126394

Leder: Jetset-udgaven af at pisse i buskerne

Den kommende Barcelona-præsident overtager ikke noget ønskejob, mener Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.



Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren. Klik her og læs mere.

Forestil dig lige jobannoncen.

'Du overtager en gæld på ni milliarder kroner. Fansene kræver, at I vinder La Liga hver sæson og Champions League hver anden. Og at I køber en masse unge stjernespillere, der kan skabe en ny storhedstid. Du skal også sørge for, at Lionel Messi bliver i klubben i stedet for at skride til Manchester City på fri transfer, og det også selvom han sidste sommer var snublende tæt på at starte en retssag for at slippe væk. Og nå ja: Tre af dine forgængere havnede i spjældet. Vedlæg CV.'

Jeg ved ikke med jer, men det job skulle jeg ikke nyde noget af.

Ikke desto mindre ville hele ni mand gerne stille op til FC Barcelonas præsidentvalg på søndag, og tre af dem, ekspræsident Joan Laporta, Victor Font og Antoni Freixa, fik underskrifter nok til at komme på stemmesedlen.

Det med spjældet mener jeg dybt alvorligt. Josep Bartomeu blev sammen med flere topfolk i klubben anholdt i mandags, blandt andet på mistanke om (alt for) kreativ bogføring, da præsident Bartomeu for et års tid siden hyrede et PR-firma til at hvidvaske sit eget navn og angribe kritikere, hvorefter Bartomeu med betroede medarbejderes hjælp skjulte den hundedyre regning ved at splitte den op i adskillige portioner.

Også Sandro Rosell og Josep Lluís Núñez, der som præsident hyrede Johan Cruyff og Michael Laudrup, har været inde at ruske tremmer, og det siger meget godt, hvor svær og giftig præsidentposten er.

Barcelona skylder som sagt ni milliarder kroner væk, selvom man i årevis har konkurreret med Manchester United og Real Madrid om at have de største indtægter i verden.

Den midlertidige præsident Carles Tusquets har undersøgt muligheden for at pantsætte fremtidige kommercielle indtægter og en ombygning af Camp Nou ved flere årtier ud i fremtiden at give banken og kapitalfonden Goldman Sachs en stor andel af indtægterne fra selvsamme stadion.

Kapitalfond-penge er jetset-udgaven af at pisse i bukserne for at holde varmen, og jeg er bekymret på storklubbens vegne.

Den økonomiske krise, kaosset og fængselsstraffene udstiller, hvor svært det er at drive en fodboldklub, når det ikke 100 procent er nogens privatpersons penge, man kaster efter Ousmane Dembélé, Coutinho og andre gigantiske fejlkøb, men i stedet 'blot' klubbens.

Uanset, om det bliver eksboss og favorit Joan Laporta, Victor Font og hans løfte om at hente Xavi hjem fra Qatar, eller juristen Antoni Freixa, der ganske bizart har lovet to gigantiske indkøb, hvis han bliver presidente, har jeg svært ved at se FC Barcelona vende tilbage til den absolutte top lige foreløbig.

Læs og se mere yderligere mere, hvor vi bringer en videoanalyse af den gigantiske finanskrise i FC Barcelona.

Tipsbladet_forside_15





Chido Obi har trænet med førsteholdet i Man Utd



EKSKLUSIVT

Afsløring: Damsgaard får ny vanvittig kontrakt


Her er Oliver Christensens nye klub

Udlandsdansker til Lyngby? ‘Har gjort det godt’



Afsløring: Fremad Amager tæt på Kenneth Zohore

Stopper i FC Helsingør

Ludogorets – FC Midtjylland

Host op, Man Utd: Patrick Dorgu overgår stjerner

Informeret om Diks-exit? ‘Vi har en god dialog’



Verdensstjerne besøger FCK med sin søn


FC Midtjylland tæt på svensk stortalent

– Hold kæft, hvor er det fedt for Tullberg!

FCK-direktør jubler: ‘Helt fantastisk dreng’

Ronnie Schwartz i chok: Det passer ikke!



Brøndby skal gøre det: ‘Han bliver et monstersalg’


Celtic jubler: Schmeichel scorer ny kontrakt

Mike Tullberg får kæmpe chance i Dortmund

Topchef stopper i DBU

Scorer millionbeløb på Superliga-transfers

Officielt: Dortmund fyrer Sahin


MEDIE

Atletico Madrid og Dortmund følger FCK-juvel tæt


Barcelona-stjerne i drama – politiet skred ind

FCM-modstander ville hyre Glen Riddersholm

Ingen Superliga-klubber: Dansker i rekordtransfer

Vanvittigt: Måber over chok-comeback!



Spår ham stor succes i FC København

Girona blæser til angreb mod Milan

Dansker blæst bagover: Det er helt vanvittigt!

De scorer en bonus ved Jacob Friis-mirakel

Michael Laudrup raser: ‘Det er grotesk!’

Sender danskerklub ud i Champions League-mørket

‘Alle ved, det sker’

Skjellerups vilde transfersucces: Så stolt af ham


TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


Rivalen slagtes: ‘Jörgensen skal have chancen nu’

Katastrofal start for Kaufmann

Dansk landstræner ellevild: Det er så sindssygt!

– Det rigtige tidspunkt at forlade FC København

Klar efter Sonne: Som da Dolberg røg til Ajax

Afsløring: Southampton sikrer sig Albert Grønbæk 

Perez om Priske: Næsten tragikomisk at fyre ham

Kogte over: Rasende Amorim smadrede tv-skærm

Brentford vil afvise bud på 195 millioner

Skidt nyt for Oliver Christensen

FC København tæt på svensk kæmpetalent

Superliga-profil tæt på transfer: ‘Godt scoutet’

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Magnus Munck

Iker Casillas henter tidligere Brøndby-profil

Afsløring: Tidl. u-landsholdsspiller på klubjagt

Henter dansker i Italien: Har været frustrerende

Afsløring: Fredrikstad køber Valdemar Birksø

Afslører opsigtsvækkende detaljer i Man Utd-handel

Her er FCK-darlings videresalgsklausul

Dansk million-transfer: ‘Mange er skuffede’

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Saman Jalaei 

Revser Ruben Amorim: Bizart og latterligt!