Da FC Midtjylland i april tog hul på nedrykningsslutspillet, varslede sportschef Svend Graversen, at klubben ville strække sig langt for at have truppen klar til sæsonstart.
Det betød profil-indkøb.
Og selvom det ikke blev til en aftale med Marcus Ingvartsen, der i stedet skiftede til FC Nordsjælland, har FC Midtjylland med købene af Sverrir Ingi Ingason fra PAOK og Cho Gue-sung fra Jeonbuk Motors alene på de to handler forpligtet sig til transfers på 50 millioner kroner, hvis det går bare nogenlunde på banen.
Fredag går det løs i Superligaen, og Thomas Thomasberg er som cheftræner optimistisk omkring profilkøbene og truppen, selvom de store tests på banen stadig venter.
– Truppen er i en god forfatning i forhold til det, man kan forvente af en FC Midtjylland-trup, der skal spille med om de rigtig sjove placeringer, en trup der skal spille med om guldmedaljer, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
– Vi har fået tre-fire spillere tilbage fra udleje, og med dem i ligningen føles det faktisk som en ret stor udskiftning i truppen. Den trup, der vandt ni kampe og spillede to uafgjorte, efter jeg kom til, er både stærkere og bredere nu.
FCM-cheftræneren er godt tilfreds med, at den nye forsvarschef i form af Sverrir Ingi Ingason er på plads.
– Det ligger i kortene, at Gustav [Isaksen] skal væk, og det er jo træls som cheftræner, for det er svært at få en bedre præstation end den, han leverede i sidste sæson.
– Men vi har fået Ingason ind, og han er en vigtig signing. Vi spillede vel nærmest med to midtstoppere i foråret. Dalsgaard har spillet derinde, men jeg har brugt ham som højre back, og det er han også tiltænkt igen. Så vi skulle have en ny midtstopper ind, og det var vigtig med en, der havde der havde et rigtig godt CV og noget erfaring, siger Thomas Thomasberg.
– Ud over, at det er en spiller, der har prøvet en masse og er dygtig, har han også nogle af de egenskaber, vi har kigget efter. Han er ikke én, der kommer til at nyskabe fodbold med sit opspil og elegante forsvarsspil. Han er en, der skal hjælpe os til at vinde kampene, som er en leder, og som trækker alle mand i den rigtige retning, siger Thomas Thomasberg.

Eksponentiel kurve
Det er nogle markant højere priser, FC Midtjylland her betaler for spillere, end Thomas Thomasberg var vant til at se i Randers FC, hvor den dyreste mand, Stephen Odey, kostede fire-fem gange mindre, end Ingason og Cho Gue-sung kommer til.
Men det er ikke ensbetydende med, at de nye FCM-profiler dermed også bør være fire-fem gange dygtigere fodboldspillere.
– Der er ingen tvivl om, at vi har råd til dygtigere fodboldspillere, end Randers havde i min tid i klubben. Men de der sidste procent sportslige evner og ydeevne, de kan være meget dyre at købe. De sidste fem procent i sportslig værdi kan sagtens gøre en spiller mere end dobbelt så dyr. Vi skal tro på og arbejde efter, at vi kan sætte en stærk trup sammen, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland åbner sæsonen med en kamp mod Hvidovre og har i weekenden i næste uge Silkeborg IF, mens man 27. juli og 3. august træder ind i Europa-turneringerne i anden kvalifikationsrunde til Conference League mod Progres Niederkorn fra Luxembourg eller Gjilani fra Kosovo.
LIVE
LIVE: Vil med til VM
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
Så blev det officielt
Benhård Brian Riemer-melding
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
