Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren. Klik her og læs mere.
Forestil dig lige jobannoncen.
‘Du overtager en gæld på ni milliarder kroner. Fansene kræver, at I vinder La Liga hver sæson og Champions League hver anden. Og at I køber en masse unge stjernespillere, der kan skabe en ny storhedstid. Du skal også sørge for, at Lionel Messi bliver i klubben i stedet for at skride til Manchester City på fri transfer, og det også selvom han sidste sommer var snublende tæt på at starte en retssag for at slippe væk. Og nå ja: Tre af dine forgængere havnede i spjældet. Vedlæg CV.’
Jeg ved ikke med jer, men det job skulle jeg ikke nyde noget af.
Ikke desto mindre ville hele ni mand gerne stille op til FC Barcelonas præsidentvalg på søndag, og tre af dem, ekspræsident Joan Laporta, Victor Font og Antoni Freixa, fik underskrifter nok til at komme på stemmesedlen.
Det med spjældet mener jeg dybt alvorligt. Josep Bartomeu blev sammen med flere topfolk i klubben anholdt i mandags, blandt andet på mistanke om (alt for) kreativ bogføring, da præsident Bartomeu for et års tid siden hyrede et PR-firma til at hvidvaske sit eget navn og angribe kritikere, hvorefter Bartomeu med betroede medarbejderes hjælp skjulte den hundedyre regning ved at splitte den op i adskillige portioner.
Også Sandro Rosell og Josep Lluís Núñez, der som præsident hyrede Johan Cruyff og Michael Laudrup, har været inde at ruske tremmer, og det siger meget godt, hvor svær og giftig præsidentposten er.
Barcelona skylder som sagt ni milliarder kroner væk, selvom man i årevis har konkurreret med Manchester United og Real Madrid om at have de største indtægter i verden.
Den midlertidige præsident Carles Tusquets har undersøgt muligheden for at pantsætte fremtidige kommercielle indtægter og en ombygning af Camp Nou ved flere årtier ud i fremtiden at give banken og kapitalfonden Goldman Sachs en stor andel af indtægterne fra selvsamme stadion.
Kapitalfond-penge er jetset-udgaven af at pisse i bukserne for at holde varmen, og jeg er bekymret på storklubbens vegne.
Den økonomiske krise, kaosset og fængselsstraffene udstiller, hvor svært det er at drive en fodboldklub, når det ikke 100 procent er nogens privatpersons penge, man kaster efter Ousmane Dembélé, Coutinho og andre gigantiske fejlkøb, men i stedet ‘blot’ klubbens.
Uanset, om det bliver eksboss og favorit Joan Laporta, Victor Font og hans løfte om at hente Xavi hjem fra Qatar, eller juristen Antoni Freixa, der ganske bizart har lovet to gigantiske indkøb, hvis han bliver presidente, har jeg svært ved at se FC Barcelona vende tilbage til den absolutte top lige foreløbig.
Læs og se mere yderligere mere, hvor vi bringer en videoanalyse af den gigantiske finanskrise i FC Barcelona.

LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigdom i mat mandagskamp
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
Smider Salah-bombe
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
