Dansk kamp skriger til himlen: En forbrydelse

KOMMENTAR: FCM skal selvfølgelig give den hele armen mod Viborg, men den playoffkamp om Europa-pladsen er blevet endnu mere tosset, efter Danmark røg ud af UEFA's Top 15.



Jeg er rigtig glad for filmen Groundhog Day.

Bill Murray er som nyhedsvært ved at gå ud af sit gode skind, fordi han dag efter dag efter dag vågner op til den samme døgn, hvor desmerdyrets skygge ifølge overtroen forudser vejret.

Uanset, hvor skørt han tér sig, starter dagen forfra, indtil han gør alt rigtigt.

192193

Jeg er ikke lige så langt ude endnu som Bill Murray, men jeg har ikke tænkt mig at tie omkring playoffkampen om den sidste danske Conference League-plads, bare fordi jeg flere gange før har været stiktosset på den i fuld offentlighed.

Jeg har foreslået flere alternativer i tidligere år.
* Vi kan give nummer syv en stor pose kontanter til fri afbenyttelse.

* Måske endda et point ekstra til sæsonen efter.

* En forlomme til næste sæsons pokalturnering.

Fair? Nej, men for mig at se mindre skadeligt end den Europa-kamp, selvom det med pointet giver mig ondt i maven.

Jeg kan sagtens finde på flere.
* Man kan få lov til at lægge et par hjemmekampe den efterfølgende sæson på valgfri kampdatoer mod klubber fra Top 6.

* En syver kan få en ekstra stor portion tv-penge i den efterfølgende sæson, hvis man præsterer godt i tabellen (vi taler Top 4, ikke noget sjap omkring syvendepladsen).

Altså, jeg er kun én eller to sæsoner fra at ville at synge 'Ring of Fire' til syverens første hjemmekamp i den efterfølgende sæson, hvis det er det, der gør, at vi kan slippe for den her playoffkamp.

Jeg bliver ikke formildet, for hver sæson, den her kamp eksisterer, tværtimod.

192193

Det må simpelthen være muligt at spille professionel fodbold, uden at holdene i den tunge ende af rækken efter næsten 11 måneder minsandten skal have chancen for at kvalificere sig til Europa via deres præstationer i en liga, hvor de efter et grundspil var blandt den dårligste halvdel af 12 klubber.

Fair nok, hvis man gør det via pokalturneringen, men vil man ellers spille europæisk, skal man slutte i toppen af Superligaen. Gør man ikke det, er der en ny sæson efter sommerferien, hvor man kan gøre forsøget.

Så sportsligt uretfærdigt
Er det for hårdt? Jamen så kan I afskaffe de slutspil. Så kan et hold, der ligger i den tunge halvdel efter 22 runder, tage sig sammen og avancere i tabellen.

Underholdning og spænding er godt, og slutspillene har jeg nok lært at leve med.

Men den her playoffkamp er så langt væk fra sportslig retfærdighed, at jeg slet ikke kan have det.

I forhold til sportsligt niveau er denne uges kamp nok den mest retfærdige, fordi FC Midtjylland trods det dybt skuffende grundspil er så solidt et fodboldhold, at kampen helt isoleret ikke er så tosset.

Men det ændrer ikke en disse på, at kampen aldrig skulle have eksisteret, og at den europæiske plads, hvor ydmyg den end er, selvfølgelig skal gå til Superligaens firer.

Kampen skærer endnu i hjertet, nu hvor Danmark er strøget ud af Top 15, og at der dermed er en plads mindre til de danske hold.

I modsætning til Bill Murray kommer jeg ikke til at forlige mig med den her tilbagevendende kamp, og det er også derfor, jeg skriver det her i stedet for stiltiende at lade kampen passere og pege på, at jeg har sagt cirka det samme flere år i træk.

Er jeg så også mod playoffs i for eksempel Championship, bliver jeg nogle gange spurgt.

Nej, det er i sig selv fint. Problemet her er, at et hold fra den tungeste halvdel af rækken skal have lov til at komme i Europa via kampene i ligaen. Når man nu en gang har lavet det nedrykningsslutspil, må man altså leve med en mindre attraktiv gulerod end at kunne komme ud i Europa.

Held og lykke til de to hold fredag aften, det skal nok blive god underholdning.

Og se så at få den her kamp afskaffet for sportens skyld. Den kamp er simpelthen en forbrydelse mod den sportslige retfærdighed.

Læs mine 2021-argumenter for at afskaffe kampen her.





LIVE

TransferLIVE: De har budt på Andreas Schjelderup

FC København tjente millioner tirsdag aften

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Brøndby-transfer glippet

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Højlund roser FC Københavns fans



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Farzams fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Angriber meldes tæt på

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Dansk klub har ham på radaren

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

FC København byder på kantspiller

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Brøndby præsenterer stor profil



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Norwich har budt på stor dansk profil

Reagerer på katastrofalt rødt kort

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Kommer til AGF efter monstersæson

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

– Et gigantisk problem for Danmark

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

Dansker bomber løs mod Manchester City

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Her kan du se FC København mod Napoli

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering