Betal mandens bøffer og Piña colada de næste 10 år

ANALYSE: Det er ikke alt, der har været perfekt for FCK på banen og transfermarkedet i FCK i denne sæson, men Kamil Grabara kommer tæt på.



FC København har ikke haft nogen perfekt sæson, men med mindre alt går ubeskriveligt galt i de kommende døgn, er københavnerne danske mestre i sæsonen 2021/22.

Der har været dårlige perioder, der har været enorm udskiftning i spillertruppen og nye spillere, der ikke for alvor har slået til.

Og så har der været Kamil Grabara.

Jeg bliver skuffet, hvis jeg ikke ser ‘Guld-Grabara’ som overskrift et sted i de kommende timer og dage, for han da så sandelig været alle de 26 millioner kroner værd, FCK betalte til Liverpool, plus de millioner, det må koste at have ham en sæson i signon-fee, løn og bonus.

Der blev løftet øjenbryn sidste sommer, da FCK betalte for den unge polske målmand i Liverpool, for var det, trods de indkasserede mål i sidste sæson, virkelig på målmandsposten, der var mest brug for en opgradering?

Det er jo svært at argumentere for, at der har været noget bedre spillerkøb i Superligaen i denne sæson efter den slutning på sæsonen.

Op til kampen i Herning 1. maj havde FC København været i en elendig stime, hvor man ikke kunne score nok og havde tabt et par kampe til Silkeborg og Randers.

I den kamp reddede Grabara på utrolig vis Nicolai Boilesens hasarderede tilbagelægning kort inde i kampen og stod i vejen for flere store FCM-chancer.

Ja han gjorde det så godt, at jeg efter slutfløjtet opfordrede til, at FCK’s ledelse betaler alle restaurant- og barregninger for Kamil Grabara i København i resten af den aktive karriere, så vigtig havde han været med endnu et clean sheet.

Jeg vil gentage opfordringen nu: Den mand bør ikke betale for hverken sin bøf eller Piña colada i byen de næste mange år, så vigtig han har været for at indfri FCK’s målsætninger i en svær sæson.

For lige så vigtig var selvfølgelig redningen søndag eftermiddag i Randers, hvor hjemmeholdet fik straffe, netop som FCK bankede på til et 2-0-mål og havde rejst sig efter et Randers-stormvejr de første 20 minutter af kampen.

Op trådte Stephen Odey, og med stor selvfølgelig reddede Kamil Grabara den nigerianske forwards spark.

Amerikanerne taler om ‘clutch’, evnen til at præstere og vinde kampe, når indsatserne er størst, og med 10 Clean Sheets i foråret i Superligaen er det svært at sige, at Kamil Grabaras flotte kampe dukker op ud af ingenting og bare er løsrevne øjeblikke.

Den mand kan i sandhed indløse sin løncheck og modtage hyldesten med snehvid samvittighed, og FC København skal da strække sig langt for at holde på ham til de Champions League-knockoutkampe, der efter alt at dømme venter i midten af august.

For den slags præstationer og med navnet ‘Liverpool’ stående på CV’et er det ikke givet, at der bliver musestille omkring guld-keeperen på sommerens transfermarked, men mon ikke en potentiel tur i Champions Leagues gruppespil er gulerod nok.

Det er klasse at hive to sejre over Silkeborg og Randers, de to hold man altså tabte til i sidste måned, ud af ærmet, netop som sæsonen er på spil.

Og selvom alt langt fra har været perfekt, kan københavnernes sportsdirektør Peter Christiansen og resten af ledelsen og staben lige straks begynde at trykke på knapper og sikre det hold, der vil have pæne chancer for at udnytte den enestående gode mulighed, det er træde direkte ind i playoff-runden i Champions League-kvalifikationen og dermed kun være en ude- og hjemmekamp fra det store gruppespil.





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brøndby henter Alexander Drexel

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Horsens-oprykning sender million til Rumænien



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

VM-Vækkeuret: Han var fremragende og dybt berørt!

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Peger på ham som ny Superliga-træner