Jeg er rigtig glad for filmen Groundhog Day.
Bill Murray er som nyhedsvært ved at gå ud af sit gode skind, fordi han dag efter dag efter dag vågner op til den samme døgn, hvor desmerdyrets skygge ifølge overtroen forudser vejret.
Uanset, hvor skørt han tér sig, starter dagen forfra, indtil han gør alt rigtigt.

Jeg er ikke lige så langt ude endnu som Bill Murray, men jeg har ikke tænkt mig at tie omkring playoffkampen om den sidste danske Conference League-plads, bare fordi jeg flere gange før har været stiktosset på den i fuld offentlighed.
Jeg har foreslået flere alternativer i tidligere år.
* Vi kan give nummer syv en stor pose kontanter til fri afbenyttelse.
* Måske endda et point ekstra til sæsonen efter.
* En forlomme til næste sæsons pokalturnering.
Fair? Nej, men for mig at se mindre skadeligt end den Europa-kamp, selvom det med pointet giver mig ondt i maven.
Jeg kan sagtens finde på flere.
* Man kan få lov til at lægge et par hjemmekampe den efterfølgende sæson på valgfri kampdatoer mod klubber fra Top 6.
* En syver kan få en ekstra stor portion tv-penge i den efterfølgende sæson, hvis man præsterer godt i tabellen (vi taler Top 4, ikke noget sjap omkring syvendepladsen).
Altså, jeg er kun én eller to sæsoner fra at ville at synge 'Ring of Fire' til syverens første hjemmekamp i den efterfølgende sæson, hvis det er det, der gør, at vi kan slippe for den her playoffkamp.
Jeg bliver ikke formildet, for hver sæson, den her kamp eksisterer, tværtimod.

Det må simpelthen være muligt at spille professionel fodbold, uden at holdene i den tunge ende af rækken efter næsten 11 måneder minsandten skal have chancen for at kvalificere sig til Europa via deres præstationer i en liga, hvor de efter et grundspil var blandt den dårligste halvdel af 12 klubber.
Fair nok, hvis man gør det via pokalturneringen, men vil man ellers spille europæisk, skal man slutte i toppen af Superligaen. Gør man ikke det, er der en ny sæson efter sommerferien, hvor man kan gøre forsøget.
Så sportsligt uretfærdigt
Er det for hårdt? Jamen så kan I afskaffe de slutspil. Så kan et hold, der ligger i den tunge halvdel efter 22 runder, tage sig sammen og avancere i tabellen.
Underholdning og spænding er godt, og slutspillene har jeg nok lært at leve med.
Men den her playoffkamp er så langt væk fra sportslig retfærdighed, at jeg slet ikke kan have det.
I forhold til sportsligt niveau er denne uges kamp nok den mest retfærdige, fordi FC Midtjylland trods det dybt skuffende grundspil er så solidt et fodboldhold, at kampen helt isoleret ikke er så tosset.
Men det ændrer ikke en disse på, at kampen aldrig skulle have eksisteret, og at den europæiske plads, hvor ydmyg den end er, selvfølgelig skal gå til Superligaens firer.
Kampen skærer endnu i hjertet, nu hvor Danmark er strøget ud af Top 15, og at der dermed er en plads mindre til de danske hold.
I modsætning til Bill Murray kommer jeg ikke til at forlige mig med den her tilbagevendende kamp, og det er også derfor, jeg skriver det her i stedet for stiltiende at lade kampen passere og pege på, at jeg har sagt cirka det samme flere år i træk.
Er jeg så også mod playoffs i for eksempel Championship, bliver jeg nogle gange spurgt.
Nej, det er i sig selv fint. Problemet her er, at et hold fra den tungeste halvdel af rækken skal have lov til at komme i Europa via kampene i ligaen. Når man nu en gang har lavet det nedrykningsslutspil, må man altså leve med en mindre attraktiv gulerod end at kunne komme ud i Europa.
Held og lykke til de to hold fredag aften, det skal nok blive god underholdning.
Og se så at få den her kamp afskaffet for sportens skyld. Den kamp er simpelthen en forbrydelse mod den sportslige retfærdighed.
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
Pogba investerer i kamelvæddeløb
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
Her kan du se Villarreal mod FC København
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
MEDIE
Rigtig dårlig melding
NYHEDER