Dette er en leder fra Tipsbladet 11. februar 2022.
Der er ikke megen kærlighed på vores breddegrader til planen om, at VM skal spilles hvert andet år i stedet for hvert fjerde.
Det er i forvejen ikke populært, at VM 2022 skal spilles i Qatar i november og december, og for dem, der følger fodbold tæt, er udvidelsen af VM fra 32 til 48 hold fra 2026 heller ikke populær.
Sportsligt er det noget makværk at spille VM med tre hold i 16 puljer, hvor det de to bedste hold i hver pulje går videre. Man behøver ikke være chefefterforsker ved Bagmandspolitiet for at regne ud, at det kan give en masse aftalt spil i afsluttende puljekampe, når et bestemt resultat sender begge hold videre på bekostning af det tredje i puljen.
Men der stopper festen overhovedet ikke i FIFA.
I slutningen af marts afholdes den årlige kongres, hvor de over 200 medlemslande skal sige god for de vigtigste tiltag, og en af de planer, FIFA’s præsident Gianni Infantino meget vel kan få vedtaget, er, at det udvidede VM på 48 hold fra om få år skal spilles hvert andet år.
Klubberne og ligaerne i Europa lige fra Premier League til Superligaen er hvidglødende af raseri, både fordi mange synes, at det er en udvanding af et VM, som trods alt betyder noget følelsesmæssigt for mange mennesker, også dem med milliongager i fodboldverdenen.
Men mest af alt er de stiktossede, fordi det tager tid, kampdatoer og potentielt også svimlende milliardbeløb i tv- og sponsoraftaler væk fra klubfodbold, penge som klubfodbolden jo helst selv vil tjene.
Sagen er ekstra giftig i Europa, fordi det jo helt tydeligt vil ramme EM, og i månedsvis, ja i årevis, har europæerne gennem UEFA truet med bare at blive væk fra hvert andet VM, nægte at slippe VM-spillerne til landsholdene, hvilket vil udhule enhver sportslig og økonomisk værdi i de ekstra VM-slutrunder.
Der er intet, der er sikkert. Måske er situationen så tilspidset, at FIFA-præsident Infantino ikke tør sende forslaget til afstemning på kongressen 31. marts i Qatars hovedstad Doha.
Men sikkert er det, at mange muligheder er i spil.
Præsident Infantino arbejder ihærdigt for at få allierede i Europa for at nedbryde UEFA’s modstandskraft.
Det er både topklubber, for eksempel dem der forsøgte at skabe Super League for 10 måneder siden, man forsøger at lokke med færre kvalifikationskampe og træningskampe til landsholdene og vilde, nye turneringer som et klub-VM i Kina på steroider, hvor Infantino og hans folk før har lokket med præmiepenge i Champions League-klassen, over en halv milliard kroner, for to-tre ugers arbejde.
Infantino og hans håndlangere forsøger sig også med søde ord løfter til nationale fodboldforbund, især på den østlige side af det gamle Jerntæppe og mod sydøst, og det kan sagtens være, at det lykkes.
At spille VM hvert andet år og flytte EM til ulige år, som det er blevet foreslået sidste år under forhandlinger i FIFA, lyder jo som noget, vi kender fra andre sportsgrene, men det er langt fra umuligt, at det ender sådan, mod at landstrænerne ikke får deres spillere at se ret mange gange om året mellem slutrunderne.

LIVE
TransferLIVE: SL-klub bekræfter rekord-transfer
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
Knuser transferrekord
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
OPTAKT
Frankrig – Marokko
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
Stor profil ude af Frankrig-brag
