FC København sluttede sæsonen skidt med en tredjeplads i Superligaen.
I stedet for at tage det mesterskab, de fleste forventede bare 10-14 dage før sidste kamp, røg FC København ud af guldkampen, og skuffelsen var meget tydelig at mærke på både holdet og bandt fansene.
Og ved siden af er FC København også udfordret af, at sportsdirektør Peter Christiansen er på tale til jobs i udlandet.
Wolfsburg i Bundesligaen er i spil, men også andre store, solide klubber i udlandet har set på 'PC' efter FC Københavns succes i Champions League og Superligaen.
Læs også advarslen tidligere på foråret om, at FCK kunne miste Peter Christiansen og Jacob Neestrup
Så hvem kan træde i stedet for 'PC' i den store opgave, det ville være?
Her er de danske og nordiske navne, der kunne give mening, hvis FCK skal have en ny sportsdirektør, der kender det danske og regionale fodboldmarked.
Johan Lange
Teknisk direktør i Tottenham Hotspur
Den tidligere tekniske direktør og højre hånd for Ståle Solbakken i FC København er det, der må betegnes som en drømmekandidat for FCK.
Ståle Solbakken sagde for få måneder siden til Tipsbladet, at Lange nok burde have været sportsdirektør i FCK-tiden, hvor de to arbejdede meget tæt sammen.
Lange har spillet en vigtig rolle i Aston Villas opblomstring, der kulminerede i år med en kvalifikation til Champions League med et hold, danskeren i høj grad har været med til af forme.
Nu arbejder han i Tottenham og er sandsynligvis al for svær at få lokket til København, endsige forhandlet fri af Spurs.
Men skal Peter Christiansen erstattes, er det svært at komme i tanker om en bedre kandidat end Lange.
Sune Smith-Nielsen
Udviklingsdirektør i FC København
Ungdomsansvarlig i FC København og en nøgleperson i københavnernes acceleration som en klub, der uddanner og har nogle af Danmarks bedste unge spillere.
Hvis FC København skal holde butikken kørende med det, der er linet op allerede, kunne det være en fornuftig løsning, ligesom københavnerne naturligvis ville signalere en fortsat satsning på de lovende teenagere i ungdomsafdelingen.
Kan være den mest sikre løsning, hvis det her er noget, der først sent er dukket op på radaren for FC Københavns ejere og ledelse.
Rasmus Ankersen
Administrerende direktør i Sport Republic, der ejer blandt andre Southampton
Skulle FC København til at åbne døren for at samarbejde med andre – mindre – klubber i en multiklub-model, ville Ankersen være en perfekt ansættelse.
Rasmus Ankersen er en helt central figur i Sport Republic, der har Southampton i centrum.
Southampton er netop rykket tilbage i Premier League, og det er svært at se FCK lokke den tidligere FCM-formand tilbage til Danmark.
Men FCK skal vende alle muligheder, hvis 'PC' skal til udlandet, og der er man nødt til i det mindste at spørge.

Jesper Fredberg
Sportsdirektør i Anderlecht
Han klarede sig flot i Viborg, og han har sat fut i Anderlecht, selv om sæsonen endte med en skuffelse, da Club Brugge tog mesterskabet.
Han har taget den hårde vej i fodboldverdenen i AGF's sværeste tid, som konsulent, i udenlandske klubber og i Viborg, og skal FC København have en dygtig og meget flittig håndværker, der har mange af de samme evner som 'PC', er han et godt bud.
Som det også gælder med Lange og Ankersen, skal FC København stå meget på tæer for at nå i nærheden af at tiltrække en chef i Anderlecht. Men det betyder naturligvis ikke, at man ikke skal forsøge.
Daniel Andersson
Sportschef i Malmö FF
Det vil absolut ikke hjælpe på FC Københavns popularitet i Malmö, men en aftale med Daniel Andersson kunne være interessant for FCK, hvis man gerne vil fortsætte i nogenlunde samme spor som nu.
Der er ikke vildt mange klubber derude, der ligner FCK, men det gør Malmö i form af den nationale position og spillermarked, selv om MFF dog er en hylde eller to under den rigere københavnske klub.
Andersson har bevist erfaring og netværk, og vil på den måde være et oplagt navn.
Jan Laursen
Selvstændig rådgiver/Afgående FCN-sportsdirektør
Overvejelsen skal i det mindste gøres, selv om det sandsynligvis er alt for tidligt og meget usikkert, om den mangeårige FCN-leder nogensinde vil ind i en lignende rolle igen.
Der er mange, der spørger på Laursen, og som med andre af kandidaterne bør FCK i hvert fald tænke tanken og ringe til manden for at høre, selv om svaret med stor sandsynlighed er 'nej'.
Som profil ville Laursen være stort set plug-and-play for FC København med det enorme netværk og den erfaring med forhandlinger, den mangeårige leder og tidligere Superliga-spiller har.

Kjetil Knutsen
Manager i Bodø/Glimt
Hvis Knutsen kan overbevises om, at det er i FC København, han skal fortsætte karrieren og blive del af en større organisation, burde han være til overvejelse.
Knutsen er manager, det vil sige både cheftræner og sportschef-ansvarlig i Bodø/Glimt, og han er måske den vigtigste forklaring på den lille klubs utrolige transfer-succes.
Her er FCK oppe mod Premier League-klubber og andre klubber fra Top 5-ligaer, der tidligere har fået nej.
Så den her kræver stor overtalelse, og at Knutsen er villig til at blive et (vigtigt) hjul i en meget større maskine end i lille Bodø, der størrelsesmæssigt i norsk kontekst mere minder om Randers, Viborg og Sønderjyske, men har skabt succes på uhørt flot strategisk arbejde med spillestilen og transfers.
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
OPTAKT
Randers FC – AGF
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
– Det har man nok aldrig set før
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
STORT INTERVIEW
FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
NYHEDER
Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
NYHEDER
Dansk bomber i tårevædet afsked
NYHEDER
Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag
NYHEDER
‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
HELT VILDT
Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
Her er alle VM-puljerne