Analyse: Derfor er Eriksens Inter på auktion

Elendig økonomi og nye vinde fra kommunistpartiets top i Beijing forklarer, hvorfor Inters ejer Zhang Jindong muligvis skal af med Serie A-topklubben så hurtigt som muligt trods førstepladsen i Serie A.



Analysen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet, og du kan også få det leveret til døren. Læs mere om hvordan her.

“Det kom som et chok, da hun forlod mig” sang Danseorkesteret for 35 år siden, og den følelse må spillere og trænere i Jiangsu FC kunne genkende i dag.

For fem år siden betalte klubben 375 millioner kroner for Alex Teixeira fra Sjakhtar Donetsk og snød dermed blandt andre Liverpool for den brasilianske landsholdsspiller, men her 28. februar var det slut.

Ikke bare for Alex Teixeira, der har været fri af sin kontrakt i klubben siden nytår, men for hele klubben, der simpelthen blev lukket med dags varsel.

Det er ellers ikke fordi, klubben har klaret sig skidt: Man er forsvarende mester og skulle have spillet i Asiens Champions League fra april, men i stedet valgte klubejer Zhang Jindong at dreje nøglen om.

Det er en stor klub, der hermed lukker, og rygterne om problemer havde svirret længe i Kina.

Jiangsu FC’s grumme skæbne puster yderligere til tvivlen om Serie A’s tophold Inter, for Milano-klubben er ligesom det nu skrinlagte mesterhold i Kina ejet af Zhang Jindong.

Han er stifter og storaktionær i Suning, der er en af Kinas største butikker for forbrugsvarer, både online og i fysiske butikker spredt ud over verdens mest folkerige land.

Allerede før coronaepidemien var Suning klemt efter års voldsom ekspansion både i og udenfor Kina, og 2020 var en katastrofe for Suning, der tabte 3,7 milliarder kroner.

Zhang Jindong sagde for nylig, at alt andet end de absolutte kerneforretninger nu skal sorteres fra eller nedprioriteres, og det har yderligere pustet til rygterne om et snarligt salg af Inter.

Oven i Sunings økonomiske problemer, der er så slemme, at der lige nu arbejdes på salg af nye aktier til et statskontrolleret investeringsselskab, har signalet i efterhånden et par år fra den kinesiske regering været, at kinesiske oligarker skal droppe deres prestigekøb af europæiske storklubber og i stedet bruge al energien derhjemme.

Det London-baserede investeringsselskab BC Partners har i et stykke tid været favorit til at købe sig ind i Inter, gerne ved at opkøbe aktiemajoriteten, og i denne uge kunne italienske medier fortælle, at et andet investeringsselskab, Fortress, har meldt sig på banen.

Fortress-navnet vil nogle måske kunne genkende fra en flirt i slutningen af 2018 med et køb af FC København, som man ville løfte ud af Parken Sport & Entertainment sammen med selve stadion. Fortress’ grundlægger Wes Edens ejer en del af Aston Villa, og Fortress blev kort tid før interessen for FC København opkøbt af det japansk baserede investeringsselskab Softbank, der har Saudi-Arabien og De Forenede Arabiske Emirater som to af de helt store kunder.

Fortress skal have tilbudt Suning både aktiekøb og lån, så Suning kan blive siddende som hovedaktionær i klubben.

Også Saudi-Arabiens statslige investeringsfond PIF, der sidste år forgæves forsøgte at få lov af Premier League til at købe Newcastle, skal være på banen med et tilbud om at købe Suning ud af Inter.

Det britiske medie Daily Mail fortalte onsdag, at Inter ifølge mediets kilder ikke havde betalt det seneste afdrag på Romelu Lukaku til Manchester United.

Inter købte Christian Eriksen af Tottenham for omtrent 150 millioner kroner i januar 2020, og klubben brugte over 500 millioner kroner på spillerkøb sidste sommer.

Til gengæld var der ingen nye folk til truppen i januar, og meget tyder altså på, at Zhang Jindong nu er på vej ud af klubben, mens endnu en europæisk topklub tegner til at blive overtaget af investorer fra den skarpe ende af de internationale finansmarkeder.

Suning betalte omkring to milliarder kroner for Inter i 2016.

Tipsbladet_forside_15





LIVE

TransferLIVE: Siger nej til AGF

Farzams fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Brøndby-transfer glippet

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Højlund roser FC Københavns fans



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Angriber meldes tæt på

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Ruben Amorim på vej til ny storklub?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Reagerer på katastrofalt rødt kort

Dansk klub har ham på radaren

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Brøndby præsenterer stor profil

Norwich har budt på stor dansk profil

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Kommer til AGF efter monstersæson

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Brøndby vil holde på stjerne

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

– Et gigantisk problem for Danmark

17-årig starter for FCK mod Napoli

Dansker bomber løs mod Manchester City

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Her kan du se FC København mod Napoli

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub