Dette er en leder fra Tipsbladet 11. februar 2022.
Der er ikke megen kærlighed på vores breddegrader til planen om, at VM skal spilles hvert andet år i stedet for hvert fjerde.
Det er i forvejen ikke populært, at VM 2022 skal spilles i Qatar i november og december, og for dem, der følger fodbold tæt, er udvidelsen af VM fra 32 til 48 hold fra 2026 heller ikke populær.
Sportsligt er det noget makværk at spille VM med tre hold i 16 puljer, hvor det de to bedste hold i hver pulje går videre. Man behøver ikke være chefefterforsker ved Bagmandspolitiet for at regne ud, at det kan give en masse aftalt spil i afsluttende puljekampe, når et bestemt resultat sender begge hold videre på bekostning af det tredje i puljen.
Men der stopper festen overhovedet ikke i FIFA.
I slutningen af marts afholdes den årlige kongres, hvor de over 200 medlemslande skal sige god for de vigtigste tiltag, og en af de planer, FIFA’s præsident Gianni Infantino meget vel kan få vedtaget, er, at det udvidede VM på 48 hold fra om få år skal spilles hvert andet år.
Klubberne og ligaerne i Europa lige fra Premier League til Superligaen er hvidglødende af raseri, både fordi mange synes, at det er en udvanding af et VM, som trods alt betyder noget følelsesmæssigt for mange mennesker, også dem med milliongager i fodboldverdenen.
Men mest af alt er de stiktossede, fordi det tager tid, kampdatoer og potentielt også svimlende milliardbeløb i tv- og sponsoraftaler væk fra klubfodbold, penge som klubfodbolden jo helst selv vil tjene.
Sagen er ekstra giftig i Europa, fordi det jo helt tydeligt vil ramme EM, og i månedsvis, ja i årevis, har europæerne gennem UEFA truet med bare at blive væk fra hvert andet VM, nægte at slippe VM-spillerne til landsholdene, hvilket vil udhule enhver sportslig og økonomisk værdi i de ekstra VM-slutrunder.
Der er intet, der er sikkert. Måske er situationen så tilspidset, at FIFA-præsident Infantino ikke tør sende forslaget til afstemning på kongressen 31. marts i Qatars hovedstad Doha.
Men sikkert er det, at mange muligheder er i spil.
Præsident Infantino arbejder ihærdigt for at få allierede i Europa for at nedbryde UEFA’s modstandskraft.
Det er både topklubber, for eksempel dem der forsøgte at skabe Super League for 10 måneder siden, man forsøger at lokke med færre kvalifikationskampe og træningskampe til landsholdene og vilde, nye turneringer som et klub-VM i Kina på steroider, hvor Infantino og hans folk før har lokket med præmiepenge i Champions League-klassen, over en halv milliard kroner, for to-tre ugers arbejde.
Infantino og hans håndlangere forsøger sig også med søde ord løfter til nationale fodboldforbund, især på den østlige side af det gamle Jerntæppe og mod sydøst, og det kan sagtens være, at det lykkes.
At spille VM hvert andet år og flytte EM til ulige år, som det er blevet foreslået sidste år under forhandlinger i FIFA, lyder jo som noget, vi kender fra andre sportsgrene, men det er langt fra umuligt, at det ender sådan, mod at landstrænerne ikke får deres spillere at se ret mange gange om året mellem slutrunderne.

TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
TOPNYHED
Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’
TOPNYHED
FCK-angriber: Parken larmer meget mere
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
TOPNYHED
Prominente navne på Danmarks U17-landshold
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
TOPNYHED
Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
LIGE NU
Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
NYHEDER
Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor
LIGE NU
FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
TOPNYHED
Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd
Delte meldinger om Christian Nørgaard
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED
Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby
NYHEDER
Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
HELT VILDT
Så mange mål har Kotarski kostet FCK
Et slag fra førstepladsen
NYHEDER
– Har du snakket med din mor?
LIGE NU
Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub
Højbjerg med kæmpe ros
TOPNYHED
Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup
Ajax fyrer cheftræner John Heitinga
NYHEDER
Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
TOPNYHED
Klubboss overrasket over Eriksens agent
AVIS
Bundesliga-topklub jagter William Osula
Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!
TOPNYHED
‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
NYHEDER
Seks mål i vild Barcelona-kamp
NYHEDER
