Gyser: TV-aftale er livsvigtig for FCK og Brøndby

Superliga-klubberne i toppen følger spændt med i, hvad der sker med de rettigheder til Champions League, der stadig ikke er solgt. Og det er der flere gode grunde til end bare præmiepengene.



KØBENHAVN (Tipsbladet): Hvad sker der med rettighederne til Champions League i Danmark?

For mange af os, der primært ser Champions League på tv eller en bærbar skærm af en slags, er det spørgsmål efterhånden pænt interessant.

For Champions League-rettighederne plejer at være solgt i efteråret, før de løber ud, da senest op til tiden omkring nytår, og i Danmark har det lige siden fødslen af turneringen været til Viaplay.

Nu er vi langt inde i april og tager i aften hul på kvartfinalerne, der er lutter lækkerbiskener med Real Madrid-Manchester City som et godt bud på en moralsk og for tidlig finale.

Men hvem viser turneringen til september, når den bliver kraftigt udvidet med endnu flere kampe, og på papiret er endnu mere attraktiv for et medieselskab at vise?

Det aner vi ikke, og det er vigtigt, både for os som brugere og for Superliga-klubberne med FC København og FC Midtjylland i spids fulgt af Brøndby IF, FC Nordsjælland og AGF, der alle håber på at spille større roller i Europa fremover.

Nervekrig
Hvem der får rettighederne aner vi stadig ikke.

Viaplay er på banen, og det samme er sandsynligvis mindst et par streamingtjenester som DAZN (der bød på Superligaen sidste år) og Amazon.

Men signalerne sydfra, nede fra UEFA-land i Schweiz, er indtil videre, at der ikke har været nok penge i posen i Viaplays tilbud, mens man også ryster på hånden over at give Danmark og måske hele det købestærke, attraktive Skandinavien til en streamingtjeneste som DAZN, der ikke betaler ret meget 'up front' men til gengæld gør nærmest alt afhængigt af solgte abonnementer.

242334

Hybridmodeller med rettighederne på flere udbydere eller en helt egen streamingtjeneste i UEFA-regi et år eller to som forsøg skal også være til overvejelse.

Læg dertil, at der heller ikke er solgt rettigheder til Europa League og Conference League, der lige nu ligger hos TV2, og vi har en situation, der er særdeles usikker og uvant for os alle, både som brugere, for klubberne, for UEFA og for medieselskaberne.

De mange penge
Fordelingsmodellerne af de mange milliarder til de nye turneringer fra september er ikke 100 procent på plads endnu, men som jeg hører det, vil der ligesom i dag være en stor portion præmiepenge og penge i puljen til omfordeling blandt ikke-deltagere i ligaerne, der afhænger af de nationale og regionale tv-aftaler.

Det er derfor, FC København og FC Midtjylland relativt har fået flere penge end dygtigere og mere succesrige klubber især i Øst- og Sydeuropa (minus Spanien og Italien) – tv-aftalerne i Danmark og Skandinavien har været tårnhøje, især den, der lige straks løber ud, og det er direkte forklaring på FCK's vilde årsregnskaber i 2022 og 2023.

Så hvis tv-aftalen for Champions League bliver halveret, eller hvis en streamingtjeneste overhovedet ikke kan løfte opgaven, vil medieindtægterne falde voldsomt for et dansk CL-hold, og tilsvarende i Europa League og Conference League, selvom Champions League og Europa League udvides med to til fire ekstra kampe fra september i det nye ligaspil.

Penge er rare, især mange, mange millioner af slagsen, som Europas topklubber og de Europa-ambitiøse i Superligaen har sat næsen op efter med lovning på 20-30 procent mere i præmiepenge fra næste sæson.

Mere end bare penge
Men det er ikke kun kontanterne fra UEFA, der er i fare.

Når Superligaens topklubber laver sponsoraftaler, er det også med lovning på, at man bliver vist en masse for danskerne, og der er det ikke vildt fedt stadig ikke at kunne sige, hvor dem, der ikke er stadion, kan se kampene om fem måneders tid.

242334

Klubberne har brug for al den opmærksomhed, de kan skrabe til sig, og der er ikke meget ved, hvis indtægterne både bliver mindre, og flødeskummet på toppen i form af Europa-kampe bliver gemt væk, hvor kun få får set dem.

En ekstra, giftig faktor: Hvor ondt vil det gøre på Superliga-klubbernes store partner gennem et kvart århundrede, Viaplay, hvis man ikke længere skal vise Champions League eller må dele?

Det virker ikke til, indtægterne på Superligaens medieaftale nå nogen som helst måde kan komme i fare, men man vil vel stadig gerne have en god og vigtig partner til at trives.

Derfor er Champions League-aftalen og dem på Europa League og Conference League vildt vigtige for Superliga-klubberne, og på den måde er det, der skal ske i aften i Madrid og London i Champions League slet ikke fjernt fra vores liga i Danmark.





– Jeg var meget, meget tæt på anden klub




LIVE

TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Manchester United overvejer denne stjernetræner

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Optur før FC København-brag

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Michael Carrick storhylder

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Dansk landsholdsspiller imponerer

Verdensstjernes søn landet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Nyt tilbageslag for Hjulmand

‘Det kommer aldrig til at ske’

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

– Kunne godt ende i noget værre ballade

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Nærmer sig aftale

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset