FC København har ikke haft nogen perfekt sæson, men med mindre alt går ubeskriveligt galt i de kommende døgn, er københavnerne danske mestre i sæsonen 2021/22.
Der har været dårlige perioder, der har været enorm udskiftning i spillertruppen og nye spillere, der ikke for alvor har slået til.
Og så har der været Kamil Grabara.
Jeg bliver skuffet, hvis jeg ikke ser ‘Guld-Grabara’ som overskrift et sted i de kommende timer og dage, for han da så sandelig været alle de 26 millioner kroner værd, FCK betalte til Liverpool, plus de millioner, det må koste at have ham en sæson i signon-fee, løn og bonus.
Der blev løftet øjenbryn sidste sommer, da FCK betalte for den unge polske målmand i Liverpool, for var det, trods de indkasserede mål i sidste sæson, virkelig på målmandsposten, der var mest brug for en opgradering?
Det er jo svært at argumentere for, at der har været noget bedre spillerkøb i Superligaen i denne sæson efter den slutning på sæsonen.
Op til kampen i Herning 1. maj havde FC København været i en elendig stime, hvor man ikke kunne score nok og havde tabt et par kampe til Silkeborg og Randers.
I den kamp reddede Grabara på utrolig vis Nicolai Boilesens hasarderede tilbagelægning kort inde i kampen og stod i vejen for flere store FCM-chancer.
Ja han gjorde det så godt, at jeg efter slutfløjtet opfordrede til, at FCK’s ledelse betaler alle restaurant- og barregninger for Kamil Grabara i København i resten af den aktive karriere, så vigtig havde han været med endnu et clean sheet.
Jeg vil gentage opfordringen nu: Den mand bør ikke betale for hverken sin bøf eller Piña colada i byen de næste mange år, så vigtig han har været for at indfri FCK’s målsætninger i en svær sæson.
For lige så vigtig var selvfølgelig redningen søndag eftermiddag i Randers, hvor hjemmeholdet fik straffe, netop som FCK bankede på til et 2-0-mål og havde rejst sig efter et Randers-stormvejr de første 20 minutter af kampen.
Op trådte Stephen Odey, og med stor selvfølgelig reddede Kamil Grabara den nigerianske forwards spark.
Amerikanerne taler om ‘clutch’, evnen til at præstere og vinde kampe, når indsatserne er størst, og med 10 Clean Sheets i foråret i Superligaen er det svært at sige, at Kamil Grabaras flotte kampe dukker op ud af ingenting og bare er løsrevne øjeblikke.
Den mand kan i sandhed indløse sin løncheck og modtage hyldesten med snehvid samvittighed, og FC København skal da strække sig langt for at holde på ham til de Champions League-knockoutkampe, der efter alt at dømme venter i midten af august.
For den slags præstationer og med navnet ‘Liverpool’ stående på CV’et er det ikke givet, at der bliver musestille omkring guld-keeperen på sommerens transfermarked, men mon ikke en potentiel tur i Champions Leagues gruppespil er gulerod nok.
Det er klasse at hive to sejre over Silkeborg og Randers, de to hold man altså tabte til i sidste måned, ud af ærmet, netop som sæsonen er på spil.
Og selvom alt langt fra har været perfekt, kan københavnernes sportsdirektør Peter Christiansen og resten af ledelsen og staben lige straks begynde at trykke på knapper og sikre det hold, der vil have pæne chancer for at udnytte den enestående gode mulighed, det er træde direkte ind i playoff-runden i Champions League-kvalifikationen og dermed kun være en ude- og hjemmekamp fra det store gruppespil.
Pokalbrag i Farum: FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Lauges kone bestormet af beskeder: ‘Overvældende’
Her kan du se FC Nordsjælland mod Brøndby IF
NYHEDER
Slagter Slot: Alt er galt!
NYHEDER
Efter hattrick: ‘Jeg er ikke så glad’
Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop
MEDIE
Spår: Forlængelse eller salg for Gustav Isaksen
INTERVIEW
Pludselig ringede Thierry Henry til Brøndby-profil
TOPNYHED
Skulle have afløst Daramy i FCK: Nu ophæver han
TOPNYHED
Superliga-stjerne til AGF? Lønnen let at firedoble
NYHEDER
Massive rygter om dansk landsholdsstjerne
NYHEDER
Scholes dropper tv – deler hjerteskærende årsag
TOPNYHED
Chido Obi stjæler overskrifter i England
NYHEDER
AGF videre efter stort pokaldrama
INTERVIEW
– Det gør ondt og gør mig ked af det
HELT VILDT
Udvist to gange på 16 minutter
TRANSFER
Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’
TOPNYHED
Uha, uha – det ser skidt ud, Bo Henriksen!
NYHEDER
Frank revser ‘stor dommerfejl’
NYHEDER
Presset stiger: Tidligere FCK-træner i modvind
TOPNYHED
Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’
NYHEDER
Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’
Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen
Flere Brøndby-spillere ude med skader
TIPSBLADETS DOM
Sikke en aften – han lignede en kæmpe stjerne!
FANKLUBBEN
Brøndby-fan: ‘Dette er mit ønskescenarie’
Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne
NYHEDER
Freder Superliga-boss
TIPSBLADET SPECIAL
Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs
NYHEDER
– Jeg var lige ved at falde ud af bilen
HELT VILDT
Ødelagde vild statistik efter 19 minutter
NYHEDER
Fem kasser på tre dage: FCM-komet i vild dominans
TOPNYHED
Sammenligner stjerne med Daniel Agger
EKSKLUSIVT
Thomas Frank besøger dansk klub
MEDIE
FCK meldes varm på Newcastle-spiller
MEDIE
Tophold jagter to danskere
NYHEDER
Rystet efter nederlag
MEDIE
Drama i Real Madrid – utilfredshed med Xabi Alonso
NYHEDER
– Han kan gøre det med Højlund
TOPNYHED
– Alle kan se Thomas Frank-effekten
LIGE NU
To FC Midtjylland-spillere ude resten af efteråret
NYHEDER
Ingen bud på Brian Riemer
TOPNYHED
Lyngby får ny kommerciel- og kommunikationschef
NYHEDER
Dansk stjerne bekymret – VM i fare?
MEDIE
Kan erstatte brandvarm dansker
TOPNYHED
Officielt: Riemer forlænger – her er kontrakten
MEDIE
Frygteligt nyt for dansker – ude resten af året
NYHEDER
Tøfting til dansk stjerne: – Bliv, hvor du er!
NYHEDER
Liverpool-boss tager sit eget hold i forsvar
DAGENS SPILFORSLAG
