Wow for en omgang fodbold.
Altså, jeg mener ikke selve fodboldspillet. Det var medrivende og underholdende, men det finder ikke vej til instruktionslokaler verden rundt som det gode eksempel på, hvordan fodbold i 2022 spilles.
Men sikke et drama torsdag aften i Herning i det, der endte som Brøndbys hævn.
En kamp, der selvfølgelig skulle ende 2-2, sådan som den formede sig til sidst.
Ikke fordi Brøndby eller klubbens fans på nogen tænkelig måde elsker noget som helst ved FC København, men selvfølgelig fordi Bo Henriksen i AC Horsens var symbolet på DÉT resultat, der kostede Brøndby IF mesterskabet i 2018.
Man mistænker ham næsten😂 #sldk pic.twitter.com/6zf7IgdVQp
— Gisle Thorsen (@GisleThorsen) May 12, 2022
Det var ikke nogen specielt velspillet kamp fra et træt FC Midtjylland-holds side.
Længe lignede det 0-1, indtil Evander på et par utrolige minutter først lavede en ‘nelle’ og så spadserede gennem hele Brøndby-forsvaret til sin 1-1-scoring, før han lavede en Laudrup med et vip af bolden til Raphael Onyedika, der plaffede lige på Mads Hermansen, før Anders Dreyer flugtede riposten i mål till 2-1.
Men ligesom Kjartan Finnbogasons 2-2-mål for fire år siden sidder i Brøndby, vil måden, Brøndby scorede mere end ét minut efter udløbet af tillægstiden efter flere trælse midtjyske fejltagelser, ærgre længe, hvis man ikke mod alle odds bliver mester.
Isoleret er det ikke de to point nu, der gør det alene, så langt fra, men det er dem, omverdenen og spillerne selv vil huske og blive mindet om.
Ja, der gik ikke mange minutter, før FC Københavns målmand Kamil Grabara var klar med en frisk henvisning til de midtjyske bemærkninger om gummiben.
Drengene fra Vestegnen😂😂😂😂😂😂😂😂 how was it? Gummi legs?
— Kamil Grabara (@Kamil_Grabara1) May 12, 2022
At FC Midtjylland kom tilbage i kampen og i dette forår var flot, men her i de sidste runder i maj kunne det se ud til, at nedturen i spillet og pointhøsten fra november til marts var for dybt.
Naturligvis er det ikke slut endnu, men momentum skiftede med FCK’s energiske 2-1-sejr over Silkeborg og FCM’s ene point, der i den grad trak tænder ud fire døgn efter en stenhård kamp i Aalborg havde kostet flere skader.
Afslutningen på forårssæsonen er, uanset at det nok ender med sølv, opløftende for FCM og Bo Henriksen, der fandt en vej til modstandernes mål efter at have haft det så svært.
Men sommerens transfervindue bliver altså nervepirrende, for var det her ikke Evanders næstsidste kamp i Herning før et stort, og fortjent, salg til udlandet?
Og har FC Midtjylland overhovedet en chance for at få handlet Anders Dreyer fri af Rubin Kazan i den ekstremt spegede situation, spilleren, den danske klub og den russiske klubs fælles relation og sanktionerne mod Rusland udgør?
De to viste nok en gang, hvor strålende et par fodboldspillere, de er med deres sans for bolden og rummene omkring dem, for ikke at nævne deres evne til at sparke til en bold.
Dem får FC Midtjylland svært ved at undvære, sekundært erstatte, selvom forsøget naturligvis må og skal gøres.
Opløftende, Brøndby
Brøndby?
De kan sandsynligvis komme en ny tur i Europa ved at vinde de to afsluttende kampe mod AaB og Silkeborg, og det var opløftende at hente to point i to kampe mod de to FC-klubber, der over en hel sæson har været klart stærkere end mestrene.
Det er en god reaktion efter det opsigtsvækkende interview med Jan Bech Andersen i Tipsbladet i midten af sidste uge, selvom det ikke rykker ved, at det bliver en aktiv sommer.
Evnen til at frustrere FC Midtjylland skal man ikke kimse af, når man skal duellere med midtjyderne i de kommende år, så selvom 2022 ikke har været som håbet for Brøndby, er der lysglimt at tage med videre.
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
TOPNYHED
Her er chancevurderingen til Danmarks gyser
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
EKSKLUSIVT
Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
INTERVIEW
Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
INTERVIEW
Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’
NYHEDER
Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson
GOG buldrer forbi bundhold
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
TOPNYHED
– Den her mulighed må vi ikke forspilde
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
INTERVIEW
Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’
Haaland lover at holde sig fra håndbremsen
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
Danske tenniskvinder rykker ned
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg
NYHEDER
Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island
HELT VILDT
Vanvittigt VM-drama
NYHEDER
Vanvid! Vinder 9-1
MEDIE
Giver skidt Yussuf Poulsen-melding
EKSKLUSIVT
Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby
NYHEDER
O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold
INTERVIEW
Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene
HELT VILDT
Udenlandske medier i chok over Danmark
INTERVIEW
Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
INTERVIEW
Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv
DAGENS SPILFORSLAG
