De internationale fodboldstjerner skinnede omkap forleden. Cristiano Ronaldo, Robert Lewandowski, Gerard Piqué og Iker Casillas var bare nogle af de store navne, der var mødt op til den såkaldte Globe Soccer Awards i Dubai.
Her vandt Lewandowski eksempelvis prisen som Årets Spiller i international fodbold, mens Ronaldo vandt prisen som Århundredets Spiller – selv om vi kun er en femtedel gennem det 21. århundrede.
Man behøver dog ikke tage priserne for mere end som så, lyder det over for DR Sporten fra Stanis Elsborg, der er analytiker ved Play the Game, som arbejder for demokrati og gennemsigtighed i sportens verden. Hele showet er ét stort skønmaleri af diktaturet i Dubai.
Læs også:Danske klubbers penge ender i hænderne på formodede krigsforbrydere
Formålet er, forklarer Elsborg, at Dubai skal associeres med blitzlys, fodboldstjerner og eksklusivitet i stedet for de gæstearbejdere, der lever som slaver, eller emirens uhyrligheder.
– Prøv og overvej de følgere, som de her sportsstjerner har, og det portræt, de tegner af Dubai og Emiraterne. Det er noget helt andet end virkeligheden, hvor mange migrantarbejdere lever under slaveforhold. Så det er jo et rent propagandashow og intet andet, siger Stanis Elsborg til DR Sporten.
En af personerne i spidsen for Globe Soccer Awards er Sheikh Hamdan Bin Mohammed Bin Rashid Al Maktoum. Han kronprins i Dubais og søn af herskeren, Mohammed. Tidligere på året dømte en britisk domstol sidstnævnte for at bortføre to af sine egne døtre og true sin kone.
Læs også:Gennemhuller FC Midtjyllands forklaring: Det er ret svagt
Mohammed bin Rashid Al Maktoum er desuden vicepræsident og premierminister i De Forenede Arabiske Emirater, som ifølge både en FN-rapport og adskillige NGO’er medvirker til krigsforbrydelser og drab på civile i det borgerkrigshærgede Yemen.
Desuden udgør udlændinge næsten 90 procent af landets indbyggere. De fleste er gæstearbejdere, der lever som slaver. Læs mere om den slags i linkene herunder.
Læs også:Eksklusivt interview: Måtte drikke urin og flygte for sit liv i Dubai
Læs også:Ekspert om Dubai: Det er som statskontrolleret menneskehandel
Læs også:Ekspert: Abu Dhabi er langt værre end Qatar
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Brøndby tog vigtig overtidssejr
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Bayern München er i pokalfinalen
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
