Har jeg stemt på Lionel Messi og Cristiano Ronaldo for sidste gang i Ballon d’Or?
Det ser sådan ud.
At Cristiano Ronaldo var nomineret i år forstår jeg måske ikke 100 procent med tanke på, at hans hold blev dårligere efter hans ankomst i 2021, men uanset hvad ser det ud til, at de to altdominerende og suveræne verdensstjerner er færdige med at vinde de helt store titler, ja med mindre en af dem bliver verdensmester til december.
Erling Haaland og Kylian Mbappé ser ud til at kunne skabe den næste store rivalisering, men jeg har faktisk ikke givet point til de to denne gang for perioden, der strakte sig fra 1. august 2021 til 31. juli 2022.
Her er forklaringerne på, at jeg har stemt, som jeg har gjort.
Tipsbladets stemmer
6 point: Karim Benzema, Real Madrid og Frankrig

Det her handler selvfølgelig om Real Madrids fornemme forår og måden, Madrid og især Karim Benzema vinder Champions League-trofæet.
Det var langt fra det mest overbevisende vinderhold, men Benzemas evne til at dukke frem og tippe kampe, der egentlig gik mod Real Madrid, er jo noget af det sværeste, man overhovedet kan udrette som fodboldspiller og forward.
Han har ikke Erling Haaland og Kylian Mbappés helt utrolige individuelle formåen, men Benzema kan alligevel træde på speederen i de afgørende sekunder og tiendedele af sekunder, og det tæller for mig, før Haaland og Mbappé nok overtager Ballon d’Or-scenen i de kommende 5-10 år.
4 point: Kevin De Bruyne, Manchester City/Belgien

Det var ikke nødvendigvis De Bruynes bedste sæson, men når han er kampklar, er der simpelthen ikke midtbanespillere som ham i verden.
Jeg elsker den konstruktive ærgerrighed, De Bruyne står for.
Han forsøger og forsøger og forsøger, og hans fejlprocent er latterligt lav taget i betragtning, at hans fornemmeste job bogstavelig talt er at risikere bolden med en afslutning eller en risikabel aflevering til en holdkammerat, der skaber en chance.
Det, Kevin De Bruyne kan individuelt og som del af et stærkt kollektiv, er så fænomenalt svært at udføre, svære at lære og svært at time med holdkammeraterne, og det er derfor, jeg foretrækker ham frem for andre, der sprinter hurtigere, dribler skarpere og scorer flere mål.
3 point: Thibaut Courtois, Real Madrid/Belgien

Faste læsere kender min kæphest omkring defensive spillere, og hvor Karim Benzema og Vinícius Júnior fortjener kreditten for Real Madrids scoringer på vejen til Champions League-trofæet, stod belgieren en ypperlig sæson.
EM-slutrunden sidste år var ikke til vurdering i denne kåring, og jeg vælter ikke ned af stolen i en kæmpe overvurdering af Nations Leagues betydning, så derfor får Courtois en meget fornem tredjeplads for sin store andel i Reals mesterskab og Champions League-titel.
2 point: Mohamed Salah, Liverpool/Egypten

Før I begynder at sende rådne æg med posten, skal I huske på, at den nuværende sæson altså ikke er del af vurderingen.
Indtil Salah tabte finalen ved de afrikanske mesterskaber med Egypten og så igen mødte Senegal og tabte i VM-kvalifikationen, havde forwarden gang i en meget fornem sæson med Liverpool, som endte med to pokaltitler og en Champions League-finale.
Er han bedre end Erling Haaland lige nu? Selvfølgelig ikke, men det var Salahs 2021/22-sæsonen altså.
1 point: Robert Lewandowski, Bayern/Barcelona/Polen

Det blev ikke Bayern Münchens Champions League-sæson, men ellers kunne Robert Lewandowski jo dårligt nok have gjort mere, end han gjorde.
Polen kvalificerede sig til VM, ‘Lewa’ scorede 35 mål i 34 Bundesliga-kampe og 13 gange i Champions League, og det understregede jo bare, hvor enestående en fodboldspiller, Lewandowski har været og stadig er, nu til gavn for FC Barcelona.
Hvem kunne jeg ellers have stemt på?
Der er selvfølgelig mange folk, der havde et flot 2021/22.
Casemiro, som igen-igen vandt Champions League med Real Madrid, er lidt af en personlig favorit, Sadio Mané havde et flot år med Senegal og Liverpool, og er lige nu savnet i det engelske, Vinícius Júnior er et kraftværk og en ren fornøjelse at se på en fodboldbane, og så er der jo meget i vente fra Erling Haaland og Kylian Mbappé i de kommende sæsoner.
Jeg tror, Haaland og Mbappé kommer til at dele mange af de kommende 10 års kåringer mellem sig, med mindre der dukker en ny Lionel Messi frem.
Og apropos – Lionel Messi var ikke på listen blandt de nominerede.
Jeg synes godt, jeg kunne finde et par spillere, der kunne undværes blandt de nominerede, men det fortæller nok meget godt, at Messi og Ronaldos æra vel er endegyldigt overstået, med mindre en af dem vinder det forkætrede VM i Qatar om to måneder.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
Liverpool – West Ham United
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
Her skal Sepp Piontek begraves
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
Ny hooliganpakke er vedtaget
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
INTERVIEW