Opfordrer SL-klub til indkøb: De har råd

ANALYSE: FC Nordsjælland skal glæde sig over, at SønderjyskE og Vejle nok trods alt er ringere, end de selv er. Denne gang slipper de ikke for at hente forstærkninger i januar.



Man må ikke glæde sig over andres ulykke, men det er også meget menneskeligt, hvis FC Nordsjællands bosser i deres stille sind takker for at have SønderjyskE og Vejle i Superligaen.

Det kan stadig gå galt.

Tre point har FC Nordsjælland fået i 11 kampe, og der er ikke mange kampe, man kan se tilbage på og sige, at man blev snydt.

Søndag tabte FC Nordsjælland til OB, og dermed har man ikke vundet i Superligaen, siden Vejle blev slået 3-1 den 23. august.

Gennem efteråret har FCN’s modstandere haft for nemt ved at komme til store chancer, og denne gang ser pipelinen af store talenter ud til at være løbet lidt tør; eller måske bliver man bare endelig indhentet af, at de spillere, der bliver købt ind, ikke helt lyser op, som de bør i Superligaen.

Til FC Nordsjællands store held spiller man i samme række som SønderjyskE og Vejle, der i aften er på en svær opgave mod topholdet FC Midtjylland.

Sønderjyderne fik i det mindste scoret et af de sjældne mål mod Viborg, men 1-1 battede bare ikke ret meget, nu hvor man for en sjælden gang havde tre point sådan nogenlunde inden for en form for realistisk rækkevidde. Ja, barren er sat lavt, men det tilsiger SønderjyskE’s 2021 så sandelig også.

Vejle vandt over FCN 22. oktober og var klart bedst i en 3-1-sejr over SønderjyskE før landsholdspausen, og de ligner for mig den mest alvorlige trussel, fordi man til januar pludselig kan hive tre klassespillere op af hatten på transfermarkedet og skabe noget med en trup, der egentlig på adskillige pladser ser fin ud, i hvert fald fin nok til Superligaen.

FC Nordsjælland gør en dyd ud af ikke at købe ret mange spillere ud over til U/17- og U/19-holdene og i stedet lægge kræfterne i fodboldakademierne i Danmark og Ghana, og snart måske også i Egypten, hvor de nye ejere i Mansour Group åbner for en spændende ungdomssatsning.

Men dygtige strateger ved også, hvornår de skal agere taktisk på den kortere bane, og det bør betyde et par stærke indkøb til januar, med mindre man med 95 procent sikkerhed ved noget om truppen, vi andre ikke gør.

Alene Mohammed Kudus og Kamaldeen Sulemana blev solgt for over 200 millioner kroner i sommer og sidste sommer, og selvom en stor del af de penge går til ungdomsarbejdet og driften, er det ikke økonomisk snusfornuft og ansvarlighed at undlade at købe ind, hvis man dermed risikerer at rykke ud af Superligaen.

FC Nordsjælland kan glæde sig over, ligesom Vejle i øvrigt kunne i sidste sæson, at SønderjyskE og VB ikke just skræmmer nogen efter sammenlagt fire sejre i 33 efterårskampe i Superligaen, men når man går på vinterpause med tre point i 11 kampe, virker det på mig for risikabelt at satse på, at de to jyske klubber med de enormt mange handler på transfermarkedet ikke rammer rigtigt i transfervinduet og har fået tænder til februar.

Det er ikke ansvarligt at følge strategien og rykke ned, når man så tydeligt har råd til ekstra juice, og mon ikke vi også ser FC Nordsjælland tage konsekvensen af de skrækkelige efterårsmåneder, når transfervinduet åbner til januar.





Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Smider Salah-bombe

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

AGF – FC Midtjylland

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

FC København – Vejle Boldklub

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Han er færdig i Brøndby

Sender stikpille til FC København-flop

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Viborg FF – FC Nordsjælland

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer