– Denne udgave af FCM spiller med om guldet

KOMMENTAR: FCK’s defensiv viste igen usikkerhed, men sejren er først og fremmest FC Midtjyllands egen fortjeneste og må være en lettelse af de helt store.



FC Midtjylland vil så gerne.

Man købte tidligt ind i transfervinduet, man købte sent ind, tabte på straffesparkskonkurrence i Warszawa, og klubben har en trup, der i hvert fald på papiret har set god ud.

Men for ofte har holdet lignet en lækker sportsvogn, der enten ikke kunne komme ud af tredje gear, eller hvor olielampen i instrumentbrættet blinkede faretruende.

Lørdag eftermiddag, da presset var allerstørst og knivene hvæsset, slog midtjyderne til. Det er ikke 2-0-sejren, jeg primært tænker på, så meget som det var den helstøbte indsats med gode, idérige angreb og solidt forsvarsspil fra et hold, der har haft svært ved at levere netop det trods alle de mange handler.

Denne udgave af FC Midtjylland spiller med om guldet, selvom FCK er klar favorit med tanke på forspringet og det gode spil, offensiven har vist.

211296

Ja, FC Københavns defensiv viste igen svaghedstegn.

Man fornemmer, at det trækker tænder ud i Parken efter syv europæiske kampe og udsigt til endnu en på tirsdag mod Bayern München, som det også gjorde i sidste weekend, hvor FCK vel var heldig med ikke at have tabt kampen i Brøndby endegyldigt allerede ved pausen.

Men det her er først og fremmest FC Midtjyllands fortjeneste med en taktisk disciplineret og inspireret indsats begge veje på banen.

Selvfølgelig kan FC Midtjylland ikke spille nær så godt hver weekend, men er det her det generelle billede af FC Midtjylland fra nu af, kommer selvbilledet og virkeligheden endelig til at stemme overens for klubben, der er så ivrig efter igen at få succes oven på sidste sæsons store skuffelser.

211296

Programmet hedder nu Randers FC, OB, Lyngby og Hvidovre, fire kampe hvor FC Midtjylland skal have kuglen.

Kan man også løse det, når modstanderne i modsætning til FC København trækker sig langt tilbage på banen og udfordrer FCM til at have bolden, det som klubben historisk har haft sværest ved, kan situationen pludselig se rigtig skæg ud i midten af november, når man først møder FC Nordsjælland og derefter har lokalrivalerne Silkeborg IF og Viborg FF til at lukke Superliga-efteråret på.

Denne sejr giver FC Midtjylland mulighed for at skrive en god og positiv historie i stedet for, at historien i morgen og på mandag havde handlet om, hvem i ledelsen og idealopstillingen der skulle frygte for jobbet.

Den mulighed skal gribes, og som vi også var inde på i Tipsbladets trykte udgave fredag er det nu, man skal vise, at man kan leve op til et tårnhøjt budget og de kæmpestore forventninger, der helt rimeligt følger FC Midtjylland overalt.

FC Midtjylland er ikke længere en udfordrer og outsider, der kun kan overraske positivt, men en etableret topklub med alt, der skal til at havne helt i toppen, ud over resultaterne. De skal følge i kommende uger, når favoritværdigheden i den grad er på FC Midtjyllands side.





LIVE

TransferLIVE: Kræver monsterløn

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



LIVE

Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Vil ikke juble i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De viser interesse for Lyngby-profil

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Djukic raser: ‘Af helvedes til’