Han er Superligaens ringeste målmand!

Tipsbladet retter blikket mod medaljekampen mellem Viborg FF og AGF.



Viborg FF – AGF 1-2 (1-2)

Sami Jalal 1-0 (8.)
Janni Serra 1-1 (14.)
Janni Serra 1-2 (41.)

Kampens bedste

Viborg FF:

Blev inden kampen kåret til Månedens Spiller for marts måned. Det fejrede han på behørig vis ved at spille en fremragende kamp. Udover sine gode driblinger har kantspilleren virkelig lagt på i sine løb omkring boksen, hvor han konstant er begyndt at befinde sig derinde, hvor man gør ondt på modstanderen.

Jeppe Grønning leverede også en rigtig fin indsats. Den erfarne midtbanespiller tog godt fat i de perioder, hvor man var presset ned i eget felt, og krydrede det med et højt niveau på kuglen.

AGF:

Hold da op, hvor kommer det fra, hvor ender det henne for Janni Serra?

Angriberen har ikke før vist sig så godt frem i en Superliga-kamp. Tyskeren har været i AGF siden 2023, men det er først her tre år senere, at han begynder at vise, hvorfor man hentede ham i Bielefeld. Flot hovedstødsmål, han fik headet ind.

Henrik Dalsgaard så svag ud i forbindelse med scoringen til 1-0, men spillede sig gevaldigt op efterfølgende. Han havde bogstaveligt talt en fod med i målene til 1-1 og 1-2, hvor han sendte nogle flotte indlæg i boksen. Derudover kom han også flot i vejen for en bold, der ellers var endt ved fødderne af Dorian Junior, som kunne have udlignet i et tomt mål.

Kampens værste

Det er simpelthen alt for dårligt, Lucas Lund!

Viborg-keeperen lavede et uhørt drop, da han valgte at tabe et ballonindlæg for fødderne af Janni Serra, der kunne score et af karrierens letteste mål. Lucas Lund viste også enorme svagheder i pokalkampene mod FC København og har tidligere haft en for høj frekvens af drop. Når Lucas Lund dropper, er det som regel børnefejl og ikke, fordi han ser skidt ud på en afslutning, men helt simpelt ligner det koncentrationssvig.

Han må efterhånden karakteriseres som Superligaens ringeste målmand, selvom han spillede sig op i anden halvleg med nogle fine redninger.

Kampens detalje

Der er ingen grund til andet end at være fortrøstningsfuld i AGF. Klubben har sat kursen mod mesterskabet, der nærmer sig runde efter runde, men hvis der skulle være en form for bananskræl ude i fremtiden, kunne det være et karantænekollaps.

Klubben har intet mindre end syv spillere i karantænefare, og kombineret med forskellige skader kan det ende med rigtig trælse konsekvenser, hvis de ender med at blive udløst oveni hinanden.





► LIVE

LIVE: Superligaspiller: ‘Jeg har sagt undskyld’

Det skriver portugisiske medier efter FCK’s sejr

16-årig Superliga-komet bjergtager alle

Bekymrende udvikling for Rasmus Lauritsen

Her er mediernes dom over Jesper Lindstrøm

– Jeg vil få mareridt på grund af Dominik Kotarski

Ekspert vil have Niels Frederiksen fyret 



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Afslører ny Højlund-plan?

Birk: ‘At give FCK det virker helt ude i skoven’

FCK har travlt – forlæng med ham nu!

Hvad i alverden skete der dér, AGF!?

Cheftræner: ‘Det er ikke let med Ousmane Sow’



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Delaney: ‘Vi kommer til at savne ham’

Det laver Lasse Schöne i dag

Sønderjyske – Silkeborg IF

Kæmpe FCM-fiasko – hvad sker der, Billing?

Det havde været helt katastrofalt for dem!

Jubler over danskerkøb og hollandsk transferbombe

Silkeborg-spiller måtte have psykologhjælp

Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’

– Så er han nok færdig Manchester United!

Cooper til traditionsklub? Nævnes som kandidat

Dansk TV-boss jubler: ‘Har aldrig været SÅ heldig’

Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’

Mange millioner på højkant i denne Superliga-runde

Carricks afløser? Har allerede kontaktet Man Utd

Flere stjerner utilfredse med Man Utd-ledelse

Brøndby blandt verdens mest intense hold

– Det kan definere hele deres Superliga-sæson!

Formstærke Villa nupper point i Newcastle