Leder: Jetset-udgaven af at pisse i buskerne

Den kommende Barcelona-præsident overtager ikke noget ønskejob, mener Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.



Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren. Klik her og læs mere.

Forestil dig lige jobannoncen.

‘Du overtager en gæld på ni milliarder kroner. Fansene kræver, at I vinder La Liga hver sæson og Champions League hver anden. Og at I køber en masse unge stjernespillere, der kan skabe en ny storhedstid. Du skal også sørge for, at Lionel Messi bliver i klubben i stedet for at skride til Manchester City på fri transfer, og det også selvom han sidste sommer var snublende tæt på at starte en retssag for at slippe væk. Og nå ja: Tre af dine forgængere havnede i spjældet. Vedlæg CV.’

Jeg ved ikke med jer, men det job skulle jeg ikke nyde noget af.

Ikke desto mindre ville hele ni mand gerne stille op til FC Barcelonas præsidentvalg på søndag, og tre af dem, ekspræsident Joan Laporta, Victor Font og Antoni Freixa, fik underskrifter nok til at komme på stemmesedlen.

Det med spjældet mener jeg dybt alvorligt. Josep Bartomeu blev sammen med flere topfolk i klubben anholdt i mandags, blandt andet på mistanke om (alt for) kreativ bogføring, da præsident Bartomeu for et års tid siden hyrede et PR-firma til at hvidvaske sit eget navn og angribe kritikere, hvorefter Bartomeu med betroede medarbejderes hjælp skjulte den hundedyre regning ved at splitte den op i adskillige portioner.

Også Sandro Rosell og Josep Lluís Núñez, der som præsident hyrede Johan Cruyff og Michael Laudrup, har været inde at ruske tremmer, og det siger meget godt, hvor svær og giftig præsidentposten er.

Barcelona skylder som sagt ni milliarder kroner væk, selvom man i årevis har konkurreret med Manchester United og Real Madrid om at have de største indtægter i verden.

Den midlertidige præsident Carles Tusquets har undersøgt muligheden for at pantsætte fremtidige kommercielle indtægter og en ombygning af Camp Nou ved flere årtier ud i fremtiden at give banken og kapitalfonden Goldman Sachs en stor andel af indtægterne fra selvsamme stadion.

Kapitalfond-penge er jetset-udgaven af at pisse i bukserne for at holde varmen, og jeg er bekymret på storklubbens vegne.

Den økonomiske krise, kaosset og fængselsstraffene udstiller, hvor svært det er at drive en fodboldklub, når det ikke 100 procent er nogens privatpersons penge, man kaster efter Ousmane Dembélé, Coutinho og andre gigantiske fejlkøb, men i stedet ‘blot’ klubbens.

Uanset, om det bliver eksboss og favorit Joan Laporta, Victor Font og hans løfte om at hente Xavi hjem fra Qatar, eller juristen Antoni Freixa, der ganske bizart har lovet to gigantiske indkøb, hvis han bliver presidente, har jeg svært ved at se FC Barcelona vende tilbage til den absolutte top lige foreløbig.

Læs og se mere yderligere mere, hvor vi bringer en videoanalyse af den gigantiske finanskrise i FC Barcelona.

Tipsbladet_forside_15







LIVE

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Spår: Her ender Mohamed Salah

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Danmark – Nordmakedonien

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Philip Billing tabte kæben

‘Derfra moser vi dem’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Danske stjerner kan være fortid

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Brøndby-handel er kollapset

Ny VM-melding fra Iran

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

FC København jagter Neestrup-erstatning



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nægter at undskylde til Steve Cooper

‘FC København var en mulighed’

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

To spillere frasorteret af Brian Riemer

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’