Analysen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet, og du kan også få det leveret til døren. Læs mere om hvordan her.
“Det kom som et chok, da hun forlod mig” sang Danseorkesteret for 35 år siden, og den følelse må spillere og trænere i Jiangsu FC kunne genkende i dag.
For fem år siden betalte klubben 375 millioner kroner for Alex Teixeira fra Sjakhtar Donetsk og snød dermed blandt andre Liverpool for den brasilianske landsholdsspiller, men her 28. februar var det slut.
Ikke bare for Alex Teixeira, der har været fri af sin kontrakt i klubben siden nytår, men for hele klubben, der simpelthen blev lukket med dags varsel.
Det er ellers ikke fordi, klubben har klaret sig skidt: Man er forsvarende mester og skulle have spillet i Asiens Champions League fra april, men i stedet valgte klubejer Zhang Jindong at dreje nøglen om.
Det er en stor klub, der hermed lukker, og rygterne om problemer havde svirret længe i Kina.
Jiangsu FC’s grumme skæbne puster yderligere til tvivlen om Serie A’s tophold Inter, for Milano-klubben er ligesom det nu skrinlagte mesterhold i Kina ejet af Zhang Jindong.
Han er stifter og storaktionær i Suning, der er en af Kinas største butikker for forbrugsvarer, både online og i fysiske butikker spredt ud over verdens mest folkerige land.
Allerede før coronaepidemien var Suning klemt efter års voldsom ekspansion både i og udenfor Kina, og 2020 var en katastrofe for Suning, der tabte 3,7 milliarder kroner.
Zhang Jindong sagde for nylig, at alt andet end de absolutte kerneforretninger nu skal sorteres fra eller nedprioriteres, og det har yderligere pustet til rygterne om et snarligt salg af Inter.
Oven i Sunings økonomiske problemer, der er så slemme, at der lige nu arbejdes på salg af nye aktier til et statskontrolleret investeringsselskab, har signalet i efterhånden et par år fra den kinesiske regering været, at kinesiske oligarker skal droppe deres prestigekøb af europæiske storklubber og i stedet bruge al energien derhjemme.
Det London-baserede investeringsselskab BC Partners har i et stykke tid været favorit til at købe sig ind i Inter, gerne ved at opkøbe aktiemajoriteten, og i denne uge kunne italienske medier fortælle, at et andet investeringsselskab, Fortress, har meldt sig på banen.
Fortress-navnet vil nogle måske kunne genkende fra en flirt i slutningen af 2018 med et køb af FC København, som man ville løfte ud af Parken Sport & Entertainment sammen med selve stadion. Fortress’ grundlægger Wes Edens ejer en del af Aston Villa, og Fortress blev kort tid før interessen for FC København opkøbt af det japansk baserede investeringsselskab Softbank, der har Saudi-Arabien og De Forenede Arabiske Emirater som to af de helt store kunder.
Fortress skal have tilbudt Suning både aktiekøb og lån, så Suning kan blive siddende som hovedaktionær i klubben.
Også Saudi-Arabiens statslige investeringsfond PIF, der sidste år forgæves forsøgte at få lov af Premier League til at købe Newcastle, skal være på banen med et tilbud om at købe Suning ud af Inter.
Det britiske medie Daily Mail fortalte onsdag, at Inter ifølge mediets kilder ikke havde betalt det seneste afdrag på Romelu Lukaku til Manchester United.
Inter købte Christian Eriksen af Tottenham for omtrent 150 millioner kroner i januar 2020, og klubben brugte over 500 millioner kroner på spillerkøb sidste sommer.
Til gengæld var der ingen nye folk til truppen i januar, og meget tyder altså på, at Zhang Jindong nu er på vej ud af klubben, mens endnu en europæisk topklub tegner til at blive overtaget af investorer fra den skarpe ende af de internationale finansmarkeder.
Suning betalte omkring to milliarder kroner for Inter i 2016.

LIVE
LIVE: Har aldrig dømt Danmark før
AVIS
Klar på chokskifte
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
Stor profil glad for Brøndby
Vild stime før Danmark-brag
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Sendt hjem fra FC København-træning
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
Ser I med, Brøndby?
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
Her begynder næste sæson i Superligaen
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
TOPNYHED
