Meget tyder på, at Christian Eriksen snart er at finde i Premier League igen.
På meldingerne fra Eriksen og hans agent virker det til, at Premier League er den foretrukne destination, og britiske medier flyder over med historier om, hvem der måske er interesserede i at give den lige straks 30-årige dansker den scene, hvor han skal finde tilbage til det topniveau, Eriksen selv og mange som eksempelvis landstræner Kasper Hjulmand forventer kan arbejdes frem trods syv måneders pause fra spillet efter hjertestoppet i Parken.
Hvis det ventede comeback til en klub i Premier League bliver til noget, venter der givetvis et stykke tålmodigt arbejde fra både Eriksen og hans nye trænere og holdkammerater, for der er stor forskel på at have selvtrænet og så den trænings- og kampbelastning, man får i duellerne med med- og modspillere.
Det er ikke noget, der er overstået i løbet af et par uger, og det må man forvente, at en ny arbejdsgiver er 100 procent klar over.
Indtil Eriksen er tilbage i en idealopstilling og har klaret sig godt der i et stykke tid, vil al virakken omkring ham muligvis fylde lige så meget eller endda mere end det at genfinde tempoet og forståelsen med nye holdkammerater, som nok helt naturligt lige vil se deres nye mand an og bevidst eller ubevidst passe en smule ekstra på ham.
For det bliver et cirkus, hvad end den alt andet end opmærksomssøgende Eriksen og hans nye klub vil det eller ej, og hvad end det bliver en klub, der spiller med om topplaceringer eller er vant til at kæmpe om overlevelse i bunden af rækken.
Medier fra hele verden, millioner af fodboldspillere, ja også trænere og spillere i andre klubber vil være optagede af alle bevægelser og dispositioner, lige fra første træning og nogle minutter på reserveholdet en regnfuld tirsdag aften til snart sagt alt andet, især Eriksen men også hans nye chef foretager sig.
Hvorfor spiller Eriksen ikke straks? Er man sikker på, at hans krop er klar til de minutter mod nogle reserveholdsspillere, der gerne vil bevise sig selv, får tabloidmedierne held til at opspore nogen, der vil fortælle stort og småt fra livet bag de lukkede døre på træningsanlægget?
Det mest simple i det, der venter, er givetvis det fælles arbejde med trænere og holdkammerater for at komme i kampform og bare blive en af gutterne.
Det bør være rimelig smertefrit, når man først har set, at den offensive midtbanespiller er klar til topfodbold igen, hvilket uundgåeligt vil ligge i baghovedet hos nogle.
Al opmærksomheden og det ekstreme fokus, der bliver på hvert et lille tegn, kommer til gengæld til at minde om det, globale superstjerner som Lionel Messi og Cristiano Ronaldo lever med til daglig – ja i en længere periode vil det nok være endnu større for et af verdens mest googlede mennesker i 2021.
Jeg vil blive overrasket, hvis Christian Eriksen og en kommende klub ikke får lagt en grundig plan for håndteringen af al opmærksomheden, men den skal nok blive testet flere gange undervejs.
Jeg håber, de for deres egen og en optaget omverdens skyld har tænkt sig at være så åbne som muligt inden for rimelighedens grænser og fortælle og vise, hvordan det går.
Det kan tage det værste af presset i trykkogeren af og vil også være en fornuftig måde at inkludere en planet af fodboldinteresserede, der vil heppe på Eriksen hele vejen, ofte uanset skelen til tilhørsforhold.
Det her er selvfølgelig de rene luksusproblemer i lyset af, at Eriksens liv i nogle minutter i juni var i fare.
Men han og hans kommende klub kan lige så godt imødegå den gigantiske interesse, der vil være i de første uger og måneder, og sørge for at kanalisere den i en positiv og konstruktiv retning.
For Eriksen er ikke bare folkeeje i Danmark men i hele verden, som han også var inde på i interviewet med for et par uger siden, og det er han, kollegerne og cheferne i en ny klub selvfølgelig også nødt til at forholde sig til, når al interessen bliver rettet ét sted hen efter en kontraktunderskrivelse.
LIVE
LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Bayern slår rekord i ny storsejr
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
FC København med overtidssejr over Randers
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
Silkeborg-comeback giver håb
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
OPTAKT
