Dette er en leder fra Tipsbladets trykte udgave fredag 29. juli 2022.
Stemningen omkring FC Barcelonas førstehold forud for den ny sæson er en noget anden, end da Lionel Messi for snart et år siden stoppede i den catalanske traditionsklub.
I weekenden vandt FC Barcelona et ‘El Clasico Light’ i den amerikanske casinoby Las Vegas på NFL-holdet Raiders’ to år gamle og 65.000 pladser store stadion, hvor der om halvandet år skal spilles Super Bowl.
Brasilianske Raphinha scorede kampens enlige mål, Robert Lewandowski startede i front med danske Andreas Christiansen og Eric Garcia i midterforsvaret, og Franck Kessié, Ferran Torres og Pierre-Emerick Aubameyang har også sluttet sig til FC Barcelona i et hektisk 2022, hvor man alene i transfers har forpligtet sig til at betale 1,2 milliarder kroner før signon-fees og store lønninger.
Det er pebrede summer, når man i forvejen skylder op mod 10 milliarder kroner og planlægger et storstilet byggeprojekt for endnu flere lånte milliarder.
FC Barcelonas ny præsident Joan Laporta, der snart ikke kan få prædikatet ‘ny’ længere efter alle sine handler siden comebacket til præsidentposten sidste år, satser i den grad på FC Barcelonas gode ry og rygte, og ikke mindst klubbens evne til at præstere store resultater her og nu.
Store, kortfristede lån optaget under forgængeren Josep Bartomeu er vekslet til lån med længere løbetid og markant lavere renter, men for at få råd til handlerne og forsøget på at få FC Barcelona helt tilbage til toppen her og nu har Laporta og bestyrelsen nu afgivet 25 procent af klubbens nationale medieindtægter i de kommende 25 år til kapitalfonden Sixth Street mod at få op mod 450 millioner euro (omtrent 3,35 milliarder kroner) her og nu.

Pengene fra Sixth Street er også gået til at betale 100 millioner euro tilbage på et lån hos Goldman Sachs.
Laporta og bestyrelsen har også mandat til at sælge 49 procent af aktierne i et selskab, der håndterer klubbens image- og merchandiserettigheder, hvilket man håber kan kaste yderligere 1,5-2 milliarder kroner af sig, hvis man ellers får mulighed for og vælger at indgå en sådan handel.
Det er måske meget passende, at Barcelona slog Real Madrid i netop Las Vegas, for Joan Laporta og Barcelonas satsning ligger i helt i tråd med noget, man ellers mest forbinder med en desperat, sen nattetime i Syndens By.
Siden FC Barcelona ufrivilligt solgte Neymar til Paris Saint-Germain for fem år siden for 1,65 milliarder kroner, har klubben oparbejdet den store milliardgæld takket være transfers og lønninger, selv Premier League allerrigeste klubber og Qatar-ejede Paris Saint-Germain ville overveje ekstremt grundigt, før de skrev under.
Coronakrisen bidrog med et par milliarder ekstra i minus, men kæmpegælden er i høj grad selvforskyldt.
Nu jagter Joan Laporta comebacket til Europas absolutte elite ved at betale store penge for 34-årige Robert Lewandowski, den brasilianske landsholdsspiller Raphinha frisk fra en overlevelseskamp i Premier League med Leeds, Andreas Christensen og Ferran Torres.
Også Sevillas stærke midtstopper Jules Kounde, der længe har lignet en kommende Chelsea-spiller, kan snart ende i Catalonien i stedet.
Barcelona har et hold, der med en god sæson og lidt medgang ser ud til at have en spansk mesterskab i sig mod Real Madrid.
Men ironien er til at få øje på, når Laporta og Barcelona i udstrakt grad jagter returen til toppet af fodboldhierarkiet via markante spillerindkøb, efter man i håndfuld år har gravet det kæmpe hul, klubben befinder sig i, netop ved at forsøge at købe sig tilbage til toppen.
Laporta og bestyrelsen føler sig givetvis presset til at forfølge den nuværende kurs, fordi man i modsætning til de direkte konkurrenter i England, Italien, Frankrig og til dels Tyskland ikke kan sælge sig selv til en nationalstat eller en af verdens mest velhavende milliardærer men stadig til syvende og sidst er en medlemsejet klub.
At pantsætte de fremtidige indtægter er en måde at sno sig uden om den begrænsning, men samtidig vil en betydelig del af indtægterne et kvart århundrede ud i fremtiden altså ikke tilfalde FC Barcelona men i stedet en kapitalfond, der med garanti har sikret sig at tjene godt på aftalen, uanset hvordan det går FC Barcelona.

Martin Braithwaite er en af de spillere, Joan Laporta og Barcelona-ledelsen forsøger at slippe af med, mens andre spillere bedes om at gå ned i løn.
Hvis ikke der var tale om et samarbejde med kapitalfonde med nydelige mænd og kvinder i jakkesæt, ville det være lidt svært at se forskellen på Barcelonas aftaler og så en tur til pantelåneren, dem med rygmærker eller en omgang kviklån på mobilen i slutningen af en presset måned.
FC Barcelonas aftaler under Joan Laporta bliver i den grad bemærket ude i Europa af andre klubber, der døjer gevaldigt med at få råd til nye spillere og ligesom Barcelona har økonomiske smerter efter et par hårde coronaår og med en ustabil samfundsøkonomi, hvor renten og inflationen stiger om kap og lån er blevet betydeligt dyrere.
Præsident Laporta talte mandag åbent i interview med ESPN om, at han forventer skabelsen af en form for Super League, selvom de fleste vel ser den turnering som stendød efter kæmpefiaskoen i foråret 2021.
Hvis ikke Super League kommer, skal nærmest alt gå perfekt for FC Barcelona i de kommende sæsoner med titler, trofæer og vilde stigninger i indtægterne fra medieaftaler, sponsorater, merchandise og spillersalg, for at man ikke står med en endnu større økonomisk hovedpine om få år.
Den positive udlægning er, at Joan Laporta er modig og tør tage chancer på vegne af klubben i forsøget på at genskabe fordums storhed netop via transfermarkedet, når man har brændt nallerne så gevaldigt på spillerkøb gennem den seneste håndfuld år. Andre vil kalde det dumdristigt, grænsende til det uansvarlige.
Xavi og hans trup skal i første omgang gør sig gældende i kampen med Real Madrid og La Liga-tronen og igen blive en force i Champions League efter sidste efterårs sløje exit.
Alternativet er ikke behageligt at tænke på for Barcelona, der også lægger op til at afgive en betydelig del af de fremtidige stadionindtægter i forbindelse med den massive ombygning af Camp Nou og hele Espai Barca-projektet, der på Joan Laportas lommeregner vil give klubben et massivt indtægtsløft selv efter afgivelsen af en pæn portion af indtægterne.
Man må næsten håbe for Laporta og FC Barcelona, at regnestykket holder, og at resultaterne følger i de næste mange år, for der er der ikke så meget tilbage at pantsætte.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Han vinder Ballon d’Or!
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
Harry Maguire ryger i skammekrogen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
Øjner europæisk trofæ
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
NYHEDER