Dette er faktisk værre end Ramajs skalle

Fodbold anno 2025 er ikke altid et rart sted at befinde sig, hvis man skiller sig ud fra mængden.



I min ungdom for efterhånden en del år siden havde vi en skøn vending, mange sikkert stadig bruger, nemlig at ‘der skal være plads til alle’.

Det lyder måske lidt fodformet og blødt fra en, der beskæftiger sig med den mest spidse ende af fodbold sportsligt og økonomisk.

Jeg mener, den stadig holder vand.

Og på mange måder ser jeg den praktiseret i fodbold i Danmark, hvor spillere og ledere ofte er dygtigere end de fleste af os til at leve og arbejde med kæmpestore forskelle.

Nu har 2025 ligesom de seneste par år så ikke ligefrem stået i forståelsens tegn.

Der er krig i Europa på fjerde år, en amerikansk præsident blæser på demokratiske institutioner og internationalt samarbejde – det ekstreme og tilhørende ekstreme holdninger og adfærd er blevet mainstream.

Man kunne jo mene, at det er fløjtende ligegyldigt for en underholdnings-industri som professionel fodbold.

Det gør jeg ikke.

For få ting sætter tonen for vores samfund og vores fritid som fodbold.

Det er derfor, milliardærer og nationalstater gider bruge på spillet.

For det vil de, hvad end det er for at købe VM-slutrunder, verdens største fodboldstjerner eller at forære FIFA og en vis streaming-gigant milliarder af kroner, så vi kan se FIFA-præsident Infantinos 32-klubber store klub-VM til juni gratis.

Værre end Ramajs dumhed i derbyet

De professionelle spilleres adfærd smitter af på vores børn – bare se en tilfældig børnekamp og se appellerne om straffespark for hands, film og de eftertacklinger, der kommer.

Og samfundets sindstilstand har også en effekt den modsatte vej, på godt og desværre også ondt.

– Det er mange, mange, mange dødstrusler, der stadig dagligt ryger min vej. I fodboldverdenen er det at være en homoseksuel spiller et meget giftigt sted. Det er noget, som ikke alle ville kunne håndtere og komme igennem.

– Vi er meget, meget langt fra accept i den ramme.

Sådan sagde Adelaide Uniteds homoseksuelle midtbanespiller Josh Cavallo i en podcast fra den internationale spillerforening FIFPro tidligere på foråret.

Disciplinærudvalgets formand Jens Hjortskov blev for nylig spurgt om, hvorfor det gav fem dages karantæne i en sag tilbage i 2020, hvor en spiller kaldte en modstander et nedsættende, homofobisk ord, når Diant Ramaj kun fik tre spilledage.

Jeg forstår i teorien godt overvejelsen på den led, at FCK internt efter min mening burde at have slået hårdt ned på målmanden.

Det skrev jeg allerede lige, da det var sket, for det var en handling på den allerstørste danske scene, der ikke burde være forenelig med at spille i Danmarks største og rigeste fodboldklub.

Men jeg hiver også eksemplet frem, fordi Josh Cavallos udtalelser om forfølgelsen er dybt bekymrende og vedrørende for fodbold.

Og hvis man tror, der kun findes idiotiske internetkrigere og hadefulde mennesker i Australien og andre steder i udlandet, må man desværre tro om igen.

Når man taler med Superliga-spillere og ser undersøgelser, kan man høre, alt for mange af dem får slynget trusler og meget grænseoverskridende ting i hovedet.

Spillerne har naturligvis også et ansvar for at opføre sig ordentligt og kende grænsen (apropos seneste derby, som var langt over stregen efter slutfløjtet), og der skal også være plads til en åben debat om fodbold, og hvad der går godt og skidt på og udenfor banen.

Men der er og skal være grænser, og er man i tvivl, synes jeg stadig, den gamle tommelfingerregel er meget god at måle med, før man skriver, råber eller gør noget dybt idiotisk.







LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med komet

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Hård kritik af FCM-profil

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

‘De har grinet deres røv i laser’

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Robert trækker overskrifter i udlandet

Superliga-klub bedst i hele verden

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Thomas Frank er favorit til jobbet

Har været uenig med Steve Cooper

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Mathias Zanka går viralt

Han er Superligaens ringeste målmand!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Gift Links hylder FCK-legende



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Danmark har aldrig haft så mange før

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Nu er han pludselig syg

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt