DENNE LEDER BLEV FØRST BRAGT I TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 23. SEPTEMBER
Noget chok var det ikke, da Jess Thorup tirsdag eftermiddag blev fyret som cheftræner for FC København.
Resultaterne i Superligaen havde været dårlige, FC Københavns dårlige perioder i kampene var særdeles dårlige, og det endte altså med at veje tungere end guldet i maj og den succesrige kvalifikation til Champions Leagues gruppespil trods en svær lodtrækning.
Men ser vi på et perspektiv, der er større end næste weekends kamp mod AGF, efteråret og denne sæson i Superliga-tabellen, var det faktisk ikke tirsdagens Thorup-fyring og forfremmelsen af Jacob Neestrup, der var ugens største nyhed fra Parken.
Den kom i stedet onsdag.
Her fortalte selskabet bag FC København, at man nu også undersøger muligheden for at sælge Lalandia.
Det kan enten være sammen med arenaen Parken og de tilhørende erhvervsejendomme, som Parken har arbejdet på at sælge hele 2022, eller separat, men uanset modellen er det en markant udmelding.
Fodbold er sexet og tiltrækker med rette stor opmærksomhed, men målt i rå omsætning kan fodboldklubben FC København altså ikke følge med Lalandia-badelandene og ejendommene i Rødby, Billund, Søndervig og den svenske provinsby Motala.

Der er ingen garanti for, at nogen af handlerne falder på plads, og det kan også være, man bare får en medinvestor.
Men det her er altså større end et trænerskifte: Det er nu alle de relaterede forretningsben i selskabet bag FC København, der er sat til salg.
FC Københavns optur i 00’erne og 10’erne var bygget på, at man i sportsligt dårlige år kunne trække på solide overskud i resten af forretningen.
Den mulighed forsvinder, især hvis Lalandia bliver solgt fra.
Man kunne også vende det her om: Måske er fodboldklubben FC København i virkeligheden lige så meget til salg, da især hvis Lalandia og ejendommene i og omkring Parken bliver solgt.
Parken Sport & Entertainment var allerede i gang med at splitte selskaberne op, så det ville blive nemmere for eksterne investorer at købe sig ind i det, de havde interesse i.
Så hvis man er kisteglad for fodbold og ser store perspektivet i enten spillet eller de fremtidige indtægter i Superligaen og især Europa-turneringerne, ville det måske fremover blive nemmere at se sig selv som investor, uden der fulgte tusindvis af kontor-kvadratmeter og et ferielands-imperie med.
Det må blive endnu nemmere at se sig selv som medejer eller endda ny hovedaktionær i fodboldklubben FC København, hvis Lalandia ender i hænderne på en pensionskasse, en international underholdningskoncern eller hvem der nu måtte have lyst til at betale et milliardbeløb for den forretning.
Der er også en anden mulig udlægning og konsekvens: At FC København bliver endnu mere afhængig af de sportslige resultater og spillersalg, og at man er svækket, hvis der ikke kommer en ny og meget stærk investor med ind over, der har lyst til og mulighed for at bruge mange penge i mange år, og dermed kan opveje det mulige tab af især Lalandia men også Parken som finansiel stødpude, hvis det går skidt på banen.
For tag ikke fejl: Der skal penge til, is i maven og en vilje til at sluge store underskud, hvis FC København og især Lalandia ender i to forskellige selskaber, og fodboldklubben dermed skal klare sig selv økonomisk og ikke mindst undgå panik, hvis resultaterne sejler. I klubben udlægges onsdagens nyhed som mindre, end jeg gør den til her: Det må så vise sig i praksis.
Da FC København for en måned siden kvalificerede sig til Champions League-gruppespillet, kom direktør Jacob Lauesen med en teaser for, at der snart kommer en ny sportslig strategi.
Jeg gætter på, at der skrues op for ambitionsniveauet både sportsligt, for det finansielle grundlag for professionel fodbold og for faciliteterne.
Så får vi se, hvor meget det koster, og hvem der skal være med til at betale for gildet, især hvis guldægget Lalandia bliver solgt.
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
OPTAKT
Randers FC – OB
INTERVIEW
Brøndby-stjerne langer ud efter dommer
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
‘Tæt på ren elendighed’
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
Sønderjyske slår FCM i sent drama
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
Pogba er lettet
MEDIE