FC København har ikke haft nogen perfekt sæson, men med mindre alt går ubeskriveligt galt i de kommende døgn, er københavnerne danske mestre i sæsonen 2021/22.
Der har været dårlige perioder, der har været enorm udskiftning i spillertruppen og nye spillere, der ikke for alvor har slået til.
Og så har der været Kamil Grabara.
Jeg bliver skuffet, hvis jeg ikke ser ‘Guld-Grabara’ som overskrift et sted i de kommende timer og dage, for han da så sandelig været alle de 26 millioner kroner værd, FCK betalte til Liverpool, plus de millioner, det må koste at have ham en sæson i signon-fee, løn og bonus.
Der blev løftet øjenbryn sidste sommer, da FCK betalte for den unge polske målmand i Liverpool, for var det, trods de indkasserede mål i sidste sæson, virkelig på målmandsposten, der var mest brug for en opgradering?
Det er jo svært at argumentere for, at der har været noget bedre spillerkøb i Superligaen i denne sæson efter den slutning på sæsonen.
Op til kampen i Herning 1. maj havde FC København været i en elendig stime, hvor man ikke kunne score nok og havde tabt et par kampe til Silkeborg og Randers.
I den kamp reddede Grabara på utrolig vis Nicolai Boilesens hasarderede tilbagelægning kort inde i kampen og stod i vejen for flere store FCM-chancer.
Ja han gjorde det så godt, at jeg efter slutfløjtet opfordrede til, at FCK’s ledelse betaler alle restaurant- og barregninger for Kamil Grabara i København i resten af den aktive karriere, så vigtig havde han været med endnu et clean sheet.
Jeg vil gentage opfordringen nu: Den mand bør ikke betale for hverken sin bøf eller Piña colada i byen de næste mange år, så vigtig han har været for at indfri FCK’s målsætninger i en svær sæson.
For lige så vigtig var selvfølgelig redningen søndag eftermiddag i Randers, hvor hjemmeholdet fik straffe, netop som FCK bankede på til et 2-0-mål og havde rejst sig efter et Randers-stormvejr de første 20 minutter af kampen.
Op trådte Stephen Odey, og med stor selvfølgelig reddede Kamil Grabara den nigerianske forwards spark.
Amerikanerne taler om ‘clutch’, evnen til at præstere og vinde kampe, når indsatserne er størst, og med 10 Clean Sheets i foråret i Superligaen er det svært at sige, at Kamil Grabaras flotte kampe dukker op ud af ingenting og bare er løsrevne øjeblikke.
Den mand kan i sandhed indløse sin løncheck og modtage hyldesten med snehvid samvittighed, og FC København skal da strække sig langt for at holde på ham til de Champions League-knockoutkampe, der efter alt at dømme venter i midten af august.
For den slags præstationer og med navnet ‘Liverpool’ stående på CV’et er det ikke givet, at der bliver musestille omkring guld-keeperen på sommerens transfermarked, men mon ikke en potentiel tur i Champions Leagues gruppespil er gulerod nok.
Det er klasse at hive to sejre over Silkeborg og Randers, de to hold man altså tabte til i sidste måned, ud af ærmet, netop som sæsonen er på spil.
Og selvom alt langt fra har været perfekt, kan københavnernes sportsdirektør Peter Christiansen og resten af ledelsen og staben lige straks begynde at trykke på knapper og sikre det hold, der vil have pæne chancer for at udnytte den enestående gode mulighed, det er træde direkte ind i playoff-runden i Champions League-kvalifikationen og dermed kun være en ude- og hjemmekamp fra det store gruppespil.
LIVE
LIVE: FCK sender brev til fans – noget er på vej
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
Højlund stjæler overskrifter
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
OPTAKT
OB – FC Fredericia
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
– Han fik et lortetilbud fra OB
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
Jakob Poulsen med dyster melding
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
