FC Midtjylland var så uendelig nær på at slå PAOK ud af Conference League og burde nok også have gjort det, selvom holdet og spillet bestemt ikke er i nærheden af den ydeevne, man havde i de første måneder af sæsonen.
Og Randers kæmpede bravt, men forgæves, mod Leicester, mens der ikke var mange point i Brøndby eller AGF.
Men der er lagt op til et par nervepirrende Conference League-ottendedelsfinaler for FC København, når man om et par uger skal duellere med den hollandske favorit PSV Eindhoven.
Op til FCK nu
FC København går op i Europa, og med god grund.
For det er ikke mindst i Champions League, Europa League og nu Conference League, FCK har skabt statussen som den stærkeste klub i Danmark, hvilket man i hvert fald økonomisk stadig er, selvom pointhøsten i Superligaen alene er nogenlunde lige med FC Midtjylland de seneste syv-otte år.
Og når man som FC København går meget op i igen og igen at komme i europæiske gruppespil, er denne liste meget vigtig.
Mange af jer kender den helt sikkert, den europæiske rangliste, der giver adgang til de tre europæiske klubturneringer.
Det kan meget vel være, at skæringspunktet ændrer sig og kommer til at ligge under 17. eller 18. pladsen, når Europa-turneringerne bliver udvidet kraftigt fra sommeren 2024, men indtil videre er det under 15. pladsen, at den store forskel på én og to kvalifikationspladser til Champions League og adgang/ikke-adgang til Europa League ligger.
Derfor var det også jævnt irriterende for FC København, at man fredag eftermiddag trak PSV Eindhoven i stedet for en mere jævnbyrdig modstander som Vitesse, Bodø/Glimt, Partizan eller gruppespilsmodstanderen PAOK.
Græske PAOK og Tjekkiets Slavia Prag er lige forude.
Vinder FC København bare én af de to kampe mod PSV, og taber PAOK og Slavia Prag begge kampe til Gent og LASK Linz, er Danmark og Superligaen på 15. pladsen, hvis også Galatasaray (mod FC Barcelona) og Bodø/Glimt (mod AZ Alkmaar) avancerer videre i Europa efter 10. og 17. marts.
Bare en enkelt uafgjort eller sejr til til de andre fire danske hold havde lunet gevaldigt, som stillingen på Europa-ranglisten har formet sig, og selvom det naturligvis intet nytter nu, kunne man da godt forstå, hvis FC København-lederne bag lukkede døre tænker 'typisk' om rivalerne og kollegerne, der manglede de sidste procent i Europa.
For det er en hård lodtrækning, FCK har fået.
PSV Eindhoven har ikke været helt så skræmmende på det seneste, som man kunne have forventet, da vi sidste sommer så hollænderne pulverisere FC Midtjylland i Champions League-kvalifikationen.
Men hollænderne er favoritter mod et forynget og forandret FC København, der ikke har nær den erfaring i truppen med europæiske kampe, som tidligere udgaver af førsteholdstruppen har haft.
Den erfaring kommer med garanti i de kommende sæsoner for holdet, der ser lovende ud, men her og nu kræver det nok en overpræstation, hvis ikke FC Københavns director of football operations og stærke mand internationalt Daniel Rommedahl skal have forhandlet en så fordelagtig skillelinje som muligt igennem fra den sommer i 2024, der bliver så afgørende for, om FCK og Superligaen er i det gode selskab eller ej i Europa.
HELT VILDT
Celtic-ejer i voldsom nedslagtning af Rodgers
TIPSBLADETS DOM
Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham
NYHEDER
Pludselig nævnte Zorniger Moukoko
INTERVIEW
Sean Klaiber: Han er virkelig undervurderet!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 13. runde
INTERVIEW
Zorniger forklarer opsigtsvækkende optrin
TRANSFER
Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’
NYHEDER
Hent denne Superliga-profil, AGF!
TOPNYHED
‘Nærmest et karaktermord’
AVIS
Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?
NYHEDER
Scoring af Ekene Chukwuani
TOPNYHED
– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris
– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk
NYHEDER
– Ingen har pengene til at friste mig
TOPNYHED
Stor krise: ‘Det er ridser i lakken’
TIPSBLADETS DOM
Hvad sker der? Uhørte scener i Odense!
MEDIE
AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne
MEDIE
Klubskifte kan ske – møde i denne uge
INTERVIEW
Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
TOPNYHED
‘Jeg elsker dem, men jeg vil ikke acceptere det!’
HELT VILDT
Sensationel udvikling på vej?
MEDIE
Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel
TRANSFER
Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’
Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer
TOPNYHED
Afviste Brøndby: Nu kommer Viborg med nyt
TOPNYHED
Prelec med kontant Christian Sørensen-melding
TOPNYHED
Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub
NYHEDER
Brendan Rodgers siger op i Celtic
INTERVIEW
Brøndby-profil: Jeg elsker fansene, men…
NYHEDER
‘Fodbold bliver ligegyldigt’
TOPNYHED
– Så kan de glemme alt om et dansk mesterskab
NYHEDER
– Han er Superligaens mest undervurderede spiller
HELT VILDT
Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’
HELT VILDT
I svime over dansker
På røven over dansk stjerne
HELT VILDT
Brøndby-afvisning overrasker Farzam Abolhosseini
TRANSFER
Stod klar med millioner til dansker
HELT VILDT
Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok
TRANSFER
118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit
DAGENS SPILFORSLAG
Halvdanske Ulve æder Storke i tysk pokal
HELT VILDT
Se de vilde billeder – Wass måtte tale til fansene
TOPNYHED
Brøndby-boss kritiserer fans: Totalt ødelæggende
NYHEDER
Kæmpe fejl og kampafbrydelse – BIF banker OB
Dansk cykelrytter ramt af flere blodpropper
MEDIE
Skidt nyt for Andreas Christensen
Sådan starter OB og Brøndby IF
HELT VILDT
Vanvid! 152 tyrkiske dommere indblandet i skandale
OPTAKT
OB – Brøndby IF
MEDIE
