– Den eskalerende konflikt betyder i vores øjne, at at spillerne skal have lov til at rive deres kontrakter over, uden at de vil skulle betale en kompensation til deres klub. Det er det, vi nu diskuterer. Dette bør komme på plads hurtigst muligt.
Sådan sagde FIFPros bestyrelsesmedlem Louis Everard tidligere på ugen.
Siden har det russiske militær eskaleret angrebet på Ukraine, der lyder stadigt stærkere trusler fra Ruslands præsident Vladimir Putin og dennes håndlangere, der mere end antyder træk, der vil udvide krigen til flere lande end Rusland, Ukraine og Hviderusland, og indførelsen af særlove i Rusland indskrænker yderligere friheden i landet og giver på papiret adskillige år i fængsel, hvis man siger noget eller deler noget, der strider imod Kremls kurs.
Det er ikke holdbart.
De tyske trænere i Lokomotiv Moskva og FK Krasnodar Markus Gisdol og Daniel Farke har forladt deres klubber, sidstnævnte klub suspenderede torsdag en række udenlandske spillere, ukrainske spillere i flere klubber har også fået løbepas, og det bør danskerne Anders Dreyer og Oliver Abildgaard i Rubin Kazan selvfølgelig også få.
Det russiske fodboldforbund har appelleret udelukkelsen fra internationale turneringer og af russiske spillere til CAS, hvilket man håber kan få Spartak Moskva lukket tilbage ind i Europa League med en kamp mod RB Leipzig 10. marts, torsdag i næste uge, og landsholdet tilbage i VM-playoffen 24. marts mod Polen.
Før man verbalt og politisk går til hårdt angreb på de russiske fodboldmyndigheder og klubber er det værd at huske på, at ledere i forbundet og klubberne fysisk befinder sig i Rusland i modsætning til eksempelvis Chelsea-ejer Roman Abramovitj, der delvist har distanceret sig fra krigen og opfordret til fred.
I Putins Rusland kan det have direkte personlige konsekvenser på nogen måder at indrømme eller gøre noget, der strider mod Kremls og Putins linje, og derfor er det heller ikke bare helt ligetil for klubberne at slippe deres udlændinge, selvom det selvfølgelig er det rigtige at gøre.
Derfor er det i den grad på sin plads, at DBU og Spillerforeningen med den danske regering i ryggen og i samarbejde med UEFA og FIFPro så lægger et maksimalt pres for at gøre det frivilligt for både danskere men også alle andre udenlandske spillere, om de vil blive i deres kontrakt i Rusland eller ej, eller som absolut minimum får lov til at rejse væk, mens der er krig.
Udenrigsministeriet opfordrer turister til at forlade Rusland, og selvom samme opfordring ikke lyder til fastboende danskere i landet, ville jeg i hvert fald være stærkt betænkelig ved at fortsætte som sportsudøver i Rusland.
Basketballspilleren Gabriel Lundberg og håndboldspilleren Kathrine Heindahl har begge forladt CSKA Moskva og Rusland.
Fredag sagde Rubin Kazans træner Leonid Slutskij ifølge mediet rsport, at ingen udenlandske spillere i klubben har bedt om at komme væk, men det bør de efter min mening komme.
Russisk fodbold og russiske sportsmedier er på lange stræk loyale overfor Putins regerings linje og forsøger at spille videre, som intet var hændt, eller alternativt at man er forundret over udelukkelsen af russisk fodbold og sport.
Senest har Polens fodboldforbund og FIFPro opfordret FIFA til at indføre et ekstraordinært transfervindue for spillere fra Rusland, så de kan komme væk.
Og uanset, hvordan løsningen bliver skruet sammen, dur det ikke, frivilligt eller ej, at to danske landsholdsspillere, hvoraf den ene var udtaget i seneste trup i efteråret, optræder i en russisk topklub og dermed bliver del af den nationale spinmaskine, hvor de russiske fodboldmyndigheder faker dyb forundring og raseri over at være udelukket, og dermed støtter Putins officielle linje.
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
NYHEDER
