Leder: Jetset-udgaven af at pisse i buskerne

Den kommende Barcelona-præsident overtager ikke noget ønskejob, mener Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.



Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren. Klik her og læs mere.

Forestil dig lige jobannoncen.

‘Du overtager en gæld på ni milliarder kroner. Fansene kræver, at I vinder La Liga hver sæson og Champions League hver anden. Og at I køber en masse unge stjernespillere, der kan skabe en ny storhedstid. Du skal også sørge for, at Lionel Messi bliver i klubben i stedet for at skride til Manchester City på fri transfer, og det også selvom han sidste sommer var snublende tæt på at starte en retssag for at slippe væk. Og nå ja: Tre af dine forgængere havnede i spjældet. Vedlæg CV.’

Jeg ved ikke med jer, men det job skulle jeg ikke nyde noget af.

Ikke desto mindre ville hele ni mand gerne stille op til FC Barcelonas præsidentvalg på søndag, og tre af dem, ekspræsident Joan Laporta, Victor Font og Antoni Freixa, fik underskrifter nok til at komme på stemmesedlen.

Det med spjældet mener jeg dybt alvorligt. Josep Bartomeu blev sammen med flere topfolk i klubben anholdt i mandags, blandt andet på mistanke om (alt for) kreativ bogføring, da præsident Bartomeu for et års tid siden hyrede et PR-firma til at hvidvaske sit eget navn og angribe kritikere, hvorefter Bartomeu med betroede medarbejderes hjælp skjulte den hundedyre regning ved at splitte den op i adskillige portioner.

Også Sandro Rosell og Josep Lluís Núñez, der som præsident hyrede Johan Cruyff og Michael Laudrup, har været inde at ruske tremmer, og det siger meget godt, hvor svær og giftig præsidentposten er.

Barcelona skylder som sagt ni milliarder kroner væk, selvom man i årevis har konkurreret med Manchester United og Real Madrid om at have de største indtægter i verden.

Den midlertidige præsident Carles Tusquets har undersøgt muligheden for at pantsætte fremtidige kommercielle indtægter og en ombygning af Camp Nou ved flere årtier ud i fremtiden at give banken og kapitalfonden Goldman Sachs en stor andel af indtægterne fra selvsamme stadion.

Kapitalfond-penge er jetset-udgaven af at pisse i bukserne for at holde varmen, og jeg er bekymret på storklubbens vegne.

Den økonomiske krise, kaosset og fængselsstraffene udstiller, hvor svært det er at drive en fodboldklub, når det ikke 100 procent er nogens privatpersons penge, man kaster efter Ousmane Dembélé, Coutinho og andre gigantiske fejlkøb, men i stedet ‘blot’ klubbens.

Uanset, om det bliver eksboss og favorit Joan Laporta, Victor Font og hans løfte om at hente Xavi hjem fra Qatar, eller juristen Antoni Freixa, der ganske bizart har lovet to gigantiske indkøb, hvis han bliver presidente, har jeg svært ved at se FC Barcelona vende tilbage til den absolutte top lige foreløbig.

Læs og se mere yderligere mere, hvor vi bringer en videoanalyse af den gigantiske finanskrise i FC Barcelona.

Tipsbladet_forside_15





Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar


Lars Friis får ikke stort job

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Andreas Christensen i chokskifte?

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Sønderjyske slår FCM i sent drama

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Kongesæson – de køber Pep Biel

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Superliga-legende stråler som 41-årig

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

FC Midtjylland kan score gode penge

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Pogba er lettet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

Slut: FC København vinder intenst derby

FC København – Brøndby IF

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF