Tordner: Smid Rusland ud nu!

KOMMENTAR: Ruslands krig i Ukraine er ikke russiske fodboldspilleres skyld, men selvfølgelig skal alle russiske klub- og landshold nu udelukkes fra alle internationale turneringer med omgående virkning.



Man skal ikke undervurdere, hvor store omkostninger det kan have for de russiske kulturpersoner og sportsstjerner, der i disse timer tager den mindste smule afstand fra den angrebskrig, landets enevældige statsoverhoved Vladimir Putin har indledt i denne uge efter flere måneders opvarmning.

Fedor Smolov, Dynamo Moskva- og landsholdsangriber, lagde tidligere i dag denne simple tekst op på Instagram med teksten ”Ingen Krig”, og den slags afdæmpet modstand tages ofte ilde op af det autoritære regime og dets støtter.

Men uanset, at det her naturligvis ikke er russiske fodboldspillere, fodboldklubber eller landsholdets skyld, bør fodboldverdenen, FIFA, UEFA og andre nationale fodboldforbund med omgående virkning udelukke Rusland fra alle former for international fodbold og lægge op til en langvarig udelukkelse.

Det burde være indlysende og en beslutning, der tager fem minutter at tage i et telefonopkald mellem fodboldverdenens topfolk, men så nemt skal det selvfølgelig ikke være, når vi taler om en fodboldverden med dybe og stærke forbindelser til autoritære lande som Rusland og ikke mindst de milliarder, man tjener på sponsor- og samarbejdsaftaler med sådanne lande.

UEFA-præsident Aleksandar Ceferin blev i 2016 valgt efter en påfaldende manøvre, hvor de nordiske lande, heriblandt DBU, overraskende støttede den ukendte slovener frem for erfarne Michael van Praag fra Holland, hvorefter Rusland og en stor blok af østeuropæiske lande med tætte politiske forbindelser til Rusland en uges tid senere også stillede sig bag Ceferin, der nød ekstremt godt af al snakken om good governance, gennemsigtighed og åbenhed, der fulgte med den nordiske opbakning.

Også FIFA's præsident Gianni Infantino har haft meget med Rusland at gøre siden sit valg til FIFA-præsident nogle måneder forinden i 2016, og i forbindelse med Ruslands VM i 2018, og i både FIFA og UEFA har Rusland stor politisk indflydelse.

Det hjælper heller ikke på lysten til at kyle Rusland ud, at det statsejede og kontrollerede energiselskab Gazprom er en af UEFA's største, hvis ikke den største, sponsor med store aftaler om Champions League og EM, og at samme Gazprom også har hældt rigeligt i FIFA's pengetank, efter mange amerikanske sponsorer skred i kølvandet på de korruptionsskandaler, der var ved at vælte FIFA i 2015.

Men derfor skal det gøres alligevel.

UEFA's eksekutivkomité mødes fredag formiddag klokken 10, hvor man sandsynligvis finder en ny vært til Champions League-finalen.

Jeg vil tro, UEFA og FIFA også får flyttet Ruslands playoffkamp om en VM-billet mod Polen 24. marts til neutral grund, men jeg tvivler desværre på, at de to store politiske fodboldorganisationer tør tage de næste, og nødvendige, skridt, før de får armen vredet om af en bred koalition af regeringer i den vestlige verden, der lige nu arbejder på sanktioner og andre tiltag rettet mod Rusland.

Chelsea-ejer Roman Abramovitj er også i kikkerten med sine meget tætte forbindelser til Vladimir Putin og den russiske klan af magthavere, Abramovitj selv er del af, så også klubejerskaber vil være i fokus i den kommende tid med pres på den britiske regering fra parlamentsmedlemmer, der vil have Abramovitj smidt på listen af sanktionerede russere milliardærer og politikere.

Fra dansk side bør man også i DBU og fra Folketingets side arbejde for den omgående og totale udelukkelse af russisk fodbold fra internationale konkurrencer, og anden sport, for hvis ikke man gør det, tillader man bare Rusland at fortsætte med at udnytte fodbold og sport til egne politiske mål, præcis som man har gjort i årevis.

Det skal slutte nu, og hvis fodboldverdenen vil gøre sig selv en tjeneste, skal det ske med det samme og ikke om nogle uger efter en masse nøleri, tøven og tamme henvisninger til ikke at blande politik og sport, når nu autoritære styrer som Ruslands er sluppet afsted med præcis dette i al for lang tid.





Græsk gud – forlæng ham nu!



Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby

Maraton i Yussuf-kostume: Ville ikke gennemføre



Vildt comeback? Mourinho er favorit i Man Utd

Ærgrer sig over FCK-skifte: ‘Kæmpestor interesse’

Dansk træner under kæmpe pres – holdet er i krise

Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner

Afsløring: Mileta Rajovic er færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Man City går efter stjerne – koster over 500 mio.

‘Det bliver hans største helvede i Real Madrid’

FC København henter stortalent i AaB

FCK-emne har frikøbsklausul – koster småpenge



” Det mener Tipsbladet

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid


Menno van Dam reagerer på AaB-fyring

Legende raser: ‘Fuldstændigt skandaløst’

Uenighed om Rösler-fremtid

Vanvittig Casemiro-klausul afsløret

Nu skal FCKs keeperflirt videre fra Bayern München


TOPNYHED

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’


Nu bekræfter han: ‘Transfer-dialog med Brøndby’

Arbejder på transfer – skal væk fra FCK

– Så tror jeg, at Birk er færdig i Brøndby

På vej til FC København? Lørdag skrev han historie



Hjem til Superligaen? Nu er dansk bomber gratis

I spil til Brøndby-comeback

– Det er to hold, som har fået massiv kritik

Sårbare FCK og FCM får travlt på transfermarkedet

Kan redde FCM: ‘Så må vi sende en gave’

Neestrups store ønske: Intet jeg hellere vil

Skulle Delaney have rødt? ‘Sniger sig udenom kort’

Blades giver nådestød til Rødkælke


EKSKLUSIVT

Vil købe Oliver Christensen


Charmerer dommerne? Har hørt det hele min karriere

– Jeg sagde ikke tillykke til Delaney

Lurede Pentz-svaghed: Ved at ramme den i røven

Kongen af København!

Vildt! Vi taler kæmpetransfer til FCM- profil!

AGF-profiler revser præstation efter nyt nederlag

Steinlein afslører kæmpestore tilbud

Revser danskerkøb

Sådan bliver FCK og FCM dansk mester

Nej, nej, nej! AaB-keeper laver skandaløs fejl

Ekspert ikke i tvivl: Der står monstersalg på ham!

Jacob Neestrup bænker FCK-stjerne til skæbnebrag

AGF tangerer sensationel rekord

Vanvittigt: Sur Forest-ejer konfronterer træner

Randers tæver AGF og går på tredjepladsen

Åh nej, AGF: Spiller det på sidste vers for ham?

Brøndby-transfer? Frederik Birk kender ham

Birk fortryder: ’Det giver søvnløse timer’

‘Intet er besluttet endnu’

Silkeborgs reserver sejrer knebent

Virkelig, virkelig dumt: Brøndby smider point

Idiotisk: Holdkammeraterne må være rasende!