,

FCK og FCM havde fået over 100 mio. for Bischoff

Salget af Clement Bischoff til Brighton er et skridt på vejen men stadig ikke på det niveau, der skal til, hvis Brøndby skal udfordre FCK, FCM og FCN på transfermarkedet.



Interessen for Clement Bischoff var massiv, bejlerne havde stået i kø siden slutningen af 2024, og med mindre end halvandet år tilbage på kontrakten var der ikke mange andre muligheder for Brøndby IF end at sælge, da de helt store aktører meldte sig på banen.

Nu er Clement Bischoffs sommer-skifte til Brighton lige straks en realitet, som Tipsbladet kunne afsløre tidligere onsdag, og dermed har Brøndby IF et halvt år til at finde et alternativ på positionen, samtidig med at man får mange af de mange millioner, man så brændende ønskede sig for stortalentet.

Jeg forstår udmærket, hvis Brøndbys fans ikke er specielt glade for prisen – det er ikke det samme, som der var røget i kassen, hvis Bischoff havde været på en lang kontrakt i FC København, FC Midtjylland eller FC Nordsjælland.

Det har været en svær situation for Brøndby IF med relativt kort tid tilbage på kontrakten for Bischoff – 18 måneder er kort tid – mon ikke også der kan falde gode bonusser af undervejs og en videresalgsklausul, der kan gøre den her handel virkelig fed for Brøndby, så vi er altså ikke ude i nogen katastrofe her.

Men det her er præcis den type spiller, man om et år eller to pinedød skal have det dobbelte for, så man kan udfordre de tre FC-klubber på transfermarkedet.

Det handler ikke kun om pengene.

Det handler lige så meget om adgang til de største klubber og ligaer, som de tre FC-klubber har siddet tungt på de seneste fem-ti år.

De bedste spillere fra udlandet og de bedste talenter søger derhen, hvor man har bedst mulighed for at komme til de mest attraktive klubber i udlandet, og der fungerer FCK, FCM og FCN som dørvogtere på det danske transfermarked. Vil du afsted for de helt store penge, spiller du der.

Er I i tvivl, så se FC Nordsjælland, der i går sagde nej til over 100 millioner kroner fra Feyenoord for Sindre Walle Egeli, der end ikke har spillet en fuld Superliga-sæson endnu og havde et efterår med store bump undervejs. Og hollænderne er langt fra de eneste, der har forsøgt sig.

Det er uheldigt for Brøndby IF, at man ikke havde længere tilbage på kontrakten, og det har også været svært at forudsige, at det ville gå så stærkt på en ny position i efteråret.

Bischoff har brændt igennem på spillerdata omkring driblinger og udfordringer af modstanderne, og Brighton har i den grad kig på det danske marked med deres hemmelige algoritmer, hvor de er foran alle andre i verden og spotter de bedste spillere før de andre klubber i England og Europas topligaer.

Det skal man være forberedt på, næste gang et supertalent som Bischoff dukker op på førsteholdet.

Brøndby skal – og kan også – komme op i samme luftlag for spillersalg som de tre Superliga-rivaler.

Lige nu er den smertelige virkelighed, at han sandsynligvis havde indbragt 100+ millioner kroner i Herning, på Østerbro og i Farum, og der skal Brøndby IF så snart som muligt, hvis man ikke igen og igen har brug for kapitaltilførsler som den, man har fået i denne måned og senest fik i slutningen af 2022.

Transfermarkedet er drønhamrende uretfærdigt og handler om meget mere end en spillers evner, og derfor har Brøndby IF stadig et stort stykke arbejde foran sig, selv om det er et plus at kunne sælge direkte til Premier League.



AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

FC København scorer 16 millioner kroner

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Brøndby straffet – får stor bøde

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken