“¡Así, así, así gana el Madrid!”
Og vinde gør Real Madrid, også selvom Champions League-triumfen trodser logik og statistik.
I ottendedelsfinalerne mod Paris Saint-Germain var pariserne samlet set over to kampe det bedste hold.
I returkampen i kvartfinalen mod Chelsea kollapsede Real Madrid på hjemmebane og burde være røget ud, og i semifinalereturen mod Manchester City var Josep Guardiolas mandskab samlet to mål foran, da uret rundede 89 minutter.
Real Madrid har fået stryg på Expected Goals i forårets knockout-turnering, efter man i september tabte hjemme med 1-2 til FC Sheriff fra Moldova, og i finalen mod Liverpool ville Real Madrid i de fleste tilfælde også have tabt med de chancer, Liverpool fik.
Men hvor Karim Benzema, Vinícius Júnior, Rodrygo og Co. plaffede PSG, Chelsea og Manchester City ned, var det lørdag aften Thibaut Courtois, der Mohamed Salah og holdkammeraterne til at fortvivle.
Liverpool-spillerne gjorde det sådan set ikke forkert; Thibaut Courtois reddede bare store chancer, dødelige mennesker og målmænd ikke piller, i hvert fald ikke dem alle over 90 minutter.
Carlo Ancelotti og hans gæve svende er ligeglade med, at skudstatistikken hed 23-3 til Liverpool og 9-1 inden for rammen, og at Florentino Pérez sagtens kan finde på at sige farvel til mestertræneren igen om et års tid siger mest om Pérez og et Real Madrid, hvor træneren til syvende og sidst ikke er uundværlig, så snart resultaterne dykker bare lidt.

Før kampen var duellen mellem Vinícius Júnior og Trent-Alexander Arnold i fokus, og det var da også brasilianerens løb i ryggen på backen, plus et skævt skud, der gav kampens eneste mål.
Spillede Real Madrid i samme nationale liga som Liverpool og Manchester City, kunne jeg have mine tvivl om Reals chancer for at slutte på førstepladsen, men i Champions League har Real været perfekt bygget – og heldige i dette forår.
Nu venter Florentino Pérez’ jagt på en anden superstjerne, eller i hvert fald et par klassespillere, i stedet for Kylian Mbappé, mens Liverpool har deres egne overvejelser med et år til Mané og Salahs kontraktudløb og en trup, der nok kunne bruge endnu en sjat brændstof og kvalitet på sommerens transfermarked uanset de to forwards’ videre skæbne.
Og endelig skal det også bemærkes, at UEFA må tage et grundigt og meget alvorligt kig på, hvordan disse store finaler bliver afviklet.
Udskydelsen af kickoff med 35 minutter og det kaos, der var udenfor med især Liverpool-fans med billetter, der ikke kunne komme ind og tilsyneladende liberal brug af tåregas fra det franske politi, er skandaløst.
Det følger efter kaotiske, skandaløse scener i forbindelse med Englands semifinale mod Danmark og finale mod Italien ved EM-slutrunden på Wembley i juli sidste år, og selvom begge dele jo også handler om de lokale arrangørers håndtering, kan UEFA jo hverken faktuelt eller moralsk fralægge sig ansvaret for, at de største kampe bliver afviklet ordentligt.
Der bør være røde ører dagen derpå og grundige overvejelser om, hvordan man for alt i verden undgår en gentagelse, for ikke at tale om den pinagtige bebrejdelse af fansene for at ‘ankomme for sent’, som den første forklaring på udskydelsen lød.
LIVE
TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
Nyt tilbageslag for Hjulmand
Dorgu lyner! Manchester United slår City
Verdensstjernes søn landet i København
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
Optur før FC København-brag
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
NYHEDER
Topscorer færdig
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
MEDIE
På blokken i danskerklub
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
MEDIE
Nærmer sig aftale
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER