FC København sluttede sæsonen skidt med en tredjeplads i Superligaen.
I stedet for at tage det mesterskab, de fleste forventede bare 10-14 dage før sidste kamp, røg FC København ud af guldkampen, og skuffelsen var meget tydelig at mærke på både holdet og bandt fansene.
Og ved siden af er FC København også udfordret af, at sportsdirektør Peter Christiansen er på tale til jobs i udlandet.
Wolfsburg i Bundesligaen er i spil, men også andre store, solide klubber i udlandet har set på 'PC' efter FC Københavns succes i Champions League og Superligaen.
Læs også advarslen tidligere på foråret om, at FCK kunne miste Peter Christiansen og Jacob Neestrup
Så hvem kan træde i stedet for 'PC' i den store opgave, det ville være?
Her er de danske og nordiske navne, der kunne give mening, hvis FCK skal have en ny sportsdirektør, der kender det danske og regionale fodboldmarked.
Johan Lange
Teknisk direktør i Tottenham Hotspur
Den tidligere tekniske direktør og højre hånd for Ståle Solbakken i FC København er det, der må betegnes som en drømmekandidat for FCK.
Ståle Solbakken sagde for få måneder siden til Tipsbladet, at Lange nok burde have været sportsdirektør i FCK-tiden, hvor de to arbejdede meget tæt sammen.
Lange har spillet en vigtig rolle i Aston Villas opblomstring, der kulminerede i år med en kvalifikation til Champions League med et hold, danskeren i høj grad har været med til af forme.
Nu arbejder han i Tottenham og er sandsynligvis al for svær at få lokket til København, endsige forhandlet fri af Spurs.
Men skal Peter Christiansen erstattes, er det svært at komme i tanker om en bedre kandidat end Lange.
Sune Smith-Nielsen
Udviklingsdirektør i FC København
Ungdomsansvarlig i FC København og en nøgleperson i københavnernes acceleration som en klub, der uddanner og har nogle af Danmarks bedste unge spillere.
Hvis FC København skal holde butikken kørende med det, der er linet op allerede, kunne det være en fornuftig løsning, ligesom københavnerne naturligvis ville signalere en fortsat satsning på de lovende teenagere i ungdomsafdelingen.
Kan være den mest sikre løsning, hvis det her er noget, der først sent er dukket op på radaren for FC Københavns ejere og ledelse.
Rasmus Ankersen
Administrerende direktør i Sport Republic, der ejer blandt andre Southampton
Skulle FC København til at åbne døren for at samarbejde med andre – mindre – klubber i en multiklub-model, ville Ankersen være en perfekt ansættelse.
Rasmus Ankersen er en helt central figur i Sport Republic, der har Southampton i centrum.
Southampton er netop rykket tilbage i Premier League, og det er svært at se FCK lokke den tidligere FCM-formand tilbage til Danmark.
Men FCK skal vende alle muligheder, hvis 'PC' skal til udlandet, og der er man nødt til i det mindste at spørge.

Jesper Fredberg
Sportsdirektør i Anderlecht
Han klarede sig flot i Viborg, og han har sat fut i Anderlecht, selv om sæsonen endte med en skuffelse, da Club Brugge tog mesterskabet.
Han har taget den hårde vej i fodboldverdenen i AGF's sværeste tid, som konsulent, i udenlandske klubber og i Viborg, og skal FC København have en dygtig og meget flittig håndværker, der har mange af de samme evner som 'PC', er han et godt bud.
Som det også gælder med Lange og Ankersen, skal FC København stå meget på tæer for at nå i nærheden af at tiltrække en chef i Anderlecht. Men det betyder naturligvis ikke, at man ikke skal forsøge.
Daniel Andersson
Sportschef i Malmö FF
Det vil absolut ikke hjælpe på FC Københavns popularitet i Malmö, men en aftale med Daniel Andersson kunne være interessant for FCK, hvis man gerne vil fortsætte i nogenlunde samme spor som nu.
Der er ikke vildt mange klubber derude, der ligner FCK, men det gør Malmö i form af den nationale position og spillermarked, selv om MFF dog er en hylde eller to under den rigere københavnske klub.
Andersson har bevist erfaring og netværk, og vil på den måde være et oplagt navn.
Jan Laursen
Selvstændig rådgiver/Afgående FCN-sportsdirektør
Overvejelsen skal i det mindste gøres, selv om det sandsynligvis er alt for tidligt og meget usikkert, om den mangeårige FCN-leder nogensinde vil ind i en lignende rolle igen.
Der er mange, der spørger på Laursen, og som med andre af kandidaterne bør FCK i hvert fald tænke tanken og ringe til manden for at høre, selv om svaret med stor sandsynlighed er 'nej'.
Som profil ville Laursen være stort set plug-and-play for FC København med det enorme netværk og den erfaring med forhandlinger, den mangeårige leder og tidligere Superliga-spiller har.

Kjetil Knutsen
Manager i Bodø/Glimt
Hvis Knutsen kan overbevises om, at det er i FC København, han skal fortsætte karrieren og blive del af en større organisation, burde han være til overvejelse.
Knutsen er manager, det vil sige både cheftræner og sportschef-ansvarlig i Bodø/Glimt, og han er måske den vigtigste forklaring på den lille klubs utrolige transfer-succes.
Her er FCK oppe mod Premier League-klubber og andre klubber fra Top 5-ligaer, der tidligere har fået nej.
Så den her kræver stor overtalelse, og at Knutsen er villig til at blive et (vigtigt) hjul i en meget større maskine end i lille Bodø, der størrelsesmæssigt i norsk kontekst mere minder om Randers, Viborg og Sønderjyske, men har skabt succes på uhørt flot strategisk arbejde med spillestilen og transfers.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Kæk Wass: Han filmede!
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Rasmus Højlund har ikke set det før
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Tottenham præsenterer ny træner
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
Skal han med Bo Svensson til FC København?
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
Undskylder efter italiensk fiasko
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
Sverige skal til VM
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
NYHEDER