Det er ikke værd at spille spillet og holde kæft

Fodbold er næppe det første, partilederne tænker på, når de gnider søvnen ud af øjnene efter få timers nattesøvn i disse dage.



Der skal forhandles regerings-konstellationer og et holdbart fundament på plads, for lige om hjørnet venter flere rædsler i Ruslands krig mod Ukraine, energikrise, muligvis en økonomisk recession og på den længere bane en verdensomspændende miljø- og klimakrise.

Hvad end det bliver en regering over midten, en rød flertalsregering eller noget hokus-pokus, hvor Jacob Ellemann eller Lars Løkke på en eller anden måde får dannet regering, skal der laves politik, og selvom sport og fodbold bestemt ikke er det vigtigste, er det også her værd at se på problemer såvel som muligheder.

Det mest nære i Danmark lige nu er det sammensurium af vold, hærværk og ballade, der desværre har sat dagsordenen her i 2022.

Der er tiltag undervejs, nogle af dem allerede indført i praksis i især Brøndby og FC København, der giver klubber og politi bedre styr på, hvem der er på stadion, og muligheder for sanktioner, når nogen laver ballade.

Kontrol, straf og en større grad af overvågning kan nok ikke undgås her og nu, selvom især det sidste skærer i mig.

Men jeg håber, at fodboldens parter og de relevante ministerier i en ny regering samt politiet sammen med fansene vil gøre deres ypperste for at holde liv i dialogen og grundtanken om, at fodboldfans og politiet sagtens kan sammen uden masseanholdelser og overvågning. Det er den måde, politiet i Danmark har ageret i al den tid, der har været professionel fodbold, og vi skal ikke ønske os at få samme forhold som i lande som Holland, Frankrig og Storbritannien.

178034

Det er dybt bekymrende at opleve anekdotisk, at især familier tøver med at tage til fodbold (anekdotisk, for tilskuertallene har været særdeles høje siden coronapandemien), og det skal ikke blive historien om at gå til fodbold i Danmark.

Men på sigt har vi ingen gavn af at militarisere det at komme ind på et fodboldstadion mere end allerhøjst nødvendigt, og det håber jeg, at alle, inklusiv de stemningsskabende fans, også handler efter i den kommende tid.

Flere fodboldbaner, især i de pressede storbyer, og al den rygvind, man kan give til hårdtarbejdende idrætsforeninger, er selvfølgelig også velkommen.

Og når der skal træffes benhårde og ubehagelige beslutninger i den kommende tid om nedskæringer og nye skatter og afgifter, håber jeg ikke, at breddefodbold og idræt bliver ramt, for fysisk aktivt for børn og unge såvel som vi midaldrende og ældre er ikke en luksus men et direkte samfundsgode, der øger livskvaliteten og holder så mange som muligt væk fra sundhedsvæsenet og ude på fodboldbanen.

Men det måske vigtigste er at få indført en samlet, gennemtænkt idrætsstrategi på det internationale område.

Det lyder måske som 'nice-to-have', men det er essentielt, at DBU, dansk fodbold, en ny regering og Folketinget ved, hvordan vi griber det næste store værtskab an, når Saudi-Arabien forsøger at få VM 2030, eller De Forenede Arabiske Emirater forsøger at købe FC København.

Organisationen Play The Game har skruet et konkret forslag sammen til, hvordan idrætsorganisationer som DBU, regeringen, Folketinget og udviklingsstøtten kan bruges til at fremme demokrati og en sund udvikling af internationale organisationer som FIFA, der groft sagt er blevet hijacket af diktaturer som Qatar, Rusland, Saudi-Arabien og Kina.

Efter min mening skal regeringen og det officielle Danmark føre en langt mere aktivistisk linje og simpelthen være klar til at melde fra til eksempelvis et VM i fodbold i Saudi-Arabien, så vi ikke igen skal slås i årevis med et katastrofalt og ødelæggende VM, som slutrunden i Qatar har været for fodbold.

Skiftende regeringer og aktører i dansk idræt har desværre været mest optaget af at please de internationale sportsorganisationer og dermed diktaturerne for at få store sportsbegivenheder til Danmark.

Det kan man sagtens stadig forsøge i alliance med andre ligesindede lande, samtidig med at man sætter og en grænse og på forhånd siger, at værtskaber i lande som Saudi-Arabien, Rusland og Kina i fremtiden er No-Go, koste hvad det vil, eller hvordan man ellers vil skære den.

I min bog er danske værtskaber ikke værd at 'spille spillet for' og holde kæft i internationale sportsorganisationer som FIFA og IOC, der er kørt totalt af sporet og er overtaget af diktaturer, der vil have selvsamme værtskaber.

Det spil taber vi alligevel, når Mohammed Bin Salman og Xi Jinping holder en kort pause fra undertrykkelsen af deres egen befolkning for at kaste milliarder og den politiske vægt efter de sports-turneringer, de vil have, så lad os gøre modstand i stedet for at spille deres spil.





Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn




LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Kontant transfermelding fra FCK

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Premier League-stjerne knuser transferrekord

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ingen kontakt med AGF

Engelsk dominans i toppen af Champions League

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Kræver fuldstændig vanvittig løn

– Et kanon sted for ham

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

LIVE: FCK taber i Barcelona

West Ham forventer Hermansen-skifte

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Vil væk fra Brøndby

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

FCK færdige i Champions League

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Han var HELT væk – men så stak det af!

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?