Man må ikke glæde sig over andres ulykke, men det er også meget menneskeligt, hvis FC Nordsjællands bosser i deres stille sind takker for at have SønderjyskE og Vejle i Superligaen.
Det kan stadig gå galt.
Tre point har FC Nordsjælland fået i 11 kampe, og der er ikke mange kampe, man kan se tilbage på og sige, at man blev snydt.
Søndag tabte FC Nordsjælland til OB, og dermed har man ikke vundet i Superligaen, siden Vejle blev slået 3-1 den 23. august.
Gennem efteråret har FCN’s modstandere haft for nemt ved at komme til store chancer, og denne gang ser pipelinen af store talenter ud til at være løbet lidt tør; eller måske bliver man bare endelig indhentet af, at de spillere, der bliver købt ind, ikke helt lyser op, som de bør i Superligaen.
Til FC Nordsjællands store held spiller man i samme række som SønderjyskE og Vejle, der i aften er på en svær opgave mod topholdet FC Midtjylland.
Sønderjyderne fik i det mindste scoret et af de sjældne mål mod Viborg, men 1-1 battede bare ikke ret meget, nu hvor man for en sjælden gang havde tre point sådan nogenlunde inden for en form for realistisk rækkevidde. Ja, barren er sat lavt, men det tilsiger SønderjyskE’s 2021 så sandelig også.
Vejle vandt over FCN 22. oktober og var klart bedst i en 3-1-sejr over SønderjyskE før landsholdspausen, og de ligner for mig den mest alvorlige trussel, fordi man til januar pludselig kan hive tre klassespillere op af hatten på transfermarkedet og skabe noget med en trup, der egentlig på adskillige pladser ser fin ud, i hvert fald fin nok til Superligaen.
FC Nordsjælland gør en dyd ud af ikke at købe ret mange spillere ud over til U/17- og U/19-holdene og i stedet lægge kræfterne i fodboldakademierne i Danmark og Ghana, og snart måske også i Egypten, hvor de nye ejere i Mansour Group åbner for en spændende ungdomssatsning.
Men dygtige strateger ved også, hvornår de skal agere taktisk på den kortere bane, og det bør betyde et par stærke indkøb til januar, med mindre man med 95 procent sikkerhed ved noget om truppen, vi andre ikke gør.
Alene Mohammed Kudus og Kamaldeen Sulemana blev solgt for over 200 millioner kroner i sommer og sidste sommer, og selvom en stor del af de penge går til ungdomsarbejdet og driften, er det ikke økonomisk snusfornuft og ansvarlighed at undlade at købe ind, hvis man dermed risikerer at rykke ud af Superligaen.
FC Nordsjælland kan glæde sig over, ligesom Vejle i øvrigt kunne i sidste sæson, at SønderjyskE og VB ikke just skræmmer nogen efter sammenlagt fire sejre i 33 efterårskampe i Superligaen, men når man går på vinterpause med tre point i 11 kampe, virker det på mig for risikabelt at satse på, at de to jyske klubber med de enormt mange handler på transfermarkedet ikke rammer rigtigt i transfervinduet og har fået tænder til februar.
Det er ikke ansvarligt at følge strategien og rykke ned, når man så tydeligt har råd til ekstra juice, og mon ikke vi også ser FC Nordsjælland tage konsekvensen af de skrækkelige efterårsmåneder, når transfervinduet åbner til januar.
LIVE
LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
OPTAKT
Viborg FF – AGF
INTERVIEW
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
– Han fik et lortetilbud fra OB
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Jakob Poulsen med dyster melding
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
Højlund stjæler overskrifter
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
