Mens FC København og FC Midtjylland kappes om at hente nye profiler til Danmark, har der været musestille i Brøndby siden den traumatiske maj-dag mod AGF.
Patrick Pentz blev hurtigt købt fri af Leverkusen, hvilket tydeligt signalerede, man igen strækker sig efter en topplacering og Europa.
Men siden har der fulgt to måneder, hvor der nærmest intet er sket ud over et par udlejninger og en irriterende skade til Nicolai Vallys.
Samtidig er rivalerne gået shopamok.
FC Midtjylland og FC København har været købt spillere for tæt på 100 millioner kroner, FCM i forsøget på at komme i Champions League, FCK i en gigantisk udskiftning under en ny sportsdirektør.
Men nu varer det ikke meget længere.
Torsdagens irriterende 2-3-nederlag til Legia Warszawa kommer til at fungere som fremkaldervæske, med mindre man skaber en stor overraskelse og vipper Legia ud i returen foran 50.000 tilskuere.

Gemt i guldkampen og en ultra-hektisk Superliga-sommer med et hav af transfers, lukkede Brøndby 30. juni et 18 måneder langt regnskab med et minus, der batter.
Udmeldingen i vinter var et minus på 110 til 140 millioner kroner, og selv om kassen ikke er tom endnu, giver det ingen mening at vente langt ind i sæsonen, til man så småt nærmer sig en tom benzintank.
Læs Tipsbladets indledende vurdering af Superligaens spillerbudgetter her
Det er derfor, Legia-kampen er så vigtig.
En god tur i Conference League, der nu udvides og giver flere præmiepenge, kunne sagtens finansiere et år til, og derfor havde det været så vigtigt at vinde hjemme i torsdags i stedet for at tabe på egne fejl.
Så meget desto mere grund til at kaste alt efter kampen i Warszawa og om nødvendigt holde lidt igen i startopstillingen i dag, selv om det er mod rivalen AGF, og der er alt at revanchere.
Lykkes det ikke, er der to veje, hvor den ene er mere sandsynlig end den anden, som jeg ser det.

Man kunne sælge løs. Mathias Kvistgaarden er frisk igen, han scorer gode mål og er en af Superligaens bedste forwards, og flasker alt sig, kunne man få noget, der nærmer sig prisskiltet på 10 millioner euro (cirka 75 millioner kroner) i slutningen af måneden.
Mere sandsynligt, hvis I spørger mig, er at Yuito Suzuki ryger. Det er ikke sikkert, han nogensinde scorer så mange og flotte mål igen som i foråret, og der er nogle ting, der taler for et exit i slutningen af måneden, som matches af 1-2 offensive indkøb for nogle af pengene.
Det kunne have været Nicolai Vallys, men der ødelægger skaden meget, og torpederer muligvis markedsprisen, så han ryger næppe.
Langt mere sandsynligt er det, at der kommer flere penge i kassen via en form for aktieudvidelse.
Der har længe været sonderinger og korridor-snak, og for mig at se er det altovervejende sandsynligt, at der inden for en overskuelig tidshorisont kommer en ny indsprøjtning.
Læs også om dengang, David Blitzer og en række medinvestorer bød på FC København
Pentz-handlen og fastholdelsen af profilerne er for mig et tydeligt signal.
Det ville være bims at købe Pentz og så efter en enkelt sæsons satsning smide håndklædet i ringen, sælge stjernerne og så starte forfra med stor sandsynlighed for at blive nummer fire-fem stykker og misse Europa.
Der skal penge i kassen, om nødvendigt med nye folk i ejerkredsen som del af eller supplement til GFH, og det kommer.
Og så tror jeg ikke, de manglende indkøb skal forveksles med tilfredshed med truppen eller et indkøbsbudget nær nul kroner.
Lur mig, om ikke man følger en række spillere og henter indtil flere nye navne med starter-potentiale, når der ryger flere reserver væk senere på måneden, og Suzuki, måske, bliver solgt for en kæmpe pose penge.
Men sikkert er det, at stilheden og stilstanden ikke varer ved, og at der såmænd også nok skal komme gang i den til eftermiddag, hvor AGF ligesom sidst har tænkt sig at smadre festen.
LIVE
LIVE: Brøndby melder ud – færdig for sæsonen
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Deler nyt om fremtiden
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
Tottenhams nedtur fortsætter
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
Nu svarer David Nielsen
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
Dansk træner storroses
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG