Bliver FCM og FCK snydt igen af discount-Brøndby?

Både FC Midtjylland og FC København har stærkere trupper end Brøndby IF – men de forsvarende danske mestre har vist sig som mere driftsikre end konkurrenterne, skriver Troels Bager Thøgersen.



Det at skrue en trup sammen er mere end bare prisskiltet på de spillere, man henter til klubben eller hiver op uden transfer fra ungdomsafdelingen.

Men det er nu alligevel ret sigende for styrkeforholdet uden for banen mellem FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF, når man tjekker, hvad de tre holds spillere i seneste Superliga-runde kostede.

FC Københavns spillere kostede i træskolængder 140 millioner kroner, FC Midtjyllands omkring 95, og Brøndbys cirka 55 millioner kroner.

Det er jo betydelige beløb, også i Brøndby.

Men hvor FC Midtjylland kan lægge klubbens dyreste køb nogensinde Marrony til regnestykket sammen med en række andre spillere, man også har betalt dyrt for, og FC København også har flere spillere i stald indkøbt for store beløb, end dem man brugte i Parken sidste fredag mod Randers, har Brøndby stort set ingen.

Nærmest alle, der er betalt penge for i transfer, var på banen for Brøndby, og selvom det måske er lidt flabet af mig ligefrem at kalde det discount med Heggheim, Joe Bell og Radosevic købt for mindst én million euro hver, er det altså et billigt hold sammenlignet med FC København og FC Midtjyllands.

Så hvorfor er Brøndby stadig involveret i mesterskabskampen?

Set fra denne chefredaktørstol har FC København og FC Midtjylland på nogle pladser fået det, de har betalt for: Spillere med en individuelt kvalitet, hvad end der skal scores mål, afdribles modstandere eller tackles på helt rette tidspunkt, som Brøndby ikke råder over i samme antal.

I flere sæsoner ville jeg helst have haft FC Midtjyllands trup, hvis der blev holdt danmarksmesterskab i individuel 10-kamp i fodbolddiscipliner, og det kan stadig sagtens forsvares, selvom FC København er ved at komme efter det med den foryngede og mere dynamiske trup, Peter Christiansen har samlet.

Men præcis som i guldsæsonen for et år siden ser Brøndby ud til at være det mest driftsikre kollektiv med færre udsving og udfald i den flotte stime på ni sejre i træk med Superliga-sejr, hvor udsvingene hos FC København og FC Midtjyllands yngre hold stadig er større.

Topniveauet hos FC København og FC Midtjylland er større, spillere kan også bedre følge med i Europa end Brøndbys, som vi har set i Europa League og Conference League, men hjemme i Superligaen har Brøndby altså skabt noget slidstærkt, der fungerer.

Jeg tror stadig ikke, at det varer ved, for Mikael Uhre er stadig svær at undvære og er ikke blevet erstattet af individuelt spil eller kollektivt spil, der var lige så målfarligt som med ham i spids.

Men jeg er imponeret over, at Brøndby nu står i en situation, hvor man med al ret kan se frem til slutspillet med spænding og et reelt håb om igen at snyde de to FC-klubber, som Brøndby i parentes bemærket har haft krammet på i de indbyrdes kampe i denne sæson.

Apropos indbyrdes kampe er søndagens topkamp i Herning den helt store test af Jess Thorup og Peter Christiansens foryngede FC København.

I syv af de seneste ti opgør i Superligaen og pokalen i Herning og København har FCM vundet, og at FCK slog et ramt FC Midtjylland-mandskab 19. maj sidste år og indirekte snuppede guldet fra FCM er ikke i sig selv bevis på, at forbandelsen er brudt, når 10 FCM-spillere så i september vandt 1-0 i Parken.

Den statistik fylder nok mest hos mig, mine kolleger og fodboldfans, og har ikke så meget at gøre med selve søndagens kamp.

Men derfor er den alligevel en påmindelse om, at FC København kommer på hårdt arbejde, oven i købet med torsdagens Conference League-rejse til og fra Eindhoven i krop og sind på turen til det Herning, hvor FC Midtjylland oven i købet har vundet de seneste ni kampe i træk mod FCK siden oktober 2016.

Løser FC København den opgave tilfredsstillende, er favoritværdigheden for alvor københavnsk til slutspillet i april og maj, uanset at der stadig mangler i alt seks indbyrdes kampe med de tre topklubber.





City spiller sig videre i FA Cuppen




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

I chok: Har aldrig set lignende

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Vil have ham væk fra FC København

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Højlund står til at slå personlige rekorder



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

De danske kvinder tager førstepladsen

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

FCM ansætter ny topboss

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Bombe – Superliga-klub nævnes

City spiller sig videre i FA Cuppen

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Narteys krav til ny kontrakt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

– Der får David at vide, at han er fyret

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Rasmus Højlund i massiv modvind

Mourinho tog røven på Zeca

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

‘Tottenham er i overhængende fare’

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM