Høj sol, et væld af konfirmationer og over 15.000 tilskuere til fodbold ude i en knaldgrøn, netop udsprunget Marselisborgskov.
De kunne ikke have skrevet manuskriptet meget bedre i Århus, hvor man begyndte forårssæsonen på en ottendeplads, side om side med AC Horsens.
Århusianerne spillede friskt til i de første uger og begyndte at få kombinationerne til at sidde bedre, og da slutspillet begyndte med AGF i Top 6, var der sat nye målsætninger.
- Det begyndte med, at vi skulle være svære at slå. Det er vi blevet i denne sæson. Vi er med i hver evig eneste kamp, og vores defensiv er vel blandt de to bedste i ligaen, sagde Uwe Rösler til Tipsbladet i et interview 7. april.
- Så vil vi helt indlysende gerne være bedre til at score mål. Det falder efter min smag for meget på én spiller i øjeblikket, og det er selvfølgelig 'Paddy' [Patrick Mortensen]. Jeg er meget glad på hans vegne, og han fortjener al den anerkendelse, han får. Men vi er altså også nødt til at få andre i gang med at score mål.
- Vi skal ramme en god kombination mellem omstillinger, meget gerne hurtige omstillinger, og så at være kontrollerende og have bolden langt mere, end vi har i øjeblikket. Der er masser af rum til forbedring, sagde Uwe Rösler.
Og den forbedring må siges at være kommet.
AGF er alt efter mandagens resultat i FC Nordsjælland-FC København fire eller seks point fra førstepladsen, hvilket bliver svært at hente på fire runder trods kampe mod både FCN og FCK.
I bunden af Superligaen er AC Horsens og Silkeborg IF givetvis glade for, at turneringen ikke er længere med den skrækkelige form, de er i.
Silkeborg har nu kun fem point ned til AaB under stregen og syv til Lyngby, og selvom man meget vel kan redde sig i næste weekends hjemmekamp mod netop Lyngby, er formen dybt bekymrende.
Det samme er Horsens', hvor en målscore i foråret på 9-30 er ren gift og med de nuværende formkurver gør østjyderne til nedrykningsfavorit, selvom de stadig har et enkelt point mere end AaB.
Værd er det også at bemærke FC Nordsjællands sløje pointhøst, der sætter Johannes Hoff Thorups unge hold under pres for at få alle tre point i aftenens kamp mod FC København.
LIVE
VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’
MEDIE
Frederiksen renser ud
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Rekord-Messi sparker Argentina videre
FC Københavns talenter gør rent bord
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Panama – Kroatien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Frankrig – Irak
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
Her kan du se Norge mod Senegal
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
OPTAKT
Norge – Senegal
Et skridt tættere Englands største stadion
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
England – Ghana
