Farum (TIPSBLADET): Andreas Schjelderup er genopstået i dansk fodbold med et brag.
Der er ikke noget at sige til, hvis man havde glemt alt om det 19-årige norske vidunderbarn, der brændte Superligaen af for FC Nordsjælland i sidste sæson. Nordmanden leverede på så højt et niveau, at det var umuligt at holde ham i Danmark, hvorfor Benfica blev nødt til at hapse ham allerede i vinterpausen sidste år.
I Portugal var Schjelderup en skygge af sig selv, hvor han hovedsageligt figurerede på Benficas reservehold med kun ét mål til følge.
Han smiler, når han spiller fodbold
Johannes Hoff ThorupChefræner, FC Nordsjælland
I sommer hentede FC Nordsjælland ham dog tilbage til Superligaen for snuden af blandt andet FC København, der også havde snøren ude efter nordmanden. Og det skulle vise sig at være en god idé. Efter et skuffende efterår i FC Nordsjælland, har Andreas Schjelderup nemlig lignet den gamle version af sig selv, hvis ikke endnu bedre.
Det er der ifølge Johannes Hoff Thorup flere grunde til.
– Den første del af forklaringen handler om det fysiske. Vi kunne se, at han ikke kunne producere de tal, han kunne, sidst han var her. Så han havde ikke energien og udholdenheden til at være lige så intens i sit spil, fortæller han til Tipsbladet og tilføjer.
– Det har taget noget tid at bygge op, og efter en god preseason har han været godt kørende fysisk. Den energi betyder, at han har overskud til at gøre sine ting flere gange i løbet af en kamp.
Artiklen fortsætter efter billedet …
Det er dog ikke den eneste forklaring på, at Schjelderup pludselig er brandvarm tilbage i dansk fodbold. Også det mentale er kommet på plads, selvom Hoff Thorup havde håbet på, at det ville gå lidt hurtigere.
– Så er der det mentale. Han var lidt ramt, da han kom tilbage til os, det har hverken han eller vi lagt skjul på. Der har vi på mange områder hjulpet og støttet ham, og sådan nogle ting tager også lidt tid. Vi havde nok alle ønsket, at det var gået lidt hurtigere, men nogle gange tager det bare tid, og nu er han et godt sted.
– Han smiler, når han spiller fodbold, han ligner en, der nyder at være på banen, og det har vi alle længtes efter. Det er helt fantastisk at se ham nu.
For god til Superligaen
Ifølge Johannes Hoff Thorup står hans norske stjerneskud da også bedre stillet til et udlandsophold nu, end han gjorde før. Hans andet ophold i dansk fodbold og FC Nordsjælland har nemlig været enormt lærerigt for ham.
Han har nemlig lært, at man skal rejse sig op, når man falder, lyder vurderingen fra Hoff Thorup.
– De her offensive spillere skal være lidt specielle. De skal tro på, at deres fjerde afslutning går i kassen, når de har brændt de tre første, og de skal turde at drible, selv om det er mislykkedes flere gange, og de har tabt bolden.
– Det skal man være et godt sted fysisk og mentalt for at kunne. Og der er han nu. Og det er derfor, han nu giver os de øjeblikke, der er så fantastiske. Det er virkelig gavnligt for ham, at han nu har prøvet at have det svært, når han i de kommende år skal ud til nogle meget store klubber, der på nogle områder nok er mere kyniske, end vi er.
Johannes Hoff Thorup er da derfor også indstillet på, at det er på lånt tid, at han råder over Andreas Schjelderup, da han ganske enkelt er for god til Superligaen.
– Jeg skal ikke fortælle ham, hvor han skal spille fodbold, det vælger han og hans bagland. Men jeg kan godt se, det ikke bliver hos os efter sommerferien. Der håber og tror jeg, vi har været med til at ruste ham og gøre ham endnu mere robust, når han skal ud og spille på et højere niveau, end han gør her i Danmark.
Det er da ikke kun Andreas Schjelderup, der er rødglødende i Superligaen i øjeblikket. Det samme er Brøndby-japaneren Yuito Suzuki, der senest stod for begge mål, da FC Midtjylland blev besejret med 2-1 i en afgørende kamp om det danske mesterskab.
Søndag brager de to Superliga-stjerner sammen, når FC Nordsjælland tager imod Brøndby hjemme på kunstgræset i Farum. Johannes Hoff Thorup er dog ikke i tvivl om, hvem han helst vil have på sit holdkort af de to formstærke profiler.
– Jeg vil være så tydelig som overhovedet muligt. Hvis jeg fik muligheden for at bytte Andreas med andre spillere i Superligaen, der spiller på tilsvarende positioner og roller, der minder om hans, ville jeg sige nej tak. Jeg ville beholde Andreas, afslutter han over for Tipsbladet.
Andreas Schjelderup er da også kun i FC Nordsjælland på en lejeaftale fra Benfica, som han efter planen skal vende tilbage til efter den indeværende sæson.
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
Mareridt for FC Augsburg
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
FCK-boss kan snart præsentere noget
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
FC København-boss i smuttur
Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL
TRANSFER
Tidligere Superliga-profil i klubskifte
INTERVIEW
Fra den ene dag til den anden ændrede det sig
Steve Cooper giver ingen fribilletter
Ekene Chukwuani imponerer i Monaco
TOPNYHED