Man må ikke glæde sig over andres ulykke, men det er også meget menneskeligt, hvis FC Nordsjællands bosser i deres stille sind takker for at have SønderjyskE og Vejle i Superligaen.
Det kan stadig gå galt.
Tre point har FC Nordsjælland fået i 11 kampe, og der er ikke mange kampe, man kan se tilbage på og sige, at man blev snydt.
Søndag tabte FC Nordsjælland til OB, og dermed har man ikke vundet i Superligaen, siden Vejle blev slået 3-1 den 23. august.
Gennem efteråret har FCN’s modstandere haft for nemt ved at komme til store chancer, og denne gang ser pipelinen af store talenter ud til at være løbet lidt tør; eller måske bliver man bare endelig indhentet af, at de spillere, der bliver købt ind, ikke helt lyser op, som de bør i Superligaen.
Til FC Nordsjællands store held spiller man i samme række som SønderjyskE og Vejle, der i aften er på en svær opgave mod topholdet FC Midtjylland.
Sønderjyderne fik i det mindste scoret et af de sjældne mål mod Viborg, men 1-1 battede bare ikke ret meget, nu hvor man for en sjælden gang havde tre point sådan nogenlunde inden for en form for realistisk rækkevidde. Ja, barren er sat lavt, men det tilsiger SønderjyskE’s 2021 så sandelig også.
Vejle vandt over FCN 22. oktober og var klart bedst i en 3-1-sejr over SønderjyskE før landsholdspausen, og de ligner for mig den mest alvorlige trussel, fordi man til januar pludselig kan hive tre klassespillere op af hatten på transfermarkedet og skabe noget med en trup, der egentlig på adskillige pladser ser fin ud, i hvert fald fin nok til Superligaen.
FC Nordsjælland gør en dyd ud af ikke at købe ret mange spillere ud over til U/17- og U/19-holdene og i stedet lægge kræfterne i fodboldakademierne i Danmark og Ghana, og snart måske også i Egypten, hvor de nye ejere i Mansour Group åbner for en spændende ungdomssatsning.
Men dygtige strateger ved også, hvornår de skal agere taktisk på den kortere bane, og det bør betyde et par stærke indkøb til januar, med mindre man med 95 procent sikkerhed ved noget om truppen, vi andre ikke gør.
Alene Mohammed Kudus og Kamaldeen Sulemana blev solgt for over 200 millioner kroner i sommer og sidste sommer, og selvom en stor del af de penge går til ungdomsarbejdet og driften, er det ikke økonomisk snusfornuft og ansvarlighed at undlade at købe ind, hvis man dermed risikerer at rykke ud af Superligaen.
FC Nordsjælland kan glæde sig over, ligesom Vejle i øvrigt kunne i sidste sæson, at SønderjyskE og VB ikke just skræmmer nogen efter sammenlagt fire sejre i 33 efterårskampe i Superligaen, men når man går på vinterpause med tre point i 11 kampe, virker det på mig for risikabelt at satse på, at de to jyske klubber med de enormt mange handler på transfermarkedet ikke rammer rigtigt i transfervinduet og har fået tænder til februar.
Det er ikke ansvarligt at følge strategien og rykke ned, når man så tydeligt har råd til ekstra juice, og mon ikke vi også ser FC Nordsjælland tage konsekvensen af de skrækkelige efterårsmåneder, når transfervinduet åbner til januar.
LIVE
LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Tv-vært stopper på Viaplay
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
