Brøndbys hævn: Selvfølgelig skulle den ende 2-2

KOMMENTAR: Sikke et drama i Herning. Den kunne jo ikke være endt andet end 2-2, vel?



Wow for en omgang fodbold.

Altså, jeg mener ikke selve fodboldspillet. Det var medrivende og underholdende, men det finder ikke vej til instruktionslokaler verden rundt som det gode eksempel på, hvordan fodbold i 2022 spilles.

Men sikke et drama torsdag aften i Herning i det, der endte som Brøndbys hævn.

En kamp, der selvfølgelig skulle ende 2-2, sådan som den formede sig til sidst.

Ikke fordi Brøndby eller klubbens fans på nogen tænkelig måde elsker noget som helst ved FC København, men selvfølgelig fordi Bo Henriksen i AC Horsens var symbolet på DÉT resultat, der kostede Brøndby IF mesterskabet i 2018.

Det var ikke nogen specielt velspillet kamp fra et træt FC Midtjylland-holds side.

Længe lignede det 0-1, indtil Evander på et par utrolige minutter først lavede en ‘nelle’ og så spadserede gennem hele Brøndby-forsvaret til sin 1-1-scoring, før han lavede en Laudrup med et vip af bolden til Raphael Onyedika, der plaffede lige på Mads Hermansen, før Anders Dreyer flugtede riposten i mål till 2-1.

Men ligesom Kjartan Finnbogasons 2-2-mål for fire år siden sidder i Brøndby, vil måden, Brøndby scorede mere end ét minut efter udløbet af tillægstiden efter flere trælse midtjyske fejltagelser, ærgre længe, hvis man ikke mod alle odds bliver mester.

Isoleret er det ikke de to point nu, der gør det alene, så langt fra, men det er dem, omverdenen og spillerne selv vil huske og blive mindet om.

Ja, der gik ikke mange minutter, før FC Københavns målmand Kamil Grabara var klar med en frisk henvisning til de midtjyske bemærkninger om gummiben.

At FC Midtjylland kom tilbage i kampen og i dette forår var flot, men her i de sidste runder i maj kunne det se ud til, at nedturen i spillet og pointhøsten fra november til marts var for dybt.

Naturligvis er det ikke slut endnu, men momentum skiftede med FCK’s energiske 2-1-sejr over Silkeborg og FCM’s ene point, der i den grad trak tænder ud fire døgn efter en stenhård kamp i Aalborg havde kostet flere skader.

Afslutningen på forårssæsonen er, uanset at det nok ender med sølv, opløftende for FCM og Bo Henriksen, der fandt en vej til modstandernes mål efter at have haft det så svært.

Men sommerens transfervindue bliver altså nervepirrende, for var det her ikke Evanders næstsidste kamp i Herning før et stort, og fortjent, salg til udlandet?

Og har FC Midtjylland overhovedet en chance for at få handlet Anders Dreyer fri af Rubin Kazan i den ekstremt spegede situation, spilleren, den danske klub og den russiske klubs fælles relation og sanktionerne mod Rusland udgør?

De to viste nok en gang, hvor strålende et par fodboldspillere, de er med deres sans for bolden og rummene omkring dem, for ikke at nævne deres evne til at sparke til en bold.

Dem får FC Midtjylland svært ved at undvære, sekundært erstatte, selvom forsøget naturligvis må og skal gøres.

Opløftende, Brøndby
Brøndby?

De kan sandsynligvis komme en ny tur i Europa ved at vinde de to afsluttende kampe mod AaB og Silkeborg, og det var opløftende at hente to point i to kampe mod de to FC-klubber, der over en hel sæson har været klart stærkere end mestrene.

Det er en god reaktion efter det opsigtsvækkende interview med Jan Bech Andersen i Tipsbladet i midten af sidste uge, selvom det ikke rykker ved, at det bliver en aktiv sommer.

Evnen til at frustrere FC Midtjylland skal man ikke kimse af, når man skal duellere med midtjyderne i de kommende år, så selvom 2022 ikke har været som håbet for Brøndby, er der lysglimt at tage med videre.



Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Overvejer Mathias Jensen-køb

Henter dansker – får god pakke

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Fælder dom over Højlund

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Her er Superligaens 5 bedste cen. midtbanespillere

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak