Jeg havde stemt på Lewandowski

Noget af det mere kuriøse, jeg oplevede i 2020, var en stor interesse fra journalister og redaktører på polske sportsredaktioner. Der blev af og til spurgt høfligt til det danske landshold og EM, men den altoverskyggende forklaring på de mange mails og telefonopkald var Robert Lewandowski. Lewandowski spillede vel sin bedste sæson i karrieren, Bayern…



Noget af det mere kuriøse, jeg oplevede i 2020, var en stor interesse fra journalister og redaktører på polske sportsredaktioner.

Der blev af og til spurgt høfligt til det danske landshold og EM, men den altoverskyggende forklaring på de mange mails og telefonopkald var Robert Lewandowski.

Lewandowski spillede vel sin bedste sæson i karrieren, Bayern München vandt Champions League efter et helt vildt run under vikartræneren Hans-Dieter Flick, og med aflysningen af EM få uger inde i coronaepidemien var “Lewa” en helt oplagt favorit til Ballon d’Or, hvor jeg har fornøjelsen af at stemme på Danmarks vegne.

Men til manges, herunder min, store forundring valgte France Football simpelthen at sløjfe den traditionsrige kåring i 2020. Begrundelsen var, at der var for svært at sammenligne spillerne i det hærgede kampprogram.

Læs også:Ekspert revser Ronaldo-pris: Det er rent propaganda og intet andet

Og selvom det da rigtigt nok havde været sværere end normalt, hang aflysningen for mig at se nok mere sammen med den gennemført tåbelige aflysning af Ligue 1-sæsonen, som nok ikke handlede så meget om respekt for virussen som om beskidt fransk fodboldpolitik og mistanke om personinteresser om op- og nedrykning i toppen af et fodboldforbund, jeg end ikke ville betro at købe burgere og milkshakes til mine tømmermænd i dag, 1. januar.

Derfor må jeg nøjes med her at konstatere, at jeg havde givet mine seks point til Robert Lewandowski i Ballon d’Or 2020.





Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Afsløring: De er færdige i Randers

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Lyon forhandler med dansk profil

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Kovending? Han kan blive i Brøndby

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Chelsea – Tottenham

Fortryder FC Barcelona-transfer

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Neestrup jagtes af storklub

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans