– Åh nej, ikke ham igen.
Jeg forstår jer, jeg føler – næsten – med jer.
Nu er I igen indlagt til min semi-satiriske og gennemført mavesure bredside om Superligaens Europa-playoffkamp, jeg for nogle år siden i en utilsigtet og urimelig tilsværtning af gøgler-standen fik navngivet 'gøglerkampen'.
En del af jer kender helt sikkert min kritik af kampen mellem det bedste hold i nedrykningsslutspillet og det hold i toppen, der ender med det yderste Europa-mandat.
Den er sportsligt urimelig, skabt for at skabe spænding i bunden af Superligaen i sæsoner, hvor der er to sikre nedrykkere, og et hold-kæft-bolsje stanget ud af topklubberne for, at de kunne få lov at få et slutspil i toppen og mødes fire gange per sæson som i Skotland for at blive dygtigere og for at tjene kassen.
Så hvorfor tier jeg dog ikke stille, nu jeg har raset over den kamp i hvert fald i et halvt årti, og accepterer tingenes tilstand?
Ligesom jeg er modstander af vold, undertrykkelse, korruption, ananas på pizza og andet uvæsen i verden, kan jeg ikke stiltiende leve med, at man skal belønnes for at havne fire pladser dårligere end en rival i en 12-holdsliga.
Og min vrede mildnes ikke, den er ikke pacificeret i en glad accept af, hvor skøn Superligaen er, som om det er min opgave at juble over en milliardforretning i underholdningsindustrien.
Tiden gør ikke kampen og urimeligheden i at gøre grin med egen turnering mere acceptabel eller til at leve med, selv om den i sig selv er fin underholdning og også vil være det på fredag i Parken.

De to seneste år har nummer syv vundet opgøret, før Viborg over AaB, så sidste år FC Midtjylland og Viborg.
Det skal syveren selvfølgelig gøre alt for, i dette tilfælde Randers på fredag i Parken.
Men det betyder jo ikke, at jeg dermed er forpligtet til høfligt at respektere en urimelig ligastruktur, klubberne selv har vedtaget og kunne lave om på en eftermiddag, hvis de ville.
Ingen har hvisket mig noget i øret, men hvad nu, hvis Danmarks europæiske primus motor FC København rent faktisk taber på fredag?
Jeg gætter – gætter – på, at misfostret af en fodboldkamp endelig kan komme i fare, for hvor er det dog at tage sig selv useriøst for at lave tivoli, hvis vi efter denne sæson tager FCK’s Europa-billet fra en i øvrigt skuffende tredjeplads og giver det til et hold, der ikke kom i slutspillet.
Før I skriger jer hæse i ‘du er bare i lommen på rige FCK’, så læs min bandbule mod sidste års kamp, hvor den stenrige syver FC Midtjylland kunne stjæle (og stjal) den plads, Viborg som firer havde fortjent.
Når man nu vælger at skille liga-præstation og Europa-billet ad i en kunstig kamp, vælger man også at gøre turneringen og landets konkurrence-situation i Europa afhængig af tilfældigheder og opmuntrer til ikke at investere så markant i klub og hold ved at koge en hel Europa-plads ned til 90-120 minutters fodboldkamp og de tilfældigheder, der følger med.
Det er sjovt og hyggeligt og David-mod-Goliat, men man tager ikke sin egen liga og fodbold alvorligt, og der er en grund til, ingen andre ligaer i Europa deler en Conference League-billet ud via en tur på casino.
Kampen hænger tæt sammen med slutspils-strukturen og er et forsøg på et kompromis for den indlysende uretfærdighed og skævvridning, det er allerede at splitte en 12-holdsturnering op efter 22 spillerunder.
Læs min hårde kritik af slutspils-strukturen her
Men jeg kan ikke se, at én uretfærdighed bliver opblødet og kompenseret ved, at man efter sæsonen begår én til – så hellere 33 runder og et 3-runders slutspil mellem Top 4 eller en anden løsning, så vi slipper for det indlysende problematiske i at skære turneringen midtover midt i marts.
Det er useriøst og da slet ikke den her flotte og spændende Superliga-sæson værdigt.
Tag et mine tidligere forslag til et alternativ, spil om en pengepræmie på fem millioner kroner, bare gør et eller andet, hvis I mener, det er for synd for nummer syv og otte i Superligaen, at de ikke kan i Europa i en slutspils-struktur (som jeg stadig er imod trods den fremragende underholdning i dette forår), de selv har været med til at indføre.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
Thomas Frank og co. skuffer på ny
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Bournemouth knækker Liverpool
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
EKSKLUSIVT