Derfor giver Neestrup og udlandet perfekt mening

Hvad er nu det med Jacob Neestrup og Wolfsburg? Et kig på, hvad der er op og ned før Superliga-slutspurten.



Er I så letsindige at læse mine udgydelser uge efter uge, har I måske bemærket, at jeg konsekvent omtaler Jacob Neestrup som den attraktive part i forholdet med Superligaens nuværende førerhold FC København.

Det kan lyde hårdt og barskt, og nok heller ikke lige det, FCK-fans gerne vil høre i en ustabil sæson efter sidste års missede guld.

Men virkeligheden er ikke altid glat, retfærdig og fan-venlig.

For efter FC Københavns præstationer i Champions League sidste sæson er det et spørgsmål om tid, før Neestrup skal prøves af i udlandet.

Derfor kan FCK og Superligaen miste ham

‘Hov-hov-hov, jamen hvad med Superligaen og en jævn sæson i Conference League?’

Som det gælder med spillertransfers, hvor de store klubber i Superligaen får 5-10 gange større beløb end de mindre, handler det ikke om retfærdighed, og udenlandske klubber og mellemmænd vil da hoppe op og falde ned på, når vi i Danmark synes, Superligaen er det vigtigste i verden.

Jacob Neestrup har et intenst slutprogram, hvor FC København sigter efter at vinde DM og pokalfinalen. Men hvad lurer der på den anden side af de opgaver? Foto: Alamy

De er fløjtende ligeglade med, at FCK slider efter massive udskiftninger i truppen under en ny ledelse.

Det, de går op i, er hvad Jacob Neestrup i fremtiden kan gøre for deres klub i en større liga end den danske.

Så når VfL Wolfsburg-rygterne tager fart i den seneste uge, giver det kun mening. Selvfølgelig skal Peter Christiansen som Bundesliga-boss tænke den tanke, måske også trykteste den.

Bundesligaen var der allerede sidste forår

Det er ganske rigtigt, som Kicker skrev tidligere i denne uge, at interessen også var der for et år siden.

Og Wolfsburg var langt fra alene i at se idéen, heller ikke i Bundesligaen, og naturligvis dukker overvejelsen op nu i den periode i foråret, hvor mange flere trænerjobs for næste sæson bliver afgjort, end vi som journalister og I som læsere kender til.

FC København har en lang kontrakt med den unge cheftræner.

Men skulle DM nu glippe for andet år i streg, kunne det være en god måde at komme videre, hvor man sælger et træner-stortalent til udlandet for det, der må blive den største sum, en Superliga-klub har fået for at slippe cheftræneren.

Vi får se, hvordan spillet ender, men det er naivt ikke at se muligheden for sig, som FC København i øvrigt allerede blev advaret om for over et år siden her i Tipsbladet (læs mere her).

Resultaterne har ikke været glimrende for FC Midtjylland på det seneste (Foto: Alamy).

FCM har ryggen mod muren

FC Midtjylland slutter af med tre hjemmekampe i de sidste fem runder, og det burde jo være guf for mesterholdet, især hvis man får ram på FC Nordsjælland søndag og så har AGF og Randers på tidspunkter, hvor de er røget ud af medaljekampen.

Men det betyder ikke, midtjyderne har det let.

Otte nederlag i de seneste 17 Superliga-runder og tre nederlag til at åbne slutspillet er skidt.

Det minder forbavsende meget om slutspillet for et år siden, hvor man lige præcis også slog FC København men derudover tabte tre af de fem første kampe.

Nu er spørgsmålet så, om der er samme modstandskraft i mestrene, der er forynget i denne sæson, og om man har held og marginaler med sig igen.

To udekampe mod FC København og Brøndby IF er hård kost, og ud over at Adam Buksa nu scorer igen på det helt rigtige tidspunkt, og at Mikel Gogorza kommer med optimisme og fart, er det svært at se de formstærke profiler i en ellers god trup.

De siger selv på Heden, at de er bedst med ryggen mod muren, men det virker sandsynligt, at der ikke er plads til flere svipsere nu, og at det kan blive nødvendigt at hente 11-13 point for at forsvare titlen.

Der er næppe plads til flere svipsere for FC Midtjylland i guldjagten (Foto: Alamy).

Er kaosfodbold – og trætte spillere – bare in?

Som kommentator er det sjældent smart at fortælle jer eller konkurrenterne, hvad man har tænkt sig at skrive om.

Jeg gør en undtagelse forud for, at jeg i morgen ser lidt nærmere på et par af årsagerne til, hvorfor Superligaen og dens klubber virker ustabile.

Og det er ikke kun et dansk fænomen – det er internationalt, at den trend smitter af.

Tag topklubberne i de store ligaer. Liverpool, Manchester City, Real Madrid, La Ligas førerhold FC Barcelona og Bayern München har på skift virket usikre og sårbare, især når de skal forsvare, og har haft markante downperioder.

Haaland og Premier League-spillerne er på hårdt arbejde i år. Foto: Alamy

Det har kostet Liverpool i Champions League, City har sejlet, Real Madrid har nogle gange været helt fra snøvsen og har ikke formået at gøre Kylian Mbappé til en gavnlig del af holdet, og sådan kunne jeg blive ved.

Noget af det lader til at handle om, at modstanderne er blevet dygtigere til at angribe topholdene og hellere spiller en åben kamp, de på papiret bør tabe 4-2, men i det mindste giver dem gode målchancer, i stedet for at stille sig tilbage i eget felt og sandsynligvis alligevel tabe 2-0.

Men jeg sidder også med mistanken om, at mange af topspillerne er totalt udmattede.

De ville have bedre af at bo på hotel ved en fredelig strand ved Middelhavet i 14 dage, bygge sandslotte med deres børn, spise noget god mad og derefter sove ni timer hver nat uden at have vækkeur på.

Det bliver fuldstændig åndssvagt her til sommer.

Her skal nogle af de allerbedste spillere efter en opslidende tur med deres landshold spille en måneds klub-VM i bragende hede med 100 procent luftfugtighed i USA.

Det er jo hårdere ved kroppen, end det var at være til vinter-VM i Qatar, og det er et lille mirakel, at der ikke er endnu flere af de bedste spillere, der er gået i stykker allerede. Det kommer desværre nok i de kommende uger.





Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!


Freiburg nyder fransk Riviera

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Delte meldinger om Christian Nørgaard

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Går i kødet på Rasmus Højlund

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

FC København-stjerne frifundet

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Rigtig træls melding om Óskarsson

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst

Kaster hård dom over Eriksen

– Har du snakket med din mor?

Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK

Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup

Tottenham-stjerne truet med pistol

Thomas Frank: ‘Forhåbentlig kommer Neestrup ind’

Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’

Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League

Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet

Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud

15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’

Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo

Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude

Hård stikpille til Vingegaard

Højbjerg med kæmpe ros

Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

Benhård kritik af FC København

Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada

Sammenligner ham med Lionel Messi

Revser FCK-profil: – Det giver ingen mening