Helt rigtigt at droppe Superliga-stjerner til EM

Andreas Maxsø, Patrick Mortensen, Jesper Lindstrøm og Alexander Scholz var blandt diskussionsemnerne, da EM-truppen blev udtaget, men turneringen har udstillet, at der er lang vej op til øverste hylde fra den danske liga.



76 minutter.

Det er, hvad Superligaen indtil videre har leveret af de 4950 spilleminutter, Danmarks 11 startere og indskiftere i fire kampe har været på banen.

Jonas Wind spillede 63 minutter mod Finland, mens Nicolai Boilesen tog 13 minutter i slutningen af sejren over Wales i ottendedelsfinalen på forsvarsspillerens gamle hjemmebane i Amsterdam.

Det er det.

Finland stillede til åbningskampen mod Danmark med en startopstilling, der havde flere Superliga-kampe på CV’et end Danmarks første 11.

Sverige havde Jens-Lys Cajuste fra FC Midtjylland med, og en tidligere i Kristoffer Olsson, der er blevet en ægte stjerne i FK Krasnodar.

Også Ukraines usandsynlige matchvinder mod Sverige Artem Dovbyk har en fortid i FC Midtjylland (men spillede de fleste af sine få Superliga-minutter på leje i SønderjyskE), og så var der flere eks-FCK’ere med svenskerne og fire mand hos Slovakiet med en fortid i Danmarks bedste række.

Det er rigtig fint og udmærket, men det er så også det.

Ikke brug for flere fra Superligaen
Før slutrunden gik i gang, blev der ført valgkamp herhjemme for de bedste spillere fra Superligaen.

Blandt mesterholdet Brøndbys fans var der ingen forståelse for, at Andreas Maxsø, Jesper Lindstrøm og Mikael Uhre ikke var at finde i truppen – end ikke én Brøndby-spiller var der plads til.

I FC København var der måske ikke så mange kræfter tilbage til at slå på tromme for Rasmus Falk, der havde klaret det flot trods FCK's meget ustabile sæson, og i FC Midtjylland havde man i hvert fald ved årsskiftet et håb om, at Alexander Scholz og Pione Sisto ville være i spil.

GettyImages-1227794425

I Århus har man i et par år undret sig over, at der ikke var plads til Patrick Mortensen og hans hofleverandør af gode indlæg Casper Højer Nielsen, og havde skader ikke for alvor spist Lucas Andersens sæson, kunne landstræneren nok dårligt have holdt ind på en tankstation mellem Hobro og Skagen uden at komme i en ophedet diskussion om playmakerens landsholdsfravær.

Det er helt forståeligt, at man gerne vil have egne favoritter på holdet, og at Superligaen fylder mest til daglig, ikke mindst efter det hæsblæsende drama, vi var vidne til i foråret.

Og det gjorde nok ekstra ondt på de andre klubbers fans, at der kom tre FCK'ere efter en sæson, der var den mest omtumlede i mange år.

Men slutrunden har illustreret Kasper Hjulmands pointe om, at der er langt op fra Superligaen til det niveau, Danmarks startere spiller på til daglig.

Vi kan tage startopstillingen i seneste kamp mod Tjekkiet:

Leicester – Southampton, AC Milan, Chelsea – Udinese, Tottenham, Dortmund, Atalanta – Sampdoria, Nice, FC Barcelona

Det var vel at mærke uden de normale startere, Daniel Wass fra Valencia og Yussuf Yururay Poulsen fra RB Leipzig, der havde givet et løft til denne række af klubber, Hjulmands udvalgte spiller for.

Det er ikke bænkevarmere fra den østrigske liga eller slidere fra 2. Bundesliga og Ligue 2, der her er tale om – det er lutter spillere med fast spilletid i Europas fem største ligaer, Kasper Hjulmand kan vælge fra.

At Andreas Cornelius har haft en hård sæson i Parma (i øvrigt som starter i størstedelen af sæsonen), eller at der var andre midtstoppere i Superligaen i sæsonen 2020/21, der havde mere succes end Mathias ”Zanka” Jørgensen, betyder jo ikke, at der i stedet skal udtages Superliga-spillere.

En landsholdsplads er ikke en fidusbamse eller flidspokal, slet, slet ikke til en slutrunde, hvor holdet og spillernes karrierer peaker nu i stedet for, at man kan tage nogle chancer i opbygningen til noget stort om tre-fem år.

Slutrunden retfærdiggør landstrænerens og trænerteamets valg og fravalg af spillere, og mon ikke flere af de oversete spillere får nye chancer i de kommende år, når de ryger til Europas største ligaer og bliver vænnet til den teknik, det tempo og den taktik, der følger med en hverdag på allerøverste niveau.







LIVE

TransferLIVE: FCN overhalet – misser ny spiller

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Jacob Rasmussen i chokskifte

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Froholdt med klar transfermelding

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Stjerne flirter med Brøndby

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

På vej til Superligaen – her er hans millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Nedslående Dorgu-melding

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Chok – forlænger med Brøndby

Kan købes til spotpris

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

– En sindssygt fed følelse

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson