I min ungdom for efterhånden en del år siden havde vi en skøn vending, mange sikkert stadig bruger, nemlig at ‘der skal være plads til alle’.
Det lyder måske lidt fodformet og blødt fra en, der beskæftiger sig med den mest spidse ende af fodbold sportsligt og økonomisk.
Jeg mener, den stadig holder vand.
Og på mange måder ser jeg den praktiseret i fodbold i Danmark, hvor spillere og ledere ofte er dygtigere end de fleste af os til at leve og arbejde med kæmpestore forskelle.
Nu har 2025 ligesom de seneste par år så ikke ligefrem stået i forståelsens tegn.
Der er krig i Europa på fjerde år, en amerikansk præsident blæser på demokratiske institutioner og internationalt samarbejde – det ekstreme og tilhørende ekstreme holdninger og adfærd er blevet mainstream.
Man kunne jo mene, at det er fløjtende ligegyldigt for en underholdnings-industri som professionel fodbold.
Det gør jeg ikke.
For få ting sætter tonen for vores samfund og vores fritid som fodbold.
Det er derfor, milliardærer og nationalstater gider bruge på spillet.
For det vil de, hvad end det er for at købe VM-slutrunder, verdens største fodboldstjerner eller at forære FIFA og en vis streaming-gigant milliarder af kroner, så vi kan se FIFA-præsident Infantinos 32-klubber store klub-VM til juni gratis.
Værre end Ramajs dumhed i derbyet
De professionelle spilleres adfærd smitter af på vores børn – bare se en tilfældig børnekamp og se appellerne om straffespark for hands, film og de eftertacklinger, der kommer.
Og samfundets sindstilstand har også en effekt den modsatte vej, på godt og desværre også ondt.
– Det er mange, mange, mange dødstrusler, der stadig dagligt ryger min vej. I fodboldverdenen er det at være en homoseksuel spiller et meget giftigt sted. Det er noget, som ikke alle ville kunne håndtere og komme igennem.
– Vi er meget, meget langt fra accept i den ramme.
Sådan sagde Adelaide Uniteds homoseksuelle midtbanespiller Josh Cavallo i en podcast fra den internationale spillerforening FIFPro tidligere på foråret.
Disciplinærudvalgets formand Jens Hjortskov blev for nylig spurgt om, hvorfor det gav fem dages karantæne i en sag tilbage i 2020, hvor en spiller kaldte en modstander et nedsættende, homofobisk ord, når Diant Ramaj kun fik tre spilledage.

Jeg forstår i teorien godt overvejelsen på den led, at FCK internt efter min mening burde at have slået hårdt ned på målmanden.
Det skrev jeg allerede lige, da det var sket, for det var en handling på den allerstørste danske scene, der ikke burde være forenelig med at spille i Danmarks største og rigeste fodboldklub.
Men jeg hiver også eksemplet frem, fordi Josh Cavallos udtalelser om forfølgelsen er dybt bekymrende og vedrørende for fodbold.
Og hvis man tror, der kun findes idiotiske internetkrigere og hadefulde mennesker i Australien og andre steder i udlandet, må man desværre tro om igen.
Når man taler med Superliga-spillere og ser undersøgelser, kan man høre, alt for mange af dem får slynget trusler og meget grænseoverskridende ting i hovedet.
Spillerne har naturligvis også et ansvar for at opføre sig ordentligt og kende grænsen (apropos seneste derby, som var langt over stregen efter slutfløjtet), og der skal også være plads til en åben debat om fodbold, og hvad der går godt og skidt på og udenfor banen.
Men der er og skal være grænser, og er man i tvivl, synes jeg stadig, den gamle tommelfingerregel er meget god at måle med, før man skriver, råber eller gør noget dybt idiotisk.
LIVE
LIVE: Skrækskade til dansk bomber
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne