FC Midtjylland var så uendelig nær på at slå PAOK ud af Conference League og burde nok også have gjort det, selvom holdet og spillet bestemt ikke er i nærheden af den ydeevne, man havde i de første måneder af sæsonen.
Og Randers kæmpede bravt, men forgæves, mod Leicester, mens der ikke var mange point i Brøndby eller AGF.
Men der er lagt op til et par nervepirrende Conference League-ottendedelsfinaler for FC København, når man om et par uger skal duellere med den hollandske favorit PSV Eindhoven.
Op til FCK nu
FC København går op i Europa, og med god grund.
For det er ikke mindst i Champions League, Europa League og nu Conference League, FCK har skabt statussen som den stærkeste klub i Danmark, hvilket man i hvert fald økonomisk stadig er, selvom pointhøsten i Superligaen alene er nogenlunde lige med FC Midtjylland de seneste syv-otte år.
Og når man som FC København går meget op i igen og igen at komme i europæiske gruppespil, er denne liste meget vigtig.
Mange af jer kender den helt sikkert, den europæiske rangliste, der giver adgang til de tre europæiske klubturneringer.
Det kan meget vel være, at skæringspunktet ændrer sig og kommer til at ligge under 17. eller 18. pladsen, når Europa-turneringerne bliver udvidet kraftigt fra sommeren 2024, men indtil videre er det under 15. pladsen, at den store forskel på én og to kvalifikationspladser til Champions League og adgang/ikke-adgang til Europa League ligger.
Derfor var det også jævnt irriterende for FC København, at man fredag eftermiddag trak PSV Eindhoven i stedet for en mere jævnbyrdig modstander som Vitesse, Bodø/Glimt, Partizan eller gruppespilsmodstanderen PAOK.
Græske PAOK og Tjekkiets Slavia Prag er lige forude.
Vinder FC København bare én af de to kampe mod PSV, og taber PAOK og Slavia Prag begge kampe til Gent og LASK Linz, er Danmark og Superligaen på 15. pladsen, hvis også Galatasaray (mod FC Barcelona) og Bodø/Glimt (mod AZ Alkmaar) avancerer videre i Europa efter 10. og 17. marts.
Bare en enkelt uafgjort eller sejr til til de andre fire danske hold havde lunet gevaldigt, som stillingen på Europa-ranglisten har formet sig, og selvom det naturligvis intet nytter nu, kunne man da godt forstå, hvis FC København-lederne bag lukkede døre tænker 'typisk' om rivalerne og kollegerne, der manglede de sidste procent i Europa.
For det er en hård lodtrækning, FCK har fået.
PSV Eindhoven har ikke været helt så skræmmende på det seneste, som man kunne have forventet, da vi sidste sommer så hollænderne pulverisere FC Midtjylland i Champions League-kvalifikationen.
Men hollænderne er favoritter mod et forynget og forandret FC København, der ikke har nær den erfaring i truppen med europæiske kampe, som tidligere udgaver af førsteholdstruppen har haft.
Den erfaring kommer med garanti i de kommende sæsoner for holdet, der ser lovende ud, men her og nu kræver det nok en overpræstation, hvis ikke FC Københavns director of football operations og stærke mand internationalt Daniel Rommedahl skal have forhandlet en så fordelagtig skillelinje som muligt igennem fra den sommer i 2024, der bliver så afgørende for, om FCK og Superligaen er i det gode selskab eller ej i Europa.

TransferLIVE: Kæmpebud på Andreas Schjelderup

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Kreativ transfer-løsning?

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

FC Barcelona-stjerner i chok

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Megatransfer på vej?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Superliga-klub smadrer transferrekord

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Tour de France – 1. etape

Arbejder på Matt O’Riley-transfer

Femkløver vil væk fra Manchester United

– Jeg er stærkere end nogensinde

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Mystisk: Dansk målmand solgt af tidligere ledelse

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

På vej mod retur?

Afsløring: Kvistgaarden nærmer sig Norwich-skifte

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Kevin Mensah vender tilbage til Brøndby

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

– Vi kan udfordre de bedste

Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?

– Han kan blive vigtig

Dansker færdig i Galatasaray

Kæmpe stjerne bliver Oliver Sonnes konkurrent

Danmark taber knebent til Sverige

Chelsea og Barcelona får enorme bøder

Bo Henriksen forudser gigantisk transfer

FC Nordsjælland sælger Dorgeles