Leder: Jetset-udgaven af at pisse i buskerne

Den kommende Barcelona-præsident overtager ikke noget ønskejob, mener Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.



Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren. Klik her og læs mere.

Forestil dig lige jobannoncen.

‘Du overtager en gæld på ni milliarder kroner. Fansene kræver, at I vinder La Liga hver sæson og Champions League hver anden. Og at I køber en masse unge stjernespillere, der kan skabe en ny storhedstid. Du skal også sørge for, at Lionel Messi bliver i klubben i stedet for at skride til Manchester City på fri transfer, og det også selvom han sidste sommer var snublende tæt på at starte en retssag for at slippe væk. Og nå ja: Tre af dine forgængere havnede i spjældet. Vedlæg CV.’

Jeg ved ikke med jer, men det job skulle jeg ikke nyde noget af.

Ikke desto mindre ville hele ni mand gerne stille op til FC Barcelonas præsidentvalg på søndag, og tre af dem, ekspræsident Joan Laporta, Victor Font og Antoni Freixa, fik underskrifter nok til at komme på stemmesedlen.

Det med spjældet mener jeg dybt alvorligt. Josep Bartomeu blev sammen med flere topfolk i klubben anholdt i mandags, blandt andet på mistanke om (alt for) kreativ bogføring, da præsident Bartomeu for et års tid siden hyrede et PR-firma til at hvidvaske sit eget navn og angribe kritikere, hvorefter Bartomeu med betroede medarbejderes hjælp skjulte den hundedyre regning ved at splitte den op i adskillige portioner.

Også Sandro Rosell og Josep Lluís Núñez, der som præsident hyrede Johan Cruyff og Michael Laudrup, har været inde at ruske tremmer, og det siger meget godt, hvor svær og giftig præsidentposten er.

Barcelona skylder som sagt ni milliarder kroner væk, selvom man i årevis har konkurreret med Manchester United og Real Madrid om at have de største indtægter i verden.

Den midlertidige præsident Carles Tusquets har undersøgt muligheden for at pantsætte fremtidige kommercielle indtægter og en ombygning af Camp Nou ved flere årtier ud i fremtiden at give banken og kapitalfonden Goldman Sachs en stor andel af indtægterne fra selvsamme stadion.

Kapitalfond-penge er jetset-udgaven af at pisse i bukserne for at holde varmen, og jeg er bekymret på storklubbens vegne.

Den økonomiske krise, kaosset og fængselsstraffene udstiller, hvor svært det er at drive en fodboldklub, når det ikke 100 procent er nogens privatpersons penge, man kaster efter Ousmane Dembélé, Coutinho og andre gigantiske fejlkøb, men i stedet ‘blot’ klubbens.

Uanset, om det bliver eksboss og favorit Joan Laporta, Victor Font og hans løfte om at hente Xavi hjem fra Qatar, eller juristen Antoni Freixa, der ganske bizart har lovet to gigantiske indkøb, hvis han bliver presidente, har jeg svært ved at se FC Barcelona vende tilbage til den absolutte top lige foreløbig.

Læs og se mere yderligere mere, hvor vi bringer en videoanalyse af den gigantiske finanskrise i FC Barcelona.

Tipsbladet_forside_15





LIVE

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Jonas Wind til danskerklub?

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Sat til salg – så dyr er han

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Klar melding fra Thomas Gravesen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Kæmpe mystik: I dag sker det

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

De vil købe Munashe Garananga i FCK

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris