,

FCK og FCM havde fået over 100 mio. for Bischoff

Salget af Clement Bischoff til Brighton er et skridt på vejen men stadig ikke på det niveau, der skal til, hvis Brøndby skal udfordre FCK, FCM og FCN på transfermarkedet.



Interessen for Clement Bischoff var massiv, bejlerne havde stået i kø siden slutningen af 2024, og med mindre end halvandet år tilbage på kontrakten var der ikke mange andre muligheder for Brøndby IF end at sælge, da de helt store aktører meldte sig på banen.

Nu er Clement Bischoffs sommer-skifte til Brighton lige straks en realitet, som Tipsbladet kunne afsløre tidligere onsdag, og dermed har Brøndby IF et halvt år til at finde et alternativ på positionen, samtidig med at man får mange af de mange millioner, man så brændende ønskede sig for stortalentet.

Jeg forstår udmærket, hvis Brøndbys fans ikke er specielt glade for prisen – det er ikke det samme, som der var røget i kassen, hvis Bischoff havde været på en lang kontrakt i FC København, FC Midtjylland eller FC Nordsjælland.

Det har været en svær situation for Brøndby IF med relativt kort tid tilbage på kontrakten for Bischoff – 18 måneder er kort tid – mon ikke også der kan falde gode bonusser af undervejs og en videresalgsklausul, der kan gøre den her handel virkelig fed for Brøndby, så vi er altså ikke ude i nogen katastrofe her.

Men det her er præcis den type spiller, man om et år eller to pinedød skal have det dobbelte for, så man kan udfordre de tre FC-klubber på transfermarkedet.

Det handler ikke kun om pengene.

Det handler lige så meget om adgang til de største klubber og ligaer, som de tre FC-klubber har siddet tungt på de seneste fem-ti år.

De bedste spillere fra udlandet og de bedste talenter søger derhen, hvor man har bedst mulighed for at komme til de mest attraktive klubber i udlandet, og der fungerer FCK, FCM og FCN som dørvogtere på det danske transfermarked. Vil du afsted for de helt store penge, spiller du der.

Er I i tvivl, så se FC Nordsjælland, der i går sagde nej til over 100 millioner kroner fra Feyenoord for Sindre Walle Egeli, der end ikke har spillet en fuld Superliga-sæson endnu og havde et efterår med store bump undervejs. Og hollænderne er langt fra de eneste, der har forsøgt sig.

Det er uheldigt for Brøndby IF, at man ikke havde længere tilbage på kontrakten, og det har også været svært at forudsige, at det ville gå så stærkt på en ny position i efteråret.

Bischoff har brændt igennem på spillerdata omkring driblinger og udfordringer af modstanderne, og Brighton har i den grad kig på det danske marked med deres hemmelige algoritmer, hvor de er foran alle andre i verden og spotter de bedste spillere før de andre klubber i England og Europas topligaer.

Det skal man være forberedt på, næste gang et supertalent som Bischoff dukker op på førsteholdet.

Brøndby skal – og kan også – komme op i samme luftlag for spillersalg som de tre Superliga-rivaler.

Lige nu er den smertelige virkelighed, at han sandsynligvis havde indbragt 100+ millioner kroner i Herning, på Østerbro og i Farum, og der skal Brøndby IF så snart som muligt, hvis man ikke igen og igen har brug for kapitaltilførsler som den, man har fået i denne måned og senest fik i slutningen af 2022.

Transfermarkedet er drønhamrende uretfærdigt og handler om meget mere end en spillers evner, og derfor har Brøndby IF stadig et stort stykke arbejde foran sig, selv om det er et plus at kunne sælge direkte til Premier League.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Klar for FC København

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Horsens var et helvede’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Frankrig – England

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Smadrer transferrekord

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Forventer rekord i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked