Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren. Klik her og læs mere.
Forestil dig lige jobannoncen.
‘Du overtager en gæld på ni milliarder kroner. Fansene kræver, at I vinder La Liga hver sæson og Champions League hver anden. Og at I køber en masse unge stjernespillere, der kan skabe en ny storhedstid. Du skal også sørge for, at Lionel Messi bliver i klubben i stedet for at skride til Manchester City på fri transfer, og det også selvom han sidste sommer var snublende tæt på at starte en retssag for at slippe væk. Og nå ja: Tre af dine forgængere havnede i spjældet. Vedlæg CV.’
Jeg ved ikke med jer, men det job skulle jeg ikke nyde noget af.
Ikke desto mindre ville hele ni mand gerne stille op til FC Barcelonas præsidentvalg på søndag, og tre af dem, ekspræsident Joan Laporta, Victor Font og Antoni Freixa, fik underskrifter nok til at komme på stemmesedlen.
Det med spjældet mener jeg dybt alvorligt. Josep Bartomeu blev sammen med flere topfolk i klubben anholdt i mandags, blandt andet på mistanke om (alt for) kreativ bogføring, da præsident Bartomeu for et års tid siden hyrede et PR-firma til at hvidvaske sit eget navn og angribe kritikere, hvorefter Bartomeu med betroede medarbejderes hjælp skjulte den hundedyre regning ved at splitte den op i adskillige portioner.
Også Sandro Rosell og Josep Lluís Núñez, der som præsident hyrede Johan Cruyff og Michael Laudrup, har været inde at ruske tremmer, og det siger meget godt, hvor svær og giftig præsidentposten er.
Barcelona skylder som sagt ni milliarder kroner væk, selvom man i årevis har konkurreret med Manchester United og Real Madrid om at have de største indtægter i verden.
Den midlertidige præsident Carles Tusquets har undersøgt muligheden for at pantsætte fremtidige kommercielle indtægter og en ombygning af Camp Nou ved flere årtier ud i fremtiden at give banken og kapitalfonden Goldman Sachs en stor andel af indtægterne fra selvsamme stadion.
Kapitalfond-penge er jetset-udgaven af at pisse i bukserne for at holde varmen, og jeg er bekymret på storklubbens vegne.
Den økonomiske krise, kaosset og fængselsstraffene udstiller, hvor svært det er at drive en fodboldklub, når det ikke 100 procent er nogens privatpersons penge, man kaster efter Ousmane Dembélé, Coutinho og andre gigantiske fejlkøb, men i stedet ‘blot’ klubbens.
Uanset, om det bliver eksboss og favorit Joan Laporta, Victor Font og hans løfte om at hente Xavi hjem fra Qatar, eller juristen Antoni Freixa, der ganske bizart har lovet to gigantiske indkøb, hvis han bliver presidente, har jeg svært ved at se FC Barcelona vende tilbage til den absolutte top lige foreløbig.
Læs og se mere yderligere mere, hvor vi bringer en videoanalyse af den gigantiske finanskrise i FC Barcelona.

BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
NYHEDER
Topscorer færdig
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
HELT VILDT
To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
‘Sur over Brøndby-transfer’
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
Legende med chokmelding
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
EKSKLUSIVT
Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
HELT VILDT
Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
HELT VILDT
– De lignede lort!
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
MEDIE
Her er prisen på Skov Olsen
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
Her er Tausons vej i Australian Open
Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland
NYHEDER
Stor skuffelse
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
TRANSFER
