Da FC Midtjylland i april tog hul på nedrykningsslutspillet, varslede sportschef Svend Graversen, at klubben ville strække sig langt for at have truppen klar til sæsonstart.
Det betød profil-indkøb.
Og selvom det ikke blev til en aftale med Marcus Ingvartsen, der i stedet skiftede til FC Nordsjælland, har FC Midtjylland med købene af Sverrir Ingi Ingason fra PAOK og Cho Gue-sung fra Jeonbuk Motors alene på de to handler forpligtet sig til transfers på 50 millioner kroner, hvis det går bare nogenlunde på banen.
Fredag går det løs i Superligaen, og Thomas Thomasberg er som cheftræner optimistisk omkring profilkøbene og truppen, selvom de store tests på banen stadig venter.
– Truppen er i en god forfatning i forhold til det, man kan forvente af en FC Midtjylland-trup, der skal spille med om de rigtig sjove placeringer, en trup der skal spille med om guldmedaljer, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
– Vi har fået tre-fire spillere tilbage fra udleje, og med dem i ligningen føles det faktisk som en ret stor udskiftning i truppen. Den trup, der vandt ni kampe og spillede to uafgjorte, efter jeg kom til, er både stærkere og bredere nu.
FCM-cheftræneren er godt tilfreds med, at den nye forsvarschef i form af Sverrir Ingi Ingason er på plads.
– Det ligger i kortene, at Gustav [Isaksen] skal væk, og det er jo træls som cheftræner, for det er svært at få en bedre præstation end den, han leverede i sidste sæson.
– Men vi har fået Ingason ind, og han er en vigtig signing. Vi spillede vel nærmest med to midtstoppere i foråret. Dalsgaard har spillet derinde, men jeg har brugt ham som højre back, og det er han også tiltænkt igen. Så vi skulle have en ny midtstopper ind, og det var vigtig med en, der havde der havde et rigtig godt CV og noget erfaring, siger Thomas Thomasberg.
– Ud over, at det er en spiller, der har prøvet en masse og er dygtig, har han også nogle af de egenskaber, vi har kigget efter. Han er ikke én, der kommer til at nyskabe fodbold med sit opspil og elegante forsvarsspil. Han er en, der skal hjælpe os til at vinde kampene, som er en leder, og som trækker alle mand i den rigtige retning, siger Thomas Thomasberg.

Eksponentiel kurve
Det er nogle markant højere priser, FC Midtjylland her betaler for spillere, end Thomas Thomasberg var vant til at se i Randers FC, hvor den dyreste mand, Stephen Odey, kostede fire-fem gange mindre, end Ingason og Cho Gue-sung kommer til.
Men det er ikke ensbetydende med, at de nye FCM-profiler dermed også bør være fire-fem gange dygtigere fodboldspillere.
– Der er ingen tvivl om, at vi har råd til dygtigere fodboldspillere, end Randers havde i min tid i klubben. Men de der sidste procent sportslige evner og ydeevne, de kan være meget dyre at købe. De sidste fem procent i sportslig værdi kan sagtens gøre en spiller mere end dobbelt så dyr. Vi skal tro på og arbejde efter, at vi kan sætte en stærk trup sammen, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland åbner sæsonen med en kamp mod Hvidovre og har i weekenden i næste uge Silkeborg IF, mens man 27. juli og 3. august træder ind i Europa-turneringerne i anden kvalifikationsrunde til Conference League mod Progres Niederkorn fra Luxembourg eller Gjilani fra Kosovo.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
Tæt på utrolig kamprekord
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
NYHEDER
