De internationale fodboldstjerner skinnede omkap forleden. Cristiano Ronaldo, Robert Lewandowski, Gerard Piqué og Iker Casillas var bare nogle af de store navne, der var mødt op til den såkaldte Globe Soccer Awards i Dubai.
Her vandt Lewandowski eksempelvis prisen som Årets Spiller i international fodbold, mens Ronaldo vandt prisen som Århundredets Spiller – selv om vi kun er en femtedel gennem det 21. århundrede.
Man behøver dog ikke tage priserne for mere end som så, lyder det over for DR Sporten fra Stanis Elsborg, der er analytiker ved Play the Game, som arbejder for demokrati og gennemsigtighed i sportens verden. Hele showet er ét stort skønmaleri af diktaturet i Dubai.
Læs også:Danske klubbers penge ender i hænderne på formodede krigsforbrydere
Formålet er, forklarer Elsborg, at Dubai skal associeres med blitzlys, fodboldstjerner og eksklusivitet i stedet for de gæstearbejdere, der lever som slaver, eller emirens uhyrligheder.
– Prøv og overvej de følgere, som de her sportsstjerner har, og det portræt, de tegner af Dubai og Emiraterne. Det er noget helt andet end virkeligheden, hvor mange migrantarbejdere lever under slaveforhold. Så det er jo et rent propagandashow og intet andet, siger Stanis Elsborg til DR Sporten.
En af personerne i spidsen for Globe Soccer Awards er Sheikh Hamdan Bin Mohammed Bin Rashid Al Maktoum. Han kronprins i Dubais og søn af herskeren, Mohammed. Tidligere på året dømte en britisk domstol sidstnævnte for at bortføre to af sine egne døtre og true sin kone.
Læs også:Gennemhuller FC Midtjyllands forklaring: Det er ret svagt
Mohammed bin Rashid Al Maktoum er desuden vicepræsident og premierminister i De Forenede Arabiske Emirater, som ifølge både en FN-rapport og adskillige NGO’er medvirker til krigsforbrydelser og drab på civile i det borgerkrigshærgede Yemen.
Desuden udgør udlændinge næsten 90 procent af landets indbyggere. De fleste er gæstearbejdere, der lever som slaver. Læs mere om den slags i linkene herunder.
Læs også:Eksklusivt interview: Måtte drikke urin og flygte for sit liv i Dubai
Læs også:Ekspert om Dubai: Det er som statskontrolleret menneskehandel
Læs også:Ekspert: Abu Dhabi er langt værre end Qatar
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
TIPSBLADETS DOM
