De har betydet mere for fodboldspillet end nogen trænere siden Johan Cruijff og Arrigo Sacchis tid, og for mig er de trænerverdenens svar på rivaliseringen mellem Lionel Messi og Cristiano Ronaldo.
Ikke mindst derfor ærgrer det mig, at Josep Guardiola og Jürgen Klopp har arbejdet for de chefer, de har.

Det gælder selvfølgelig i langt højere grad Guardiolas end Klopps.
Uanset Abu Dhabis og deres mange spindoktorers og andre nyttige idioters krumspring, er Manchester City i høj grad et propaganda-redskab for et diktatur.
Et diktatur, der vil alt det modsatte af demokrati og menneskerettigheder, og gerne vil have lov at fængsle kritikere i ro og fred og sprede deres samfundsmodel til store dele af verden, mens de i øvrigt også leger koloniherrer i Afrika.
Det er klamt og ødelæggende ikke bare for fodbold men for verden, og fodboldens organisationer skulle have sagt stop i tide i stedet for at lukke øjnene og lade Abu Dhabi købe Manchester City fem år efter Roman Abramovitj med Vladimir Putins billigelse købte Chelsea.
Jürgen Klopps chefer ser jeg heller ikke det store lys i, selv om de er fagligt dygtige og trods alt ikke forsøger at eksportere og normalisere et jerndiktatur i fløjshandsker.

John Henry lignede et tilfangetagent gidsel i en video optaget mod hans vilje, da han en april-dag i 2021 måtte undskylde for at have meldt Liverpool til Super League-projektet.
Hans søforklaring gav jeg dengang og i dag ikke fem flade ører for.
For mig ødelægger den katastrofale beslutning meget af det fornuftige, intelligente arbejde, ejerkredsen i Liverpool har udført.
John Henry og hans kolleger i Fenway Sports Group var stik mod klubbens kultur, traditioner og rødder i arbejderbyen Liverpool klar til at forråde resten af fodboldverdenen for at lave en lukket mangemilliardær-loge sammen med 15-20 andre klubber.
Det siger meget om Jürgen Klopp og Josep Guardiola, at de begge offentligt sagde deres klubber imod i de timer og døgn i april 2021, hvor Super League levede.
Nyskabende
Søndag eftermiddag mødes de to supertrænere sidste gang i en trænerduel, der har sat tonen både for Premier League men også udviklet hele fodboldverdenen.
Josep Guardiola har forfinet og udviklet sin stil siden den flotte begyndelse i Barcelona og videreudviklingen i Bayern Mûnchen, så han nu står i spidsen for det, der i min bog meget vel kan være det stærkeste turneringshold, der nogensinde har eksisteret i spillets historie.

Jürgen Klopp og Josep Guardiola duellerede også i Bundesligaen som cheftrænere for Borussia Dortmund og Bayern München.
Men som Guardiola selv har sagt det, har Klopps Liverpool presset Manchester City til at blive så gode, og havde det ikke været for City, deres ubegrænsede ressourcer og geniet Guardiola, havde Klopp sandsynligvis mere end det ene mesterskab og den ene Champions League-titel, han står med før slutspurten og søndagens brag i Premier League.
Den tyske træner har inspireret alt fra Superliga-trænere og drenge og piger på alverdens fodboldbaner til topchefer i erhvervslivet og de største træner-rivaler, ja vel også Josep Guardiola, der siden Barcelona-årene har føjet stor fysisk styrke og det at have superangribere som Robert Lewandowski og Erling Haaland med alt, der følger med i tilpasset spillestil, til sit repertoire.
Det bliver en sand fornøjelse at følge de to træneres sidste store duel sent søndag eftermiddag.
Sammen har de betydet mindst lige så meget for fodboldspillet, som Lionel Messis og Cristiano Ronaldos vilde, indirekte duel om verdensherredømmet gennem 15 år, en duel der efterhånden er ebbet ud på banen men stadig lever i bedste velgående blandt millioner af fans verden rundt.
Det bliver en nydelse og en puls-basker af de store søndag og i de næste to måneder i Premier League-tabellen, og så er jeg da grådig nok til at ønske mig, at de to en dag igen skal krydse træner-klinger, måske i spidsen for hvert deres landshold?

Jürgen Klopp og Josep Guardiola i tiden i Tyskland.

Da Jürgen Klopp annoncerede sit kommende stop i Liverpool, blev han overøst med komplimenter af rivalen Josep Guardiola.
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
MEDIE
Endelig godt nyt
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
FC København-profil ude med sygdom
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
MEDIE
Afvist
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
AVIS
Storklub meldes interesseret
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED