Snyder FCN sig til billigt guld? Sikke noget vås

KOMMENTAR: FC Nordsjælland og FC København spillede en medrivende topkamp i Farum, og topholdenes lave pointsnit fortæller historien om en god, sund liga, ikke en svag turnering.



Det er usædvanligt, at man kan slås om Superliga-guld med et så lavt pointsnit.

Og det gælder ikke bare FCN på 50 point og FCK på 49, men også de 46 point, 1,64 per kamp, som AGF og Viborg har efter 28 runder.

Men er det dermed en svag Superliga med et guld billigt til salg, som FC Nordsjælland nu er ved at snyde sig til på grund af andres svaghed? Sikke noget vås.

Svaghedstegnene
Der har været problemer hos alle fire tophold.

FC Nordsjælland har været voldsomt ineffektiv i foråret og har manglet den målscorer, der kunne have holdt holdet i førerpositionen i stedet for at afgive den tidligt i foråret.

FC København er alt for afhængig af Mohamed Daramy, der forsvinder igen om en måned, med mindre ‘PC’ tryller en vild aftale hjem med Ajax. Alt for mange dyrt indkøbte spillere sidder på bænken eller tribunen.

AGF kunne ganske vist score tre gange i den vel bedste kamp i sæsonen mod Viborg, men helt ærligt: Skal og kan man blive mester, hvis man kun scorer oftere end AC Horsens og Lyngby?

188775

Og da man havde den helt store mulighed hos Viborg FF, kom stjernen Elias Achouri for sent til den afsluttende træning, hvorefter man var næstbedst til alt i Århus aftenen efter.

Svaghedstegn?

Jo, men også en Superliga, hvor der slet ikke er den tid og plads til at køre kampe hjem på automatpilot og 70-80 procents indsats, som man kunne for få år siden.

Mandag aften i Farum var et godt eksempel. Det kan godt være, FCK moste FC Nordsjælland i Parken for fire dage siden og scorede fem mål: FCN spillede, som om det nederlag ikke eksisterede.

FC Nordsjælland spillede gennem FC Københavns midtbane, backs og midtbanespillere løb frygtløst foran boldholder og i ryggen på FCK’erne, og Adamo Nagalo, der havde en skidt aften i Parken i torsdags, spillede tilsyneladende upåvirket og vandt langt størstedelen af sine dueller i midterforsvaret.

En bedre liga
Den manglende frygt og respekt var også det, der kostede ellers så bredt besatte FC Midtjylland en plads i slutspillet.

Lyngby, AaB og nu AC Horsens og Silkeborg IF har haft forfærdeligt ringe perioder i sæsonen, men i deres bedre perioder har selv de drillet topholdene, ikke ved at være vildt heldige eller med lungerne hængende ud af halsen den sidste halve time, men ved at gå velforberedt og modigt til kampene.

Nej, de håbefulde guldkandidater er ikke lige så stærke, som enestående FC København i 2016/17-udgaven eller FC Midtjylland i 2019/20 var.

Men det er altså de færreste sæsoner, der producerer et så suverænt mesterhold.

Den her sæson er produkt af en hel liga af hold, der på en god dag spiller lige op med alle, og derfor skulle det da også undre mig, hvis FC Nordsjælland herfra får maksimumpoint og ikke én gang åbner leddet for FC København.

Men indtil videre har FC Nordsjælland spillet sig til deres førsteplads, og at gå ud og vinde 3-2 med et skønt Ernest Nuamah-mål at gå hjem på før Diogo Goncalves’ straffesparksmål, mindre end 100 timer efter man indkasserede fem mål i Parken, vidner om kvalitet og noget stål i dette FC Nordsjælland-mandskab, der er to år yngre end ligaens næstyngste mandskab.

Se også vores artikel om 2023-stillingen i Superligaen (før aftenens 3-2-sejr til FC Nordsjælland over FC København).







LIVE

TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Mere aktivitet på vej i FC København

Chokskifte?

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rekordtransfer?

– Det er meget svært for Nørgaard

Hemmelig samtale med storklub

Stor profil skifter til FC København

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Dyr dansk bomber til Everton?

Kontramelding om transfer

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Dansker i ‘sensationel choktransfer’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Store ord om Roony Bardghji

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

FCM uden syv mand mod Brann

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Tricky Trees tryller i Portugal

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy