Brøndbys hævn: Selvfølgelig skulle den ende 2-2

KOMMENTAR: Sikke et drama i Herning. Den kunne jo ikke være endt andet end 2-2, vel?



Wow for en omgang fodbold.

Altså, jeg mener ikke selve fodboldspillet. Det var medrivende og underholdende, men det finder ikke vej til instruktionslokaler verden rundt som det gode eksempel på, hvordan fodbold i 2022 spilles.

Men sikke et drama torsdag aften i Herning i det, der endte som Brøndbys hævn.

En kamp, der selvfølgelig skulle ende 2-2, sådan som den formede sig til sidst.

Ikke fordi Brøndby eller klubbens fans på nogen tænkelig måde elsker noget som helst ved FC København, men selvfølgelig fordi Bo Henriksen i AC Horsens var symbolet på DÉT resultat, der kostede Brøndby IF mesterskabet i 2018.

Det var ikke nogen specielt velspillet kamp fra et træt FC Midtjylland-holds side.

Længe lignede det 0-1, indtil Evander på et par utrolige minutter først lavede en ‘nelle’ og så spadserede gennem hele Brøndby-forsvaret til sin 1-1-scoring, før han lavede en Laudrup med et vip af bolden til Raphael Onyedika, der plaffede lige på Mads Hermansen, før Anders Dreyer flugtede riposten i mål till 2-1.

Men ligesom Kjartan Finnbogasons 2-2-mål for fire år siden sidder i Brøndby, vil måden, Brøndby scorede mere end ét minut efter udløbet af tillægstiden efter flere trælse midtjyske fejltagelser, ærgre længe, hvis man ikke mod alle odds bliver mester.

Isoleret er det ikke de to point nu, der gør det alene, så langt fra, men det er dem, omverdenen og spillerne selv vil huske og blive mindet om.

Ja, der gik ikke mange minutter, før FC Københavns målmand Kamil Grabara var klar med en frisk henvisning til de midtjyske bemærkninger om gummiben.

At FC Midtjylland kom tilbage i kampen og i dette forår var flot, men her i de sidste runder i maj kunne det se ud til, at nedturen i spillet og pointhøsten fra november til marts var for dybt.

Naturligvis er det ikke slut endnu, men momentum skiftede med FCK’s energiske 2-1-sejr over Silkeborg og FCM’s ene point, der i den grad trak tænder ud fire døgn efter en stenhård kamp i Aalborg havde kostet flere skader.

Afslutningen på forårssæsonen er, uanset at det nok ender med sølv, opløftende for FCM og Bo Henriksen, der fandt en vej til modstandernes mål efter at have haft det så svært.

Men sommerens transfervindue bliver altså nervepirrende, for var det her ikke Evanders næstsidste kamp i Herning før et stort, og fortjent, salg til udlandet?

Og har FC Midtjylland overhovedet en chance for at få handlet Anders Dreyer fri af Rubin Kazan i den ekstremt spegede situation, spilleren, den danske klub og den russiske klubs fælles relation og sanktionerne mod Rusland udgør?

De to viste nok en gang, hvor strålende et par fodboldspillere, de er med deres sans for bolden og rummene omkring dem, for ikke at nævne deres evne til at sparke til en bold.

Dem får FC Midtjylland svært ved at undvære, sekundært erstatte, selvom forsøget naturligvis må og skal gøres.

Opløftende, Brøndby
Brøndby?

De kan sandsynligvis komme en ny tur i Europa ved at vinde de to afsluttende kampe mod AaB og Silkeborg, og det var opløftende at hente to point i to kampe mod de to FC-klubber, der over en hel sæson har været klart stærkere end mestrene.

Det er en god reaktion efter det opsigtsvækkende interview med Jan Bech Andersen i Tipsbladet i midten af sidste uge, selvom det ikke rykker ved, at det bliver en aktiv sommer.

Evnen til at frustrere FC Midtjylland skal man ikke kimse af, når man skal duellere med midtjyderne i de kommende år, så selvom 2022 ikke har været som håbet for Brøndby, er der lysglimt at tage med videre.





LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

Afsløring: FC København sælger Achouri

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Er det Clement Bischoffs nye klub?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Flere slagter dansker efter grim aktion

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Snød FC København for keeper

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Nu er der nyt om Mads Roerslev



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Han bestemmer det hele

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Frankrig – England

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne