Interessen for Clement Bischoff var massiv, bejlerne havde stået i kø siden slutningen af 2024, og med mindre end halvandet år tilbage på kontrakten var der ikke mange andre muligheder for Brøndby IF end at sælge, da de helt store aktører meldte sig på banen.
Nu er Clement Bischoffs sommer-skifte til Brighton lige straks en realitet, som Tipsbladet kunne afsløre tidligere onsdag, og dermed har Brøndby IF et halvt år til at finde et alternativ på positionen, samtidig med at man får mange af de mange millioner, man så brændende ønskede sig for stortalentet.
Jeg forstår udmærket, hvis Brøndbys fans ikke er specielt glade for prisen – det er ikke det samme, som der var røget i kassen, hvis Bischoff havde været på en lang kontrakt i FC København, FC Midtjylland eller FC Nordsjælland.
Det har været en svær situation for Brøndby IF med relativt kort tid tilbage på kontrakten for Bischoff – 18 måneder er kort tid – mon ikke også der kan falde gode bonusser af undervejs og en videresalgsklausul, der kan gøre den her handel virkelig fed for Brøndby, så vi er altså ikke ude i nogen katastrofe her.
Men det her er præcis den type spiller, man om et år eller to pinedød skal have det dobbelte for, så man kan udfordre de tre FC-klubber på transfermarkedet.
Det handler ikke kun om pengene.
Det handler lige så meget om adgang til de største klubber og ligaer, som de tre FC-klubber har siddet tungt på de seneste fem-ti år.
De bedste spillere fra udlandet og de bedste talenter søger derhen, hvor man har bedst mulighed for at komme til de mest attraktive klubber i udlandet, og der fungerer FCK, FCM og FCN som dørvogtere på det danske transfermarked. Vil du afsted for de helt store penge, spiller du der.
Er I i tvivl, så se FC Nordsjælland, der i går sagde nej til over 100 millioner kroner fra Feyenoord for Sindre Walle Egeli, der end ikke har spillet en fuld Superliga-sæson endnu og havde et efterår med store bump undervejs. Og hollænderne er langt fra de eneste, der har forsøgt sig.
Det er uheldigt for Brøndby IF, at man ikke havde længere tilbage på kontrakten, og det har også været svært at forudsige, at det ville gå så stærkt på en ny position i efteråret.
Bischoff har brændt igennem på spillerdata omkring driblinger og udfordringer af modstanderne, og Brighton har i den grad kig på det danske marked med deres hemmelige algoritmer, hvor de er foran alle andre i verden og spotter de bedste spillere før de andre klubber i England og Europas topligaer.
Det skal man være forberedt på, næste gang et supertalent som Bischoff dukker op på førsteholdet.
Brøndby skal – og kan også – komme op i samme luftlag for spillersalg som de tre Superliga-rivaler.
Lige nu er den smertelige virkelighed, at han sandsynligvis havde indbragt 100+ millioner kroner i Herning, på Østerbro og i Farum, og der skal Brøndby IF så snart som muligt, hvis man ikke igen og igen har brug for kapitaltilførsler som den, man har fået i denne måned og senest fik i slutningen af 2022.
Transfermarkedet er drønhamrende uretfærdigt og handler om meget mere end en spillers evner, og derfor har Brøndby IF stadig et stort stykke arbejde foran sig, selv om det er et plus at kunne sælge direkte til Premier League.
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
TOPNYHED Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
Bekymring om Lionel Messi før VM
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
TIPSBLADET SPECIAL