare tallene her fra Tipsbladets papirudgave sidste fredag.
Målforskellene i Champions League-kampene og grupperne bliver større og større, og de største klubber i Europa er blevet så meget større end alle andre, at en lukket liga med blandt andre Liverpool nu faktisk giver mening.
Måske kunne FC Midtjylland have fået point tirsdag aften mod Ajax med en mere defensiv tilgang eller Evander inde på midtbanen til at supplere Frank Onyeka og Jens-Lys Cajuste på bekostning af Awer Mabil ved at flytte Sisto på kanten.
Men sammenligningen med tidligere tiders danske præstationer i Champions League-gruppefasen misforstår altså, hvor meget fodbold har flyttet sig de seneste år.
Når det så er skrevet, er der sandt for dyden langt op til, at FC Midtjylland kan blive en fast Champions League-klub om 10 år, som FCM’s direktør Claus Steinlein talte om i sidste uges udgave af Tipsbladet.
Der er længe til, men udviklingen i toppen af europæisk fodbold brager derudaf igen, så snart coronavirussen er kommet mere under kontrol i 2021 eller 2022, og der skal udrettes mirakler på transfermarkedet og i talentudviklingen, før man kan begynde at forestille sig det.
Længe inden da, allerede på søndag, venter mødet med den tidligere cheftræner Jess Thorup, der har fået til mission at indhente og overhale FC Midtjylland, og allerede kan gøre det i weekenden ved at vinde i Herning.
LIVE
TransferLIVE: Dansker i regulært chokskifte
MEDIE
Chokskifte?
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
FC København tjente millioner tirsdag aften
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
Brøndby henter Emmanuel Dennis
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
NYHEDER
Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
TOPNYHED
Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Portugal
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
NYHEDER
