Interessen for Clement Bischoff var massiv, bejlerne havde stået i kø siden slutningen af 2024, og med mindre end halvandet år tilbage på kontrakten var der ikke mange andre muligheder for Brøndby IF end at sælge, da de helt store aktører meldte sig på banen.
Nu er Clement Bischoffs sommer-skifte til Brighton lige straks en realitet, som Tipsbladet kunne afsløre tidligere onsdag, og dermed har Brøndby IF et halvt år til at finde et alternativ på positionen, samtidig med at man får mange af de mange millioner, man så brændende ønskede sig for stortalentet.
Jeg forstår udmærket, hvis Brøndbys fans ikke er specielt glade for prisen – det er ikke det samme, som der var røget i kassen, hvis Bischoff havde været på en lang kontrakt i FC København, FC Midtjylland eller FC Nordsjælland.
Det har været en svær situation for Brøndby IF med relativt kort tid tilbage på kontrakten for Bischoff – 18 måneder er kort tid – mon ikke også der kan falde gode bonusser af undervejs og en videresalgsklausul, der kan gøre den her handel virkelig fed for Brøndby, så vi er altså ikke ude i nogen katastrofe her.
Men det her er præcis den type spiller, man om et år eller to pinedød skal have det dobbelte for, så man kan udfordre de tre FC-klubber på transfermarkedet.
Det handler ikke kun om pengene.
Det handler lige så meget om adgang til de største klubber og ligaer, som de tre FC-klubber har siddet tungt på de seneste fem-ti år.
De bedste spillere fra udlandet og de bedste talenter søger derhen, hvor man har bedst mulighed for at komme til de mest attraktive klubber i udlandet, og der fungerer FCK, FCM og FCN som dørvogtere på det danske transfermarked. Vil du afsted for de helt store penge, spiller du der.
Er I i tvivl, så se FC Nordsjælland, der i går sagde nej til over 100 millioner kroner fra Feyenoord for Sindre Walle Egeli, der end ikke har spillet en fuld Superliga-sæson endnu og havde et efterår med store bump undervejs. Og hollænderne er langt fra de eneste, der har forsøgt sig.
Det er uheldigt for Brøndby IF, at man ikke havde længere tilbage på kontrakten, og det har også været svært at forudsige, at det ville gå så stærkt på en ny position i efteråret.
Bischoff har brændt igennem på spillerdata omkring driblinger og udfordringer af modstanderne, og Brighton har i den grad kig på det danske marked med deres hemmelige algoritmer, hvor de er foran alle andre i verden og spotter de bedste spillere før de andre klubber i England og Europas topligaer.
Det skal man være forberedt på, næste gang et supertalent som Bischoff dukker op på førsteholdet.
Brøndby skal – og kan også – komme op i samme luftlag for spillersalg som de tre Superliga-rivaler.
Lige nu er den smertelige virkelighed, at han sandsynligvis havde indbragt 100+ millioner kroner i Herning, på Østerbro og i Farum, og der skal Brøndby IF så snart som muligt, hvis man ikke igen og igen har brug for kapitaltilførsler som den, man har fået i denne måned og senest fik i slutningen af 2022.
Transfermarkedet er drønhamrende uretfærdigt og handler om meget mere end en spillers evner, og derfor har Brøndby IF stadig et stort stykke arbejde foran sig, selv om det er et plus at kunne sælge direkte til Premier League.
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
Supercomputer: Værste nogensinde!
NYHEDER
Benhård transfermelding
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
Ny nedtur for Ansu Fati
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
Klart ønske fra Ruben Amorim
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
TIPSBLADET SPECIAL