Jeg er rigtig glad for filmen Groundhog Day.
Bill Murray er som nyhedsvært ved at gå ud af sit gode skind, fordi han dag efter dag efter dag vågner op til den samme døgn, hvor desmerdyrets skygge ifølge overtroen forudser vejret.
Uanset, hvor skørt han tér sig, starter dagen forfra, indtil han gør alt rigtigt.

Jeg er ikke lige så langt ude endnu som Bill Murray, men jeg har ikke tænkt mig at tie omkring playoffkampen om den sidste danske Conference League-plads, bare fordi jeg flere gange før har været stiktosset på den i fuld offentlighed.
Jeg har foreslået flere alternativer i tidligere år.
* Vi kan give nummer syv en stor pose kontanter til fri afbenyttelse.
* Måske endda et point ekstra til sæsonen efter.
* En forlomme til næste sæsons pokalturnering.
Fair? Nej, men for mig at se mindre skadeligt end den Europa-kamp, selvom det med pointet giver mig ondt i maven.
Jeg kan sagtens finde på flere.
* Man kan få lov til at lægge et par hjemmekampe den efterfølgende sæson på valgfri kampdatoer mod klubber fra Top 6.
* En syver kan få en ekstra stor portion tv-penge i den efterfølgende sæson, hvis man præsterer godt i tabellen (vi taler Top 4, ikke noget sjap omkring syvendepladsen).
Altså, jeg er kun én eller to sæsoner fra at ville at synge 'Ring of Fire' til syverens første hjemmekamp i den efterfølgende sæson, hvis det er det, der gør, at vi kan slippe for den her playoffkamp.
Jeg bliver ikke formildet, for hver sæson, den her kamp eksisterer, tværtimod.

Det må simpelthen være muligt at spille professionel fodbold, uden at holdene i den tunge ende af rækken efter næsten 11 måneder minsandten skal have chancen for at kvalificere sig til Europa via deres præstationer i en liga, hvor de efter et grundspil var blandt den dårligste halvdel af 12 klubber.
Fair nok, hvis man gør det via pokalturneringen, men vil man ellers spille europæisk, skal man slutte i toppen af Superligaen. Gør man ikke det, er der en ny sæson efter sommerferien, hvor man kan gøre forsøget.
Så sportsligt uretfærdigt
Er det for hårdt? Jamen så kan I afskaffe de slutspil. Så kan et hold, der ligger i den tunge halvdel efter 22 runder, tage sig sammen og avancere i tabellen.
Underholdning og spænding er godt, og slutspillene har jeg nok lært at leve med.
Men den her playoffkamp er så langt væk fra sportslig retfærdighed, at jeg slet ikke kan have det.
I forhold til sportsligt niveau er denne uges kamp nok den mest retfærdige, fordi FC Midtjylland trods det dybt skuffende grundspil er så solidt et fodboldhold, at kampen helt isoleret ikke er så tosset.
Men det ændrer ikke en disse på, at kampen aldrig skulle have eksisteret, og at den europæiske plads, hvor ydmyg den end er, selvfølgelig skal gå til Superligaens firer.
Kampen skærer endnu i hjertet, nu hvor Danmark er strøget ud af Top 15, og at der dermed er en plads mindre til de danske hold.
I modsætning til Bill Murray kommer jeg ikke til at forlige mig med den her tilbagevendende kamp, og det er også derfor, jeg skriver det her i stedet for stiltiende at lade kampen passere og pege på, at jeg har sagt cirka det samme flere år i træk.
Er jeg så også mod playoffs i for eksempel Championship, bliver jeg nogle gange spurgt.
Nej, det er i sig selv fint. Problemet her er, at et hold fra den tungeste halvdel af rækken skal have lov til at komme i Europa via kampene i ligaen. Når man nu en gang har lavet det nedrykningsslutspil, må man altså leve med en mindre attraktiv gulerod end at kunne komme ud i Europa.
Held og lykke til de to hold fredag aften, det skal nok blive god underholdning.
Og se så at få den her kamp afskaffet for sportens skyld. Den kamp er simpelthen en forbrydelse mod den sportslige retfærdighed.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Barcelona generobrede førstepladsen
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
Vild udvikling for FC Københavns chancer
Real Madrid taber
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland