FC Midtjylland vil så gerne.
Man købte tidligt ind i transfervinduet, man købte sent ind, tabte på straffesparkskonkurrence i Warszawa, og klubben har en trup, der i hvert fald på papiret har set god ud.
Men for ofte har holdet lignet en lækker sportsvogn, der enten ikke kunne komme ud af tredje gear, eller hvor olielampen i instrumentbrættet blinkede faretruende.
Lørdag eftermiddag, da presset var allerstørst og knivene hvæsset, slog midtjyderne til. Det er ikke 2-0-sejren, jeg primært tænker på, så meget som det var den helstøbte indsats med gode, idérige angreb og solidt forsvarsspil fra et hold, der har haft svært ved at levere netop det trods alle de mange handler.
Denne udgave af FC Midtjylland spiller med om guldet, selvom FCK er klar favorit med tanke på forspringet og det gode spil, offensiven har vist.

Ja, FC Københavns defensiv viste igen svaghedstegn.
Man fornemmer, at det trækker tænder ud i Parken efter syv europæiske kampe og udsigt til endnu en på tirsdag mod Bayern München, som det også gjorde i sidste weekend, hvor FCK vel var heldig med ikke at have tabt kampen i Brøndby endegyldigt allerede ved pausen.
Men det her er først og fremmest FC Midtjyllands fortjeneste med en taktisk disciplineret og inspireret indsats begge veje på banen.
Selvfølgelig kan FC Midtjylland ikke spille nær så godt hver weekend, men er det her det generelle billede af FC Midtjylland fra nu af, kommer selvbilledet og virkeligheden endelig til at stemme overens for klubben, der er så ivrig efter igen at få succes oven på sidste sæsons store skuffelser.

Programmet hedder nu Randers FC, OB, Lyngby og Hvidovre, fire kampe hvor FC Midtjylland skal have kuglen.
Kan man også løse det, når modstanderne i modsætning til FC København trækker sig langt tilbage på banen og udfordrer FCM til at have bolden, det som klubben historisk har haft sværest ved, kan situationen pludselig se rigtig skæg ud i midten af november, når man først møder FC Nordsjælland og derefter har lokalrivalerne Silkeborg IF og Viborg FF til at lukke Superliga-efteråret på.
Denne sejr giver FC Midtjylland mulighed for at skrive en god og positiv historie i stedet for, at historien i morgen og på mandag havde handlet om, hvem i ledelsen og idealopstillingen der skulle frygte for jobbet.
Den mulighed skal gribes, og som vi også var inde på i Tipsbladets trykte udgave fredag er det nu, man skal vise, at man kan leve op til et tårnhøjt budget og de kæmpestore forventninger, der helt rimeligt følger FC Midtjylland overalt.
FC Midtjylland er ikke længere en udfordrer og outsider, der kun kan overraske positivt, men en etableret topklub med alt, der skal til at havne helt i toppen, ud over resultaterne. De skal følge i kommende uger, når favoritværdigheden i den grad er på FC Midtjyllands side.
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
MEDIE
Manchester United rasende
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
Manchester City klar til semifinale
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber