En FCM-stjerne koster det samme som hele Hvidovre

Men derfor kan det sagtens blive en svær kamp for de ambitiøse guldkandidater.



Sjældent har der været så stor forskel på de to klubber i Superligaens sæsonåbner, som der er fredag aften mellem FC Midtjylland og Hvidovre IF.

FC Midtjyllands Superliga-trup flyttede i sidste måned ind på et nyt træningsanlæg, der har faciliteter som langt større konkurrenter ude i Europa, et væld af træningsbaner at vælge mellem, og flere på vej, herunder en hybridbane.

Hvidovres bane var så ringe i sidste sæson, at ungerne i vores lokale serieklub sikkert havde nægtet at spille på den.

Og som cheftræner Per Frandsen beskrev i dette forrygende interview med Tipsbladet tilbage i foråret, måtte man til træning dele bane med blandt andre spydkastere, når spillerne ud på eftermiddagen havde fået fri fra arbejde og havde tid til træning.

Denne sommer har FC Midtjylland lagt i omegnen af 50 millioner kroner for Sverrir Ingi Ingason og Sydkoreas VM-angriber Cho Gue-sung.

Alene den ene af de transfers svarer til hele Hvidovre IF’s budget for den kommende sæson, med mindre sportsdirektør Peter Lassen går helt amok på markedet i den sidste måneds tid.

199093

Hvor FC Midtjyllands spillere får individuelle videoklip, og har et væld af trænere til at hjælpe med og tilrettelægge træningen, fortsætter Hvidovre i den nye sæson med deltidsprofessionalisme, hvilket altså vil sige, at arbejdet på byggepladsen og kontoret skal ordnes, før den står på fodbold.

Alligevel kan det sagtens blive en tæt kamp fredag aften.

Hvidovre spillede det bedste angrebsfodbold i 1. Division sidste sæson og så også mere opfindsomme og dygtige ud end indtil flere ideforladte Superliga-klubber.

Gejsten kan vel dårligt blive større end til en premiere i Herning, selvom den også vil være blandet op med en vis portion ængstelse, når det nu er Gustav Isaksen og nok Júnior Brumado, man skal slås med ud over en på papiret fremragende FCM-midtbane.

FC Midtjylland har efter alt at dømme Sverrir Ingi Ingason med i midterforsvaret, og mens han og holdkammeraterne er dygtige, skal spillet immervæk også afstemmes.

At FC Midtjyllands budget er mere end 10 gange større end Hvidovres, betyder ikke, at spillerne er en pose nødder, og Thomas Thomasberg, Svend Graversen og Claus Steinlein skal fyres omgående, hvis ikke FCM er ti gange bedre inde på banen.

Kvalitet og forsøget på at købe den koster helt ekstremt meget, så kører FCM den her hjem uden et festfyrværkeri, er det kun, hvad man kan forvente.

Og ja, det kan blive svært nok i sig selv.

Hvidovre har mistet Frederik Carlsen og Andreas Pyndt men fået adskillige folk, der skal forsøge at gøre sig gældende.

Jeg tror ikke, Hvidovre bliver tromlet flade i begyndelsen af sæsonen, og de kan meget vel drille flere erfarne hold i de første måneder.

Det kan meget vel være, de vender tilbage til 1. Division til maj næste år, men jeg tror ikke, fredag aften bliver noget, der bare nærmer sig en walk over for hjemmeholdet.





Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby




LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Brøndby-transfer glippet

Reagerer på katastrofalt rødt kort

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Afsløring: Viborg køber Osman Addo



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Brøndby præsenterer stor profil

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Højlund roser FC Københavns fans

Angriber meldes tæt på

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Norwich har budt på stor dansk profil

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Brøndby vil holde på stjerne

Kommer til AGF efter monstersæson

Dansk klub har ham på radaren

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Dansker bomber løs mod Manchester City

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

– Et gigantisk problem for Danmark

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

Her kan du se FC København mod Napoli

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub