Sjældent har der været så stor forskel på de to klubber i Superligaens sæsonåbner, som der er fredag aften mellem FC Midtjylland og Hvidovre IF.
FC Midtjyllands Superliga-trup flyttede i sidste måned ind på et nyt træningsanlæg, der har faciliteter som langt større konkurrenter ude i Europa, et væld af træningsbaner at vælge mellem, og flere på vej, herunder en hybridbane.
Hvidovres bane var så ringe i sidste sæson, at ungerne i vores lokale serieklub sikkert havde nægtet at spille på den.
Og som cheftræner Per Frandsen beskrev i dette forrygende interview med Tipsbladet tilbage i foråret, måtte man til træning dele bane med blandt andre spydkastere, når spillerne ud på eftermiddagen havde fået fri fra arbejde og havde tid til træning.
Denne sommer har FC Midtjylland lagt i omegnen af 50 millioner kroner for Sverrir Ingi Ingason og Sydkoreas VM-angriber Cho Gue-sung.
Alene den ene af de transfers svarer til hele Hvidovre IF’s budget for den kommende sæson, med mindre sportsdirektør Peter Lassen går helt amok på markedet i den sidste måneds tid.

Hvor FC Midtjyllands spillere får individuelle videoklip, og har et væld af trænere til at hjælpe med og tilrettelægge træningen, fortsætter Hvidovre i den nye sæson med deltidsprofessionalisme, hvilket altså vil sige, at arbejdet på byggepladsen og kontoret skal ordnes, før den står på fodbold.
Alligevel kan det sagtens blive en tæt kamp fredag aften.
Hvidovre spillede det bedste angrebsfodbold i 1. Division sidste sæson og så også mere opfindsomme og dygtige ud end indtil flere ideforladte Superliga-klubber.
Gejsten kan vel dårligt blive større end til en premiere i Herning, selvom den også vil være blandet op med en vis portion ængstelse, når det nu er Gustav Isaksen og nok Júnior Brumado, man skal slås med ud over en på papiret fremragende FCM-midtbane.
FC Midtjylland har efter alt at dømme Sverrir Ingi Ingason med i midterforsvaret, og mens han og holdkammeraterne er dygtige, skal spillet immervæk også afstemmes.
At FC Midtjyllands budget er mere end 10 gange større end Hvidovres, betyder ikke, at spillerne er en pose nødder, og Thomas Thomasberg, Svend Graversen og Claus Steinlein skal fyres omgående, hvis ikke FCM er ti gange bedre inde på banen.
Kvalitet og forsøget på at købe den koster helt ekstremt meget, så kører FCM den her hjem uden et festfyrværkeri, er det kun, hvad man kan forvente.
Og ja, det kan blive svært nok i sig selv.
Hvidovre har mistet Frederik Carlsen og Andreas Pyndt men fået adskillige folk, der skal forsøge at gøre sig gældende.
Optakt: FC Midtjylland – Hvidovre IF #sldk https://t.co/36LEpDN02h
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) July 18, 2023
Jeg tror ikke, Hvidovre bliver tromlet flade i begyndelsen af sæsonen, og de kan meget vel drille flere erfarne hold i de første måneder.
Det kan meget vel være, de vender tilbage til 1. Division til maj næste år, men jeg tror ikke, fredag aften bliver noget, der bare nærmer sig en walk over for hjemmeholdet.
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
I chok over Nicolai Poulsen
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
AFSLØRING
Storklubber følger FCN-juvel
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
Varsler straf til Dortmund-stjerne
Salah har undskyldt
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
TRANSFER
