Dette er en leder fra Tipsbladet 11. februar 2022.
Der er ikke megen kærlighed på vores breddegrader til planen om, at VM skal spilles hvert andet år i stedet for hvert fjerde.
Det er i forvejen ikke populært, at VM 2022 skal spilles i Qatar i november og december, og for dem, der følger fodbold tæt, er udvidelsen af VM fra 32 til 48 hold fra 2026 heller ikke populær.
Sportsligt er det noget makværk at spille VM med tre hold i 16 puljer, hvor det de to bedste hold i hver pulje går videre. Man behøver ikke være chefefterforsker ved Bagmandspolitiet for at regne ud, at det kan give en masse aftalt spil i afsluttende puljekampe, når et bestemt resultat sender begge hold videre på bekostning af det tredje i puljen.
Men der stopper festen overhovedet ikke i FIFA.
I slutningen af marts afholdes den årlige kongres, hvor de over 200 medlemslande skal sige god for de vigtigste tiltag, og en af de planer, FIFA’s præsident Gianni Infantino meget vel kan få vedtaget, er, at det udvidede VM på 48 hold fra om få år skal spilles hvert andet år.
Klubberne og ligaerne i Europa lige fra Premier League til Superligaen er hvidglødende af raseri, både fordi mange synes, at det er en udvanding af et VM, som trods alt betyder noget følelsesmæssigt for mange mennesker, også dem med milliongager i fodboldverdenen.
Men mest af alt er de stiktossede, fordi det tager tid, kampdatoer og potentielt også svimlende milliardbeløb i tv- og sponsoraftaler væk fra klubfodbold, penge som klubfodbolden jo helst selv vil tjene.
Sagen er ekstra giftig i Europa, fordi det jo helt tydeligt vil ramme EM, og i månedsvis, ja i årevis, har europæerne gennem UEFA truet med bare at blive væk fra hvert andet VM, nægte at slippe VM-spillerne til landsholdene, hvilket vil udhule enhver sportslig og økonomisk værdi i de ekstra VM-slutrunder.
Der er intet, der er sikkert. Måske er situationen så tilspidset, at FIFA-præsident Infantino ikke tør sende forslaget til afstemning på kongressen 31. marts i Qatars hovedstad Doha.
Men sikkert er det, at mange muligheder er i spil.
Præsident Infantino arbejder ihærdigt for at få allierede i Europa for at nedbryde UEFA’s modstandskraft.
Det er både topklubber, for eksempel dem der forsøgte at skabe Super League for 10 måneder siden, man forsøger at lokke med færre kvalifikationskampe og træningskampe til landsholdene og vilde, nye turneringer som et klub-VM i Kina på steroider, hvor Infantino og hans folk før har lokket med præmiepenge i Champions League-klassen, over en halv milliard kroner, for to-tre ugers arbejde.
Infantino og hans håndlangere forsøger sig også med søde ord løfter til nationale fodboldforbund, især på den østlige side af det gamle Jerntæppe og mod sydøst, og det kan sagtens være, at det lykkes.
At spille VM hvert andet år og flytte EM til ulige år, som det er blevet foreslået sidste år under forhandlinger i FIFA, lyder jo som noget, vi kender fra andre sportsgrene, men det er langt fra umuligt, at det ender sådan, mod at landstrænerne ikke får deres spillere at se ret mange gange om året mellem slutrunderne.

TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Her skal Sepp Piontek begraves
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
