I bekræfter alle fordomme, AC Horsens

At fyre cheftræneren to kampe inde i foråret virker desperat, kortsigtet og som en bekræftelse af alle de fordomme, vi sidder med om udenlandske ejere, der køber danske fodboldklubber.



Vi vidste jo godt, at alt ikke ligefrem emmede af dansk hygge og harmoni i AC Horsens, efter klubben skandaløst tabte forårspremieren mod det i omverdenen dødsdømte Roskilde-mandskab for en uges tid siden.

Men det var alligevel meget specielt for undertegnede og de få andre natteravne med øjne ved et-tiden natten mellem fredag og lørdag at se AC Horsens meddele, at Martin Retov var blevet fyret med omgående virkning. Klokken 01.06 tikkede meddelelsen ind.

Vi er to kampe inde i forårssæsonen og et års tid inde i familien Binnies ejerskab af klubben, hvor nærmest alt er vendt på hovedet i jagten på at gøre klubben til fast bestanddel af Superligaen.

Ud over at blive dygtigere og få integreret de lovende unge spillere, man har hentet til med særdeles flittig aktivitet på transfermarkedet sidste sommer, var målsætningen, sportsdirektør Esben Hansen og cheftræner Martin Retov forklarede til undertegnede i lange interviews i slutningen af 2024, klar.

Læs Tipsbladets interview med Martin Retov fra slutningen af 2024

Man skulle blive bedre i denne sæson og da gerne række ud efter oprykning, og så skulle AC Horsens naturligvis tilbage i Superligaen i den kommende 2025/26-sæson, så et stærkt, ungt AC Horsens stod klar til at skabe ravage i Danmarks bedste række fra juli 2026.

Og derfor ser det skisme mærkeligt ud, uanset hvor ringe det er at tabe til FC Roskilde, at Martin Retov nu er fyret en uge efter forårspremieren efter en vinterpause og træningsopstart på i alt tre måneder.

Det er rimeligt nok, at der er tillid til en cheftræner indtil det minut, en ledelse og klubejer ikke har den tillid længere, men så må der godt nok være sket meget i den uge og have været en tyndslidt tillid i forvejen, når ejer Bill Binnie på den her uge når frem til, at Martin Retov ikke formår at indfri det potentiale og den udvikling, man forventer sig af spillertruppen.

AC Horsens helt store indsatsområde under familien Binnies ejerskab er ud over voldsomme forbedringer af infrastrukturen og arbejdet omkring førsteholdet og ungdomsafdelingen at være hamrende dygtig til at spotte helt unge spillere i en række afrikanske lande og spillere på undervurderede markeder i Europa.

Læs Tipsbladets interview med Esben Hansen om ejernes store engagement i AC Horsens

Det var Martin Retov hyret til fra Brøndby for at forløse efter flere kurmagerier fra tidligere udgaver af AC Horsens, og det er en vigtig detalje at lægge mærke til her:

At det ikke var Retov, der var omdrejningspunktet og den store faktor, der nu og på sigt skulle give AC Horsens pladsen i det forjættede og meget svært tilgængelige land, en fast plads i Superligaen med minimal nedrykningsrisiko er, via sit trænerarbejde og sine kontakter fra et langt fodboldliv i Superligaen.

Jo, selvfølgelig skulle han spille en vigtig rolle, ligesom næste Horsens-træner kommer til, men det er vigtigt at bide mærke i her, at Horsens i denne udgave ikke er en træner-drevet klub men derimod styret af ledelsen og ejerne.

Så Binnie-familien og Horsens’ daglige ledelse ved Kristian Nielsen og sportsdirektør Esben Hansen har al mulig ret til at udskifte Martin Retov, hvis man ikke tror på ham.

Men nøj, hvor virker timingen mærkelig og uprofessionel en uge inde i foråret, med mindre der er en virkelig stærk forklaring på, at den Roskilde-kamp, super-ringe eller ej, var nok til at vælte læsset.

Horsens’ amerikanske ejere og ledelsen bekræfter her samtlige fordomme, der eksisterer omkring udenlandske ejerskaber i dansk fodbold og manglende tålmodighed og indsigt i at operere en professionel fodboldklub ved at kappe det, alle i omverdenen har set som drømme-træneren for klubben efter to kampe.

Det lægger et kæmpe pres på klubben, spillerne og den kommende afløser, og med tre point op til et pludselig vakkelvornt Fredericia vil Horsens nu udelukkende blive målt på, om man rykker op eller ej.

En professionel fodboldklub eksisterer ikke i et vakuum, hvor man selv bestemmer alt.

Fans (mon ikke der kommer tryk på bannerne til næste hjemmekamp mod 14. marts mod Esbjerg), medier og klubbens støtter vil være særdeles skeptiske og med god grund, når man fyrer Martin Retov otte måneder inde i en fireårig kontrakt, mens Horsens ligger firer med tre point til oprykning.

Læs om Horsens’ store investering på transfermarkedet sidste sommer

Det hjælper absolut ikke på indtrykket, at Horsens i dag lørdag meddeler, man ikke stiller op til interviews om fyringen.

Afløseren skal være klar på et arbejde, der de kommende måneder bliver et af de mest omdiskuterede i hele den danske fodboldverden med en opmærksomhed, vi sjældent oplever på en klub i 1. Division.

Så Horsens’ ejerskab og ledelse skal ramme plet på den ny træner og håbe, de kæmpe talenter, man mener at have spottet og hentet, sammen med dyre præstationsspillere spirer og henter den oprykning, man nu vil blive målt på.





Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?



LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – får 7-årig kontrakt


Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner


EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Kold krig i ni måneder

– Det virker bare lidt mærkeligt

Paul Pogba gør comeback i danskerklub

Skandale! Transfer-finte skal forbydes i Danmark



KOMMENTAR

Kun sådan giver FCK’s vilde Moukoko-køb mening


Flick ændrer Roony Bardghji-plan

‘Victor Kristiansen kan ende i Sunderland’

Afviste kæmpeskifte – ville hellere til Vejle

Nu kommenterer han vildt Rasmus Falk-rygte

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Voldsomt: Ajax smider dansker og 6 andre af holdet

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe

Av, av, av, Brøndby: ‘Massive udfordringer’

Rystet dansk landstræner truet til tavshed

‘En gennemsnitlig målmand’

De dropper Højlund



Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Martin Jørgensen scorer nyt job

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

‘Sensationel sommer’ – ny kæmpetransfer nærmer sig

‘Mads Hermansen kan være på vej til West Ham’


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Taler ud om FCM-tid: ‘Forholdsvis genialt’

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer

Afslører vanvittig kontrakt

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Delaney spillede nøglerolle

– Det ville da være meget, meget underligt

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte



Klopp afslører: Sagde nej til kæmpe job

AGF-millioner på vej?

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Bekræftet: Henter Andrew Hjulsager

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

Makreller vinder derby i Göteborg

Solgt fra AGF – dansker bomber løs

Lægetjek booket – enige om kongeløn

Supercomputer: FCK’s guldchancer øges med 3%

Dortmund-chef: Moukokos udvikling er gået i stå

Ellevild FCK-boss: En meget spændende transfer



FC København køber Youssoufa Moukoko

Tror, at FCN kan slå egen transferrekord i Danmark

Hemmeligt dokument: Slår FCK og FCM’s gigantsalg