Leder: Jetset-udgaven af at pisse i buskerne

Den kommende Barcelona-præsident overtager ikke noget ønskejob, mener Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.



Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren. Klik her og læs mere.

Forestil dig lige jobannoncen.

‘Du overtager en gæld på ni milliarder kroner. Fansene kræver, at I vinder La Liga hver sæson og Champions League hver anden. Og at I køber en masse unge stjernespillere, der kan skabe en ny storhedstid. Du skal også sørge for, at Lionel Messi bliver i klubben i stedet for at skride til Manchester City på fri transfer, og det også selvom han sidste sommer var snublende tæt på at starte en retssag for at slippe væk. Og nå ja: Tre af dine forgængere havnede i spjældet. Vedlæg CV.’

Jeg ved ikke med jer, men det job skulle jeg ikke nyde noget af.

Ikke desto mindre ville hele ni mand gerne stille op til FC Barcelonas præsidentvalg på søndag, og tre af dem, ekspræsident Joan Laporta, Victor Font og Antoni Freixa, fik underskrifter nok til at komme på stemmesedlen.

Det med spjældet mener jeg dybt alvorligt. Josep Bartomeu blev sammen med flere topfolk i klubben anholdt i mandags, blandt andet på mistanke om (alt for) kreativ bogføring, da præsident Bartomeu for et års tid siden hyrede et PR-firma til at hvidvaske sit eget navn og angribe kritikere, hvorefter Bartomeu med betroede medarbejderes hjælp skjulte den hundedyre regning ved at splitte den op i adskillige portioner.

Også Sandro Rosell og Josep Lluís Núñez, der som præsident hyrede Johan Cruyff og Michael Laudrup, har været inde at ruske tremmer, og det siger meget godt, hvor svær og giftig præsidentposten er.

Barcelona skylder som sagt ni milliarder kroner væk, selvom man i årevis har konkurreret med Manchester United og Real Madrid om at have de største indtægter i verden.

Den midlertidige præsident Carles Tusquets har undersøgt muligheden for at pantsætte fremtidige kommercielle indtægter og en ombygning af Camp Nou ved flere årtier ud i fremtiden at give banken og kapitalfonden Goldman Sachs en stor andel af indtægterne fra selvsamme stadion.

Kapitalfond-penge er jetset-udgaven af at pisse i bukserne for at holde varmen, og jeg er bekymret på storklubbens vegne.

Den økonomiske krise, kaosset og fængselsstraffene udstiller, hvor svært det er at drive en fodboldklub, når det ikke 100 procent er nogens privatpersons penge, man kaster efter Ousmane Dembélé, Coutinho og andre gigantiske fejlkøb, men i stedet ‘blot’ klubbens.

Uanset, om det bliver eksboss og favorit Joan Laporta, Victor Font og hans løfte om at hente Xavi hjem fra Qatar, eller juristen Antoni Freixa, der ganske bizart har lovet to gigantiske indkøb, hvis han bliver presidente, har jeg svært ved at se FC Barcelona vende tilbage til den absolutte top lige foreløbig.

Læs og se mere yderligere mere, hvor vi bringer en videoanalyse af den gigantiske finanskrise i FC Barcelona.

Tipsbladet_forside_15





LIVE

TransferLIVE: Dansk angriber åbner for transfer

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Brøndby præsenterer ny profil

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

AGF var klar med rekordbeløb

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Danskerklub fyrer træneren

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Froholdt med klar transfermelding

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

Championship-topklub lurer på dyr dansker

Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris? 

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub