FC Midtjylland vil så gerne.
Man købte tidligt ind i transfervinduet, man købte sent ind, tabte på straffesparkskonkurrence i Warszawa, og klubben har en trup, der i hvert fald på papiret har set god ud.
Men for ofte har holdet lignet en lækker sportsvogn, der enten ikke kunne komme ud af tredje gear, eller hvor olielampen i instrumentbrættet blinkede faretruende.
Lørdag eftermiddag, da presset var allerstørst og knivene hvæsset, slog midtjyderne til. Det er ikke 2-0-sejren, jeg primært tænker på, så meget som det var den helstøbte indsats med gode, idérige angreb og solidt forsvarsspil fra et hold, der har haft svært ved at levere netop det trods alle de mange handler.
Denne udgave af FC Midtjylland spiller med om guldet, selvom FCK er klar favorit med tanke på forspringet og det gode spil, offensiven har vist.

Ja, FC Københavns defensiv viste igen svaghedstegn.
Man fornemmer, at det trækker tænder ud i Parken efter syv europæiske kampe og udsigt til endnu en på tirsdag mod Bayern München, som det også gjorde i sidste weekend, hvor FCK vel var heldig med ikke at have tabt kampen i Brøndby endegyldigt allerede ved pausen.
Men det her er først og fremmest FC Midtjyllands fortjeneste med en taktisk disciplineret og inspireret indsats begge veje på banen.
Selvfølgelig kan FC Midtjylland ikke spille nær så godt hver weekend, men er det her det generelle billede af FC Midtjylland fra nu af, kommer selvbilledet og virkeligheden endelig til at stemme overens for klubben, der er så ivrig efter igen at få succes oven på sidste sæsons store skuffelser.

Programmet hedder nu Randers FC, OB, Lyngby og Hvidovre, fire kampe hvor FC Midtjylland skal have kuglen.
Kan man også løse det, når modstanderne i modsætning til FC København trækker sig langt tilbage på banen og udfordrer FCM til at have bolden, det som klubben historisk har haft sværest ved, kan situationen pludselig se rigtig skæg ud i midten af november, når man først møder FC Nordsjælland og derefter har lokalrivalerne Silkeborg IF og Viborg FF til at lukke Superliga-efteråret på.
Denne sejr giver FC Midtjylland mulighed for at skrive en god og positiv historie i stedet for, at historien i morgen og på mandag havde handlet om, hvem i ledelsen og idealopstillingen der skulle frygte for jobbet.
Den mulighed skal gribes, og som vi også var inde på i Tipsbladets trykte udgave fredag er det nu, man skal vise, at man kan leve op til et tårnhøjt budget og de kæmpestore forventninger, der helt rimeligt følger FC Midtjylland overalt.
FC Midtjylland er ikke længere en udfordrer og outsider, der kun kan overraske positivt, men en etableret topklub med alt, der skal til at havne helt i toppen, ud over resultaterne. De skal følge i kommende uger, når favoritværdigheden i den grad er på FC Midtjyllands side.
LIVE
LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Bayern slår rekord i ny storsejr
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Randers FC – FC København
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
Tottenham under stregen
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
Brøndby-fans sender åbent brev
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Arsenal snublede i guldkampen
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!