FC København har ikke haft nogen perfekt sæson, men med mindre alt går ubeskriveligt galt i de kommende døgn, er københavnerne danske mestre i sæsonen 2021/22.
Der har været dårlige perioder, der har været enorm udskiftning i spillertruppen og nye spillere, der ikke for alvor har slået til.
Og så har der været Kamil Grabara.
Jeg bliver skuffet, hvis jeg ikke ser ‘Guld-Grabara’ som overskrift et sted i de kommende timer og dage, for han da så sandelig været alle de 26 millioner kroner værd, FCK betalte til Liverpool, plus de millioner, det må koste at have ham en sæson i signon-fee, løn og bonus.
Der blev løftet øjenbryn sidste sommer, da FCK betalte for den unge polske målmand i Liverpool, for var det, trods de indkasserede mål i sidste sæson, virkelig på målmandsposten, der var mest brug for en opgradering?
Det er jo svært at argumentere for, at der har været noget bedre spillerkøb i Superligaen i denne sæson efter den slutning på sæsonen.
Op til kampen i Herning 1. maj havde FC København været i en elendig stime, hvor man ikke kunne score nok og havde tabt et par kampe til Silkeborg og Randers.
I den kamp reddede Grabara på utrolig vis Nicolai Boilesens hasarderede tilbagelægning kort inde i kampen og stod i vejen for flere store FCM-chancer.
Ja han gjorde det så godt, at jeg efter slutfløjtet opfordrede til, at FCK’s ledelse betaler alle restaurant- og barregninger for Kamil Grabara i København i resten af den aktive karriere, så vigtig havde han været med endnu et clean sheet.
Jeg vil gentage opfordringen nu: Den mand bør ikke betale for hverken sin bøf eller Piña colada i byen de næste mange år, så vigtig han har været for at indfri FCK’s målsætninger i en svær sæson.
For lige så vigtig var selvfølgelig redningen søndag eftermiddag i Randers, hvor hjemmeholdet fik straffe, netop som FCK bankede på til et 2-0-mål og havde rejst sig efter et Randers-stormvejr de første 20 minutter af kampen.
Op trådte Stephen Odey, og med stor selvfølgelig reddede Kamil Grabara den nigerianske forwards spark.
Amerikanerne taler om ‘clutch’, evnen til at præstere og vinde kampe, når indsatserne er størst, og med 10 Clean Sheets i foråret i Superligaen er det svært at sige, at Kamil Grabaras flotte kampe dukker op ud af ingenting og bare er løsrevne øjeblikke.
Den mand kan i sandhed indløse sin løncheck og modtage hyldesten med snehvid samvittighed, og FC København skal da strække sig langt for at holde på ham til de Champions League-knockoutkampe, der efter alt at dømme venter i midten af august.
For den slags præstationer og med navnet ‘Liverpool’ stående på CV’et er det ikke givet, at der bliver musestille omkring guld-keeperen på sommerens transfermarked, men mon ikke en potentiel tur i Champions Leagues gruppespil er gulerod nok.
Det er klasse at hive to sejre over Silkeborg og Randers, de to hold man altså tabte til i sidste måned, ud af ærmet, netop som sæsonen er på spil.
Og selvom alt langt fra har været perfekt, kan københavnernes sportsdirektør Peter Christiansen og resten af ledelsen og staben lige straks begynde at trykke på knapper og sikre det hold, der vil have pæne chancer for at udnytte den enestående gode mulighed, det er træde direkte ind i playoff-runden i Champions League-kvalifikationen og dermed kun være en ude- og hjemmekamp fra det store gruppespil.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
NYHEDER
Medier fælder hård dom
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
NYHEDER
Ikke set i 30 år
OPTAKT
AGF – OB
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
Stjernetransfer på plads alligevel
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
TRANSFER
– Han virker frustreret!
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
NYHEDER
‘De er tilbage’
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
EKSKLUSIVT
