Eriksen er klar til noget større end Brentford

KOMMENTAR: Christian Eriksen kan nu begynde at se frem mod nye horisonter efter endnu en god præstation i et følelsesladet comeback i Parken. Og Brentford skal være heldig at have ham længere end til udgangen af maj.



På en følelsesladet aften viste Christian Eriksen, at der ikke rigtig længere er nogen grund til at se tilbage.

Det må have været befriende og helende for mange at se ham tilbage, og ikke bare tilbage men også i en vigtig rolle i sin vante position på den offensive midtbane, hvor han kronede en god kamp med et flot mål til 3-0 mod Serbien.

Jeg har forståelse for, at nogen har følt, at dagene med stort fokus på 12. juni og Eriksens vej tilbage til fodbold har fyldt lige vel meget.

Men positionskampe forud for udtagelsen af en VM-trup senere på året og taktiske og fodboldfaglige spidsfindigheder kan og skal ikke underkende de store følelser, et helt land, ja en hel verden, forbinder med at se Christian Eriksen tilbage på en fodboldbane i fuld vigør på et niveau, som de færreste fodboldfans vel havde drømt om for bare et par måneder siden.

Med sine præstationer har Christian Eriksen nu vist, at vi ikke længere behøver tvivle og spekulere på, om han kan holde til det, eller om han kan finde tilbage til sit tidligere niveau.

Det er stadig early doors efter kampe mod Newcastle, Norwich, Burnley, Holland og Serbien, men det er også gået så tilpas godt med tanke på, hvor lang pausen faktisk var, at midtbanespilleren fra denne dag har al mulig grund til at kigge fremad.

Brentford håber og tror på, at Eriksen bliver i klubben i næste sæson.

Jeg har ikke set parternes aftale og har ej heller siddet i lokalet til forhandlingerne.

Men med mindre der er tale om en såkaldt ‘club option’, hvor Brentford ensidigt kan vælge at forlænge Eriksens aftale (og ville de det?), må Eriksen allerede nu være en reel mulighed i andre og større klubber.

Der er selvfølgelig ingen grund til ligefrem at opsøge et scenarie som i Inter, hvor en for stor del af opholdet gik som indhopper og aflaster, men der bør bestemt være et felt imellem de to poler, hvor danskeren kan komme til at spille for en klub, der ikke begynder sæsonen som et realistisk bud på en nedrykker.

Som sagt: Brentford og Christian Eriksen kan vide noget, vi ikke gør, men hvis ikke, må Thomas Frank, Matthew Benham og holdkammeraterne på charmeoffensiv, så snart de mødes igen forud for weekendens kamp.

PS: Eriksen og landsholdet har håndteret midtbanespillerens retur til topkarakter. Hvor er det trist, at udsigten er et VM i Qatar, der ikke bliver godt for andre end nogle topfolk i et udemokratisk styre, deres velbetalte konsulenter og et fodboldpolitisk system, der ser det som sin væsentligste mission at holde sig ved magten.





Frederik Birk reagerer på Brøndbys skrækuge



TOPNYHED

Robin van Persie hylder ny Brøndby-stjerne


PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing



Silkeborg er i pokalfinalen

Spændende, Brøndby: Ny spiller en offensiv maskine

Her smadrer de FCK: Har en god playbook

Brøndby lander første sommertransfer

Sådan gik det, da SIF slog Brøndby ud af pokalen



HELT VILDT

Medier og stjerner slagter ‘vanvittig’ dommer


Frederik Birk bænker Brøndby-stjerne

Polsk legende: Så bør Niels Frederiksen stoppe

‘Sindssygt, sindssygt,’ siger Oliver Lund

Manchester United putter Dorgu på “urørlig” liste



EKSKLUSIVT

Lykkelige Lind: ‘Det er helt urealistisk’


Monstertransfer? Topboss til Brøndby-brag

Neestrup hylder FCK-stjerne: Ender i en stor liga

Disse seks danske stjerner kan hentes gratis

Jagter Liverpool-reserve – koster 350 mio. kroner

FCK-boss: Ole fra Frederiksberg hjælper måske ikke


HELT VILDT

Uhørt Brøndby-nedtur: Ikke sket i 60 år


Stort guld-boost: FCM-profil tilbage på banen

Officielt: Går på rov i AC Horsens

Nørgaard spår: Han vil tage ligaen med storm

Dansk succes i Holland: ‘Kæmpestort’ 



Dansker skal væk: Pengene forsvinder

Her er FC Københavns nye U19-træner

Peter Schmeichel boykotter dansk medie

Afsløring: Bisgaard stopper som U19-træner i FCK

‘Hold kæft, hvor er du dårlig!’

Revser Barcelona: Det går jo ikke

Laudrup i ekstase: Det er et fodboldmirakel

‘PC’ reagerer på massiv interesse


TOPNYHED

Neestrup om Brøndby-fans: Finder mig ikke i det!


Begge hold scorer i Paris

Episk kamp – Inter er i Champions League-finalen

PC til PL? Her dufter mere af Nees til Wolfsburg

Nu taler ‘PC’

Laudrup i kæmpe hyldest: Han er utrolig

Stort skifte? Bruno Fernandes kan få kongeløn

‘Jeg skylder sgu Kent Nielsen alt!’

Afsløring: Hillerød henter stortalent i AC Horsens

Frederik Birk: Derfor dropper Brøndby det

– FCK kommer til sælge ham for over 100 mio.

Hylder Biereth: ‘Ægte måljæger’

Monstertransfer – stjerne vælger Bayern München

Sean Klaiber tordner: Uacceptabelt i en topliga

Opsang til FCK-fans: ‘Et grimt signal at sende’

Kæmpe brag – FCK tænder de røde lamper

Grønning bomber sig til Hertha-kontrakt

Esbjerg skal have ny cheftræner

Brøndby-stjerne ude af afgørende pokalbrag

– ‘PC’ er helt sikkert ikke glad for situationen

Vil mandsopdække verdens farligste teenager

Jores Okore debuterer for Brøndby i aften

Hård kritik af FCK-spillere: Tonedøvt og tåbeligt