Spanske medier i ekstase

Roony Bardghji roses til skyerne i de spanske medier efter pragtpræstationen i 5-3-sejren over Real Betis.



Roony Bardghjis karriere har udviklet sig på nærmest utrolig vis på kort tid.

Efter en alvorlig knæskade vendte svenskeren i foråret tilbage for FC København og spillede fem kampe i Mesterskabsspillet, herunder tre som indskifter, og i sommerens transfervindue fik han så realiseret et decideret drømmeskifte for FC Barcelona.

Lørdag spillede den tidligere Superliga-profil så sin hidtil bedste kamp for den spanske gigantklub, da han både scorede og assisterede i første halvleg i 5-3-sejren over Real Betis.

I kølvandet på den præstation er den tidligere FC København-profil blevet rost til skyerne i den spanske presse.

– Roony Bardghji var desperat efter at komme i kamp igen. Han er en rollemodel på træningsbanen, og selvom han havde siddet på bænken i fem kampe i træk, så har svenskeren hele tiden givet alt og aldrig holdt sig tilbage i træningen. Flick belønnede skandinaven med en startplads, og den svenske landsholdsspiller kvitterede i den grad for tilliden.

– I den første halve time stod han bag Torres’ udligning med en en afgørende aflevering til Koundé, derefter stod han for indlægget til 2-1-målet og til sidst scorede han det tredje mål efter en suveræn afslutning. I sin jubelscene virkede han tydeligt rasende, tilsyneladende i en udløsning af indebrændt energi. Men det var en slags positiv vrede, for han kyssede logoet, da han jublede over sin første scoring og muligheden for at vise sig frem overfor Flick, skriver den store catalanske avis Sport.

Mundo Deportivo skriver, at Barcelona fik vendt opgøret mod Real Betis i høj grad takket være Roony Bardghji, der ifølge avisen havde ‘sin første store aften som Barcelona-spiller’. Avisen fremhæver især svenskerens 3-1-scoring.

– Barca-fløjen, der startede i venstre side, løb målrettet mod Nathan. Efter en sensationel førsteberøring lod han som om, at han driblede ind i banen, hvorefter han beskyttede bolden og affyrede et kraftfuldt skud med højrebenet, der ellers er hans svage fod.

– Afslutningen var en raket, der var umulig for målmanden at stoppe, og dermed kom Barcelona foran 3-1. Et mål præget af stor personlighed og forrygende teknik, som understregede Roonys glimrende niveau i opgøret, skriver Mundo Deportivo.

Særlig jubelscene

Også den catalanske avis ARA jubler over Roony Bardghjis brandkamp og spekulerer i, om svenskeren på sigt kan blive fast starter, mens Marca skriver, at ‘Roony aldrig kommer til at glemme den 6. december 2005’, hvor svenskeren slog til, da Barcelona havde allermest brug for ham.

Flere spanske medier, herunder La Vanguardia og Sport, hæfter sig samtidig ved Roony Bardghjis scoring, der angiveligt var en reference til den japanske animekarakter Naruto.

– Han kyssede Barça-logoet, mens han løb ned langs højre side af La Cartuja. Så løftede Roony Bardghji hovedet og lavede en jutsu. I japansk anime – en af Roonys hobbyer – er det en speciel teknik, som en karakter kan gøre brug af for at generere energi, kontrollere elementer og udtrykke drømme. Lige nu er Barça den 19-årige kantspillers store drøm, skriver La Vanguardia om jubelscenen.

Også danske Andreas Christensen kom på banen i lørdagens kamp i Sevilla, hvor danskeren blev sendt i aktion fra anden halvlegs start.



‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Tullberg skifter fire mand

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

– De skal skille sig af med ham!

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

FC København – Sønderjyske

Randers FC – AGF

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Viborg FF – FC Midtjylland

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Trækker overskrifter i Sydkorea

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

De er klar til at købe Mohamed Salah

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Kæmpe triumf for Frank

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Stjerner sender besked til Froholdt

Danskerscoringerne væltede ind

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama