En FCM-stjerne koster det samme som hele Hvidovre

Men derfor kan det sagtens blive en svær kamp for de ambitiøse guldkandidater.



Sjældent har der været så stor forskel på de to klubber i Superligaens sæsonåbner, som der er fredag aften mellem FC Midtjylland og Hvidovre IF.

FC Midtjyllands Superliga-trup flyttede i sidste måned ind på et nyt træningsanlæg, der har faciliteter som langt større konkurrenter ude i Europa, et væld af træningsbaner at vælge mellem, og flere på vej, herunder en hybridbane.

Hvidovres bane var så ringe i sidste sæson, at ungerne i vores lokale serieklub sikkert havde nægtet at spille på den.

Og som cheftræner Per Frandsen beskrev i dette forrygende interview med Tipsbladet tilbage i foråret, måtte man til træning dele bane med blandt andre spydkastere, når spillerne ud på eftermiddagen havde fået fri fra arbejde og havde tid til træning.

Denne sommer har FC Midtjylland lagt i omegnen af 50 millioner kroner for Sverrir Ingi Ingason og Sydkoreas VM-angriber Cho Gue-sung.

Alene den ene af de transfers svarer til hele Hvidovre IF’s budget for den kommende sæson, med mindre sportsdirektør Peter Lassen går helt amok på markedet i den sidste måneds tid.

199093

Hvor FC Midtjyllands spillere får individuelle videoklip, og har et væld af trænere til at hjælpe med og tilrettelægge træningen, fortsætter Hvidovre i den nye sæson med deltidsprofessionalisme, hvilket altså vil sige, at arbejdet på byggepladsen og kontoret skal ordnes, før den står på fodbold.

Alligevel kan det sagtens blive en tæt kamp fredag aften.

Hvidovre spillede det bedste angrebsfodbold i 1. Division sidste sæson og så også mere opfindsomme og dygtige ud end indtil flere ideforladte Superliga-klubber.

Gejsten kan vel dårligt blive større end til en premiere i Herning, selvom den også vil være blandet op med en vis portion ængstelse, når det nu er Gustav Isaksen og nok Júnior Brumado, man skal slås med ud over en på papiret fremragende FCM-midtbane.

FC Midtjylland har efter alt at dømme Sverrir Ingi Ingason med i midterforsvaret, og mens han og holdkammeraterne er dygtige, skal spillet immervæk også afstemmes.

At FC Midtjyllands budget er mere end 10 gange større end Hvidovres, betyder ikke, at spillerne er en pose nødder, og Thomas Thomasberg, Svend Graversen og Claus Steinlein skal fyres omgående, hvis ikke FCM er ti gange bedre inde på banen.

Kvalitet og forsøget på at købe den koster helt ekstremt meget, så kører FCM den her hjem uden et festfyrværkeri, er det kun, hvad man kan forvente.

Og ja, det kan blive svært nok i sig selv.

Hvidovre har mistet Frederik Carlsen og Andreas Pyndt men fået adskillige folk, der skal forsøge at gøre sig gældende.

Jeg tror ikke, Hvidovre bliver tromlet flade i begyndelsen af sæsonen, og de kan meget vel drille flere erfarne hold i de første måneder.

Det kan meget vel være, de vender tilbage til 1. Division til maj næste år, men jeg tror ikke, fredag aften bliver noget, der bare nærmer sig en walk over for hjemmeholdet.





Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’




Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Brøndby IF – Sønderjyske

Det har jeg ikke set før i Superligaen

AGF – Viborg FF



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Randers FC – FC Fredericia

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Neestrup: ‘Fuck det!’

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Real Madrid taber

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Scoringsfattigt i Silkeborg

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Neymar overvejer karrierestop

Alexander Lind revser Superliga-profil

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele