Derfor stemte Tipsbladet ikke på Messi og Ronaldo

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen har stemt til Ballon d’Or 2022. Her er hans forklaring på de fem stemmer.



Har jeg stemt på Lionel Messi og Cristiano Ronaldo for sidste gang i Ballon d’Or?

Det ser sådan ud.

At Cristiano Ronaldo var nomineret i år forstår jeg måske ikke 100 procent med tanke på, at hans hold blev dårligere efter hans ankomst i 2021, men uanset hvad ser det ud til, at de to altdominerende og suveræne verdensstjerner er færdige med at vinde de helt store titler, ja med mindre en af dem bliver verdensmester til december.

Erling Haaland og Kylian Mbappé ser ud til at kunne skabe den næste store rivalisering, men jeg har faktisk ikke givet point til de to denne gang for perioden, der strakte sig fra 1. august 2021 til 31. juli 2022.

Her er forklaringerne på, at jeg har stemt, som jeg har gjort.

Tipsbladets stemmer
6 point: Karim Benzema, Real Madrid og Frankrig

176829

Det her handler selvfølgelig om Real Madrids fornemme forår og måden, Madrid og især Karim Benzema vinder Champions League-trofæet.

Det var langt fra det mest overbevisende vinderhold, men Benzemas evne til at dukke frem og tippe kampe, der egentlig gik mod Real Madrid, er jo noget af det sværeste, man overhovedet kan udrette som fodboldspiller og forward.

Han har ikke Erling Haaland og Kylian Mbappés helt utrolige individuelle formåen, men Benzema kan alligevel træde på speederen i de afgørende sekunder og tiendedele af sekunder, og det tæller for mig, før Haaland og Mbappé nok overtager Ballon d’Or-scenen i de kommende 5-10 år.

4 point: Kevin De Bruyne, Manchester City/Belgien

176829

Det var ikke nødvendigvis De Bruynes bedste sæson, men når han er kampklar, er der simpelthen ikke midtbanespillere som ham i verden.

Jeg elsker den konstruktive ærgerrighed, De Bruyne står for.

Han forsøger og forsøger og forsøger, og hans fejlprocent er latterligt lav taget i betragtning, at hans fornemmeste job bogstavelig talt er at risikere bolden med en afslutning eller en risikabel aflevering til en holdkammerat, der skaber en chance.

Det, Kevin De Bruyne kan individuelt og som del af et stærkt kollektiv, er så fænomenalt svært at udføre, svære at lære og svært at time med holdkammeraterne, og det er derfor, jeg foretrækker ham frem for andre, der sprinter hurtigere, dribler skarpere og scorer flere mål.

3 point: Thibaut Courtois, Real Madrid/Belgien

176829

Faste læsere kender min kæphest omkring defensive spillere, og hvor Karim Benzema og Vinícius Júnior fortjener kreditten for Real Madrids scoringer på vejen til Champions League-trofæet, stod belgieren en ypperlig sæson.

EM-slutrunden sidste år var ikke til vurdering i denne kåring, og jeg vælter ikke ned af stolen i en kæmpe overvurdering af Nations Leagues betydning, så derfor får Courtois en meget fornem tredjeplads for sin store andel i Reals mesterskab og Champions League-titel.

2 point: Mohamed Salah, Liverpool/Egypten

176829

Før I begynder at sende rådne æg med posten, skal I huske på, at den nuværende sæson altså ikke er del af vurderingen.

Indtil Salah tabte finalen ved de afrikanske mesterskaber med Egypten og så igen mødte Senegal og tabte i VM-kvalifikationen, havde forwarden gang i en meget fornem sæson med Liverpool, som endte med to pokaltitler og en Champions League-finale.

Er han bedre end Erling Haaland lige nu? Selvfølgelig ikke, men det var Salahs 2021/22-sæsonen altså.


1 point: Robert Lewandowski, Bayern/Barcelona/Polen

176829

Det blev ikke Bayern Münchens Champions League-sæson, men ellers kunne Robert Lewandowski jo dårligt nok have gjort mere, end han gjorde.

Polen kvalificerede sig til VM, ‘Lewa’ scorede 35 mål i 34 Bundesliga-kampe og 13 gange i Champions League, og det understregede jo bare, hvor enestående en fodboldspiller, Lewandowski har været og stadig er, nu til gavn for FC Barcelona.

Hvem kunne jeg ellers have stemt på?

Der er selvfølgelig mange folk, der havde et flot 2021/22.

Casemiro, som igen-igen vandt Champions League med Real Madrid, er lidt af en personlig favorit, Sadio Mané havde et flot år med Senegal og Liverpool, og er lige nu savnet i det engelske, Vinícius Júnior er et kraftværk og en ren fornøjelse at se på en fodboldbane, og så er der jo meget i vente fra Erling Haaland og Kylian Mbappé i de kommende sæsoner.

Jeg tror, Haaland og Mbappé kommer til at dele mange af de kommende 10 års kåringer mellem sig, med mindre der dukker en ny Lionel Messi frem.

Og apropos – Lionel Messi var ikke på listen blandt de nominerede.

Jeg synes godt, jeg kunne finde et par spillere, der kunne undværes blandt de nominerede, men det fortæller nok meget godt, at Messi og Ronaldos æra vel er endegyldigt overstået, med mindre en af dem vinder det forkætrede VM i Qatar om to måneder.



Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Chokerende, FCK – den er helt gal

Storklub vil have Filip Jörgensen

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Roony Bardghji med drømmekamp

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Liverpool-træner er ked af prædikat

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Målfattig storkamp i London

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Dansker med kongemål mod Napoli

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Eriksen og Kjær tager afsted

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch