Noget af det mere kuriøse, jeg oplevede i 2020, var en stor interesse fra journalister og redaktører på polske sportsredaktioner.
Der blev af og til spurgt høfligt til det danske landshold og EM, men den altoverskyggende forklaring på de mange mails og telefonopkald var Robert Lewandowski.
Lewandowski spillede vel sin bedste sæson i karrieren, Bayern München vandt Champions League efter et helt vildt run under vikartræneren Hans-Dieter Flick, og med aflysningen af EM få uger inde i coronaepidemien var “Lewa” en helt oplagt favorit til Ballon d’Or, hvor jeg har fornøjelsen af at stemme på Danmarks vegne.
Men til manges, herunder min, store forundring valgte France Football simpelthen at sløjfe den traditionsrige kåring i 2020. Begrundelsen var, at der var for svært at sammenligne spillerne i det hærgede kampprogram.
Læs også:Ekspert revser Ronaldo-pris: Det er rent propaganda og intet andet
Og selvom det da rigtigt nok havde været sværere end normalt, hang aflysningen for mig at se nok mere sammen med den gennemført tåbelige aflysning af Ligue 1-sæsonen, som nok ikke handlede så meget om respekt for virussen som om beskidt fransk fodboldpolitik og mistanke om personinteresser om op- og nedrykning i toppen af et fodboldforbund, jeg end ikke ville betro at købe burgere og milkshakes til mine tømmermænd i dag, 1. januar.
Derfor må jeg nøjes med her at konstatere, at jeg havde givet mine seks point til Robert Lewandowski i Ballon d’Or 2020.
LIVE
LIVE: Her er Rasmus Højlunds nye løn!
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
– Niels Frederiksen er en legende!
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Så er det officielt
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
OPTAKT
Sønderjyske – FC Nordsjælland
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Salah sender særlig besked
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
OPTAKT
AGF – Viborg FF
OPTAKT
FC København – Randers FC
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Froholdt med vild hæder i Portugal
