“¡Así, así, así gana el Madrid!”
Og vinde gør Real Madrid, også selvom Champions League-triumfen trodser logik og statistik.
I ottendedelsfinalerne mod Paris Saint-Germain var pariserne samlet set over to kampe det bedste hold.
I returkampen i kvartfinalen mod Chelsea kollapsede Real Madrid på hjemmebane og burde være røget ud, og i semifinalereturen mod Manchester City var Josep Guardiolas mandskab samlet to mål foran, da uret rundede 89 minutter.
Real Madrid har fået stryg på Expected Goals i forårets knockout-turnering, efter man i september tabte hjemme med 1-2 til FC Sheriff fra Moldova, og i finalen mod Liverpool ville Real Madrid i de fleste tilfælde også have tabt med de chancer, Liverpool fik.
Men hvor Karim Benzema, Vinícius Júnior, Rodrygo og Co. plaffede PSG, Chelsea og Manchester City ned, var det lørdag aften Thibaut Courtois, der Mohamed Salah og holdkammeraterne til at fortvivle.
Liverpool-spillerne gjorde det sådan set ikke forkert; Thibaut Courtois reddede bare store chancer, dødelige mennesker og målmænd ikke piller, i hvert fald ikke dem alle over 90 minutter.
Carlo Ancelotti og hans gæve svende er ligeglade med, at skudstatistikken hed 23-3 til Liverpool og 9-1 inden for rammen, og at Florentino Pérez sagtens kan finde på at sige farvel til mestertræneren igen om et års tid siger mest om Pérez og et Real Madrid, hvor træneren til syvende og sidst ikke er uundværlig, så snart resultaterne dykker bare lidt.

Før kampen var duellen mellem Vinícius Júnior og Trent-Alexander Arnold i fokus, og det var da også brasilianerens løb i ryggen på backen, plus et skævt skud, der gav kampens eneste mål.
Spillede Real Madrid i samme nationale liga som Liverpool og Manchester City, kunne jeg have mine tvivl om Reals chancer for at slutte på førstepladsen, men i Champions League har Real været perfekt bygget – og heldige i dette forår.
Nu venter Florentino Pérez’ jagt på en anden superstjerne, eller i hvert fald et par klassespillere, i stedet for Kylian Mbappé, mens Liverpool har deres egne overvejelser med et år til Mané og Salahs kontraktudløb og en trup, der nok kunne bruge endnu en sjat brændstof og kvalitet på sommerens transfermarked uanset de to forwards’ videre skæbne.
Og endelig skal det også bemærkes, at UEFA må tage et grundigt og meget alvorligt kig på, hvordan disse store finaler bliver afviklet.
Udskydelsen af kickoff med 35 minutter og det kaos, der var udenfor med især Liverpool-fans med billetter, der ikke kunne komme ind og tilsyneladende liberal brug af tåregas fra det franske politi, er skandaløst.
Det følger efter kaotiske, skandaløse scener i forbindelse med Englands semifinale mod Danmark og finale mod Italien ved EM-slutrunden på Wembley i juli sidste år, og selvom begge dele jo også handler om de lokale arrangørers håndtering, kan UEFA jo hverken faktuelt eller moralsk fralægge sig ansvaret for, at de største kampe bliver afviklet ordentligt.
Der bør være røde ører dagen derpå og grundige overvejelser om, hvordan man for alt i verden undgår en gentagelse, for ikke at tale om den pinagtige bebrejdelse af fansene for at ‘ankomme for sent’, som den første forklaring på udskydelsen lød.
LIVE
LIVE: Skidt AGF-melding
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
‘De har grinet deres røv i laser’
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
Mathias Zanka går viralt
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
OPTAKT
Liverpool – Fulham
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER