Jeg er rigtig glad for filmen Groundhog Day.
Bill Murray er som nyhedsvært ved at gå ud af sit gode skind, fordi han dag efter dag efter dag vågner op til den samme døgn, hvor desmerdyrets skygge ifølge overtroen forudser vejret.
Uanset, hvor skørt han tér sig, starter dagen forfra, indtil han gør alt rigtigt.

Jeg er ikke lige så langt ude endnu som Bill Murray, men jeg har ikke tænkt mig at tie omkring playoffkampen om den sidste danske Conference League-plads, bare fordi jeg flere gange før har været stiktosset på den i fuld offentlighed.
Jeg har foreslået flere alternativer i tidligere år.
* Vi kan give nummer syv en stor pose kontanter til fri afbenyttelse.
* Måske endda et point ekstra til sæsonen efter.
* En forlomme til næste sæsons pokalturnering.
Fair? Nej, men for mig at se mindre skadeligt end den Europa-kamp, selvom det med pointet giver mig ondt i maven.
Jeg kan sagtens finde på flere.
* Man kan få lov til at lægge et par hjemmekampe den efterfølgende sæson på valgfri kampdatoer mod klubber fra Top 6.
* En syver kan få en ekstra stor portion tv-penge i den efterfølgende sæson, hvis man præsterer godt i tabellen (vi taler Top 4, ikke noget sjap omkring syvendepladsen).
Altså, jeg er kun én eller to sæsoner fra at ville at synge 'Ring of Fire' til syverens første hjemmekamp i den efterfølgende sæson, hvis det er det, der gør, at vi kan slippe for den her playoffkamp.
Jeg bliver ikke formildet, for hver sæson, den her kamp eksisterer, tværtimod.

Det må simpelthen være muligt at spille professionel fodbold, uden at holdene i den tunge ende af rækken efter næsten 11 måneder minsandten skal have chancen for at kvalificere sig til Europa via deres præstationer i en liga, hvor de efter et grundspil var blandt den dårligste halvdel af 12 klubber.
Fair nok, hvis man gør det via pokalturneringen, men vil man ellers spille europæisk, skal man slutte i toppen af Superligaen. Gør man ikke det, er der en ny sæson efter sommerferien, hvor man kan gøre forsøget.
Så sportsligt uretfærdigt
Er det for hårdt? Jamen så kan I afskaffe de slutspil. Så kan et hold, der ligger i den tunge halvdel efter 22 runder, tage sig sammen og avancere i tabellen.
Underholdning og spænding er godt, og slutspillene har jeg nok lært at leve med.
Men den her playoffkamp er så langt væk fra sportslig retfærdighed, at jeg slet ikke kan have det.
I forhold til sportsligt niveau er denne uges kamp nok den mest retfærdige, fordi FC Midtjylland trods det dybt skuffende grundspil er så solidt et fodboldhold, at kampen helt isoleret ikke er så tosset.
Men det ændrer ikke en disse på, at kampen aldrig skulle have eksisteret, og at den europæiske plads, hvor ydmyg den end er, selvfølgelig skal gå til Superligaens firer.
Kampen skærer endnu i hjertet, nu hvor Danmark er strøget ud af Top 15, og at der dermed er en plads mindre til de danske hold.
I modsætning til Bill Murray kommer jeg ikke til at forlige mig med den her tilbagevendende kamp, og det er også derfor, jeg skriver det her i stedet for stiltiende at lade kampen passere og pege på, at jeg har sagt cirka det samme flere år i træk.
Er jeg så også mod playoffs i for eksempel Championship, bliver jeg nogle gange spurgt.
Nej, det er i sig selv fint. Problemet her er, at et hold fra den tungeste halvdel af rækken skal have lov til at komme i Europa via kampene i ligaen. Når man nu en gang har lavet det nedrykningsslutspil, må man altså leve med en mindre attraktiv gulerod end at kunne komme ud i Europa.
Held og lykke til de to hold fredag aften, det skal nok blive god underholdning.
Og se så at få den her kamp afskaffet for sportens skyld. Den kamp er simpelthen en forbrydelse mod den sportslige retfærdighed.
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
EKSKLUSIVT
Stinkende rig: ‘De betaler rekordbeløb i Polen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
Aldrig set før
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
NYHEDER
Hænger Chido Obi ud
NYHEDER
Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’
MEDIE
FCK-flop flopper igen – transfer meldes død
MEDIE
Lukas Lerager tæt på denne klub
Målmand håber på Brøndby-transfer
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
NYHEDER
AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
NYHEDER
Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
TIPSBLADETS DOM
En helt genial transfer, CV – køb ham nu!
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
TOPNYHED
Christian Eriksen hyldes: Skaber magiske øjeblikke
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
Julebold? Køb billetter til Premier League
NYHEDER
Konkurrent hylder Vingegaard
HELT VILDT
Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’
NYHEDER
Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om
HELT VILDT
‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne
Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!