Efter fyring: Tottenham er blevet Arsenal 2.0

De spiller i en af verdens flotteste sportsarenaer, men ellers er Tottenham milevidt fra at være det hold, der for mindre end 2½ år siden spillede Champions League-finale.



Nuno Espirito Santo var dead man walking, nærmest samme dag, som han trådte ind ad døren hos Tottenham Hotspur.

Harry Kane ville væk og blev kun nødtvungent, da han ikke kunne tvinge skiftet til Manchester City igennem, truppen var tydeligvis ikke til Top 4 i ret mange andre steder end bestyrelsesformand Daniel Levys hoved, og portugiseren stod og står for alt andet end det sprudlende fodbold, der gjorde Tottenham så populær, seværdig og besværlig en størrelse at spille mod under Mauricio Pochettino.

Harry Kane er en verdensklasseangriber, Son Heung-Min er tæt på samme lag af ypperlige fodboldspillere, og Pierre-Emile Højbjerg og et par stykker af de andre spillere kan snildt spille med på et hold, der på en god sæson kvalificerer sig til Champions League ved at havne i Top 4.

Men der er for mange spillere, der lige så vel kunne være på kontrakt i West Ham eller Everton, og portugisiske Nuno Espirito Santo var aldrig manden, der kunne gøre det.

Pierre-Emile Højbjerg og holdkammeraterne skal have ny manager.

Hans gode periode i Wolverhampton, og den var flot, var skabt på en usædvanlig solid defensiv.

Samtlige mand deltog i det defensive arbejde og gjorde livet til et helvede for Wolves’ modstandere, modstandere der i Wolverhamptons oprykkersæson i Premier League i 2018/19 og igen i 2019/20 måtte afslutte på ulvene fra nogle af de dårligste positioner, fordi det veltrænede Wolverhampton-hold pressede deres modspillere til det.

Det er slet, slet ikke Tottenham, og selvom man både i Storbritannien og her i Danmark ynder at tale om overilede og forhastede trænerfyringer i Premier League, ser jeg overhovedet ikke det som tilfældet her – det var den forkerte ansættelse lige fra begyndelsen, og det bliver aldrig godt, uanset hvor meget tid, man giver projektet.

En duft af Arsenal
Nu står Tottenham og Daniel Levy der så igen.

I 2019 blev Mauricio Pochettino fyret i landsholdspausen efter 12. spillerunde, og nu har Daniel Levy så for anden gang i år fyret en træner med tætte bånd til superagenten Jorge Mendes, efter Spurs i april fyrede José Mourinho, da Champions League-kvalifikationen var tabt.

Hvem kommer ind og redder den kvalifikation til Champions League, Levy og Tottenhams ejer Joe Lewis så brændende ønsker sig for at vedblive med at være en topklub og for at kunne betale de dyre lån, man har taget for at betale for det fantastiske stadion?

Det vil være vildt, hvis Levy og Lewis vælger den tredje Mendes-klient i streg i form af Paulo Fonseca, der så nær var blevet Tottenham-træner i juni, eller FC Portos Sergio Conceicao, men hvis Levy og Lewis stadig tror, det er den magtfulde Jorge Mendes, der kan hjælpe dem til Top 4-status over tid, kan det ikke udelukkes.

Graham Potter eller Brendan Rodgers vil arbejde med det offensive spil og processerne, og det dufter bare så meget af Mikel Arteta i Tottenham, hvis I spørger mig.

Det er måske humlen af det her.

Parallellerne til rivalen Arsenals stadionbyggeri er uhyggelige for Spurs-fans.

Et dyrt stadion, man i årevis betaler kassen for at afdrage, og som gør, at man må holde sig tilbage på transfermarkedet, mens konkurrenterne blæser derudaf.

Det var sådan, Arsenal satte statussen i Premier League og Champions League over styr, fra at man så nær havde vundet turneringen i 2006, samme år som Emirates Stadium stod klar.

Tottenhams op mod otte milliarder kroner dyre stadion blev indviet i april 2019, måneden før man tabte Champions League-finalen til Liverpool, og her 2½ år senere ser jeg ingen grund til, at Spurs skulle havne foran Manchester City, Liverpool, Manchester United, Chelsea og Leicester (jeg ved godt, de har fået en skidt start, mens deres hold er efter min mening stærkere end Tottenhams) i tabellen.

Tottenham er blevet til Arsenal version 2.0, og med enorme byggelån, der skal afdrages, og et pludseligt stenrigt Newcastle, der rører på sig, er det svært at se, hvordan Tottenham skal kunne købe sig til succes, hvilket man er tvunget til efter min mening, hvis den trup skal vippe Manchester United eller Chelsea af en Champions League-plads.

Også du, Harry Kane?
Og hvad sker der med Harry Kane, nu hvor endnu en sæson ser ud til at kuldsejle?

Jeg ser ingen grund til, at de andre topklubber ikke skulle forfølge Kane benhårdt i transfervinduet til sommer, ja måske allerede til januar, hvis man er fræk som en slagterhund, og Spurs’ sæson allerede er forlist.

Og skulle Harry Kane selv have lyst til at blive og kæmpe med i endnu en omgang Europa League eller Conference League? Det ligner et salg til næste sommer, uanset hvad Daniel Levy eller Joe Lewis måtte mene.

Kimen til Tottenhams problemer blev allerede lagt tilbage i 2018 og 2019, hvor man ikke ramte plet med indkøbene og heller ikke udnyttede, hvor hot en klub, man dengang var.

Man behøver bare kigge over på Arsenal for at se, hvor giftig den nuværende situation er, og var jeg Spurs-fan, ville jeg lige nu nærmest håbe på, at man blev solgt til en af USA’s eller verdens rigeste personer, som kunne høvle nogle milliarder i spillerkøb.

Det er bundhamrende naivt at tro, at det bare handler om at finde den rigtige træner og at give ham og nogle unge spillere tid, for det er Top 4 i Premier League, det her gælder, og der kommer man kun med ved at have 8-9 verdensstjerner i startopstillingen.

Det siger alt, at Nuno Espirito Santo kun blev Tottenham-træner, efter Paulo Fonseca og adskillige andre trænere havde takket nej – ja man var endda nede og vende, hvor Gennaro Gattuso (endnu en Mendes-klient!) blev nævnt som en mulig ny mand.

Fremtiden ser dyster ud for Tottenham, og det er naivt at tro, at problemerne ikke stikker langt dybere end trænerposten.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De vil have Gaaei – her er prisen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

FCK-profil med hattrick i målfest

Colombia – Portugal

Markant ændring i Silkeborg

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Supercomputer: Her er VM-finalen

Sydafrika – Canada

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Dansk klub henter Jonathan Hutters



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Neestrup og co. henter stjerne

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender