FC København sluttede sæsonen skidt med en tredjeplads i Superligaen.
I stedet for at tage det mesterskab, de fleste forventede bare 10-14 dage før sidste kamp, røg FC København ud af guldkampen, og skuffelsen var meget tydelig at mærke på både holdet og bandt fansene.
Og ved siden af er FC København også udfordret af, at sportsdirektør Peter Christiansen er på tale til jobs i udlandet.
Wolfsburg i Bundesligaen er i spil, men også andre store, solide klubber i udlandet har set på 'PC' efter FC Københavns succes i Champions League og Superligaen.
Læs også advarslen tidligere på foråret om, at FCK kunne miste Peter Christiansen og Jacob Neestrup
Så hvem kan træde i stedet for 'PC' i den store opgave, det ville være?
Her er de danske og nordiske navne, der kunne give mening, hvis FCK skal have en ny sportsdirektør, der kender det danske og regionale fodboldmarked.
Johan Lange
Teknisk direktør i Tottenham Hotspur
Den tidligere tekniske direktør og højre hånd for Ståle Solbakken i FC København er det, der må betegnes som en drømmekandidat for FCK.
Ståle Solbakken sagde for få måneder siden til Tipsbladet, at Lange nok burde have været sportsdirektør i FCK-tiden, hvor de to arbejdede meget tæt sammen.
Lange har spillet en vigtig rolle i Aston Villas opblomstring, der kulminerede i år med en kvalifikation til Champions League med et hold, danskeren i høj grad har været med til af forme.
Nu arbejder han i Tottenham og er sandsynligvis al for svær at få lokket til København, endsige forhandlet fri af Spurs.
Men skal Peter Christiansen erstattes, er det svært at komme i tanker om en bedre kandidat end Lange.
Sune Smith-Nielsen
Udviklingsdirektør i FC København
Ungdomsansvarlig i FC København og en nøgleperson i københavnernes acceleration som en klub, der uddanner og har nogle af Danmarks bedste unge spillere.
Hvis FC København skal holde butikken kørende med det, der er linet op allerede, kunne det være en fornuftig løsning, ligesom københavnerne naturligvis ville signalere en fortsat satsning på de lovende teenagere i ungdomsafdelingen.
Kan være den mest sikre løsning, hvis det her er noget, der først sent er dukket op på radaren for FC Københavns ejere og ledelse.
Rasmus Ankersen
Administrerende direktør i Sport Republic, der ejer blandt andre Southampton
Skulle FC København til at åbne døren for at samarbejde med andre – mindre – klubber i en multiklub-model, ville Ankersen være en perfekt ansættelse.
Rasmus Ankersen er en helt central figur i Sport Republic, der har Southampton i centrum.
Southampton er netop rykket tilbage i Premier League, og det er svært at se FCK lokke den tidligere FCM-formand tilbage til Danmark.
Men FCK skal vende alle muligheder, hvis 'PC' skal til udlandet, og der er man nødt til i det mindste at spørge.

Jesper Fredberg
Sportsdirektør i Anderlecht
Han klarede sig flot i Viborg, og han har sat fut i Anderlecht, selv om sæsonen endte med en skuffelse, da Club Brugge tog mesterskabet.
Han har taget den hårde vej i fodboldverdenen i AGF's sværeste tid, som konsulent, i udenlandske klubber og i Viborg, og skal FC København have en dygtig og meget flittig håndværker, der har mange af de samme evner som 'PC', er han et godt bud.
Som det også gælder med Lange og Ankersen, skal FC København stå meget på tæer for at nå i nærheden af at tiltrække en chef i Anderlecht. Men det betyder naturligvis ikke, at man ikke skal forsøge.
Daniel Andersson
Sportschef i Malmö FF
Det vil absolut ikke hjælpe på FC Københavns popularitet i Malmö, men en aftale med Daniel Andersson kunne være interessant for FCK, hvis man gerne vil fortsætte i nogenlunde samme spor som nu.
Der er ikke vildt mange klubber derude, der ligner FCK, men det gør Malmö i form af den nationale position og spillermarked, selv om MFF dog er en hylde eller to under den rigere københavnske klub.
Andersson har bevist erfaring og netværk, og vil på den måde være et oplagt navn.
Jan Laursen
Selvstændig rådgiver/Afgående FCN-sportsdirektør
Overvejelsen skal i det mindste gøres, selv om det sandsynligvis er alt for tidligt og meget usikkert, om den mangeårige FCN-leder nogensinde vil ind i en lignende rolle igen.
Der er mange, der spørger på Laursen, og som med andre af kandidaterne bør FCK i hvert fald tænke tanken og ringe til manden for at høre, selv om svaret med stor sandsynlighed er 'nej'.
Som profil ville Laursen være stort set plug-and-play for FC København med det enorme netværk og den erfaring med forhandlinger, den mangeårige leder og tidligere Superliga-spiller har.

Kjetil Knutsen
Manager i Bodø/Glimt
Hvis Knutsen kan overbevises om, at det er i FC København, han skal fortsætte karrieren og blive del af en større organisation, burde han være til overvejelse.
Knutsen er manager, det vil sige både cheftræner og sportschef-ansvarlig i Bodø/Glimt, og han er måske den vigtigste forklaring på den lille klubs utrolige transfer-succes.
Her er FCK oppe mod Premier League-klubber og andre klubber fra Top 5-ligaer, der tidligere har fået nej.
Så den her kræver stor overtalelse, og at Knutsen er villig til at blive et (vigtigt) hjul i en meget større maskine end i lille Bodø, der størrelsesmæssigt i norsk kontekst mere minder om Randers, Viborg og Sønderjyske, men har skabt succes på uhørt flot strategisk arbejde med spillestilen og transfers.
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
Voldsomt transferønske til FCK
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
Revser Dorgu: Bliver erstattet
MEDIE
I spil til stort job
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
– Velkommen hjem Andreas Christensen
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 16
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
Chelsea tæver FC Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar