Dansk kamp skriger til himlen: En forbrydelse

KOMMENTAR: FCM skal selvfølgelig give den hele armen mod Viborg, men den playoffkamp om Europa-pladsen er blevet endnu mere tosset, efter Danmark røg ud af UEFA's Top 15.



Jeg er rigtig glad for filmen Groundhog Day.

Bill Murray er som nyhedsvært ved at gå ud af sit gode skind, fordi han dag efter dag efter dag vågner op til den samme døgn, hvor desmerdyrets skygge ifølge overtroen forudser vejret.

Uanset, hvor skørt han tér sig, starter dagen forfra, indtil han gør alt rigtigt.

192193

Jeg er ikke lige så langt ude endnu som Bill Murray, men jeg har ikke tænkt mig at tie omkring playoffkampen om den sidste danske Conference League-plads, bare fordi jeg flere gange før har været stiktosset på den i fuld offentlighed.

Jeg har foreslået flere alternativer i tidligere år.
* Vi kan give nummer syv en stor pose kontanter til fri afbenyttelse.

* Måske endda et point ekstra til sæsonen efter.

* En forlomme til næste sæsons pokalturnering.

Fair? Nej, men for mig at se mindre skadeligt end den Europa-kamp, selvom det med pointet giver mig ondt i maven.

Jeg kan sagtens finde på flere.
* Man kan få lov til at lægge et par hjemmekampe den efterfølgende sæson på valgfri kampdatoer mod klubber fra Top 6.

* En syver kan få en ekstra stor portion tv-penge i den efterfølgende sæson, hvis man præsterer godt i tabellen (vi taler Top 4, ikke noget sjap omkring syvendepladsen).

Altså, jeg er kun én eller to sæsoner fra at ville at synge 'Ring of Fire' til syverens første hjemmekamp i den efterfølgende sæson, hvis det er det, der gør, at vi kan slippe for den her playoffkamp.

Jeg bliver ikke formildet, for hver sæson, den her kamp eksisterer, tværtimod.

192193

Det må simpelthen være muligt at spille professionel fodbold, uden at holdene i den tunge ende af rækken efter næsten 11 måneder minsandten skal have chancen for at kvalificere sig til Europa via deres præstationer i en liga, hvor de efter et grundspil var blandt den dårligste halvdel af 12 klubber.

Fair nok, hvis man gør det via pokalturneringen, men vil man ellers spille europæisk, skal man slutte i toppen af Superligaen. Gør man ikke det, er der en ny sæson efter sommerferien, hvor man kan gøre forsøget.

Så sportsligt uretfærdigt
Er det for hårdt? Jamen så kan I afskaffe de slutspil. Så kan et hold, der ligger i den tunge halvdel efter 22 runder, tage sig sammen og avancere i tabellen.

Underholdning og spænding er godt, og slutspillene har jeg nok lært at leve med.

Men den her playoffkamp er så langt væk fra sportslig retfærdighed, at jeg slet ikke kan have det.

I forhold til sportsligt niveau er denne uges kamp nok den mest retfærdige, fordi FC Midtjylland trods det dybt skuffende grundspil er så solidt et fodboldhold, at kampen helt isoleret ikke er så tosset.

Men det ændrer ikke en disse på, at kampen aldrig skulle have eksisteret, og at den europæiske plads, hvor ydmyg den end er, selvfølgelig skal gå til Superligaens firer.

Kampen skærer endnu i hjertet, nu hvor Danmark er strøget ud af Top 15, og at der dermed er en plads mindre til de danske hold.

I modsætning til Bill Murray kommer jeg ikke til at forlige mig med den her tilbagevendende kamp, og det er også derfor, jeg skriver det her i stedet for stiltiende at lade kampen passere og pege på, at jeg har sagt cirka det samme flere år i træk.

Er jeg så også mod playoffs i for eksempel Championship, bliver jeg nogle gange spurgt.

Nej, det er i sig selv fint. Problemet her er, at et hold fra den tungeste halvdel af rækken skal have lov til at komme i Europa via kampene i ligaen. Når man nu en gang har lavet det nedrykningsslutspil, må man altså leve med en mindre attraktiv gulerod end at kunne komme ud i Europa.

Held og lykke til de to hold fredag aften, det skal nok blive god underholdning.

Og se så at få den her kamp afskaffet for sportens skyld. Den kamp er simpelthen en forbrydelse mod den sportslige retfærdighed.

Læs mine 2021-argumenter for at afskaffe kampen her.







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Fulham – Newcastle

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Her er FC Københavns vej i Europa



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

FC København kan få Jens Stage-millioner

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Kommer med frækt bud på dansk mester

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Bayern München lurer på choktransfer

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Liverpool – Brentford



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kæmpe røgslør af Brøndby

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting