Dufter af Brøndby-kompleks: Det er giftigt for FCM

Uden at spille specielt sprudlende vandt Brøndby fortjent i pokalkampen mod FC Midtjylland, hvor flere ting må bekymre forud for den sidste måneds kampe i Superligaen og Europa League.



Brøndby holder liv i sæsonen med en fortjent 1-0-sejr i pokalen over FC Midtjylland.

Jesper Sørensen slap fra sin dumme karantæne med et kryds mod FC København og en sejr over FC Midtjylland i pokalen, og selv om et trænerskifte meget vel stadig kan komme i spil i vinterpausen, lever Brøndby i sæsonen.

De kan for alvor genoplive 2024/25 ved at slå FC Midtjylland i Herning på søndag, og det ser ikke umuligt ud med to sejre i to forsøg siden sommerferien.

For FC Midtjylland var Halloween-aftenen i pokalturneringen et uønsket gensyn med flere gamle spøgelser.

Som Mads Bech Sørensen sagde på Viaplay efter kampen, mindede det meget om FC Midtjyllands kamp samme sted i sidste sæson, den første i februar efter vinterpausen. Dengang var FC Midtjylland i overtal det meste af kampen men skabte nærmest heller ikke noget i den kamp, præcis som det var tilfældet torsdag i pokalopgøret.

Det kan ske, at man taber i Brøndby, men måden var ikke god.

Adam Buksa og indskiftede Jan Kuchta kom ikke frem til meget og blev igen ikke fodret ret ofte.

Siden 2-3 i Haderslev mod Sønderjyske, hvor FCM var alt for åben, har FC Midtjylland strammet til med mere fysik og direkte spil og færre kombinationer, og slået Union Saint-Gilloise og AGF på tre dødboldmål, hvilket så også betyder, man nu har spillet tre kampe i stribe uden mål i åbent spil.

281337

Foto: Alamy

Man kan ikke altid få begge dele, men det var godt nok blodfattigt med Aral Simsir ude med en skade og Darío Osorio som indhopper.

Husk også, at Brøndby IF ikke stillede med idealopstillingen men også havde gode folk som Nicolai Vallys og Sean Klaiber ude.

På den større bane ser FC Midtjylland en kende slidt ud. Ikke så meget fysisk som i den skarphed og opfindsomhed, der skal til i kamp 24 i sæsonen på en svær udebane.

Men så er det alligevel fysisk.

Aral Simsir og Franculino er skadede, Cho Gue-sung, Paulinho og Edward Chilufya kan sagtens være væk resten af året, en lang række spillere har haft skader allerede, og selv om det selvfølgelig er uheldigt, er det også noget, der påvirker sæsonen og bør få alarmklokkerne til at ringe for for den sidste måned.

Her hedder den Brøndby IF, FSCB, Viborg, Silkeborg, Eintracht Frankfurt,Vejle og FC Porto, hvilket gerne skulle kaste otte-ni point af sig i ligaen og tre eller fire i Europa.

281337

Foto: Alamy

Det går måske lige i Superligaen, især hvis man slår Brøndby på søndag, og hvis Oliver Sørensen og Darío Osorio kan skabe noget, og Aral Simsir snart er tilbage.

Tre point der vil i det hele taget være voldsomt værdifuldt for FC Midtjylland, så vores fokus på Brøndbys gode statistik mod FCM ikke begynder at sætte sig og blive et rigtigt kompleks, som FC København har haft i Herning.

Men der virker ikke til at være det store overskud spillemæssigt, det overskud der kendetegnede FCM fra juli til september, især den sidste måned, og det er giftigt, når man som torsdag aften først kommer bagud.

Så mon ikke dødboldene og en solid defensiv kommer i fokus, før man kan omgruppere og få nye kræfter i januars transfervindue. Og en plan for, hvordan man ikke får så mange skader igen.

Og så er det også værd at bide mærke i, at Darío Osorio og Ousmane Diao igen var involveret i ophedede sammenstød, der gav dem gule kort.

Generelt har Thomas Thomasberg og holdkammeraterne ret i, at modstanderne nogle gange forsøger at tirre og provokere Osorio, og det er godt at spille med passion og ild.

Men som situationen er i FC Midtjylland pt, har cheftræner Thomas Thomasberg ikke den mindste smule brug for karantæner, og det var tæt på igen torsdag aften.





TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Nu dukker første historie op

Håber på FC København-exit

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Nu forklarer Noah Nartey



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Interessant afsløring

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Troels Bech slår fast: Glem det!

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Overraskende U21-trupudtagelse

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Manchester City – Real Madrid

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’