Vejle Boldklub – Brøndby IF

Vejle Boldklub jagter en flig af håb, når de tager mod Brøndby. Vejle har tabt tre kampe på stribe, mens Brøndby senest tabte til Fredericia.



Superliga

Dommer: M. Redder

Mandag 8. december kl. 19.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

Brøndby IF -1,5

Odds 3,00

Spil hos Bet365

Odds fra januar 14, 2026. Odds kan være ændret.

18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet –  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, med symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening

Holdnyt:
Vejle Boldklub:

De var lige begyndt at hejse en frelser-statue af Steffen Kielstrup i Nørreskoven, da han førte holdet til sejr mod FCK i den første kamp efter den fyrede træner Prelec. 

Men mon ikke planerne om sådan en statue er skrinlagt igen, for i de følgende tre kampe har Vejle sammenlagt tabt 3-12 til Viborg, OB og Viborg igen i DBU Pokalen. 

Det ser kulsort ud for de røde østjyder, der nok knokler, kæmper og klør på, men efterhånden nager mistanken, om det simpelthen er niveauet, der mangler.

De har kun vundet to kampe ud af efterårets første 17, men de kom i det mindste begge to hjemme i Nørreskoven mod først OB (4-0) og senest FCK (2-0).

Der er brug for både medvind, firkløvere og harefødder til denne duel, for Vejle har kun formået at slå Brøndby én gang i deres seneste 23 Superliga-dueller. 

Måske er det et lille lyspunkt, at den enlige Vejle-sejr faldt på hjemmebane, men vi skal altså helt tilbage til 2007, hvor målskytterne i 3-0-sejren var Ulrik Balling og to gange Piñones-Arce. Der er pumpet en del bolde i boldrummet siden. 

Damian Van Bruggen, Lundrim Hetemi, Tobias Lauritsen og Andrew Hjulsager var ude med skader i seneste Superligakamp for Vejle.

Brøndby IF:

Brøndby har længe ligget lunt i baghjul af topholdene i tabellen, men med mandagens nederlag til Fredericia – som fulgte forrige rundes derbynederlag i Parken – er der nu seks point op til AGF på 1. pladsen. 

Det så ellers meget lovende ud med rækkens to bundhold i efterårets to afsluttende runder, men der var ingen nåde i mandags fra FC Fredericia på Vestegnen. 

Oprykkerne kom ellers med otte nederlag på stribe, men de formåede at få de blågule til at gå fra koncepterne, tabe hovederne med to røde kort og tabe kampen. 

Så der må stå revanche med flammende bogstaver på taktiktavlen hos Steve Cooper forud for denne kamp.

Cooper må klare sig uden de nu spærrede Marko Divkovic og Noah Nartey, der begge fik direkte rødt i 3-1-nederlaget til oprykkerne fra Lillebælt.

Både AGF og FCM har tricky opgaver ude mod ærkerivaler, så det er vel ikke sikkert, de hapser maksimumpoint, og det kan blive Brøndbys chance for at hale lidt ind på dem igen. Men det kræver altså en bedre indsats og en blågul sejr.

Sean Klaiber er ude med skade.

Karantæner:

Vejle Boldklub: Ingen
Brøndby IF: Marko Divkovic, Noah Nartey

Bud på startopstillinger:

Vejle Boldklub: (4-3-3): Vekic – Gundelund, Velkov, Nielsen, Sørensen – Gammelgaard, Vestergård, Enggård, Bach – Chiakha, Jacobsen

Brøndby IF: (4-3-3): Pentz – Villadsen, Alves, Binks, Köhlert – Tahirovic, Spierings – Fukuda, Bundgaard, Vallys – Ambæk

Dom:

Vejles trænerduo, Kielstrup og Bisgaard, hiver og flår i alle håndtag i maskinrummet for at finde den rette opskrift, men intet ser ud til for alvor at virke. 

Brøndby kommer jo ikke i decideret topform med to nederlag i rap og en regulær skandalekamp i mandags mod FC Fredericia. 

Alligevel er det svært at se andet kampbillede for sig end dominans fra gæsterne. 

Sæsonens første møde endte 2-1 til Brøndby på hjemmebane, men Vejle har lukket fire mål ind i snit i deres tre seneste kampe, og det kan let gå helt galt for dem i denne sidste Superliga-kamp før julepausen. 

Dommen lyder, at Brøndby vinder 4-1.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated januar 14, 2026 07:09 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’


Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Transfer på vej? AaB spørger på profil

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Bekræfter FC København-historie

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Mål i begge ender i Marokko

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller