Dette er en leder fra Tipsbladet 11. februar 2022.
Der er ikke megen kærlighed på vores breddegrader til planen om, at VM skal spilles hvert andet år i stedet for hvert fjerde.
Det er i forvejen ikke populært, at VM 2022 skal spilles i Qatar i november og december, og for dem, der følger fodbold tæt, er udvidelsen af VM fra 32 til 48 hold fra 2026 heller ikke populær.
Sportsligt er det noget makværk at spille VM med tre hold i 16 puljer, hvor det de to bedste hold i hver pulje går videre. Man behøver ikke være chefefterforsker ved Bagmandspolitiet for at regne ud, at det kan give en masse aftalt spil i afsluttende puljekampe, når et bestemt resultat sender begge hold videre på bekostning af det tredje i puljen.
Men der stopper festen overhovedet ikke i FIFA.
I slutningen af marts afholdes den årlige kongres, hvor de over 200 medlemslande skal sige god for de vigtigste tiltag, og en af de planer, FIFA’s præsident Gianni Infantino meget vel kan få vedtaget, er, at det udvidede VM på 48 hold fra om få år skal spilles hvert andet år.
Klubberne og ligaerne i Europa lige fra Premier League til Superligaen er hvidglødende af raseri, både fordi mange synes, at det er en udvanding af et VM, som trods alt betyder noget følelsesmæssigt for mange mennesker, også dem med milliongager i fodboldverdenen.
Men mest af alt er de stiktossede, fordi det tager tid, kampdatoer og potentielt også svimlende milliardbeløb i tv- og sponsoraftaler væk fra klubfodbold, penge som klubfodbolden jo helst selv vil tjene.
Sagen er ekstra giftig i Europa, fordi det jo helt tydeligt vil ramme EM, og i månedsvis, ja i årevis, har europæerne gennem UEFA truet med bare at blive væk fra hvert andet VM, nægte at slippe VM-spillerne til landsholdene, hvilket vil udhule enhver sportslig og økonomisk værdi i de ekstra VM-slutrunder.
Der er intet, der er sikkert. Måske er situationen så tilspidset, at FIFA-præsident Infantino ikke tør sende forslaget til afstemning på kongressen 31. marts i Qatars hovedstad Doha.
Men sikkert er det, at mange muligheder er i spil.
Præsident Infantino arbejder ihærdigt for at få allierede i Europa for at nedbryde UEFA’s modstandskraft.
Det er både topklubber, for eksempel dem der forsøgte at skabe Super League for 10 måneder siden, man forsøger at lokke med færre kvalifikationskampe og træningskampe til landsholdene og vilde, nye turneringer som et klub-VM i Kina på steroider, hvor Infantino og hans folk før har lokket med præmiepenge i Champions League-klassen, over en halv milliard kroner, for to-tre ugers arbejde.
Infantino og hans håndlangere forsøger sig også med søde ord løfter til nationale fodboldforbund, især på den østlige side af det gamle Jerntæppe og mod sydøst, og det kan sagtens være, at det lykkes.
At spille VM hvert andet år og flytte EM til ulige år, som det er blevet foreslået sidste år under forhandlinger i FIFA, lyder jo som noget, vi kender fra andre sportsgrene, men det er langt fra umuligt, at det ender sådan, mod at landstrænerne ikke får deres spillere at se ret mange gange om året mellem slutrunderne.

LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
NYHEDER
UEFA klar til at boykotte VM
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
LIVE
Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
AVIS
De vil have Jelert
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
TOPNYHED
OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
Stjerne på plads i Chelsea
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TOPNYHED
OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten
MEDIE
