Hemmelige alliancer skal sikre vildt VM-kup

LEDER: Snart skal vi muligvis vænne os til at se VM-slutrunder med 48 hold hvert andet år. FIFA’s præsident arbejder hårdt på at nedbryde modstanden mod planerne, som ikke er populære i Europa.



Dette er en leder fra Tipsbladet 11. februar 2022.

Der er ikke megen kærlighed på vores breddegrader til planen om, at VM skal spilles hvert andet år i stedet for hvert fjerde.

Det er i forvejen ikke populært, at VM 2022 skal spilles i Qatar i november og december, og for dem, der følger fodbold tæt, er udvidelsen af VM fra 32 til 48 hold fra 2026 heller ikke populær.

Sportsligt er det noget makværk at spille VM med tre hold i 16 puljer, hvor det de to bedste hold i hver pulje går videre. Man behøver ikke være chefefterforsker ved Bagmandspolitiet for at regne ud, at det kan give en masse aftalt spil i afsluttende puljekampe, når et bestemt resultat sender begge hold videre på bekostning af det tredje i puljen.

Men der stopper festen overhovedet ikke i FIFA.

I slutningen af marts afholdes den årlige kongres, hvor de over 200 medlemslande skal sige god for de vigtigste tiltag, og en af de planer, FIFA’s præsident Gianni Infantino meget vel kan få vedtaget, er, at det udvidede VM på 48 hold fra om få år skal spilles hvert andet år.

Klubberne og ligaerne i Europa lige fra Premier League til Superligaen er hvidglødende af raseri, både fordi mange synes, at det er en udvanding af et VM, som trods alt betyder noget følelsesmæssigt for mange mennesker, også dem med milliongager i fodboldverdenen.

Men mest af alt er de stiktossede, fordi det tager tid, kampdatoer og potentielt også svimlende milliardbeløb i tv- og sponsoraftaler væk fra klubfodbold, penge som klubfodbolden jo helst selv vil tjene.

Sagen er ekstra giftig i Europa, fordi det jo helt tydeligt vil ramme EM, og i månedsvis, ja i årevis, har europæerne gennem UEFA truet med bare at blive væk fra hvert andet VM, nægte at slippe VM-spillerne til landsholdene, hvilket vil udhule enhver sportslig og økonomisk værdi i de ekstra VM-slutrunder.

Der er intet, der er sikkert. Måske er situationen så tilspidset, at FIFA-præsident Infantino ikke tør sende forslaget til afstemning på kongressen 31. marts i Qatars hovedstad Doha.
Men sikkert er det, at mange muligheder er i spil.

Præsident Infantino arbejder ihærdigt for at få allierede i Europa for at nedbryde UEFA’s modstandskraft.

Det er både topklubber, for eksempel dem der forsøgte at skabe Super League for 10 måneder siden, man forsøger at lokke med færre kvalifikationskampe og træningskampe til landsholdene og vilde, nye turneringer som et klub-VM i Kina på steroider, hvor Infantino og hans folk før har lokket med præmiepenge i Champions League-klassen, over en halv milliard kroner, for to-tre ugers arbejde.

Infantino og hans håndlangere forsøger sig også med søde ord løfter til nationale fodboldforbund, især på den østlige side af det gamle Jerntæppe og mod sydøst, og det kan sagtens være, at det lykkes.

At spille VM hvert andet år og flytte EM til ulige år, som det er blevet foreslået sidste år under forhandlinger i FIFA, lyder jo som noget, vi kender fra andre sportsgrene, men det er langt fra umuligt, at det ender sådan, mod at landstrænerne ikke får deres spillere at se ret mange gange om året mellem slutrunderne.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_11-02-2022_Lands_1udg-page-001





LIVE

TransferLIVE: Dansk klub teaser – henter bomber

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

FC København tjente millioner tirsdag aften

Brøndby-transfer glippet

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Angriber meldes tæt på



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Højlund roser FC Københavns fans

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Brøndby præsenterer stor profil

FC København byder på kantspiller

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Dansk klub har ham på radaren

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Kommer til AGF efter monstersæson

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Reagerer på katastrofalt rødt kort

– Et gigantisk problem for Danmark

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

Dansker bomber løs mod Manchester City

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1