Superliga
Dommer: M. Redder
Mandag 8. december kl. 19.00
Stream: TV2 Sport X
Spilforslag
Brøndby IF -1,5
Odds 3,00
Odds fra marts 26, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
De var lige begyndt at hejse en frelser-statue af Steffen Kielstrup i Nørreskoven, da han førte holdet til sejr mod FCK i den første kamp efter den fyrede træner Prelec.
Men mon ikke planerne om sådan en statue er skrinlagt igen, for i de følgende tre kampe har Vejle sammenlagt tabt 3-12 til Viborg, OB og Viborg igen i DBU Pokalen.
Det ser kulsort ud for de røde østjyder, der nok knokler, kæmper og klør på, men efterhånden nager mistanken, om det simpelthen er niveauet, der mangler.
De har kun vundet to kampe ud af efterårets første 17, men de kom i det mindste begge to hjemme i Nørreskoven mod først OB (4-0) og senest FCK (2-0).
Der er brug for både medvind, firkløvere og harefødder til denne duel, for Vejle har kun formået at slå Brøndby én gang i deres seneste 23 Superliga-dueller.
Måske er det et lille lyspunkt, at den enlige Vejle-sejr faldt på hjemmebane, men vi skal altså helt tilbage til 2007, hvor målskytterne i 3-0-sejren var Ulrik Balling og to gange Piñones-Arce. Der er pumpet en del bolde i boldrummet siden.
Damian Van Bruggen, Lundrim Hetemi, Tobias Lauritsen og Andrew Hjulsager var ude med skader i seneste Superligakamp for Vejle.
Brøndby IF:
Brøndby har længe ligget lunt i baghjul af topholdene i tabellen, men med mandagens nederlag til Fredericia – som fulgte forrige rundes derbynederlag i Parken – er der nu seks point op til AGF på 1. pladsen.
Det så ellers meget lovende ud med rækkens to bundhold i efterårets to afsluttende runder, men der var ingen nåde i mandags fra FC Fredericia på Vestegnen.
Oprykkerne kom ellers med otte nederlag på stribe, men de formåede at få de blågule til at gå fra koncepterne, tabe hovederne med to røde kort og tabe kampen.
Så der må stå revanche med flammende bogstaver på taktiktavlen hos Steve Cooper forud for denne kamp.
Cooper må klare sig uden de nu spærrede Marko Divkovic og Noah Nartey, der begge fik direkte rødt i 3-1-nederlaget til oprykkerne fra Lillebælt.
Både AGF og FCM har tricky opgaver ude mod ærkerivaler, så det er vel ikke sikkert, de hapser maksimumpoint, og det kan blive Brøndbys chance for at hale lidt ind på dem igen. Men det kræver altså en bedre indsats og en blågul sejr.
Sean Klaiber er ude med skade.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
Brøndby IF: Marko Divkovic, Noah Nartey
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub: (4-3-3): Vekic – Gundelund, Velkov, Nielsen, Sørensen – Gammelgaard, Vestergård, Enggård, Bach – Chiakha, Jacobsen
Brøndby IF: (4-3-3): Pentz – Villadsen, Alves, Binks, Köhlert – Tahirovic, Spierings – Fukuda, Bundgaard, Vallys – Ambæk
Dom:
Vejles trænerduo, Kielstrup og Bisgaard, hiver og flår i alle håndtag i maskinrummet for at finde den rette opskrift, men intet ser ud til for alvor at virke.
Brøndby kommer jo ikke i decideret topform med to nederlag i rap og en regulær skandalekamp i mandags mod FC Fredericia.
Alligevel er det svært at se andet kampbillede for sig end dominans fra gæsterne.
Sæsonens første møde endte 2-1 til Brøndby på hjemmebane, men Vejle har lukket fire mål ind i snit i deres tre seneste kampe, og det kan let gå helt galt for dem i denne sidste Superliga-kamp før julepausen.
Dommen lyder, at Brøndby vinder 4-1.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated marts 26, 2026 06:16 am
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Kæmpe nyhed i udlandet
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
Riemer melder stjerne klar
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Klar besked til danske debutanter
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
Hvem holder partilederne med i fodbold?
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
I chok over Steve Cooper-historie
Av, FCK! Her er de værst af alle
Det har hjemsøgt Højbjerg