FC Midtjylland vil så gerne.
Man købte tidligt ind i transfervinduet, man købte sent ind, tabte på straffesparkskonkurrence i Warszawa, og klubben har en trup, der i hvert fald på papiret har set god ud.
Men for ofte har holdet lignet en lækker sportsvogn, der enten ikke kunne komme ud af tredje gear, eller hvor olielampen i instrumentbrættet blinkede faretruende.
Lørdag eftermiddag, da presset var allerstørst og knivene hvæsset, slog midtjyderne til. Det er ikke 2-0-sejren, jeg primært tænker på, så meget som det var den helstøbte indsats med gode, idérige angreb og solidt forsvarsspil fra et hold, der har haft svært ved at levere netop det trods alle de mange handler.
Denne udgave af FC Midtjylland spiller med om guldet, selvom FCK er klar favorit med tanke på forspringet og det gode spil, offensiven har vist.

Ja, FC Københavns defensiv viste igen svaghedstegn.
Man fornemmer, at det trækker tænder ud i Parken efter syv europæiske kampe og udsigt til endnu en på tirsdag mod Bayern München, som det også gjorde i sidste weekend, hvor FCK vel var heldig med ikke at have tabt kampen i Brøndby endegyldigt allerede ved pausen.
Men det her er først og fremmest FC Midtjyllands fortjeneste med en taktisk disciplineret og inspireret indsats begge veje på banen.
Selvfølgelig kan FC Midtjylland ikke spille nær så godt hver weekend, men er det her det generelle billede af FC Midtjylland fra nu af, kommer selvbilledet og virkeligheden endelig til at stemme overens for klubben, der er så ivrig efter igen at få succes oven på sidste sæsons store skuffelser.

Programmet hedder nu Randers FC, OB, Lyngby og Hvidovre, fire kampe hvor FC Midtjylland skal have kuglen.
Kan man også løse det, når modstanderne i modsætning til FC København trækker sig langt tilbage på banen og udfordrer FCM til at have bolden, det som klubben historisk har haft sværest ved, kan situationen pludselig se rigtig skæg ud i midten af november, når man først møder FC Nordsjælland og derefter har lokalrivalerne Silkeborg IF og Viborg FF til at lukke Superliga-efteråret på.
Denne sejr giver FC Midtjylland mulighed for at skrive en god og positiv historie i stedet for, at historien i morgen og på mandag havde handlet om, hvem i ledelsen og idealopstillingen der skulle frygte for jobbet.
Den mulighed skal gribes, og som vi også var inde på i Tipsbladets trykte udgave fredag er det nu, man skal vise, at man kan leve op til et tårnhøjt budget og de kæmpestore forventninger, der helt rimeligt følger FC Midtjylland overalt.
FC Midtjylland er ikke længere en udfordrer og outsider, der kun kan overraske positivt, men en etableret topklub med alt, der skal til at havne helt i toppen, ud over resultaterne. De skal følge i kommende uger, når favoritværdigheden i den grad er på FC Midtjyllands side.
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
Han peger på Simon Kjær
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
– Du har udstråling som tagpap
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
Lerager ser forandret Kamil Grabara
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
Henter dansker – får god pakke
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
MEDIE
Vilde Diant Ramaj-rygter tager til
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
– Alle taler om dem!
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
FANKLUBBEN
Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
TOPNYHED