Snyder FCN sig til billigt guld? Sikke noget vås

KOMMENTAR: FC Nordsjælland og FC København spillede en medrivende topkamp i Farum, og topholdenes lave pointsnit fortæller historien om en god, sund liga, ikke en svag turnering.



Det er usædvanligt, at man kan slås om Superliga-guld med et så lavt pointsnit.

Og det gælder ikke bare FCN på 50 point og FCK på 49, men også de 46 point, 1,64 per kamp, som AGF og Viborg har efter 28 runder.

Men er det dermed en svag Superliga med et guld billigt til salg, som FC Nordsjælland nu er ved at snyde sig til på grund af andres svaghed? Sikke noget vås.

Svaghedstegnene
Der har været problemer hos alle fire tophold.

FC Nordsjælland har været voldsomt ineffektiv i foråret og har manglet den målscorer, der kunne have holdt holdet i førerpositionen i stedet for at afgive den tidligt i foråret.

FC København er alt for afhængig af Mohamed Daramy, der forsvinder igen om en måned, med mindre ‘PC’ tryller en vild aftale hjem med Ajax. Alt for mange dyrt indkøbte spillere sidder på bænken eller tribunen.

AGF kunne ganske vist score tre gange i den vel bedste kamp i sæsonen mod Viborg, men helt ærligt: Skal og kan man blive mester, hvis man kun scorer oftere end AC Horsens og Lyngby?

188775

Og da man havde den helt store mulighed hos Viborg FF, kom stjernen Elias Achouri for sent til den afsluttende træning, hvorefter man var næstbedst til alt i Århus aftenen efter.

Svaghedstegn?

Jo, men også en Superliga, hvor der slet ikke er den tid og plads til at køre kampe hjem på automatpilot og 70-80 procents indsats, som man kunne for få år siden.

Mandag aften i Farum var et godt eksempel. Det kan godt være, FCK moste FC Nordsjælland i Parken for fire dage siden og scorede fem mål: FCN spillede, som om det nederlag ikke eksisterede.

FC Nordsjælland spillede gennem FC Københavns midtbane, backs og midtbanespillere løb frygtløst foran boldholder og i ryggen på FCK’erne, og Adamo Nagalo, der havde en skidt aften i Parken i torsdags, spillede tilsyneladende upåvirket og vandt langt størstedelen af sine dueller i midterforsvaret.

En bedre liga
Den manglende frygt og respekt var også det, der kostede ellers så bredt besatte FC Midtjylland en plads i slutspillet.

Lyngby, AaB og nu AC Horsens og Silkeborg IF har haft forfærdeligt ringe perioder i sæsonen, men i deres bedre perioder har selv de drillet topholdene, ikke ved at være vildt heldige eller med lungerne hængende ud af halsen den sidste halve time, men ved at gå velforberedt og modigt til kampene.

Nej, de håbefulde guldkandidater er ikke lige så stærke, som enestående FC København i 2016/17-udgaven eller FC Midtjylland i 2019/20 var.

Men det er altså de færreste sæsoner, der producerer et så suverænt mesterhold.

Den her sæson er produkt af en hel liga af hold, der på en god dag spiller lige op med alle, og derfor skulle det da også undre mig, hvis FC Nordsjælland herfra får maksimumpoint og ikke én gang åbner leddet for FC København.

Men indtil videre har FC Nordsjælland spillet sig til deres førsteplads, og at gå ud og vinde 3-2 med et skønt Ernest Nuamah-mål at gå hjem på før Diogo Goncalves’ straffesparksmål, mindre end 100 timer efter man indkasserede fem mål i Parken, vidner om kvalitet og noget stål i dette FC Nordsjælland-mandskab, der er to år yngre end ligaens næstyngste mandskab.

Se også vores artikel om 2023-stillingen i Superligaen (før aftenens 3-2-sejr til FC Nordsjælland over FC København).







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Klar for FC København

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

FCK-boss åben for lejeaftaler

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Han bestemmer det hele

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Frankrig – England

Forventer rekord i Superliga-klub