Da FC Midtjylland i april tog hul på nedrykningsslutspillet, varslede sportschef Svend Graversen, at klubben ville strække sig langt for at have truppen klar til sæsonstart.
Det betød profil-indkøb.
Og selvom det ikke blev til en aftale med Marcus Ingvartsen, der i stedet skiftede til FC Nordsjælland, har FC Midtjylland med købene af Sverrir Ingi Ingason fra PAOK og Cho Gue-sung fra Jeonbuk Motors alene på de to handler forpligtet sig til transfers på 50 millioner kroner, hvis det går bare nogenlunde på banen.
Fredag går det løs i Superligaen, og Thomas Thomasberg er som cheftræner optimistisk omkring profilkøbene og truppen, selvom de store tests på banen stadig venter.
– Truppen er i en god forfatning i forhold til det, man kan forvente af en FC Midtjylland-trup, der skal spille med om de rigtig sjove placeringer, en trup der skal spille med om guldmedaljer, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
– Vi har fået tre-fire spillere tilbage fra udleje, og med dem i ligningen føles det faktisk som en ret stor udskiftning i truppen. Den trup, der vandt ni kampe og spillede to uafgjorte, efter jeg kom til, er både stærkere og bredere nu.
FCM-cheftræneren er godt tilfreds med, at den nye forsvarschef i form af Sverrir Ingi Ingason er på plads.
– Det ligger i kortene, at Gustav [Isaksen] skal væk, og det er jo træls som cheftræner, for det er svært at få en bedre præstation end den, han leverede i sidste sæson.
– Men vi har fået Ingason ind, og han er en vigtig signing. Vi spillede vel nærmest med to midtstoppere i foråret. Dalsgaard har spillet derinde, men jeg har brugt ham som højre back, og det er han også tiltænkt igen. Så vi skulle have en ny midtstopper ind, og det var vigtig med en, der havde der havde et rigtig godt CV og noget erfaring, siger Thomas Thomasberg.
– Ud over, at det er en spiller, der har prøvet en masse og er dygtig, har han også nogle af de egenskaber, vi har kigget efter. Han er ikke én, der kommer til at nyskabe fodbold med sit opspil og elegante forsvarsspil. Han er en, der skal hjælpe os til at vinde kampene, som er en leder, og som trækker alle mand i den rigtige retning, siger Thomas Thomasberg.

Eksponentiel kurve
Det er nogle markant højere priser, FC Midtjylland her betaler for spillere, end Thomas Thomasberg var vant til at se i Randers FC, hvor den dyreste mand, Stephen Odey, kostede fire-fem gange mindre, end Ingason og Cho Gue-sung kommer til.
Men det er ikke ensbetydende med, at de nye FCM-profiler dermed også bør være fire-fem gange dygtigere fodboldspillere.
– Der er ingen tvivl om, at vi har råd til dygtigere fodboldspillere, end Randers havde i min tid i klubben. Men de der sidste procent sportslige evner og ydeevne, de kan være meget dyre at købe. De sidste fem procent i sportslig værdi kan sagtens gøre en spiller mere end dobbelt så dyr. Vi skal tro på og arbejde efter, at vi kan sætte en stærk trup sammen, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland åbner sæsonen med en kamp mod Hvidovre og har i weekenden i næste uge Silkeborg IF, mens man 27. juli og 3. august træder ind i Europa-turneringerne i anden kvalifikationsrunde til Conference League mod Progres Niederkorn fra Luxembourg eller Gjilani fra Kosovo.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
Giver to spillere livstidskarantæne
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
Sænker prisen mod Midtjylland
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
LIVE: Arsenal jagter gratis Bundesliga-profil
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
I forhandlinger med Nartey
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
David Nielsen har sagt op
