Prøv at se de klubber, landsholdsspillerne arbejder for til daglig.
Leicester, AC Milan, Chelsea, Atalanta, Valencia, Dortmund, Tottenham, Inter, Leipzig, FC Barcelona og så FC København – det er et imponerende udvalg af klubber, og så FC København vil de kække typer bemærke.
Israel er hverken Belgien eller England, men det er heller ikke noget San Marino eller Liechtenstein, og spillet i Tel Aviv torsdag aften var i den grad opløftende for et dansk landshold, der i timerne forinden kunne læse nyheden om, at der kommer mindst 12.000 tilskuere på stadion til de tre EM-puljekampe i Parken til sommer.
Kasper Hjulmand har i Joakim Mæhle og Daniel Wass to backer, der i den grad peger fremad på banen og kommer susende, som de gør i Atalanta og Valencia, og i midterforsvaret har Simon Kjær sjældent været bedre.
Thomas Delaney og Pierre-Emile Højbjerg fungerer fornemt på den centrale midtbane, og Martin Braithwaite og Yussuf Yurary Poulsen havde torsdag en virkelig god legekammerat i Jonas Wind.
Wind er sikkert kort i EM-truppen nu, og efter sæsoner med få mål og megen modgang kan Kasper Dolberg og Andreas Cornelius på ingen måde vide sig sikre på, at en af dem er i startopstillingen til juni, selvom der selvsagt er mere tempo på i Ligue og Serie A end et kriseramt FC København.
Det her hold er ganske enkelt stærkt. Så stærkt, at man ikke var afhængig af en jævnt spillende Christian Eriksen i Tel Aviv, og så stærkt at jeg sagtens kan følge landstræner Kasper Hjulmand i, at der er endnu flere lag i det her hold.
Belgien var for hård en modstander sidste efterår og vil på en normal juni-dag også være det til EM.
Men ellers er der så megen dynamik og så meget målrettet fodboldspil og moderne presspil i dette mandskab, at den gamle drøm om en semifinale fra Hareide-æraen sagtens kan støves af, hvis alt flasker sig til sommer.
Skader og formsvigt kan selvsagt ødelægge det hele, og når kampene mod Moldova og Østrig er spillet, kommer Kasper Hjulmand til at tilbringe megen af sin vågne tid som en forælder med teenagebørn, der netop er begyndt at være ude om natten.
Kampprogrammet er ubønhørligt, og det er desværre utopi ikke at tro, at indtil flere landshold bliver ramt alvorligt frem til juni.
Men styrer Hjulmand og landsholdet uden om flakken, tegner det her til at være det stærkeste landshold i mange år, måske helt tilbage til 1998-slutrunden med brødrene Laudrup eller det gode 2002-hold, der havde mere end en VM-ottendedelsfinale i sig, hvis det ikke havde været for en decideret offday mod England.

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

Nu er han Liverpools førsteprioritet

Farce! Læg finalen i Parken for fansenes skyld

Afsløring: Brøndby-talent prøvetræner i udlandet

Håber på guldfest: FCK melder allerede udsolgt

Dropper eget krav med flytning af pokalfinalen

Slagter dommer – hans favorit er Michael Laudrup

Chokeret over Lionel Messi

Vil købe Oliver Christensen

Højlund og ‘forvirrende’ Dorgu deler vandene

Tip mod danskerklub på mental sommerferie

Jacob Neestrup: Jeg synes i øvrigt, jeg er spot on

FCK-boss utilfreds over få finalebilletter

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Utilfreds FCK-boss: Det er helt ærligt noget rod

Er det Martin Retovs næste klub?

FC København er klar til pokalfinalen

Pokal-boss: Derfor bliver det ikke Parken

Det må du aldrig gøre, Diant Ramaj!

Vanvidsskifte under opsejling?

Laudrup blæst bagover: ‘Det er simpelthen vildt’

Superliga-klub gidsel i absurd transferspin

Fantastisk nyt for Kasper Schmeichel

Pokalfinalen spilles i Herning

Klar til at forlænge

Opstilling: FCK blæser til angreb mod Viborg

– Det lyder som, at det ikke skal være Birk

‘Nogle fjolser’

Stopper karrieren – bliver i Superliga-klub

Åndssvagt og dybt uansvarligt, dansk fodbold!

Damsgaard-eufori: ‘Ham her er din mand’

Cristiano Ronaldos søn får kæmpe skulderklap

Færdig i FC Barcelona?

Trykket stiger i AGF: Rösler lukkede træningen

Thomas Gravesen langer ud efter Frederik Birk

‘Brian Riemer vil gerne have mig på landsholdet’

Store klubber lurer på Huescas: Her er planen

Bo Henriksen har et stort problem

Efter pokal-fiasko: Brøndby-aktien styrtdykker

Forlanger tårnhøj pris – dansk klub kan indkassere

Afviste FCK

Udskældt regel: Derfor holder FCM-boss med FCK

Lars Seier helt enig med Brøndby-stjerne

‘Én dårlig kamp og man er slået tilbage til nul’

FC Midtjylland-stjerne forklarer ‘sindssyg’ tanke

‘Nogle år i FCK eller Lyngby havde da været fedt’

Michael Laudrup: Det er ikke godt nok

Bister Arsenal-træner: Vi var bedre end PSG

Røde Djævle basker baskere på Old Trafford

PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

Brøndby-kaptajn tordner: Føler, at man er statist

Frederik Birk reagerer på Brøndbys skrækuge

Utilfreds Schmedes udpeger: Derfor gik det galt

Silkeborg er i pokalfinalen

Kollaps: Det er ved at koste Brøndby meget dyrt