,

FCK og FCM havde fået over 100 mio. for Bischoff

Salget af Clement Bischoff til Brighton er et skridt på vejen men stadig ikke på det niveau, der skal til, hvis Brøndby skal udfordre FCK, FCM og FCN på transfermarkedet.



Interessen for Clement Bischoff var massiv, bejlerne havde stået i kø siden slutningen af 2024, og med mindre end halvandet år tilbage på kontrakten var der ikke mange andre muligheder for Brøndby IF end at sælge, da de helt store aktører meldte sig på banen.

Nu er Clement Bischoffs sommer-skifte til Brighton lige straks en realitet, som Tipsbladet kunne afsløre tidligere onsdag, og dermed har Brøndby IF et halvt år til at finde et alternativ på positionen, samtidig med at man får mange af de mange millioner, man så brændende ønskede sig for stortalentet.

Jeg forstår udmærket, hvis Brøndbys fans ikke er specielt glade for prisen – det er ikke det samme, som der var røget i kassen, hvis Bischoff havde været på en lang kontrakt i FC København, FC Midtjylland eller FC Nordsjælland.

Det har været en svær situation for Brøndby IF med relativt kort tid tilbage på kontrakten for Bischoff – 18 måneder er kort tid – mon ikke også der kan falde gode bonusser af undervejs og en videresalgsklausul, der kan gøre den her handel virkelig fed for Brøndby, så vi er altså ikke ude i nogen katastrofe her.

Men det her er præcis den type spiller, man om et år eller to pinedød skal have det dobbelte for, så man kan udfordre de tre FC-klubber på transfermarkedet.

Det handler ikke kun om pengene.

Det handler lige så meget om adgang til de største klubber og ligaer, som de tre FC-klubber har siddet tungt på de seneste fem-ti år.

De bedste spillere fra udlandet og de bedste talenter søger derhen, hvor man har bedst mulighed for at komme til de mest attraktive klubber i udlandet, og der fungerer FCK, FCM og FCN som dørvogtere på det danske transfermarked. Vil du afsted for de helt store penge, spiller du der.

Er I i tvivl, så se FC Nordsjælland, der i går sagde nej til over 100 millioner kroner fra Feyenoord for Sindre Walle Egeli, der end ikke har spillet en fuld Superliga-sæson endnu og havde et efterår med store bump undervejs. Og hollænderne er langt fra de eneste, der har forsøgt sig.

Det er uheldigt for Brøndby IF, at man ikke havde længere tilbage på kontrakten, og det har også været svært at forudsige, at det ville gå så stærkt på en ny position i efteråret.

Bischoff har brændt igennem på spillerdata omkring driblinger og udfordringer af modstanderne, og Brighton har i den grad kig på det danske marked med deres hemmelige algoritmer, hvor de er foran alle andre i verden og spotter de bedste spillere før de andre klubber i England og Europas topligaer.

Det skal man være forberedt på, næste gang et supertalent som Bischoff dukker op på førsteholdet.

Brøndby skal – og kan også – komme op i samme luftlag for spillersalg som de tre Superliga-rivaler.

Lige nu er den smertelige virkelighed, at han sandsynligvis havde indbragt 100+ millioner kroner i Herning, på Østerbro og i Farum, og der skal Brøndby IF så snart som muligt, hvis man ikke igen og igen har brug for kapitaltilførsler som den, man har fået i denne måned og senest fik i slutningen af 2022.

Transfermarkedet er drønhamrende uretfærdigt og handler om meget mere end en spillers evner, og derfor har Brøndby IF stadig et stort stykke arbejde foran sig, selv om det er et plus at kunne sælge direkte til Premier League.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Her er prisen på Aral Simsir

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Medie: De lurer på FCM-profil

Brøndby tæt på Superliga-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC København i forhandlinger med svensk klub

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu er der nyt om Robert Skov

Canada – Marokko

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Laudrup stopper på TV 2

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Åbner for sommertransfer

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller