To SL-profiler for 50 mio: Derfor er de så dyre

De kan stadig miste sidste sæsons største profil, men der er optimisme forud for den ny Superliga-sæson.



Da FC Midtjylland i april tog hul på nedrykningsslutspillet, varslede sportschef Svend Graversen, at klubben ville strække sig langt for at have truppen klar til sæsonstart.

Det betød profil-indkøb.

Og selvom det ikke blev til en aftale med Marcus Ingvartsen, der i stedet skiftede til FC Nordsjælland, har FC Midtjylland med købene af Sverrir Ingi Ingason fra PAOK og Cho Gue-sung fra Jeonbuk Motors alene på de to handler forpligtet sig til transfers på 50 millioner kroner, hvis det går bare nogenlunde på banen.

Fredag går det løs i Superligaen, og Thomas Thomasberg er som cheftræner optimistisk omkring profilkøbene og truppen, selvom de store tests på banen stadig venter.

– Truppen er i en god forfatning i forhold til det, man kan forvente af en FC Midtjylland-trup, der skal spille med om de rigtig sjove placeringer, en trup der skal spille med om guldmedaljer, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

– Vi har fået tre-fire spillere tilbage fra udleje, og med dem i ligningen føles det faktisk som en ret stor udskiftning i truppen. Den trup, der vandt ni kampe og spillede to uafgjorte, efter jeg kom til, er både stærkere og bredere nu.

FCM-cheftræneren er godt tilfreds med, at den nye forsvarschef i form af Sverrir Ingi Ingason er på plads.

– Det ligger i kortene, at Gustav [Isaksen] skal væk, og det er jo træls som cheftræner, for det er svært at få en bedre præstation end den, han leverede i sidste sæson.

– Men vi har fået Ingason ind, og han er en vigtig signing. Vi spillede vel nærmest med to midtstoppere i foråret. Dalsgaard har spillet derinde, men jeg har brugt ham som højre back, og det er han også tiltænkt igen. Så vi skulle have en ny midtstopper ind, og det var vigtig med en, der havde der havde et rigtig godt CV og noget erfaring, siger Thomas Thomasberg.

– Ud over, at det er en spiller, der har prøvet en masse og er dygtig, har han også nogle af de egenskaber, vi har kigget efter. Han er ikke én, der kommer til at nyskabe fodbold med sit opspil og elegante forsvarsspil. Han er en, der skal hjælpe os til at vinde kampene, som er en leder, og som trækker alle mand i den rigtige retning, siger Thomas Thomasberg.

198892

Eksponentiel kurve
Det er nogle markant højere priser, FC Midtjylland her betaler for spillere, end Thomas Thomasberg var vant til at se i Randers FC, hvor den dyreste mand, Stephen Odey, kostede fire-fem gange mindre, end Ingason og Cho Gue-sung kommer til.

Men det er ikke ensbetydende med, at de nye FCM-profiler dermed også bør være fire-fem gange dygtigere fodboldspillere.

– Der er ingen tvivl om, at vi har råd til dygtigere fodboldspillere, end Randers havde i min tid i klubben. Men de der sidste procent sportslige evner og ydeevne, de kan være meget dyre at købe. De sidste fem procent i sportslig værdi kan sagtens gøre en spiller mere end dobbelt så dyr. Vi skal tro på og arbejde efter, at vi kan sætte en stærk trup sammen, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland åbner sæsonen med en kamp mod Hvidovre og har i weekenden i næste uge Silkeborg IF, mens man 27. juli og 3. august træder ind i Europa-turneringerne i anden kvalifikationsrunde til Conference League mod Progres Niederkorn fra Luxembourg eller Gjilani fra Kosovo.





LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

‘De har grinet deres røv i laser’



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Glem det, Leicester!

Ekspert hylder Høgh-beslutning



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

‘Thomas Delaney er fortid’

Thomas Frank er favorit til jobbet

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Han er Superligaens ringeste målmand!

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Gift Links hylder FCK-legende

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Barcelona – Atletico

Har været uenig med Steve Cooper

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

PSG – Liverpool



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Danmark har aldrig haft så mange før

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Nu er han pludselig syg

Tøfting lægger hånden på kogepladen

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Det betyder intet mod Liverpool

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Mathias Zanka går viralt

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet