Hvor skal vi danskere se Champions League-fodbold til september?
Det spørgsmål har fyldt de seneste måneder, og det er ikke kun fagnørder på Tipsbladet, i sportsbranchen og på tv- og streaming-selskaber, der er gået op i det spørgsmål.
For efter mere end tre årtier med Champions League som fast element på Viaplay siden turneringens fødsel i 1992, har der denne gang været stærk tvivl om, hvad der ville ske med rettighederne.
Og her på tærsklen til maj er der stadig ikke nogen løsning, hvilket har fået hele det politiske Fodboldeuropa til at stirre i retning af Danmark og Skandinavien de seneste uger.
Mulig løsning
I flere budrunder har UEFA og dets forhandlingsteam ikke modtaget bud, man ville nikke ja til, og derfor er verdens måske mest interessante fodboldturnering helt usædvanligt stadig hjemløs efter sommerferien, her hvor der kun er fire måneders tid til turneringsstart.
Rettighederne plejer at være på plads mange måneder, mindst et halvt år, i forvejen før kontraktudløb, og for UEFA har lysten til at få alt på plads i god tid næppe været mindre, nu hvor Champions League laves om i den største reform af turneringen, siden den blev født.
Og nu nærmer det sig, at der på den ene eller anden måde kommer en løsning.
Tidligere i 2024 begyndte UEFA ifølge Tipsbladets oplysninger at gå med seriøse overvejelser om at ikke bare Danmark men hele Norden skulle være del i et gigantisk streaming-eksperiment, hvor UEFA enten selv eller sammen med et etableret selskab som DAZN eller Amazon skulle vise kampene i et form for abonnement eller pay-per-view.
Da TV2 Norge tidligere på foråret sikrede sig Champions League-rettighederne, blev det også samtidig tolket som et signal om, at man sandsynligvis igen gik i retning af at sælge til mere traditionelle selskaber, ligesom man har gjort hidtil.
Men siden er sagen om Champions League-rettighederne i Danmark og Sverige igen trukket ud.
På den ene side forhandles der ifølge Tipsbladets oplysninger om en løsning, hvor Viaplay igen køber rettighederne i Danmark men også i Sverige, rettigheder Viaplay ellers havde mistet for tre år siden til TV4 Sverige. Dette har det norske medie Kampanje også rapporteret tidligere på måneden.
Viaplay har været i voldsomme økonomiske problemer og har derfor fået nye, stærke medejere som den norske gigant Schibsted og franske Canal Plus, der er del af et endnu større konglomerat, og det skal blandt andet være med støtte fra det bagland, at man nu søger en løsning.
Lykkes det Viaplay, kan det blive med et uventet twist. Således kan Amazon stå klar til et antal kampe per sæson, muligvis én per runde i ligaspillet.
Den kobling giver på alle måder mening, da Amazon for en måned siden indgik aftale med Viaplay om at vise en Premier League-kamp per runde i Danmark og Sverige fra sæsonstart i august i år og de følgende fire sæsoner frem til udgangen af 2027/28.
UEFA's øjne rettet mod Danmark
På den anden side står UEFA og organisationens bagland af fodboldforbund og især klubber, der ejer de kommercielle rettigheder til Champions League sammen med UEFA.
Her kan man skue ud over et verdenskort, hvor man i de fleste lande og regioner får større eller mindre stigninger i beløbene, man får for Champions League, især fordi turneringen går fra 125 til 189 kampe takket være et nyt ligaspil og 1/16-finaler før ottendedelsfinalerne.
Til perioden 2021 til 2024 fik UEFA en vild prisstigning i Skandinavien, fordi især TV4 Sverige og TV2 Norge bankede priserne helt i vejret, så det virkede på forhånd som cirka en nul-løsning eller et lille UEFA-tab denne gang, velvidende hvor vild perioden 2021-2024 havde været.

Hvilke beløb der skiller parterne er uvist, men sagen har ifølge Tipsbladets oplysninger været diskuteret på nylige møder helt i toppen af den europæiske fodboldpyramide.
Her signaleres der villighed til at gå egne vegne med streaming af kampene, muligvis sammen med en eksisterende streaming-kanal, hvis man ikke får det tilbud, man gerne vil have.
Selv om der er tale om mange milliarder kroner, har UEFA også overvejelser om, hvilket signal, det vil sende til andre mediepartnere, der allerede har betalt langt større beløb for Champions League, end der er på spil i Danmark og Sverige, og ikke mindst hvad det vil gøre ved de næste forhandlinger til perioden 2027 til 2030.
Uret tikker for begge parter, der skal finde en løsning snarest muligt.
UEFA skal have en teknisk løsning, så folk i Danmark og måske også Sverige kan se og ikke mindst betale for Champions League-fodbold, hvis man ikke går med Viaplays bud, og Viaplay skal finde ud af, hvordan en tilværelse uden Champions League-fodbold ser ud.
Der kan næppe gå mange uger, før parterne er tvunget til en løsning, der ud over at afgøre, hvor vi skal se den spritnye Champions League fra næste sæson, også kan have vidtrækkende konsekvenser både for UEFA og for Viaplay.
Man fristes til at sige, at det sikre valg ligger lige for i begge parters tilfælde, så man ikke skal tilbage til baglandet med en masse at forklare og løse, men i det tempo, medie- og fodboldverdenen ændrer sig, kan intet udelukkes.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TOPNYHED
Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
AVIS
Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
INTERVIEW
Millioner på lommen – men vil de bruge dem?
DAGENS SPILFORSLAG
Under i Udine
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
EKSKLUSIVT
Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful