“¡Así, así, así gana el Madrid!”
Og vinde gør Real Madrid, også selvom Champions League-triumfen trodser logik og statistik.
I ottendedelsfinalerne mod Paris Saint-Germain var pariserne samlet set over to kampe det bedste hold.
I returkampen i kvartfinalen mod Chelsea kollapsede Real Madrid på hjemmebane og burde være røget ud, og i semifinalereturen mod Manchester City var Josep Guardiolas mandskab samlet to mål foran, da uret rundede 89 minutter.
Real Madrid har fået stryg på Expected Goals i forårets knockout-turnering, efter man i september tabte hjemme med 1-2 til FC Sheriff fra Moldova, og i finalen mod Liverpool ville Real Madrid i de fleste tilfælde også have tabt med de chancer, Liverpool fik.
Men hvor Karim Benzema, Vinícius Júnior, Rodrygo og Co. plaffede PSG, Chelsea og Manchester City ned, var det lørdag aften Thibaut Courtois, der Mohamed Salah og holdkammeraterne til at fortvivle.
Liverpool-spillerne gjorde det sådan set ikke forkert; Thibaut Courtois reddede bare store chancer, dødelige mennesker og målmænd ikke piller, i hvert fald ikke dem alle over 90 minutter.
Carlo Ancelotti og hans gæve svende er ligeglade med, at skudstatistikken hed 23-3 til Liverpool og 9-1 inden for rammen, og at Florentino Pérez sagtens kan finde på at sige farvel til mestertræneren igen om et års tid siger mest om Pérez og et Real Madrid, hvor træneren til syvende og sidst ikke er uundværlig, så snart resultaterne dykker bare lidt.

Før kampen var duellen mellem Vinícius Júnior og Trent-Alexander Arnold i fokus, og det var da også brasilianerens løb i ryggen på backen, plus et skævt skud, der gav kampens eneste mål.
Spillede Real Madrid i samme nationale liga som Liverpool og Manchester City, kunne jeg have mine tvivl om Reals chancer for at slutte på førstepladsen, men i Champions League har Real været perfekt bygget – og heldige i dette forår.
Nu venter Florentino Pérez’ jagt på en anden superstjerne, eller i hvert fald et par klassespillere, i stedet for Kylian Mbappé, mens Liverpool har deres egne overvejelser med et år til Mané og Salahs kontraktudløb og en trup, der nok kunne bruge endnu en sjat brændstof og kvalitet på sommerens transfermarked uanset de to forwards’ videre skæbne.
Og endelig skal det også bemærkes, at UEFA må tage et grundigt og meget alvorligt kig på, hvordan disse store finaler bliver afviklet.
Udskydelsen af kickoff med 35 minutter og det kaos, der var udenfor med især Liverpool-fans med billetter, der ikke kunne komme ind og tilsyneladende liberal brug af tåregas fra det franske politi, er skandaløst.
Det følger efter kaotiske, skandaløse scener i forbindelse med Englands semifinale mod Danmark og finale mod Italien ved EM-slutrunden på Wembley i juli sidste år, og selvom begge dele jo også handler om de lokale arrangørers håndtering, kan UEFA jo hverken faktuelt eller moralsk fralægge sig ansvaret for, at de største kampe bliver afviklet ordentligt.
Der bør være røde ører dagen derpå og grundige overvejelser om, hvordan man for alt i verden undgår en gentagelse, for ikke at tale om den pinagtige bebrejdelse af fansene for at ‘ankomme for sent’, som den første forklaring på udskydelsen lød.
– Det har man nok aldrig set før
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
Her er alle VM-puljerne
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
HELT VILDT
Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
Her er Danmarks VM-gruppe
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
Her kan du se VM-lodtrækningen
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
MEDIE
Jonas Wind er i København
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
Her er alle VM-grupperne
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
Kenneth Perez giver interview til Playboy
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
OPTAKT
FC Fredericia – OB
NYHEDER
DBU giver fans fem års karantæne
TIPSBLADET SPECIAL
Ikke sket siden Kamil Wilczek
NYHEDER
Fifa forventes at give Donald Trump fredspris
NYHEDER