Dette er en leder fra Tipsbladet 11. februar 2022.
Der er ikke megen kærlighed på vores breddegrader til planen om, at VM skal spilles hvert andet år i stedet for hvert fjerde.
Det er i forvejen ikke populært, at VM 2022 skal spilles i Qatar i november og december, og for dem, der følger fodbold tæt, er udvidelsen af VM fra 32 til 48 hold fra 2026 heller ikke populær.
Sportsligt er det noget makværk at spille VM med tre hold i 16 puljer, hvor det de to bedste hold i hver pulje går videre. Man behøver ikke være chefefterforsker ved Bagmandspolitiet for at regne ud, at det kan give en masse aftalt spil i afsluttende puljekampe, når et bestemt resultat sender begge hold videre på bekostning af det tredje i puljen.
Men der stopper festen overhovedet ikke i FIFA.
I slutningen af marts afholdes den årlige kongres, hvor de over 200 medlemslande skal sige god for de vigtigste tiltag, og en af de planer, FIFA’s præsident Gianni Infantino meget vel kan få vedtaget, er, at det udvidede VM på 48 hold fra om få år skal spilles hvert andet år.
Klubberne og ligaerne i Europa lige fra Premier League til Superligaen er hvidglødende af raseri, både fordi mange synes, at det er en udvanding af et VM, som trods alt betyder noget følelsesmæssigt for mange mennesker, også dem med milliongager i fodboldverdenen.
Men mest af alt er de stiktossede, fordi det tager tid, kampdatoer og potentielt også svimlende milliardbeløb i tv- og sponsoraftaler væk fra klubfodbold, penge som klubfodbolden jo helst selv vil tjene.
Sagen er ekstra giftig i Europa, fordi det jo helt tydeligt vil ramme EM, og i månedsvis, ja i årevis, har europæerne gennem UEFA truet med bare at blive væk fra hvert andet VM, nægte at slippe VM-spillerne til landsholdene, hvilket vil udhule enhver sportslig og økonomisk værdi i de ekstra VM-slutrunder.
Der er intet, der er sikkert. Måske er situationen så tilspidset, at FIFA-præsident Infantino ikke tør sende forslaget til afstemning på kongressen 31. marts i Qatars hovedstad Doha.
Men sikkert er det, at mange muligheder er i spil.
Præsident Infantino arbejder ihærdigt for at få allierede i Europa for at nedbryde UEFA’s modstandskraft.
Det er både topklubber, for eksempel dem der forsøgte at skabe Super League for 10 måneder siden, man forsøger at lokke med færre kvalifikationskampe og træningskampe til landsholdene og vilde, nye turneringer som et klub-VM i Kina på steroider, hvor Infantino og hans folk før har lokket med præmiepenge i Champions League-klassen, over en halv milliard kroner, for to-tre ugers arbejde.
Infantino og hans håndlangere forsøger sig også med søde ord løfter til nationale fodboldforbund, især på den østlige side af det gamle Jerntæppe og mod sydøst, og det kan sagtens være, at det lykkes.
At spille VM hvert andet år og flytte EM til ulige år, som det er blevet foreslået sidste år under forhandlinger i FIFA, lyder jo som noget, vi kender fra andre sportsgrene, men det er langt fra umuligt, at det ender sådan, mod at landstrænerne ikke får deres spillere at se ret mange gange om året mellem slutrunderne.

TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Av, FCK! Her er de værst af alle
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
Kæmpe nyhed i udlandet
Riemer melder stjerne klar
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
Klar besked til danske debutanter
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Hvem holder partilederne med i fodbold?
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
Sigter 32 personer for matchfixing
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
MEDIE
