Det er ikke værd at spille spillet og holde kæft

Fodbold er næppe det første, partilederne tænker på, når de gnider søvnen ud af øjnene efter få timers nattesøvn i disse dage.



Der skal forhandles regerings-konstellationer og et holdbart fundament på plads, for lige om hjørnet venter flere rædsler i Ruslands krig mod Ukraine, energikrise, muligvis en økonomisk recession og på den længere bane en verdensomspændende miljø- og klimakrise.

Hvad end det bliver en regering over midten, en rød flertalsregering eller noget hokus-pokus, hvor Jacob Ellemann eller Lars Løkke på en eller anden måde får dannet regering, skal der laves politik, og selvom sport og fodbold bestemt ikke er det vigtigste, er det også her værd at se på problemer såvel som muligheder.

Det mest nære i Danmark lige nu er det sammensurium af vold, hærværk og ballade, der desværre har sat dagsordenen her i 2022.

Der er tiltag undervejs, nogle af dem allerede indført i praksis i især Brøndby og FC København, der giver klubber og politi bedre styr på, hvem der er på stadion, og muligheder for sanktioner, når nogen laver ballade.

Kontrol, straf og en større grad af overvågning kan nok ikke undgås her og nu, selvom især det sidste skærer i mig.

Men jeg håber, at fodboldens parter og de relevante ministerier i en ny regering samt politiet sammen med fansene vil gøre deres ypperste for at holde liv i dialogen og grundtanken om, at fodboldfans og politiet sagtens kan sammen uden masseanholdelser og overvågning. Det er den måde, politiet i Danmark har ageret i al den tid, der har været professionel fodbold, og vi skal ikke ønske os at få samme forhold som i lande som Holland, Frankrig og Storbritannien.

178034

Det er dybt bekymrende at opleve anekdotisk, at især familier tøver med at tage til fodbold (anekdotisk, for tilskuertallene har været særdeles høje siden coronapandemien), og det skal ikke blive historien om at gå til fodbold i Danmark.

Men på sigt har vi ingen gavn af at militarisere det at komme ind på et fodboldstadion mere end allerhøjst nødvendigt, og det håber jeg, at alle, inklusiv de stemningsskabende fans, også handler efter i den kommende tid.

Flere fodboldbaner, især i de pressede storbyer, og al den rygvind, man kan give til hårdtarbejdende idrætsforeninger, er selvfølgelig også velkommen.

Og når der skal træffes benhårde og ubehagelige beslutninger i den kommende tid om nedskæringer og nye skatter og afgifter, håber jeg ikke, at breddefodbold og idræt bliver ramt, for fysisk aktivt for børn og unge såvel som vi midaldrende og ældre er ikke en luksus men et direkte samfundsgode, der øger livskvaliteten og holder så mange som muligt væk fra sundhedsvæsenet og ude på fodboldbanen.

Men det måske vigtigste er at få indført en samlet, gennemtænkt idrætsstrategi på det internationale område.

Det lyder måske som 'nice-to-have', men det er essentielt, at DBU, dansk fodbold, en ny regering og Folketinget ved, hvordan vi griber det næste store værtskab an, når Saudi-Arabien forsøger at få VM 2030, eller De Forenede Arabiske Emirater forsøger at købe FC København.

Organisationen Play The Game har skruet et konkret forslag sammen til, hvordan idrætsorganisationer som DBU, regeringen, Folketinget og udviklingsstøtten kan bruges til at fremme demokrati og en sund udvikling af internationale organisationer som FIFA, der groft sagt er blevet hijacket af diktaturer som Qatar, Rusland, Saudi-Arabien og Kina.

Efter min mening skal regeringen og det officielle Danmark føre en langt mere aktivistisk linje og simpelthen være klar til at melde fra til eksempelvis et VM i fodbold i Saudi-Arabien, så vi ikke igen skal slås i årevis med et katastrofalt og ødelæggende VM, som slutrunden i Qatar har været for fodbold.

Skiftende regeringer og aktører i dansk idræt har desværre været mest optaget af at please de internationale sportsorganisationer og dermed diktaturerne for at få store sportsbegivenheder til Danmark.

Det kan man sagtens stadig forsøge i alliance med andre ligesindede lande, samtidig med at man sætter og en grænse og på forhånd siger, at værtskaber i lande som Saudi-Arabien, Rusland og Kina i fremtiden er No-Go, koste hvad det vil, eller hvordan man ellers vil skære den.

I min bog er danske værtskaber ikke værd at 'spille spillet for' og holde kæft i internationale sportsorganisationer som FIFA og IOC, der er kørt totalt af sporet og er overtaget af diktaturer, der vil have selvsamme værtskaber.

Det spil taber vi alligevel, når Mohammed Bin Salman og Xi Jinping holder en kort pause fra undertrykkelsen af deres egen befolkning for at kaste milliarder og den politiske vægt efter de sports-turneringer, de vil have, så lad os gøre modstand i stedet for at spille deres spil.



Roony Bardghji med drømmekamp

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Dansker med kongemål mod Napoli

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Slagter United: ‘Det er pinligt’

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Har talt med Ferguson om United-job

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Liverpool-træner er ked af prædikat

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Eriksen og Kjær tager afsted

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Rygter om AC Horsens-legende

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Her er Ajax-danskers millionløn

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Manchester United overvejer ham

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde