Der skal forhandles regerings-konstellationer og et holdbart fundament på plads, for lige om hjørnet venter flere rædsler i Ruslands krig mod Ukraine, energikrise, muligvis en økonomisk recession og på den længere bane en verdensomspændende miljø- og klimakrise.
Hvad end det bliver en regering over midten, en rød flertalsregering eller noget hokus-pokus, hvor Jacob Ellemann eller Lars Løkke på en eller anden måde får dannet regering, skal der laves politik, og selvom sport og fodbold bestemt ikke er det vigtigste, er det også her værd at se på problemer såvel som muligheder.
Det mest nære i Danmark lige nu er det sammensurium af vold, hærværk og ballade, der desværre har sat dagsordenen her i 2022.
Der er tiltag undervejs, nogle af dem allerede indført i praksis i især Brøndby og FC København, der giver klubber og politi bedre styr på, hvem der er på stadion, og muligheder for sanktioner, når nogen laver ballade.
Kontrol, straf og en større grad af overvågning kan nok ikke undgås her og nu, selvom især det sidste skærer i mig.
Men jeg håber, at fodboldens parter og de relevante ministerier i en ny regering samt politiet sammen med fansene vil gøre deres ypperste for at holde liv i dialogen og grundtanken om, at fodboldfans og politiet sagtens kan sammen uden masseanholdelser og overvågning. Det er den måde, politiet i Danmark har ageret i al den tid, der har været professionel fodbold, og vi skal ikke ønske os at få samme forhold som i lande som Holland, Frankrig og Storbritannien.

Det er dybt bekymrende at opleve anekdotisk, at især familier tøver med at tage til fodbold (anekdotisk, for tilskuertallene har været særdeles høje siden coronapandemien), og det skal ikke blive historien om at gå til fodbold i Danmark.
Men på sigt har vi ingen gavn af at militarisere det at komme ind på et fodboldstadion mere end allerhøjst nødvendigt, og det håber jeg, at alle, inklusiv de stemningsskabende fans, også handler efter i den kommende tid.
Flere fodboldbaner, især i de pressede storbyer, og al den rygvind, man kan give til hårdtarbejdende idrætsforeninger, er selvfølgelig også velkommen.
Og når der skal træffes benhårde og ubehagelige beslutninger i den kommende tid om nedskæringer og nye skatter og afgifter, håber jeg ikke, at breddefodbold og idræt bliver ramt, for fysisk aktivt for børn og unge såvel som vi midaldrende og ældre er ikke en luksus men et direkte samfundsgode, der øger livskvaliteten og holder så mange som muligt væk fra sundhedsvæsenet og ude på fodboldbanen.
Men det måske vigtigste er at få indført en samlet, gennemtænkt idrætsstrategi på det internationale område.
Det lyder måske som 'nice-to-have', men det er essentielt, at DBU, dansk fodbold, en ny regering og Folketinget ved, hvordan vi griber det næste store værtskab an, når Saudi-Arabien forsøger at få VM 2030, eller De Forenede Arabiske Emirater forsøger at købe FC København.
Organisationen Play The Game har skruet et konkret forslag sammen til, hvordan idrætsorganisationer som DBU, regeringen, Folketinget og udviklingsstøtten kan bruges til at fremme demokrati og en sund udvikling af internationale organisationer som FIFA, der groft sagt er blevet hijacket af diktaturer som Qatar, Rusland, Saudi-Arabien og Kina.
Efter min mening skal regeringen og det officielle Danmark føre en langt mere aktivistisk linje og simpelthen være klar til at melde fra til eksempelvis et VM i fodbold i Saudi-Arabien, så vi ikke igen skal slås i årevis med et katastrofalt og ødelæggende VM, som slutrunden i Qatar har været for fodbold.
Skiftende regeringer og aktører i dansk idræt har desværre været mest optaget af at please de internationale sportsorganisationer og dermed diktaturerne for at få store sportsbegivenheder til Danmark.
Det kan man sagtens stadig forsøge i alliance med andre ligesindede lande, samtidig med at man sætter og en grænse og på forhånd siger, at værtskaber i lande som Saudi-Arabien, Rusland og Kina i fremtiden er No-Go, koste hvad det vil, eller hvordan man ellers vil skære den.
I min bog er danske værtskaber ikke værd at 'spille spillet for' og holde kæft i internationale sportsorganisationer som FIFA og IOC, der er kørt totalt af sporet og er overtaget af diktaturer, der vil have selvsamme værtskaber.
Det spil taber vi alligevel, når Mohammed Bin Salman og Xi Jinping holder en kort pause fra undertrykkelsen af deres egen befolkning for at kaste milliarder og den politiske vægt efter de sports-turneringer, de vil have, så lad os gøre modstand i stedet for at spille deres spil.
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
FC København-profil ude med sygdom
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
AVIS
Storklub meldes interesseret
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
MEDIE
Endelig godt nyt
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE
Afvist
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED