Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren. Klik her og læs mere.
Forestil dig lige jobannoncen.
‘Du overtager en gæld på ni milliarder kroner. Fansene kræver, at I vinder La Liga hver sæson og Champions League hver anden. Og at I køber en masse unge stjernespillere, der kan skabe en ny storhedstid. Du skal også sørge for, at Lionel Messi bliver i klubben i stedet for at skride til Manchester City på fri transfer, og det også selvom han sidste sommer var snublende tæt på at starte en retssag for at slippe væk. Og nå ja: Tre af dine forgængere havnede i spjældet. Vedlæg CV.’
Jeg ved ikke med jer, men det job skulle jeg ikke nyde noget af.
Ikke desto mindre ville hele ni mand gerne stille op til FC Barcelonas præsidentvalg på søndag, og tre af dem, ekspræsident Joan Laporta, Victor Font og Antoni Freixa, fik underskrifter nok til at komme på stemmesedlen.
Det med spjældet mener jeg dybt alvorligt. Josep Bartomeu blev sammen med flere topfolk i klubben anholdt i mandags, blandt andet på mistanke om (alt for) kreativ bogføring, da præsident Bartomeu for et års tid siden hyrede et PR-firma til at hvidvaske sit eget navn og angribe kritikere, hvorefter Bartomeu med betroede medarbejderes hjælp skjulte den hundedyre regning ved at splitte den op i adskillige portioner.
Også Sandro Rosell og Josep Lluís Núñez, der som præsident hyrede Johan Cruyff og Michael Laudrup, har været inde at ruske tremmer, og det siger meget godt, hvor svær og giftig præsidentposten er.
Barcelona skylder som sagt ni milliarder kroner væk, selvom man i årevis har konkurreret med Manchester United og Real Madrid om at have de største indtægter i verden.
Den midlertidige præsident Carles Tusquets har undersøgt muligheden for at pantsætte fremtidige kommercielle indtægter og en ombygning af Camp Nou ved flere årtier ud i fremtiden at give banken og kapitalfonden Goldman Sachs en stor andel af indtægterne fra selvsamme stadion.
Kapitalfond-penge er jetset-udgaven af at pisse i bukserne for at holde varmen, og jeg er bekymret på storklubbens vegne.
Den økonomiske krise, kaosset og fængselsstraffene udstiller, hvor svært det er at drive en fodboldklub, når det ikke 100 procent er nogens privatpersons penge, man kaster efter Ousmane Dembélé, Coutinho og andre gigantiske fejlkøb, men i stedet ‘blot’ klubbens.
Uanset, om det bliver eksboss og favorit Joan Laporta, Victor Font og hans løfte om at hente Xavi hjem fra Qatar, eller juristen Antoni Freixa, der ganske bizart har lovet to gigantiske indkøb, hvis han bliver presidente, har jeg svært ved at se FC Barcelona vende tilbage til den absolutte top lige foreløbig.
Læs og se mere yderligere mere, hvor vi bringer en videoanalyse af den gigantiske finanskrise i FC Barcelona.

LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter handel
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’
TRANSFER
Afslører nye detaljer i FC København-transfer
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
NYHEDER
Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’
MEDIE
Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
NYHEDER
Roony Bardghji skaber stolthed i FCK
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
TOPNYHED
Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
AVIS
Storklub har taget kontakt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
TOPNYHED
Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’
TRANSFER
Cooper med kontant transfermelding
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
