Hemmelige alliancer skal sikre vildt VM-kup

LEDER: Snart skal vi muligvis vænne os til at se VM-slutrunder med 48 hold hvert andet år. FIFA’s præsident arbejder hårdt på at nedbryde modstanden mod planerne, som ikke er populære i Europa.



Dette er en leder fra Tipsbladet 11. februar 2022.

Der er ikke megen kærlighed på vores breddegrader til planen om, at VM skal spilles hvert andet år i stedet for hvert fjerde.

Det er i forvejen ikke populært, at VM 2022 skal spilles i Qatar i november og december, og for dem, der følger fodbold tæt, er udvidelsen af VM fra 32 til 48 hold fra 2026 heller ikke populær.

Sportsligt er det noget makværk at spille VM med tre hold i 16 puljer, hvor det de to bedste hold i hver pulje går videre. Man behøver ikke være chefefterforsker ved Bagmandspolitiet for at regne ud, at det kan give en masse aftalt spil i afsluttende puljekampe, når et bestemt resultat sender begge hold videre på bekostning af det tredje i puljen.

Men der stopper festen overhovedet ikke i FIFA.

I slutningen af marts afholdes den årlige kongres, hvor de over 200 medlemslande skal sige god for de vigtigste tiltag, og en af de planer, FIFA’s præsident Gianni Infantino meget vel kan få vedtaget, er, at det udvidede VM på 48 hold fra om få år skal spilles hvert andet år.

Klubberne og ligaerne i Europa lige fra Premier League til Superligaen er hvidglødende af raseri, både fordi mange synes, at det er en udvanding af et VM, som trods alt betyder noget følelsesmæssigt for mange mennesker, også dem med milliongager i fodboldverdenen.

Men mest af alt er de stiktossede, fordi det tager tid, kampdatoer og potentielt også svimlende milliardbeløb i tv- og sponsoraftaler væk fra klubfodbold, penge som klubfodbolden jo helst selv vil tjene.

Sagen er ekstra giftig i Europa, fordi det jo helt tydeligt vil ramme EM, og i månedsvis, ja i årevis, har europæerne gennem UEFA truet med bare at blive væk fra hvert andet VM, nægte at slippe VM-spillerne til landsholdene, hvilket vil udhule enhver sportslig og økonomisk værdi i de ekstra VM-slutrunder.

Der er intet, der er sikkert. Måske er situationen så tilspidset, at FIFA-præsident Infantino ikke tør sende forslaget til afstemning på kongressen 31. marts i Qatars hovedstad Doha.
Men sikkert er det, at mange muligheder er i spil.

Præsident Infantino arbejder ihærdigt for at få allierede i Europa for at nedbryde UEFA’s modstandskraft.

Det er både topklubber, for eksempel dem der forsøgte at skabe Super League for 10 måneder siden, man forsøger at lokke med færre kvalifikationskampe og træningskampe til landsholdene og vilde, nye turneringer som et klub-VM i Kina på steroider, hvor Infantino og hans folk før har lokket med præmiepenge i Champions League-klassen, over en halv milliard kroner, for to-tre ugers arbejde.

Infantino og hans håndlangere forsøger sig også med søde ord løfter til nationale fodboldforbund, især på den østlige side af det gamle Jerntæppe og mod sydøst, og det kan sagtens være, at det lykkes.

At spille VM hvert andet år og flytte EM til ulige år, som det er blevet foreslået sidste år under forhandlinger i FIFA, lyder jo som noget, vi kender fra andre sportsgrene, men det er langt fra umuligt, at det ender sådan, mod at landstrænerne ikke får deres spillere at se ret mange gange om året mellem slutrunderne.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_11-02-2022_Lands_1udg-page-001





– Jeg frygter ikke at blive fyret


Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Nu drømmer de stort i AGF

– De skal skille sig af med ham!

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Spanske medier i ekstase

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Voldsom Franculino-spådom

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Kæmpe triumf for Frank

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Trækker overskrifter i Sydkorea

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Her sætter Vingegaard grænsen

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Sejr til Vitoria i lokalderby

AGF kriger sejren hjem

Han kommer til at have mareridt i nat

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

FC København – Sønderjyske