Brøndbys positive dilemma: Jagt pengene eller guld

For Brøndby må det være fristende at holde på Mikael Uhre og om muligt Andreas Maxsø og spille om guld igen. Den potentielle gevinst i form af en Top 2-placering og et nyt guldattentat opvejer tabte transfermillioner.



Brøndby havde en flot pointhøst i tre år i træk under Alexander Zorniger kulminerende med 2018, hvor Brøndby burde have vundet mesterskabet.

Kan Frederiksens Brøndby matche de tre fede år på et mindre budget, en stærkere Superliga med 12 i stedet for 14 hold, og Mikael Uhre og Andreas Maxsø på vippen på transfermarkedet?

Jeg hælder mod et ja, eller til at man i hvert fald gør forsøget, hvilket nok kræver, at man lokker både Mikael Uhre og Andreas Maxsø til at blive i et halvt år til.

Det er et klassisk, men også overvejende positivt, dilemma, Brøndby står i.

Sidste års guldmedaljer kom flere år før, at man egentlig havde regnet med at spille med om førstepladsen.

Og minsandten, om man ikke står der igen nu på trods af massive udskiftninger i idealopstillingen sidste sommer.

FC København og FC Midtjylland viste sig i efteråret at være menneskelige efter en enormt flot start på sæsonen i begge klubber, og selvom liga-etteren FC Midtjylland og Brøndbys store hovedstadsrival er favoritter til første- og andenpladsen, er fem point op til FCM og kun tre til FC København så tæt med 15 runder igen, at Brøndby i hvert fald skal gøre sig overvejelsen, og man igen skal strække sig efter chancen for guld eller sølv.

De største indkøb i Carsten V. Jensens tid har måske ikke fået udelt succes, men man kan stadig få øje på foryngelsen og et lavere budget end for få år siden.

Hvis man dogmatisk forfølger strategien, skal Mikael Uhre og Andreas Maxsø sælges nu for at gøre plads til yngre kræfter, og så man til sommer og om et år er længere fremme i foryngelsen og arbejdet med at få solgt spillere dyrt og regelmæssigt.

Men det er også helt legitimt at række ud efter værdifuldt metal, hvis man kan gøre det uden at sprænge banken, ja måske er det endda direkte uklogt at gøre andet.

For fodbold handler trods alt stadig om at vinde kampe og trofæer, pengene fra missede eller mindre salg kan blive tjent flerfold hjem ved endnu en tur i Europa League eller et Conference League-gruppespil.

Og ja, hvem ved, om FC København, FC Midtjylland eller begge klubber fra næste sæson forvandler deres langt større budgetter til stenhård sportslig dominans, der ikke giver Brøndby eller andre en ny mesterskabschance igen de næste fem-ti år?

Det er i hvert fald det, FCK og FCM sigter efter med deres store planer.

FC Midtjylland med et kommende kæmpebyggeri i Ikast og på stadion i Herning, der skal give topfaciliteter på nordeuropæisk niveau.

Og FC København med en interessant udvikling i denne uge, hvor Parken, kontorejendomme og dele af Lalandia i Rødby og Billund sættes til salg, noget der potentielt kan bane vej for en udenlandsk ejer og et spillerbudget i Basel- og Genk-klassen.

Så muligvis er det ikke alene rimeligt, men også gennemført fornuftigt, hvis Brøndby igen stiller sig på tæer og forsøger at snyde de to større og stærkere rivaler.

Og med 11 dage tilbage i transfervinduet, når disse ord skrives, ser det indtil videre også ud til at blive kursen, hvis ikke større og i hvert fald rigere klubber betaler det, Uhre, Maxsø og Brøndby kræver for at opgive en ny guldjagt begyndende om en måned.





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

– Han er den værste træner, jeg har haft!



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

FC København – FC Fredericia

Benhård Brian Riemer-melding

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Dårlig optakt for Frederik Rønnow



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

“Ingen er uerstattelige”

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Viborg FF – FC Midtjylland

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Topchef får nyt job i FCK

Barcelona – Rayo Vallecano

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Randers FC – Silkeborg IF

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Protesterer efter dansk drømmekamp

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Afslører vild transfer-historie

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Millionregn over FC Midtjylland

Randers vinder Gudenå-derby

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark