For god til Superligaen: Kan jo ende i Liverpool

Andreas Schjelderup er undtagelsen, der bekræfter klichéen om at være for god til Superligaen.



De Superliga-spillere, der vinder Forårets og Efterårets Profil hos Tipsbladet, kan ofte inddeles i to grove kategorier.

Der er dem, der præsterer på deres absolut maksimale niveau, som ofte er godt inde i tyverne og måske nærmer sig de 30, og kan drive det til en god midterklub uden for de største ligaer i Europa, men som herhjemme bare har vist sig at være for svære at holde nede i vores medium-størrelse andedam i Superligaen.

Og så er der dem som Lukas Hradecky, som Mohamed Zidan, som Ernest Nuamah for 12 måneder og nu Andreas Schjelderup, der bare har alderen og talentet til at drive det hele vejen til toppen.

Zidan blev afrikansk mester med Egypten to gange, Lukas Hradecky har netop sammen med Leverkusen-kammeraterne vippet FC Bayern af den suveræne trone i Bundesligaen, og Nuamah tror jeg stadig fuldt og fast på, selv om jeg fortsat ikke begriber valget af John Textors kaos-fabrik Olympique Lyon. Han skal nok blive fremragende, når han kommer til en bedre klub.

Andreas Schjelderup har meget af det samme som Nuamah, bare i et endnu stærkere koncentrat med et endnu bedre blik for spillet, teknik og et spark til bolden, der teknisk er i verdensklasse og bedre end vi nærmest nogensinde har set i dansk fodbold.

Han har en god topfart, en fremragende acceleration, god placeringsevne og en næse for at finde mellemrummene.

Og så har han, som cheftræner Johannes Hoff Thorup var inde på i et interview med Tipsbladet for nylig, fået nogle sportslige og menneskelige tæsk i 2023 efter én lang optur som et af Europas største teenagetalenter.

Jeg forstår stadig ikke en dyt af, at Benfica ikke kunne bruge Schjelderup bare lidt mere sidste forår, hvor de vandt mesterskabet, men den klassiske modgangs-fortælling om modning og lys på den anden side af tunnellen ser ud til at holde stik.

250887

Foto: Alamy

Det plejer at være en fæl kliché, når vi taler om spillere, der er for gode til Superligaen, men den her dobbelte vinder af Tipsbladets profil-kåringer som teenager, han er undtagelsen, der bekræfter klichéen.

For Andreas Schjelderup er ikke et råt, uprøvet talent, han er nu en flyvefærdig topspiller.

Held og lykke med at stoppe det frispark, han bragede helt op i hjørnet bag Bailey Peacock-Farrell i Århus – den havde Ederson og Thibaut Courtois heller ikke reddet, ligesom forsvarsspillere i Premier League og La Liga også får moderlig svært ved at fange den fodrappe og teknisk fremragende nordmand.

Andreas Schjelderup har alle de fodboldfaglige ingredienser til at spille om mesterskaber og Champions League-succes om få år, hvis hovedet bliver ved med at følge med, og selvfølgelig skal han da hverken tilbage til FC Nordsjælland eller til FC København i næste sæson.

Der venter et interessant spil i kæmpeklubben Benfica, der skal revanchere et smerteligt tab af mesterskabet til det, der i Benficas kulturelle selvforståelse er miniput-naboen Sporting, noget der lige så lidt må ske, som at Hvidovre slutter foran Brøndby i Superliga-tabellen.

Han burde få chancen, ikke bare i en halvleg men i en hel sæson, hvis fornuften sejrer i Lissabon, og ellers står en række stærke europæiske klubber klar til at købe.

Hvis alt går vel, har Schjelderup råstoffet til at ende i Liverpool en dag, som er en af de klubber, der har fulgt nordmanden, siden han var en stor dreng i Bodø.

Så jeg håber, I har nydt ham og set ham ude på det lokale Superliga-stadion, mens jeg til fulde forstår, at modstandernes backs og cheftrænere i det skjulte puster ud ved tanken om, at man slipper for ham efter sommerferien.






Helt på røven over Victor Froholdt




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Hvem holder partilederne med i fodbold?

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Danmark – Nordmakedonien

Klar tale: Han bør fyres nu



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Klar besked til danske debutanter

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Av, FCK! Her er de værst af alle

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Kæmpe nyhed i udlandet

Nu flytter anfører til Danmark

Dansker drillet af Mourinho

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Divisionsforeningen med markant udmelding

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

– Glem 4-4-4-4-0

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

– Presset er på Danmark!