Suzuki eller Schjelderup? Træner er ikke i tvivl

Johannes Hoff Thorup afslører i et interview med Tipsbladet hemmeligheden bag Andreas Schjelderups fremragende form for FC Nordsjælland.



Farum (TIPSBLADET): Andreas Schjelderup er genopstået i dansk fodbold med et brag. 

Der er ikke noget at sige til, hvis man havde glemt alt om det 19-årige norske vidunderbarn, der brændte Superligaen af for FC Nordsjælland i sidste sæson. Nordmanden leverede på så højt et niveau, at det var umuligt at holde ham i Danmark, hvorfor Benfica blev nødt til at hapse ham allerede i vinterpausen sidste år. 

I Portugal var Schjelderup en skygge af sig selv, hvor han hovedsageligt figurerede på Benficas reservehold med kun ét mål til følge. 

Han smiler, når han spiller fodbold

Johannes Hoff Thorup
Chefræner, FC Nordsjælland

I sommer hentede FC Nordsjælland ham dog tilbage til Superligaen for snuden af blandt andet FC København, der også havde snøren ude efter nordmanden. Og det skulle vise sig at være en god idé. Efter et skuffende efterår i FC Nordsjælland, har Andreas Schjelderup nemlig lignet den gamle version af sig selv, hvis ikke endnu bedre.

Det er der ifølge Johannes Hoff Thorup flere grunde til.

– Den første del af forklaringen handler om det fysiske. Vi kunne se, at han ikke kunne producere de tal, han kunne, sidst han var her. Så han havde ikke energien og udholdenheden til at være lige så intens i sit spil, fortæller han til Tipsbladet og tilføjer. 

– Det har taget noget tid at bygge op, og efter en god preseason har han været godt kørende fysisk. Den energi betyder, at han har overskud til at gøre sine ting flere gange i løbet af en kamp. 

Artiklen fortsætter efter billedet … 

Andreas Schjelderup spiller med et smil på læben i øjeblikket. Foto: Alamy

Det er dog ikke den eneste forklaring på, at Schjelderup pludselig er brandvarm tilbage i dansk fodbold. Også det mentale er kommet på plads, selvom Hoff Thorup havde håbet på, at det ville gå lidt hurtigere.

– Så er der det mentale. Han var lidt ramt, da han kom tilbage til os, det har hverken han eller vi lagt skjul på. Der har vi på mange områder hjulpet og støttet ham, og sådan nogle ting tager også lidt tid. Vi havde nok alle ønsket, at det var gået lidt hurtigere, men nogle gange tager det bare tid, og nu er han et godt sted. 

– Han smiler, når han spiller fodbold, han ligner en, der nyder at være på banen, og det har vi alle længtes efter. Det er helt fantastisk at se ham nu.

For god til Superligaen
Ifølge Johannes Hoff Thorup står hans norske stjerneskud da også bedre stillet til et udlandsophold nu, end han gjorde før. Hans andet ophold i dansk fodbold og FC Nordsjælland har nemlig været enormt lærerigt for ham.

Han har nemlig lært, at man skal rejse sig op, når man falder, lyder vurderingen fra Hoff Thorup.

– De her offensive spillere skal være lidt specielle. De skal tro på, at deres fjerde afslutning går i kassen, når de har brændt de tre første, og de skal turde at drible, selv om det er mislykkedes flere gange, og de har tabt bolden.

– Det skal man være et godt sted fysisk og mentalt for at kunne. Og der er han nu. Og det er derfor, han nu giver os de øjeblikke, der er så fantastiske. Det er virkelig gavnligt for ham, at han nu har prøvet at have det svært, når han i de kommende år skal ud til nogle meget store klubber, der på nogle områder nok er mere kyniske, end vi er. 

Johannes Hoff Thorup er da derfor også indstillet på, at det er på lånt tid, at han råder over Andreas Schjelderup, da han ganske enkelt er for god til Superligaen.

– Jeg skal ikke fortælle ham, hvor han skal spille fodbold, det vælger han og hans bagland. Men jeg kan godt se, det ikke bliver hos os efter sommerferien. Der håber og tror jeg, vi har været med til at ruste ham og gøre ham endnu mere robust, når han skal ud og spille på et højere niveau, end han gør her i Danmark.

Det er da ikke kun Andreas Schjelderup, der er rødglødende i Superligaen i øjeblikket. Det samme er Brøndby-japaneren Yuito Suzuki, der senest stod for begge mål, da FC Midtjylland blev besejret med 2-1 i en afgørende kamp om det danske mesterskab. 

Søndag brager de to Superliga-stjerner sammen, når FC Nordsjælland tager imod Brøndby hjemme på kunstgræset i Farum. Johannes Hoff Thorup er dog ikke i tvivl om, hvem han helst vil have på sit holdkort af de to formstærke profiler. 

– Jeg vil være så tydelig som overhovedet muligt. Hvis jeg fik muligheden for at bytte Andreas med andre spillere i Superligaen, der spiller på tilsvarende positioner og roller, der minder om hans, ville jeg sige nej tak. Jeg ville beholde Andreas, afslutter han over for Tipsbladet. 

Andreas Schjelderup er da også kun i FC Nordsjælland på en lejeaftale fra Benfica, som han efter planen skal vende tilbage til efter den indeværende sæson. 







Poulsen_Simon_2 LIVE

LIVE: Får ny kontrakt med Superliga-klub

Håber på FC København-exit

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Nu forklarer Noah Nartey



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Sammenligner Damsgaard med Iniesta



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Her er din landsholdstrup, Riemer!

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Interessant afsløring

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Rundens hold i Superligaen – 23. runde



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Kevin Diks skriver historie

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Sådan har du aldrig set dem før

Manchester City – Real Madrid

Enorme Superliga-talenter udtaget

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse