To SL-profiler for 50 mio: Derfor er de så dyre

De kan stadig miste sidste sæsons største profil, men der er optimisme forud for den ny Superliga-sæson.



Da FC Midtjylland i april tog hul på nedrykningsslutspillet, varslede sportschef Svend Graversen, at klubben ville strække sig langt for at have truppen klar til sæsonstart.

Det betød profil-indkøb.

Og selvom det ikke blev til en aftale med Marcus Ingvartsen, der i stedet skiftede til FC Nordsjælland, har FC Midtjylland med købene af Sverrir Ingi Ingason fra PAOK og Cho Gue-sung fra Jeonbuk Motors alene på de to handler forpligtet sig til transfers på 50 millioner kroner, hvis det går bare nogenlunde på banen.

Fredag går det løs i Superligaen, og Thomas Thomasberg er som cheftræner optimistisk omkring profilkøbene og truppen, selvom de store tests på banen stadig venter.

– Truppen er i en god forfatning i forhold til det, man kan forvente af en FC Midtjylland-trup, der skal spille med om de rigtig sjove placeringer, en trup der skal spille med om guldmedaljer, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

– Vi har fået tre-fire spillere tilbage fra udleje, og med dem i ligningen føles det faktisk som en ret stor udskiftning i truppen. Den trup, der vandt ni kampe og spillede to uafgjorte, efter jeg kom til, er både stærkere og bredere nu.

FCM-cheftræneren er godt tilfreds med, at den nye forsvarschef i form af Sverrir Ingi Ingason er på plads.

– Det ligger i kortene, at Gustav [Isaksen] skal væk, og det er jo træls som cheftræner, for det er svært at få en bedre præstation end den, han leverede i sidste sæson.

– Men vi har fået Ingason ind, og han er en vigtig signing. Vi spillede vel nærmest med to midtstoppere i foråret. Dalsgaard har spillet derinde, men jeg har brugt ham som højre back, og det er han også tiltænkt igen. Så vi skulle have en ny midtstopper ind, og det var vigtig med en, der havde der havde et rigtig godt CV og noget erfaring, siger Thomas Thomasberg.

– Ud over, at det er en spiller, der har prøvet en masse og er dygtig, har han også nogle af de egenskaber, vi har kigget efter. Han er ikke én, der kommer til at nyskabe fodbold med sit opspil og elegante forsvarsspil. Han er en, der skal hjælpe os til at vinde kampene, som er en leder, og som trækker alle mand i den rigtige retning, siger Thomas Thomasberg.

198892

Eksponentiel kurve
Det er nogle markant højere priser, FC Midtjylland her betaler for spillere, end Thomas Thomasberg var vant til at se i Randers FC, hvor den dyreste mand, Stephen Odey, kostede fire-fem gange mindre, end Ingason og Cho Gue-sung kommer til.

Men det er ikke ensbetydende med, at de nye FCM-profiler dermed også bør være fire-fem gange dygtigere fodboldspillere.

– Der er ingen tvivl om, at vi har råd til dygtigere fodboldspillere, end Randers havde i min tid i klubben. Men de der sidste procent sportslige evner og ydeevne, de kan være meget dyre at købe. De sidste fem procent i sportslig værdi kan sagtens gøre en spiller mere end dobbelt så dyr. Vi skal tro på og arbejde efter, at vi kan sætte en stærk trup sammen, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland åbner sæsonen med en kamp mod Hvidovre og har i weekenden i næste uge Silkeborg IF, mens man 27. juli og 3. august træder ind i Europa-turneringerne i anden kvalifikationsrunde til Conference League mod Progres Niederkorn fra Luxembourg eller Gjilani fra Kosovo.





LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Derfor kommer han IKKE til FC København



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Forhandler om Albert Grønbæk

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

De kan være færdige i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Oliver Sonne vender tilbage

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Superliga-klub bør jagte Robert Skov