Sjældent har der været så stor forskel på de to klubber i Superligaens sæsonåbner, som der er fredag aften mellem FC Midtjylland og Hvidovre IF.
FC Midtjyllands Superliga-trup flyttede i sidste måned ind på et nyt træningsanlæg, der har faciliteter som langt større konkurrenter ude i Europa, et væld af træningsbaner at vælge mellem, og flere på vej, herunder en hybridbane.
Hvidovres bane var så ringe i sidste sæson, at ungerne i vores lokale serieklub sikkert havde nægtet at spille på den.
Og som cheftræner Per Frandsen beskrev i dette forrygende interview med Tipsbladet tilbage i foråret, måtte man til træning dele bane med blandt andre spydkastere, når spillerne ud på eftermiddagen havde fået fri fra arbejde og havde tid til træning.
Denne sommer har FC Midtjylland lagt i omegnen af 50 millioner kroner for Sverrir Ingi Ingason og Sydkoreas VM-angriber Cho Gue-sung.
Alene den ene af de transfers svarer til hele Hvidovre IF’s budget for den kommende sæson, med mindre sportsdirektør Peter Lassen går helt amok på markedet i den sidste måneds tid.

Hvor FC Midtjyllands spillere får individuelle videoklip, og har et væld af trænere til at hjælpe med og tilrettelægge træningen, fortsætter Hvidovre i den nye sæson med deltidsprofessionalisme, hvilket altså vil sige, at arbejdet på byggepladsen og kontoret skal ordnes, før den står på fodbold.
Alligevel kan det sagtens blive en tæt kamp fredag aften.
Hvidovre spillede det bedste angrebsfodbold i 1. Division sidste sæson og så også mere opfindsomme og dygtige ud end indtil flere ideforladte Superliga-klubber.
Gejsten kan vel dårligt blive større end til en premiere i Herning, selvom den også vil være blandet op med en vis portion ængstelse, når det nu er Gustav Isaksen og nok Júnior Brumado, man skal slås med ud over en på papiret fremragende FCM-midtbane.
FC Midtjylland har efter alt at dømme Sverrir Ingi Ingason med i midterforsvaret, og mens han og holdkammeraterne er dygtige, skal spillet immervæk også afstemmes.
At FC Midtjyllands budget er mere end 10 gange større end Hvidovres, betyder ikke, at spillerne er en pose nødder, og Thomas Thomasberg, Svend Graversen og Claus Steinlein skal fyres omgående, hvis ikke FCM er ti gange bedre inde på banen.
Kvalitet og forsøget på at købe den koster helt ekstremt meget, så kører FCM den her hjem uden et festfyrværkeri, er det kun, hvad man kan forvente.
Og ja, det kan blive svært nok i sig selv.
Hvidovre har mistet Frederik Carlsen og Andreas Pyndt men fået adskillige folk, der skal forsøge at gøre sig gældende.
Optakt: FC Midtjylland – Hvidovre IF #sldk https://t.co/36LEpDN02h
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) July 18, 2023
Jeg tror ikke, Hvidovre bliver tromlet flade i begyndelsen af sæsonen, og de kan meget vel drille flere erfarne hold i de første måneder.
Det kan meget vel være, de vender tilbage til 1. Division til maj næste år, men jeg tror ikke, fredag aften bliver noget, der bare nærmer sig en walk over for hjemmeholdet.
LIVE
LIVE: Har aldrig dømt Danmark før
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
AVIS
Klar på chokskifte
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Vild stime før Danmark-brag
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Stor profil glad for Brøndby
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Ser I med, Brøndby?
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Sendt hjem fra FC København-træning
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter