Man må ikke glæde sig over andres ulykke, men det er også meget menneskeligt, hvis FC Nordsjællands bosser i deres stille sind takker for at have SønderjyskE og Vejle i Superligaen.
Det kan stadig gå galt.
Tre point har FC Nordsjælland fået i 11 kampe, og der er ikke mange kampe, man kan se tilbage på og sige, at man blev snydt.
Søndag tabte FC Nordsjælland til OB, og dermed har man ikke vundet i Superligaen, siden Vejle blev slået 3-1 den 23. august.
Gennem efteråret har FCN’s modstandere haft for nemt ved at komme til store chancer, og denne gang ser pipelinen af store talenter ud til at være løbet lidt tør; eller måske bliver man bare endelig indhentet af, at de spillere, der bliver købt ind, ikke helt lyser op, som de bør i Superligaen.
Til FC Nordsjællands store held spiller man i samme række som SønderjyskE og Vejle, der i aften er på en svær opgave mod topholdet FC Midtjylland.
Sønderjyderne fik i det mindste scoret et af de sjældne mål mod Viborg, men 1-1 battede bare ikke ret meget, nu hvor man for en sjælden gang havde tre point sådan nogenlunde inden for en form for realistisk rækkevidde. Ja, barren er sat lavt, men det tilsiger SønderjyskE’s 2021 så sandelig også.
Vejle vandt over FCN 22. oktober og var klart bedst i en 3-1-sejr over SønderjyskE før landsholdspausen, og de ligner for mig den mest alvorlige trussel, fordi man til januar pludselig kan hive tre klassespillere op af hatten på transfermarkedet og skabe noget med en trup, der egentlig på adskillige pladser ser fin ud, i hvert fald fin nok til Superligaen.
FC Nordsjælland gør en dyd ud af ikke at købe ret mange spillere ud over til U/17- og U/19-holdene og i stedet lægge kræfterne i fodboldakademierne i Danmark og Ghana, og snart måske også i Egypten, hvor de nye ejere i Mansour Group åbner for en spændende ungdomssatsning.
Men dygtige strateger ved også, hvornår de skal agere taktisk på den kortere bane, og det bør betyde et par stærke indkøb til januar, med mindre man med 95 procent sikkerhed ved noget om truppen, vi andre ikke gør.
Alene Mohammed Kudus og Kamaldeen Sulemana blev solgt for over 200 millioner kroner i sommer og sidste sommer, og selvom en stor del af de penge går til ungdomsarbejdet og driften, er det ikke økonomisk snusfornuft og ansvarlighed at undlade at købe ind, hvis man dermed risikerer at rykke ud af Superligaen.
FC Nordsjælland kan glæde sig over, ligesom Vejle i øvrigt kunne i sidste sæson, at SønderjyskE og VB ikke just skræmmer nogen efter sammenlagt fire sejre i 33 efterårskampe i Superligaen, men når man går på vinterpause med tre point i 11 kampe, virker det på mig for risikabelt at satse på, at de to jyske klubber med de enormt mange handler på transfermarkedet ikke rammer rigtigt i transfervinduet og har fået tænder til februar.
Det er ikke ansvarligt at følge strategien og rykke ned, når man så tydeligt har råd til ekstra juice, og mon ikke vi også ser FC Nordsjælland tage konsekvensen af de skrækkelige efterårsmåneder, når transfervinduet åbner til januar.
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
HELT VILDT
Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’
Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby
KARAKTERER
Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
NYHEDER
Dadason: ‘Min telefon er blown up’
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
Medie: Betaler 11 millioner kroner
NYHEDER
Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn
AVIS
Ingen kontakt med AGF
NYHEDER
Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
LIVE: FCK taber i Barcelona
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
NYHEDER
Afviser Youssoufa Moukoko-rygte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
TOPNYHED
Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?
DAGENS SPILFORSLAG
Brugbar pointdeling i Herning
Engelsk dominans i toppen af Champions League
FCK færdige i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
NYHEDER
