Jeg er rigtig glad for filmen Groundhog Day.
Bill Murray er som nyhedsvært ved at gå ud af sit gode skind, fordi han dag efter dag efter dag vågner op til den samme døgn, hvor desmerdyrets skygge ifølge overtroen forudser vejret.
Uanset, hvor skørt han tér sig, starter dagen forfra, indtil han gør alt rigtigt.

Jeg er ikke lige så langt ude endnu som Bill Murray, men jeg har ikke tænkt mig at tie omkring playoffkampen om den sidste danske Conference League-plads, bare fordi jeg flere gange før har været stiktosset på den i fuld offentlighed.
Jeg har foreslået flere alternativer i tidligere år.
* Vi kan give nummer syv en stor pose kontanter til fri afbenyttelse.
* Måske endda et point ekstra til sæsonen efter.
* En forlomme til næste sæsons pokalturnering.
Fair? Nej, men for mig at se mindre skadeligt end den Europa-kamp, selvom det med pointet giver mig ondt i maven.
Jeg kan sagtens finde på flere.
* Man kan få lov til at lægge et par hjemmekampe den efterfølgende sæson på valgfri kampdatoer mod klubber fra Top 6.
* En syver kan få en ekstra stor portion tv-penge i den efterfølgende sæson, hvis man præsterer godt i tabellen (vi taler Top 4, ikke noget sjap omkring syvendepladsen).
Altså, jeg er kun én eller to sæsoner fra at ville at synge 'Ring of Fire' til syverens første hjemmekamp i den efterfølgende sæson, hvis det er det, der gør, at vi kan slippe for den her playoffkamp.
Jeg bliver ikke formildet, for hver sæson, den her kamp eksisterer, tværtimod.

Det må simpelthen være muligt at spille professionel fodbold, uden at holdene i den tunge ende af rækken efter næsten 11 måneder minsandten skal have chancen for at kvalificere sig til Europa via deres præstationer i en liga, hvor de efter et grundspil var blandt den dårligste halvdel af 12 klubber.
Fair nok, hvis man gør det via pokalturneringen, men vil man ellers spille europæisk, skal man slutte i toppen af Superligaen. Gør man ikke det, er der en ny sæson efter sommerferien, hvor man kan gøre forsøget.
Så sportsligt uretfærdigt
Er det for hårdt? Jamen så kan I afskaffe de slutspil. Så kan et hold, der ligger i den tunge halvdel efter 22 runder, tage sig sammen og avancere i tabellen.
Underholdning og spænding er godt, og slutspillene har jeg nok lært at leve med.
Men den her playoffkamp er så langt væk fra sportslig retfærdighed, at jeg slet ikke kan have det.
I forhold til sportsligt niveau er denne uges kamp nok den mest retfærdige, fordi FC Midtjylland trods det dybt skuffende grundspil er så solidt et fodboldhold, at kampen helt isoleret ikke er så tosset.
Men det ændrer ikke en disse på, at kampen aldrig skulle have eksisteret, og at den europæiske plads, hvor ydmyg den end er, selvfølgelig skal gå til Superligaens firer.
Kampen skærer endnu i hjertet, nu hvor Danmark er strøget ud af Top 15, og at der dermed er en plads mindre til de danske hold.
I modsætning til Bill Murray kommer jeg ikke til at forlige mig med den her tilbagevendende kamp, og det er også derfor, jeg skriver det her i stedet for stiltiende at lade kampen passere og pege på, at jeg har sagt cirka det samme flere år i træk.
Er jeg så også mod playoffs i for eksempel Championship, bliver jeg nogle gange spurgt.
Nej, det er i sig selv fint. Problemet her er, at et hold fra den tungeste halvdel af rækken skal have lov til at komme i Europa via kampene i ligaen. Når man nu en gang har lavet det nedrykningsslutspil, må man altså leve med en mindre attraktiv gulerod end at kunne komme ud i Europa.
Held og lykke til de to hold fredag aften, det skal nok blive god underholdning.
Og se så at få den her kamp afskaffet for sportens skyld. Den kamp er simpelthen en forbrydelse mod den sportslige retfærdighed.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
Tullberg tror på overraskelsen
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
Sænker prisen mod Midtjylland
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
I forhandlinger med Nartey
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt