Vejle Boldklub – Brøndby IF

Vejle Boldklub jagter en flig af håb, når de tager mod Brøndby. Vejle har tabt tre kampe på stribe, mens Brøndby senest tabte til Fredericia.



Superliga

Dommer: M. Redder

Mandag 8. december kl. 19.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

Brøndby IF -1,5

Odds 3,00

Spil hos Bet365

Odds fra maj 14, 2026. Odds kan være ændret.

18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet –  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | * symbolet indikerer reklamelinks

Holdnyt:
Vejle Boldklub:

De var lige begyndt at hejse en frelser-statue af Steffen Kielstrup i Nørreskoven, da han førte holdet til sejr mod FCK i den første kamp efter den fyrede træner Prelec. 

Men mon ikke planerne om sådan en statue er skrinlagt igen, for i de følgende tre kampe har Vejle sammenlagt tabt 3-12 til Viborg, OB og Viborg igen i DBU Pokalen. 

Det ser kulsort ud for de røde østjyder, der nok knokler, kæmper og klør på, men efterhånden nager mistanken, om det simpelthen er niveauet, der mangler.

De har kun vundet to kampe ud af efterårets første 17, men de kom i det mindste begge to hjemme i Nørreskoven mod først OB (4-0) og senest FCK (2-0).

Der er brug for både medvind, firkløvere og harefødder til denne duel, for Vejle har kun formået at slå Brøndby én gang i deres seneste 23 Superliga-dueller. 

Måske er det et lille lyspunkt, at den enlige Vejle-sejr faldt på hjemmebane, men vi skal altså helt tilbage til 2007, hvor målskytterne i 3-0-sejren var Ulrik Balling og to gange Piñones-Arce. Der er pumpet en del bolde i boldrummet siden. 

Damian Van Bruggen, Lundrim Hetemi, Tobias Lauritsen og Andrew Hjulsager var ude med skader i seneste Superligakamp for Vejle.

Brøndby IF:

Brøndby har længe ligget lunt i baghjul af topholdene i tabellen, men med mandagens nederlag til Fredericia – som fulgte forrige rundes derbynederlag i Parken – er der nu seks point op til AGF på 1. pladsen. 

Det så ellers meget lovende ud med rækkens to bundhold i efterårets to afsluttende runder, men der var ingen nåde i mandags fra FC Fredericia på Vestegnen. 

Oprykkerne kom ellers med otte nederlag på stribe, men de formåede at få de blågule til at gå fra koncepterne, tabe hovederne med to røde kort og tabe kampen. 

Så der må stå revanche med flammende bogstaver på taktiktavlen hos Steve Cooper forud for denne kamp.

Cooper må klare sig uden de nu spærrede Marko Divkovic og Noah Nartey, der begge fik direkte rødt i 3-1-nederlaget til oprykkerne fra Lillebælt.

Både AGF og FCM har tricky opgaver ude mod ærkerivaler, så det er vel ikke sikkert, de hapser maksimumpoint, og det kan blive Brøndbys chance for at hale lidt ind på dem igen. Men det kræver altså en bedre indsats og en blågul sejr.

Sean Klaiber er ude med skade.

Karantæner:

Vejle Boldklub: Ingen
Brøndby IF: Marko Divkovic, Noah Nartey

Bud på startopstillinger:

Vejle Boldklub: (4-3-3): Vekic – Gundelund, Velkov, Nielsen, Sørensen – Gammelgaard, Vestergård, Enggård, Bach – Chiakha, Jacobsen

Brøndby IF: (4-3-3): Pentz – Villadsen, Alves, Binks, Köhlert – Tahirovic, Spierings – Fukuda, Bundgaard, Vallys – Ambæk

Dom:

Vejles trænerduo, Kielstrup og Bisgaard, hiver og flår i alle håndtag i maskinrummet for at finde den rette opskrift, men intet ser ud til for alvor at virke. 

Brøndby kommer jo ikke i decideret topform med to nederlag i rap og en regulær skandalekamp i mandags mod FC Fredericia. 

Alligevel er det svært at se andet kampbillede for sig end dominans fra gæsterne. 

Sæsonens første møde endte 2-1 til Brøndby på hjemmebane, men Vejle har lukket fire mål ind i snit i deres tre seneste kampe, og det kan let gå helt galt for dem i denne sidste Superliga-kamp før julepausen. 

Dommen lyder, at Brøndby vinder 4-1.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated maj 14, 2026 00:14 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Stor hyldest af Mike Tullberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’